Biblioteka Gminna

w Podegrodziu

Get Adobe Flash player

Czytanie dzieciom- 13 i 15 .06.2018r

13 i 15 czerwca 2018r. to kolejne spotkanie na Filiach Biblioteki Gminnej w Gostwicy i Olszanie w ramach akcji „Cała Polska czyta Dzieciom”. Przenieśliśmy się z Gniezna pierwszej legendarnej stolicy  Polski i zawędrowaliśmy do drugiej stolicy, a mianowicie do Krakowa i poznaliśmy legendę o „Smoku wawelskim”. Po przeczytaniu i wspólnej rozmowie  przyszła tradycyjnie pora na zabawę. Zamieniliśmy się w smoki i zatańczyliśmy smoczy taniec, tańczyliśmy do upadłego. A na koniec chwila relaksu i malowanie Wawelskich smoków. Przyjdźcie i zobaczcie istne oryginały. Na Filii w Olszanie w akcje czytania włączyły się wolontariuszki Agnieszka i Kinga z klasy VIII za Szkoły Podst. w Olszanie, za co im serdecznie dziękujemy.

Dzień Pluszowego Misia - 28,29,30 listopada

28, 29 i 30listopada Biblioteka Gminna Filia Gostwica, Brzezna i Olszana zorganizowała  Dzień Pluszowego Misia dla dzieci z przedszkoli i oddziałów zerowych. W tym dniu każdy maluch zabrał do biblioteki swojego  Paluszaka Misiaka.  Bibliotekarka przedstawiła opowiedziała i dzieciom legendę o  powstaniu pluszowego misia za pomocą teatrzyku kamishibai. Obejrzały prezentację „O misiach znanych i nieznanych” , z której dowiedziały się o misiach z książek, bajek,  z  ZOO, o misiach na niebie, o misiach (niedźwiedziach) żyjących na wolności , o misiach żołnierzach i wielu innych. Na filii w Olszanie wolontariuszki zamieniły się w aktorów i przedstawiły dzieciom bajkę „O Złotowłosej i trzech niedźwiadkach”, a w  pozostałych bibliotekach nasi goście wysłuchali bajki czytanej przez bibliotekarkę. Były też misiowe zabawy, tańce i piosenki  i misiowe smakołyki – babeczki.  Jak co roku z okazji Dnia Misia filie biblioteczne ogłosiły  konkurs plastyczny, tym razem pt. „ Ulubiony bohater literacki- miś”. Najczęstszym bohaterem misiowym namalowanym przez naszych konkursowiczów był Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Mis Troskliwy, Miś Baloo, Miś Yogi, Miś Kolargol.  Wykonane prace konkursowe z roku na rok są coraz piękniejsze więc komisja postanowiła nagrodzić dyplomem i książką wszystkie dzieci biorące w nim udział. Dzieła naszych małych artystów można oglądać w bibliotekach.

Konkurs plastyczny – „Urodzinowa kartka dla Mojej Ojczyzny”

Biblioteka Gminna Filia Olszana zorganizowała dla uczniów Szkoły Podst. w Olszanie konkurs plastyczny pt. „Urodzinowa karta Dla Mojej Ojczyzny”. Zadaniem konkursowiczów było wykonanie kartki, pocztówki, której tematyka związana ma być z Niepodległością Polski, oraz życzenia dla Niej. Celem konkursu było uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę, rozwijanie talentów plastycznych i literackich,  rozwijanie tradycji patriotycznych, przynależności narodowej. Wzięło w nim udział ośmioro uczniów z klas od I-VIII. Jury w składzie pani Maria Szewczyk, Pani Janina Buczek i Pani Bożena Szlęk oceniła prace i przyznała miejsca. Nagrody- książki i dyplom wręczono wszystkim  uczestnikom  9 listopada 2018r. podczas uroczystości  z okazji 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Prace można obejrzeć na wystawie w naszej bibliotece. Zapraszamy.

Czytanie dzieciom- 14.05.2018r.

14  maja 2018r Filia Biblioteki Gminnej w Olszanie oraz 23 maja 2018r. Filia Biblioteki Gminnej w Gostwicy  gościła dzieci z zerówki wraz ze swoimi paniami. Pani bibliotekarka zapoznała dzieci z legendą o powstaniu naszego państwa. Przeczytała im legendę „O Lechu, Czechu i Rusie”.  Dawno, dawno temu trzej bracia – Słowianie wyruszyli w nieznane w poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Długo wędrowali przedzierając się przez bory, lasy, przeprawiając się przez rzeki i brody. Pewnego dnia ukazał im się wspaniały widok, oto potężne, piękne góry wyszły im naprzeciw. Czech spiął konia i pogalopował przed siebie. Zobaczył żyzne doliny, gęste lasy i czyste rzeki, postanowił tam zostać i założyć swój gród. Pozostali bracia ruszyli dalej w swojej wędrówce, aż pewnego dnia ukazał im się przed oczami widok rozległych równin z porośniętą, wysoką trawą. Rus – najstarszy z braci postanowił tu zostać i założyć swój gród. Najmłodszy z braci, Lech, ze swoją drużyną wyruszył dalej ku północy. Któregoś dnia zatrzymali się na wielkiej polanie, aby odpocząć. Tam właśnie zobaczyli potężne drzewo, na którym w górze widniało wielkie gniazdo, a na nim pięknego białego orła. Dla Lecha to był znak, tutaj postanowił zostać
i zbudować gród z herbem orła. Miejsce, które wybrał nazwano Gniezdem, a z czasem przekształcono na Gniezno, które stało się pierwszą stolicą Polski.
Maluchy wysłuchały legendy w skupieniu, a następnie odpowiadały na pytania jej dotyczące oraz naszych  symboli narodowych. Bardzo dobrze omówiły wygląd godła i z wielkim entuzjazmem zabrały się do jego wykonania i ułożenia rozsypanki wyrazowej. Pamiętajmy aby przekazywać legendy
z pokolenia na pokolenie, starsi młodszym, babcie i dziadkowie  wnuczętom – z prośbą, żeby przekazali je następnym pokoleniom, bo tak rodzi się nasza tożsamość i tradycja – najcenniejsze skarby każdego narodu.

 

Czytanie dzieciom – 25.05.2018r

25 maja 2018r. do Biblioteki Gminnej Filia Olszana zawitały maluszki z Przedszkola Mały Artysta wraz z wychowawczyniami. Zajęcia rozpoczęliśmy od przeczytania książki pt „Martynka i Dzień Mamy”. Książeczka opowiadał o dziewczynce, która nie miała pomysłu na prezent na Dzień Mamy ale z pomocą dziadka udało się jej własnoręcznie wyczarować apaszkę z pięknym wzorem. Później rozmawialiśmy na temat zbliżającego się święta, że miło by było obdarować swoich kochanych rodziców jakimś małym upominkiem. Zabraliśmy się do dzieła i nasze ręce również wyczarowały małą niespodziankę dla naszych mamusi  i tatusiów- laurki w kształcie serca z wierszykami. 

Święto Misia – 23.11.2018r

W naszej bibliotece w Filii Olszana 23 listopada 2018r. przygotowano dla dzieci z Przedszkola Mały Artysta  Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu maluszki przyniosły ze sobą swoje ulubione pluszowe misie. Każde dziecko przedstawiło swojego misia i opowiedziało dlaczego jest to jego najwspanialsza zabawka. Jak to z tym pluszowym misiem było tego nasi goście dowiedzieli się oglądając i słuchając legendę przedstawioną w formie teatrzyku Kamishibai. W bibliotece  nie może się obyć też bez książki,  tym razem była to bajka- oczywiście o czym jak nie o misiach
pt. „Zotowłosa i trzy niedźwiadki”. Była też pora na zabawę gdzie do tańca miś zaprosił pajacyka oraz  śpiewaliśmy piosenkę o małym misiu. Na koniec zajadaliśmy się jak miodowymi  herbatniczkami.

 

 

 

„Polski superbohater –Marszałek Józef Piłsudski i jego tajemnice”.

31 października oraz 6 i 13 listopada 2018r. na Filiach Bibliotecznych w Gostwicy i Olszanie odbyły się warsztaty pt. „Polski  superbohater –Marszałek Józef Piłsudski i jego tajemnice”. W warsztatach brali udział uczniowie klas IV, V i VI  ze Szkół Podst. w Gostwicy i Olszanie.  Celem warsztatów było budowanie  w świadomości dzieci poczucia, jak ważnym wydarzeniem dla przyszłości Polski było odzyskanie niepodległości, pogłębianie wiedzy z zakresu historii Polski oraz wzmacnianie poczucia   tożsamości i dumy narodowej jak również szacunek do symboli naszej Ojczyzny. Wspólnie zastanowiliśmy się kim jest bohater i jakie ma cechy, dlaczego możemy kogoś nazwać bohaterem. Zapoznaliśmy się z biografią Józefa Piłsudskiego czytając książkę pt. „Komendant Wolnej Polski”, oglądając prezentację i film, które przybliżyły postać Marszałka Polski i naszej historii. Uczestnicy dowiedzieli się również o symbolach narodowych, którymi są Godło, Hymn i Flaga Polski,  że istnieje specjalny protokół składania flagi. Młodzież po obejrzeniu filmu, na którym żołnierze polskiej marynarki  składają polską flagę oraz zademonstrowaniu składania flagi przez prowadzącego warsztaty mieli za zadanie prawidłowo poskładać flagę. Poznawaniu Józefa Piłsudskiego i historii Polski pomogły nam również materiały związane z jego postacią oraz z odzyskaniem niepodległości przez Polskę: były to pocztówki, zdjęcia, listy, prasa, banknoty polskie,  mapa z nowymi granicami Rzeczypospolitej.  Był czas też na zabawę w starą grę „zośkę” ku uciesze uczestników Na końcu  warsztatów rozwikłaliśmy tajemnice związane z Marszałkiem Józefem Piłsudskim korzystając z książki pt. „Marszałek Józef Piłsudski” Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby.

Zajęcia edukacyjne upamiętniające 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości

   Rok 2018 jest rokiem szczególnym dla wszystkich Polaków. Również w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu od września odbywały się z bezpłatne warsztaty związane z tematem odzyskania przez Polskę niepodległości. Zajęcia adresowane były do uczniów kl. III-V Szkół Podstawowych z terenu Gminy Podegrodzie.

Uczniowie w trakcie spotkań mogli poznać niezwykłą historię polskiej fasoli z orzełkiem, zwanej „fasolą niepodległości”. W okresie zaborów fasolę, która nosiła na sobie niezwykłe znamię przypominające polskie godło sadzono w tajemnicy, między ziemniakami, gdyż za jej uprawianie groziły represje. Obraz orła z koroną na małym ziarenku stał się symbolem wolnej ojczyzny, a powstańcy styczniowi nosili ziarenka fasoli z orzełkiem jako emblemat patriotyzmu, znak nadziei na niepodległość.

Podczas zajęć uczestnicy warsztatów odkrywali również tajemnice Marszałka Józefa Piłsudskiego, uczyli się składać flagę Polski według specjalnego protokołu oraz poznawali fragmenty książki „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza.

W zajęciach edukacyjnych wzięli udział uczniowie :

- ze Szkoły Podstawowej w Podegrodziu :klasy IIIa,  IIIb ,  IVa,  IVb,  IVc, Va, Vb;

- ze Szkoły Podstawowej w Rogach : klasy IV oraz  V;

- ze Szkoły Podstawowej w Brzeznej-Litaczu : klasa V;

- ze Szkoły Podstawowej w  Olszance: klasa IV oraz V;

- ze Szkoły Podstawowej w Długołęce Świerkli : klasa IV.

 

 

 

 

Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE… - PEJZAŻE MOJEJ MAŁEJ OJCZYZNY”- 06.12.2018r.

6 grudnia 2018 roku w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego ”CUDZE CHWALICIE,SWEGO NIE ZNACIE….-PEJZAŻE MOJEJ MAŁEJ OJCZYZNY”. Konkurs adresowany był do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych Gminy Podegrodzie.

Zamierzeniem konkursu było :

-utrwalenie  piękna, krajobrazu Ziemi Podegrodzkiej, prezentacja ciekawych i nieznanych miejsc przyrody, detali architektonicznych,

-uwrażliwienie dzieci i młodzieży oraz poszerzenie ich wiedzy związanej z rodzima wsią,

-rozwijanie uczuć patriotyzmu lokalnego,

-kształtowanie i rozwijanie  wśród dzieci i młodzieży zainteresowań fotografią.

Na konkurs wpłynęło 12 wspaniałych prac:            

-„Olszana jesienią ‘’Malwiny Chochorowskiej,

-„Na bali” Piotra Platy,

-„Wiosna” Melchiora Pustułki,

-„Złota jesień w Olszanie” Nikoli Potoniec,

-„Podwójna tęcza w czasie deszczu” Krystiana Kubackiego,

-„Las cudów „ Mariusza Kowalika,

-„Wieczorny czas magii” Kingi Kowalik,

-„Cztery pory roku” Oliwii Nowak,

-„Lot muchy o zachodzie słońca” Natalii Kawik,

-„Źródełko św. Kingi w Gostwicy” Magdaleny Żelasko,

-„Z przyrodą za pan brat” Izabeli Konstanty,

-„Krajobraz gór” Oliwiera Gierczyka.

Komisja w składzie: Maria Szewczyk, Bożena Pasiut, Agnieszka Kwoka postanowiła przyznać równorzędne nagrody dla wszystkich uczestników w postaci pamiątkowych dyplomów oraz albumów fotograficznych.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu ,jak również opiekunom za poświęcony czas i włożoną pracę.

Gratulujemy wrażliwości na piękno otaczającego świata i życzymy dalszych fotograficznych sukcesów.

 

Prace konkursowe można obejrzeć na wystawie w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu.

 

 

Teatrzyk edukacyjny „ Maciuś Strażak” -03.12.2018r.

03.12. 2018 roku Biblioteka Gminna w Podegrodziu zaprosiła dzieci na teatrzyk pt. ”Maciuś Strażak” opowiadający historię dzielnego chłopca, który chciał zostać strażakiem. Najważniejszym przesłaniem  przedstawienia było uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw wynikających z ognia i wody oraz nauczenie właściwego postępowania w obliczu tych zagrożeń. Przedszkolaki miały również okazję przyjrzeć się bliżej pracy strażaka, a także utrwalić sobie numery telefonów alarmowych.

Święto Pluszowego Misia -22.11.2018r.

Podegrodziu po W czwartek 22 listopada Biblioteka w Podegrodziu wraz z dziećmi  z Gminnego Przedszkola w raz kolejny  hucznie świętowała urodziny Pluszowego Misia.  Zaproszone przedszkolaki przyniosły ze sobą ulubione  przytulanki.  Na początek dzieci  wysłuchały historii powstania  niezwykłej maskotki - pluszowego misia. Miłą niespodzianką okazały się odwiedziny wolontariuszy w przebraniu postaci z bajek, którzy wspólnie z dziećmi brali udział w przygotowanych atrakcjach.  Nie zabrakło również głośnego czytania fragmentów książki „Miś Uszatek” Czesława Janczarskiego  oraz  zagadek i licznych zabaw w rytm muzycznych misiowych piosenek. Na zakończenie przedszkolaki zaśpiewały swoim misiom „Sto lat” i otrzymały słodki poczęstunek.

„Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”

Biblioteka Gminna Podegrodzie wraz z Filiami w Gostwicy i Olszanie w ramach oficjalnych obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” organizowanej przez Lustro Biblioteki i wydawnictwo Zielona Sowa.

07 i 14 listopada zaprosiłyśmy do biblioteki uczniów klas V ze Szkoły Podstawowej w Olszanie im. Mieczysława Wieczorka i Szkoły Podstawowej w Gostwicy im. płk. Narcyza Wiatra, aby wspólnie z Mirabelką bohaterką książki Cezarego Harasymowicza odbyć podróż przez historię.  Warsztaty rozpoczęliśmy od zastanowienia się czym jest miłość, czy jest ważna w naszym życiu, co by było gdyby tej miłości zabrakło. Ilu uczniów tyle odpowiedzi, które zapisaliśmy na tablicy: to zaufanie, szczerość, szczęście, rodzina, dobro, pokój, życie, uczciwość, bezinteresowność, bezpieczeństwo, dom, cierpliwość, odwaga a zarazem lęk i wiele innych przykładów. Puentą naszej rozmowy,  refleksji na temat miłości było stwierdzenie, że miłość jest tak naprawdę wszystkim. Wtedy przytoczyliśmy cytat z książki, w który Mirabelka zapytała „ Mamo, co to jest miłość”? ...

Następnie obejrzeliśmy fragment filmu dzięki któremu nasi goście poznali autora „Mirabelki”, a także samą bohaterkę drzewo Mirabelkowe. Wsłuchując się w fragment audiobooka czytanego przez Grażynę Wolszczak oraz śledząc fragment mapy Warszawy przenieśliśmy się na warszawskie Nalewki gdzie rosła Mirabelka, gdzie mieszkali bracia Alfusowie, pan Fridman, dziewczynka o imieniu Dorka i inni mieszkańcy, których losy splatają się z naszą bohaterką. Czytając urywki książki i przeglądając zdjęcia na prezentacji poruszaliśmy trudne tematy czym jest wojna, okupacja, getto, godzina policyjna, powstanie w gettcie, kim byli „Sprawiedliwi wśród narodów Świata”. Uczniowie włączali się do rozmowy na powyższe tematy, sami też wyszukiwali materiałów, które mówiły o smutnym i strasznym okresie w dziejach historii Polski i dzielili się wiadomościami między sobą. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że gdyby nie „miłość” to inaczej potoczyły by się losy naszej Ojczyzny. Kolejnym etapem naszych warsztatów była praca z książką w grupach i poznawanie bliżej losów jej bohaterów.  Wykonaliśmy też drzewko pamięci, na którym umieściliśmy wycięte dłonie z wypisanymi życzeniami dla Polski oraz pomysłami na to jak możemy okazać przywiązanie i miłość do swojej Ojczyzny, np. pamiętać o naszej historii i być takim strażnikiem pamięci jak drzewo Mirabelki, nie dopuścić aby miejsca upamiętniające naszą historię uległy zniszczeniu, dbać o swój rozwój pogłębiając wiedzę, być wzorowym uczniem, czcić bohaterów i wiele wiele innych przykładów. Wspólne zdjęcie oraz dyplomy pozostaną „ważnym wspomnieniem” słowa uczestnika warsztatów.

 

Kampania społeczna : „Mała Książka - Wielki Człowiek”

W Bibliotece Gminnej w Podegrodziu oraz na Filiach w Olszanie, Gostwicy i w Brzeznej trwa ogólnopolski projekt „Mała Książka - Wielki Człowiek” adresowany do dzieci urodzonych w 2015 roku. Każdy trzylatek, który odwiedzi bibliotekę otrzyma bezpłatną Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna,  przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze.

Projekt realizowany będzie do końca 2018 roku.

ZAPRASZAMY

Lekcja biblioteczna -20.11.2018r.

We wtorek 20 listopada Bibliotekę Gminną w Podegrodziu odwiedziła klasa IV ze Szkoły Podstawowej w Stadłach.  W trakcie spotkania dzieci zwiedziły bibliotekę, dowiedziały się jak można zapisać się i korzystać ze zbiorów biblioteki. Dla części z nich nie była to pierwsza wizyta u nas. Głównym tematem zajęć były katalogi biblioteczne, czyli uporządkowany rejestr dokumentów bibliotecznych ułatwiający ich odszukanie. Za pomocą katalogów możemy łatwo i szybko zlokalizować potrzebne pozycje książkowe. Uczniowie dowiedzieli się , jak dawniej wyglądały katalogi kartkowe formalne oraz rzeczowe oraz jak wyglądało opracowywanie książek zanim nastała era komputerów. Od 2012 roku BG w Podegrodziu pracuje w systemie Sowa, zaś katalogi książek dostępne są online. Dzieci miały sposobność samodzielnego wejścia na stronę internetową biblioteki, gdzie w katalogach online wyszukiwały książki za pomocą tytułu, autora bądź haseł przedmiotowych.Na zakończenie odbyło się wspólne rozwiązywanie krzyżówki na podstawie „Akademii Pana Kleksa” Jana Brzechwy. Okazało się ,że dzieci świetnie znają tą lekturę. Z rozsypanych wyrazów uczniowie układali również znane przysłowia oraz tłumaczyli ich znaczenie. Na zakończenie wszyscy otrzymali pamiątkowe zakładki.

 

Spotkanie autorskie z Agnieszką Urbańską -09.10.2018r.

09 października 2018r. w Bibliotece Gminnej Filia w Gostwicy miało miejsce spotkanie autorskie z panią Agnieszką Urbańską. Brali w nim udział uczniowie z klas II i IV ze szkoły Podst. w Gostwicy. Pani Agnieszka magister filologii polskiej i doktor literaturoznawstwa obecnie pisze książki dla dzieci i młodzieży (to jej powołanie i misja jak mówi). 
Jej opowiadania przesycone są magią i fantastyką, przez które przemyca wartości bardzo ważne dla młodych czytelników, są nimi np. miłość, przyjaźń, dobre wychowanie, pomoc drugiemu i wiele, wiele innych. Dzieciom przybliżyła książki z serii Wandzia Węszynos, której główną bohaterką jest dziewczynka właśnie w ich wieku próbująca rozwikłać wraz z przyjaciółmi niewiarygodne zagadki. Nasi uczestnicy także mogli zabawić się w detektywów rozpoznając ślady zwierząt, zarysy budowli itp. Autorka odpowiadała na pytania stawiane przez dzieci dotyczące pisania książek jak też życia prywatnego, rozdawała autografy, a najaktywniejszych obdarowywała zakładkami i długopisami. Wspólnie spędzony czas z naszym gościem panią Agnieszką Urbańską  pozostawił  miłe i niezapomniane wspomnienia.

„Z książką na walizkach”- spotkanie autorskie z Kazimierzem Szymeczko

14 września 2018 roku w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu odbyło się spotkanie autorskie z Panem Kazimierzem Szymeczko, autorem książek dla dzieci i młodzieży. Pisarz mieszka i pracuje w Rudzie Śląskiej. Jest laureatem konkursu literackiego „Uwierz w siłę wyobraźni”, autorem takich książek jak : „ Tetrus” , „ Kopidoł i Kwiaciareczka”, „Wywrotka”, „Pomalowana historia”, „Historia Polski w opowieściach” i wielu opowiadań dla młodszych dzieci, które publikował m.in. w „Świerszczyku”.Pan Kazimierz podczas spotkania z uczniami Szkoły Podstawowej  niezwykle ciekawie opowiadał o swojej pasji pisania, warsztacie i przygotowaniach do pracy nad książką. Uczniowie skierowali do naszego gościa wiele pytań. Chcieli wiedzieć jak zaczęła się przygoda z pisaniem książek, skąd autor czerpie pomysły do swoich opowieści, jakie są jego zainteresowania oraz plany na przyszłość. Po spotkaniu młodzież miała okazję zakupić książki autora oraz zdobyć jego autograf.Spotkanie autorskie z Kazimierzem Szymeczko odbyło się w ramach VI Małopolskich Spotkań z Młodymi Czytelnikami „ Z książką na walizkach” pod tytułem – A to historia!                                                           

 

„Podróże Literackie” - spotkanie autorskie z Anną Czerwińską - Rydel

20 września 2018 roku Biblioteka Gminna w Podegrodziu gościła Panią Annę Czerwińską - Rydel, autorkę książek dla dzieci i młodzieży o tematyce biograficznej, historycznej, muzycznej, społecznej.  Pani Anna jest również muzykiem, pedagogiem, członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiej Sekcji IBBY . Na spotkanie z zaproszonymi uczniami Szkoły Podstawowej przybyła w towarzystwie „agenta literackiego” –  suczki Muzy, która towarzyszy swojej pani w trasie. Dzieci  miały okazję porozmawiać z naszym gościem  m.in. o różnych aspektach warsztatu pracy pisarza, jak wygląda przygotowanie autora do pisania książki oraz sama praca nad nią. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, za co zostali obdarowani drobnymi upominkami. Autorka w niezwykle interesujący sposób opowiadała o swojej twórczości m.in. o pracy nad książką „Pięć skarbów pod wielkim śniegiem. Opowieść o Wandzie Rutkiewicz”, o bohaterskich czynach i wielkiej odwadze Ireny Sendlerowej ukazanych w książce „Listy w butelce”.Tradycyjnie na zakończenie był moment na kupowanie książek, autografy oraz wspólne zdjęcie z pisarką i jej czworonożną towarzyszką. Miłym akcentem  spotkania był również słodki poczęstunek.Spotkanie autorskie odbyło się w ramach Projektu „ Podróże Literackie” realizowanego przez Powiatową i Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną im. W. Bazielicha w Starym Sączu. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu Partnerstwo dla Książki.  

 

Bezpieczne wakacje z Biblioteką – 2018r

Po raz kolejny w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu odbyły się zajęcia dla dzieci w ramach „Bezpiecznych wakacji z biblioteką”. W lipcowe wtorki i czwartki  dzieci uczestniczyły w licznych atrakcjach : zajęciach plastycznych, grach i zabawach ruchowych, nauce tańca oraz kalamburach. W ramach klubu gier planszowych Granna uczestnicy zajęć wzięli również udział w maratonie gier planszowych.                                                                                 

 Sporo wrażeń dostarczył również dzieciom udział w spektaklu teatralnym „Lampa Alladyna” w wykonaniu Studia Teatralnego „Sztuka” z Trzebini, w trakcie którego dzieci mogły czynnie uczestniczyć w przygodach bohaterów.                                                                               Dzięki współpracy Biblioteki z Muzeum Lachów Sądeckich  możliwy był udział w zajęciach, które przeniosły dzieci na dawną podegrodzką wieś, gdzie zapoznały się z życiem codziennym, obowiązkami, jak  również zabawami pradziadków.                                     

Stałym elementem spotkań były również zajęcia profilaktyczne mające na celu promowanie wśród młodzieży zdrowego, trzeźwego stylu życia.

 

W sierpniu dzieci uczestniczyły w wycieczkach do Krakowa i do Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu.

 Wycieczka do Krakowa odbyła się 8 sierpnia.                                                                                                                   Niezwykłym przeżyciem okazał się spacer w podziemiach krakowskiego rynku. Dzieci przeniosły się w czasie do czasów panujących w średniowieczu. Poznały życie codzienne Krakowa, które dokumentują zgromadzone zabytki : gliniane figurki, monety, paciorki, skórzane buty. Każdy miał sposobność zważenia się na średniowiecznej wadze w grzywnach krakowskich, łutach czy wiardunkach oraz samodzielnego wybicia pamiątkowej monety.                                                                                                                                       Równie niezapomnianą atrakcją okazała się wizyta w Wioskach Świata, gdzie uczestnikom udało się zwiedzić „cały świat” i poznać warunki, niejednokrotnie bardzo ubogie  w jakich żyją mieszkańcy różnych miejsc na świecie. Dzieci odwiedziły  m.in.: tradycyjną wioskę afrykańską, andyjską chatę, papuaski dom na palach, południowoamerykańskie slumsy, igloo, indiańskie tipi. W domkach podziwiały przedmioty użytku codziennego, piękne stroje, instrumenty muzyczne charakterystyczne dla danej społeczności.

24 sierpnia Biblioteka Gminna w Podegrodziu zaprosiła dzieci na warsztaty zorganizowane w Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu.                                       Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję poznać najnowsze trendy mody i  zabawić się w projektantów tworząc oryginalne stroje z gazet, tektury, szarego papieru. W atmosferze wspaniałej zabawy powstały pomysłowe, ekologiczne kreacje na różne okazje: do pracy, na bal, na zajęcia sportowe, na ślub. Finałem zajęć był pokaz mody niecodziennych strojów.          

Oczywiście obowiązkowym punktem wycieczki była również degustacja przepysznych lodów.

„Noc bibliotek”- 3 lipca 2018r

W ramach  ogólnopolskiej akcji „Noc bibliotek” 3 lipca 2018r Biblioteka Gminna w Podegrodziu po raz pierwszy zaprosiła młodych czytelników na „Noc z piratami”. Niecodzienne spotkanie trwało od godz.18.00 do godz.22.00. Po oficjalnym powitaniu goście zapoznali się z różnymi ciekawostkami z życia piratów. Dowiedzieli się między innymi  co jedli piraci, jakiej używali broni, jakich urządzeń nawigacyjnych oraz jak zdobywali skarby. Kolejnym punktem spotkania był test na pirata. Młodzi czytelnicy musieli przejść próby zwinności, sprawności, refleksu oraz nauczyli się śpiewać „Hymnu Piratów”. Największą atrakcją okazało się jednak poszukiwanie skarbu oraz rozwiązywanie pirackich zadań w drodze do niego.

Piraci otrzymali również posiłek regeneracyjny a na zakończenie obejrzeli film przygodowy.

 

 

Zakończenie konkursu na Najaktywniejszego Czytelnika Biblioteki Gminnej w Podegrodziu 2017/2018 – 22.06.2018r.

22  czerwca 2018 roku odbyło się uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród dla ,,Czytelnika Roku 2017/2018" . Konkurs trwał od 1 września 2017 r. do  15 czerwca 2018 r. w Bibliotece Gminnej i filiach bibliotecznych.Głównym zamierzeniem konkursu jest zachęcenie do korzystania z usług naszej biblioteki,  rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, krzewienie czytelnictwa jako cennego źródła zdobywania wiedzy oraz popularyzacja Biblioteki w regionie.Laureaci i wszyscy biorący udział w konkursie otrzymali nagrody książkowe, które zostały wręczone na uroczystym zakończeniu roku szklonego

Odwiedziny przedszkolaków z Katolickiego Niepublicznego Przedszkola im. Ojca Pio w Nowym Sączu – 11.06.2018r.

Również w poniedziałek Biblioteka Gminna w Podegrodziu gościła dzieci z Przedszkola im. Ojca Pio w Nowym Sączu.  Po spotkaniu w Muzeum Lachów Sądeckich mali goście odwiedzili również bibliotekę, gdzie zapoznali się bliżej z instytucją biblioteki. Dla niektórych dzieci było to pierwsze spotkanie z biblioteką. Przedszkolaki  poznały bliżej pracę bibliotekarza, oraz dowiedziały się, co poza wypożyczaniem książek można robić w bibliotece. Wysłuchały fragmentów książki „ Basia i biblioteka”, w której zawarte zostały podstawowe zasady i reguły panujące w bibliotece. Dzieci dowiedziały się, jak należy dbać o książeczki i je szanować, aby długo służyły również innym dzieciom. Tradycyjnie przedszkolaki otrzymały słodką niespodziankę.

Spotkanie z Policjantem – 11.06.2018r

W poniedziałek 11 czerwca  na spotkanie z policjantami przybyły dzieci z Gminnego Przedszkola. Przedszkolaki  dowiedziały się jak ważna i odpowiedzialna jest  praca policjanta , jakie są zasady uczestnictwa w ruchu drogowym, oraz o różnych niebezpiecznych sytuacjach z którymi  mogą się spotkać. Niecodzienni goście przypominali o konieczności noszeni elementów odblaskowych.Dzieci miały sposobność wczuć się w rolę policjanta ,  mogły usiąść w środku radiowozu albo na motocyklu policyjnym. Goście pokazali  dzieciom również sygnały świetlno - dźwiękowe oraz służbowe wyposażenie. Spotkanie to było bardzo pouczającą lekcją o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa, która na pewno pozostanie dzieciom na długo w pamięci. Policjanci natomiast, będą kojarzyli się przedszkolakom jako osoby, których nie należy się bać, do których zawsze można zwrócić się o pomoc.

„Lampa Alladyna” w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu -7.06.2018r.

Na spotkanie z aktorami Studia Teatralnego SZTUKA z Trzebini  przybyły 7 czerwca   zaproszone dzieci  z Gminnego oraz Prywatnego Przedszkola.

Adaptacja jednej z najsłynniejszych opowieści Szeherezady przeniosła dzieci w  egzotyczny świat krajów dalekiego wschodu „Baśni tysiąca i jednej nocy”… Baśniową atmosferę spektaklu w pełni oddały barwne kostiumy, elementy scenografii oraz  orientalna muzyka. Wspaniałą atrakcją okazała się również możliwość czynnego uczestnictwa dzieci w widowisku : robieniu zakupów, pomocy w sprzątaniu bazaru, zatańczenia w strojach nietoperzy, pocierania lampy Alladyna.  Perypetie tytułowego bohatera, któremu udaje się wyjść cało z opresji dzięki sprytowi i chęci niesienia pomocy innym zostały potraktowane z dawką humoru. Baśń dostarczyła dzieciom  niezapomnianej zabawy, lecz również zwróciła uwagę na znaczenie uczciwości, szacunku i odpowiedzialności.

 

Czytanie dzieciom - „Spacerkiem po historii i legendach o Polsce” – Warszawa

W ramach akcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM w dniach 16,23,29,30 maja oraz 6 czerwca dzieci z Gminnego i Prywatnego Przedszkola w Podegrodziu po raz kolejny gościły w Gminnej Bibliotece. Tym razem wyruszyliśmy pociągiem w podróż… W rytm piosenki ,,Jedzie pociąg z daleka” docieraliśmy do poszczególnych stacji, na których czekały zadania-niespodzianki. Na pierwszej stacji dzieci wysłuchały legendy „Wars i Sawa” oraz przypomniały sobie  o wartościach symboli narodowych. Na kolejnych przystankach wykonały prace plastyczne obrazujące zapamiętane fragmenty opowieści, wzięły udział w zabawie muzyczno-ruchowej, oraz grze „ Kot w worku”. Tradycyjnie dzieci śpiewały poznane piosenki oraz otrzymały słodki poczęstunek.

Gminny Konkurs Recytatorski „ Piękna Nasza Polska Cała” w ramach obchodów 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości - 5.06.2018r

Dnia 5.06.2018 roku w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu odbyło się rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Recytatorskiego „ Piękna Nasza Polska Cała”.                                                                                                        Poetyckie współzawodnictwo, w którym wzięło udział 17 uczestników oceniała Komisja Konkursowa w składzie: Małgorzata Kunicka- Hajduga, Zofia Buczek, Marta Sowa, Ewelina Włodarz. Jury brało pod uwagę opanowanie pamięciowe utworu, dobór utworu, dykcję, poprawność wypowiedzi, ogólny wyraz artystyczny, naturalność wypowiedzi. W trakcie obrad  Komisja wyłoniła tegorocznych zwycięzców.                                                                          Pierwsze miejsce przypadło uczestnikowi za wykonanie wiersza Katarzyny Ziętal „Symbole narodowe”. Drugą nagrodę otrzymała uczestniczka za interpretację wiersza „ Modlitwa polskiego dziewczęcia” Władysława Bełzy, zaś trzecią zdobyła uczestniczka za wiersz  „Oblicze Ojczyzny”  Tadeusza Różewicza.

W czasie przerwy dzieci obejrzały film o symbolach narodowych oraz wzięły udział w zabawach muzyczno-ruchowych.

Wszystkie dzieci otrzymały dyplom oraz nagrodę za udział w konkursie. Gratulujemy wszystkim uczestnikom tegorocznych zmagań recytatorskich. Szczególne podziękowania kierujemy na ręce Nauczycieli ze szkół i przedszkoli, którzy przygotowali dzieci do konkursu. Dziękujemy  również  rodzicom oraz osobom towarzyszącym  podczas rozstrzygnięcia konkursu.

Wernisaż i wystawa ikon w galerii CIVITAS CHRISTIANA - 24.05.2018r.

24 maja 2018 roku o godzinie 17.00 w galerii CIVITAS CHRISTIANA w Nowym Sączu rozpoczął się uroczysty wernisaż i  wystawa ikon autorstwa Barbary Ruchały, Wojciecha Pażuchy oraz uczestników warsztatów ikonopisarskich odbywających się w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu.Wspaniałe prace były podziwiane przez grono znakomitych gości ,przyjaciół i bliskich, którzy zaszczycili spotkanie swoją obecnością. Obok wystawy prac można było zapoznać się z warsztatem pracy  ikonopisarza , poznać tajniki powstawania ikon oraz niezbędne narzędzia przy ich wykonywaniu.Serdeczna atmosfera towarzyszyła zebranym gościom przez cały wieczór,  powstawały refleksje i dyskusje na temat twórczości artystów, którzy z chęcią dzielili się swoimi doświadczeniami ikonopisarskimi.

Wernisaż uświetnił również niesamowity występ muzyczno-wokalny  Katarzyny Chruściel  oraz Rafała Gondek ,na który złożył się repertuar przygotowany specjalnie na tą okazję.                                                                                      

 

„Niezwykły tydzień Frani” w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu-spotkanie autorskie - 21 i 22 maja.

 

21 oraz  22 maja  2018 roku odbyło się spotkanie autorskie dla uczniów Szkoły Podstawowej  z sądeczanką Jadwigą Marzec. Tematem spotkania była twórczość pisarki ,a w szczególności jej debiutancka książka  dla dzieci pt. „Niezwykły tydzień Frani”.                    

 Pani Jadwiga Marzec pisze bajki, fraszki, wiersze i opowiadania dla dzieci  ukazujące  się w wydaniach zbiorowych: „Almanachu współczesnej bajki polskiej” oraz „Almanachu współczesnej fraszki polskiej”.Podczas spotkania autorka opowiadała o historii tworzenia książki, a także czytała fragmenty o niezwykłych przygodach głównej  bohaterki  - Frani.  Dziewczynka ma dziewięć lat i mieszka pod Krakowem .Co roku przyjeżdża na wakacje do swoich dziadków, mieszkających w  Nowym  Sączu. Bohaterka opowiada na przykład o Święcie Dzieci Gór, który odbywa się corocznie w lipcu w Nowym Sączu, a także o przygodach i wydarzeniach przeżywanych razem ze swoją koleżanką. W trakcie spotkania autorka  rozmawiała i porównywała losy i przygody Frani z historiami dzieci uczestniczących w spotkaniu. Na zakończenie była możliwość zakupienia książki „Niezwykły tydzień Frani” z dedykacją dla czytelnika.

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. ”Mądra głowa zna przysłowia”- 16 maja 2018r.

Dnia 16.05.2018 roku W Bibliotece Gminnej w Podegrodziu odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. ,, Mądra głowa zna przysłowia – zilustruj dowolnie wybrane przysłowie” adresowanego  do dzieci  klas I-III  Szkół Podstawowych. Oceny prac konkursowych dokonała Komisja Konkursowa w skład której weszli nauczyciele wychowania plastycznego: Barbara Ruchała, Adam Misiewicz, Wanda Michalik.

Na konkurs wpłynęło  27  prac plastycznych z terenu Gminy Podegrodzie. Podczas oceniania prac Jury brało pod uwagę:

- samodzielne wykonanie pracy,

- ogólne wrażenia artystyczne,

- dobór i wykorzystanie materiałów,

- wkład pracy,

- walory artystyczne dzieła,

- estetykę wykonania, kolorystykę itp.

- oryginalny pomysł.

 

Po obejrzeniu prac Jury postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia dla poszczególnych dzieci:

I miejsce za pracę ilustrującą przysłowie „W marcu jak w garncu”

II miejsce za pracę ilustrującą przysłowie „Jaki pan taki kram”

III miejsce za pracę ilustrującą przysłowie „ Gdyby kózka nie skakała toby nóżki nie złamała”;

wyróżnienia dla prac obrazujących przysłowia :

- „Nie taki diabeł straszny”

- „W marcu jak w garncu”

-„ Indyk myślał o niedzieli a w sobotę łeb mu ścięli”.

Dzieci otrzymały  dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

 Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu jak również opiekunom, za poświęcony czas i włożoną pracę.

 

Warsztaty kamishibai

Warsztaty kamishibai 6, 9, 11 i 16 kwietnia 2018r. uczniowie klas 0, I, III  a szkoły Podst. w Olszanie
 i Gostwicy zostali zaproszeni  do  Biblioteki Gminnej Filia Olszana i Gostwica na warsztaty kamishibai. Nietypowy teatrzyk przywędrował do nas z Japonii- to tradycyjna sztuka opowiadania historii za pomocą obrazków- ilustracji wykonanych na kartonowych planszach wsuwanych do małego drewnianego parawanu. Dzieci wysłuchały sztuki teatralnej na papierze pt. „Mój przyjaciel Kemushi”, która opowiada o zmianach zachodzących w przyrodzie. Kemushi po japońsku gąsienica, przechodząc kolejne etapy cyklu rozwoju zmienia się przepoczwarza w przepięknego motyla. Każdy uczestnik zajęć mógł dokładnie obejrzeć  teatrzyk oraz zamienić  się opowiadacza.  Zajęcia zakończyliśmy wykonaniem barwnego motyla z  rolki i papieru kolorowego  oraz motyla na liściu. Zajęcia  pomogą dzieciom w przygotowaniu się do Dnia Książki organizowanego przez Bibliotekę Gminną Filia w Olszanie.

„Spacerkiem po historii i legendach o Polsce” – Kraków

W dniach 11,18,19,25 kwietnia oraz 10 maja dzieci z Gminnego i Prywatnego Przedszkola w Podegrodziu  po raz kolejny uczestniczyły w cotygodniowych spotkaniach w ramach akcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM. Tym razem przedszkolaki  „spacerowały” po Krakowie z wyjątkowym Gościem. W ramach współpracy biblioteczno-muzealnej w świat krakowskich legend wprowadził dzieci Pan Kamil Basta, który pracuje w Muzeum Lachów Sądeckich im. Zofii i Stanisława Chrząstowskich w Podegrodziu. Przygoda z legendą rozpoczęła się od muzycznej zagadki. Przedszkolaki  z  przejęciem wsłuchiwały się w  melodię płynącą spod skrzypiec Pana Kamila. Okazało się, że melodia hejnału mariackiego znana jest niektórym doskonale . Następnie pociechy zapoznały się  z legendą „ O hejnale mariackim” oraz przypomniały sobie historię smoka wawelskiego, który przybrał  realistyczne kształty w pracy plastycznej. Nie  zabrakło również wspólnego rozwiązywania krzyżówki, układania puzzli oraz zabawy muzyczno-ruchowej przy akompaniamencie naszego Gościa.

Każde spotkanie zostało wzbogacone przez piosenki w wykonaniu dzieci.

 Na zakończenie wszyscy zostali obdarowani słodką niespodzianką.

Czytanie dzieciom – 16.03.2018r.

Maluszki z Przedszkola „Mały Artysta” w Olszanie wraz ze sowimi paniami przyszły 16.03.2018r. do Biblioteki w Olszanie na cykliczne spotkanie z książką. Pani bibliotekarka przeczytała im książę o myszce Tupciu Chrupciu pt. „Mama idzie do pracy”. Wysłuchanie opowiadania pozwoliło nam na rozmowę, dzieci od razu zauważyły, że one tak samo jak Tupcio zaczęły chodzić do przedszkola gdyż ich mamy musiały wrócić do pracy, a co najistotniejsze wiedzą, że każdy zawód wykonywany przez ich rodziców jest bardzo ważny
i potrzebny. Niektóre maluszki podzieliły się również swoimi marzeniami planami kim chciałyby zostać gdy dorosną. Życzymy im tego serdecznie. Zadaniem naszych najmilszych gości było pokolorowanie głównego bohatera książki Tupcia Chrupcia, a w nagrodę otrzymały słodycze.

Lekcja biblioteczna- 24.04.2018r.

 „Witamy w świecie baśni”—Na lekcję biblioteczną przyszli uczniowie Kl. I z Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Podegrodziu wraz z wychowawczynią. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z biblioteką i zachęcenie do korzystania z niej. Rozmawialiśmy o tym, jakim miejscem jest biblioteka, do czego służy, jakie panują w niej zasady i czy warto się z nią zaprzyjaźnić. I wreszcie nadszedł czas na wspólną zabawę z postaciami bajek i baśni. Pierwszym  zadaniem było dopasowanie odpowiedniego tytułu do ilustracji przedstawionej na załączonym obrazku.Kolejna zabawa polegało na  ułożeniu puzzli ,również związanych z postaciami z bajek i baśni.W dalszej części spotkania było wspólne czytanie książki i zabawa ruchowa . Spędzony wspólnie czas minął szybko i w bardzo miłej atmosferze. Na zakończenie dzieci otrzymały od pań bibliotekarek słodki upominek.

IV edycja konkursu „Mistrza Pięknego Czytania 2018r.” w ramach obchodów Światowego Dnia Książki -24.04.2018r.

24 kwietnia 2018r. odbył się Dzień Książkizorganizowany przez Bibliotekę Gminną Podegrodzie Filia Olszana oraz szkołę Podst. w Olszanie.  W dniu tym wszystko kręciło się wokół książek. Uczniowie przygotowali się i wzięli udział w dwóch konkursach w IV edycji „Mistrza Pięknego Czytania 20I8r.” oraz Międzyklasowym Quizie wiedzy o lekturach. Komisja w składzie Pani Piekara Katarzyna- polonistka, Pani Kamila Oziembłowska- polonistka oraz pani Katarzyna Tokarczyk- wychowawca świetlicy oceniła 14 uczestników, którzy mieli za zadanie przeczytać fragment wylosowanej książki jednocześnie oczarowując zarówno jury jak i publiczność oraz odpowiedzieć na pytania odnośnie wylosowanej książki.  Mistrzem Pięknego czytania w kategorii klas młodszych została Malwinka Chochorowska z klasy IV, natomiast
w kategorii klas starszych Agnieszka Pawłowska z klasy VII. Każdy z uczestników otrzymał dyplom, zwycięzców I, II, III miejsc i wyróżnień nagrodzono dodatkowo książkami, statuetkami Mistrza Pięknego Czytania oraz smyczą z logo książki
. W Quizie uczniowie klas IV-VII wykazali się znajomością książek odpowiadając na pytania oraz  rozpoznając ich fragmenty. Młodsi uczniowie klas 0 –III namalowali ilustracje
i zaprezentowali fragmenty wybranej lektury w formie teatrzyku kamishibai. Dodatkowe punkty klasy zebrały również za plakat promujący książkę i  czytanie oraz przebranie się za bohaterów literackich.

I miejsce za zilustrowanie i  przedstawienie teatrzyku na podstawie fragmentu książki przypadło ex aequo  klasie O i III, drudzy z kolei byli uczniowie z klasy I. Największą ilośćpunktów w quizie w klasach starszych zdobyli siódmoklasiści tym samym zajmując I miejsce,  następnie czwartoklasiści- II miejsce i szóstoklasiści- III miejsce  oraz wyróżnienie dla klasy V. Zaznaczyć trzeba, że młodzież  z klasy VII jako jedyni zaprezentowali się w jako bohaterowie książek podanych w regulaminie. Tak więc mogliśmy poznać rodzinę Borejków z serii Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz, Jacka i Placka z książki Kornela Makuszyńskiego, Pana Samochodzika bohatera m.in. Księgi strachów Zbigniewa Nienackiego i wielu innych.  Każda klasa i każdy uczestnik konkursów stanął na wysokości zadania przygotowując się do świętowania Dnia Książki, a  pani Sylwia Paluch dyrektor Szkoły Podst. w Olszanie wręczyła klasom pamiątkowe dyplomy oraz symboliczne nagrody.   Wszystkim serdecznie gratulujemy!

 

Święto Książki z „ Polskim superbohaterem – Marszałkiem Józefem Piłsudskim i jego tajemnicami…”

23 oraz 24 kwietnia 2018 roku Biblioteka Gminna w Podegrodziu gościła klasy 4a i 4b ze Szkoły Podstawowej w Podegrodziu. W ramach 17. Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” uczniowie wzięli udział w warsztatach: „Polski superbohater – Marszałek Józef Piłsudski i jego tajemnice”.

Celem warsztatów było wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej oraz przywiązania do historii i tradycji narodowych. Zajęcia miały skłonić do przemyśleń i zadawania pytań: czy ja jestem patriotą, co dzisiaj mogę zrobić dla swojej ojczyzny, jak zachowuje się patriota?

Uczestnicy warsztatów wysłuchali kilka fragmentów opowieści Wojciecha Widłaka „Komendant wolnej Polski…”, zawierającej ważne fakty z życia Józefa Piłsudskiego. Młodzi odbiorcy uczyli się składać flagę według specjalnego protokołu oraz poznali kilka tajemnic Marszałka. Odkryli tajemnicę sumiastych wąsów, tajemnicę niebieskiej wstążki, dowiedzieli się również , skąd wzięła się nazwa zespołu Legia Warszawa oraz ile łyżek zupy mieści się w talerzu.

Na zakończenie uczniowie otrzymali pamiątkowe przypinki „Książka i Róża”.

 

Czytanie dzieciom - 19 i 24-01.2018

W Bibliotece Gminnej Filia Olszana 19.01.2018r. i 24.01.2018r. w Filii Gostwica odbyły się spotkania w ramach akcji „Cała Polska czyta Dzieciom”. Dzieci z klasy 0 ze Szkoły Podst. w Olszanie i Gostwicy przyszły do nas wraz ze swoimi paniami aby poznać kolejną książkę i mądrość z niej płynącą, była to „Zimowa opowieść”. Bajka opowiada o dwóch siostrach z krainy Arendelle, które przeżywały złe przygody, ale dzięki siostrzanej przyjaźni, która niesie ze sobą prawdziwe gesty miłości udało się im przetrwać najcięższe próby. Po wspólna rozmowie na temat opowiadania dzieci zgodnie stwierdziły, że każdy z nas ma magiczną moc czynienia dobra, które jest stokroć silniejsze od zła. Następnie bawiliśmy się w lodowe rzeźby, a później zrobiliśmy zakładkę do książki - papierowego Olafa jednego z bohaterów przeczytanego opowiadania.

Czytanie dzieciom – 02 i 07.03.2018r

W Filiach Biblioteki Gminnej w Olszanie i Gostwicy 2 i 7 marca 2018 r. odbyły się zajęcia na które zostały zaproszone dzieci z oddziałów klasy 0 ze Szkól  w Olszanie i Gostwicy.  Pani bibliotekarka przeczytała dzieciom powiadanie Wioletty Piaseckiej pt. „Kapitan Mero”. Książka ta opowiadała o przygodach małego stateczka, który w latach swej świetności wypływał w wielkie rejsy po morzach i oceanach,  ale pewnego dnia  po wielkim sztormie uległ zniszczeniu i od tej pory stał w porcie a upływający czas zostawiał na nim ślady.  Los stateczka skończyłby się bardzo źle gdyby nie chłopiec o imieniu Sebastian, który spędzał wakacje nad morzem.  Wraz z rodzicami wybrał się na spacer do portu wtedy to zauważył maleńki bardzo zniszczony stateczek, który spojrzał na niego swoimi smutnymi oczkami zrobiło  mu się go okropnie żal. Sebastian całą noc nie mógł spać jego myśli krążyły wokół stateczka. Wczesnym rankiem pobiegł do swojego kolegi Tomka i opowiedział mu o małym biednym statku. Chłopcy postanowili go odremontować, podczas prac usłyszeli cichy głosik, okazało się, że to duszek tego statku. Duszek statku opowiadał im o przygodach jakie przeżywał podczas rejsu oraz o  jego kapitanie  Mero. Każdy  ma marzenia które mogą się spełnić, wystarczy tylko chcieć i razem z przyjaciółmi je realizować, a opowiadanie to uczy nas, że dzięki swojej wytrwałości nasze marzenia staną się rzeczywistością. Razem z dziećmi zrealizowaliśmy najpierw małe  marzenia, zaczęliśmy od statków z papieru, które same wykonały, a potem podzielone na grupy udały się w  rejs po papierowych planszach. Bawiliśmy się również w zabawę orientacyjną morze ląd, i tu widać było już zadatki na marynarzy , a może nawet i kapitanów statków.

 

Spacerkiem po historii i legendach o Polsce – cotygodniowe spotkania w Bibliotece w ramach akcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

W 100 rocznicę odzyskania niepodległości przypadającą  w  2018 roku, tak ważną dla Naszej Ojczyzny i wszystkich Polaków, również Biblioteka Gminna w Podegrodziu planuje  serię spotkań w ramach akcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM .Cotygodniowe spotkania na które zapraszamy dzieci z  Gminnego i Prywatnego Przedszkola w Podegrodziu mają  na uwadze wychowanie patriotyczne młodego człowieka,  zaznajomienie się z tradycją i kulturą własnego narodu, wzbudzenie szacunku do symboli narodowych.  Pierwsze spotkania odbyły się 7,14,21 marca oraz 4 i 5 kwietnia. W Bibliotece Gminnej  Najmłodsi Polacy poznali legendę o Lechu, Czechu i Rusie ukazującą początki Państwa Polskiego. Okazało się, iż dzieciom doskonale  znany  jest wiersz Władysława Bełzy   „ Katechizm polskiego dziecka”. Układanie puzzli z symbolami narodowymi, praca plastyczna ilustrująca flagę  oraz wspólne odśpiewanie Hymnu Narodowego miało na celu utrwalenie symboli narodowych oraz ukazanie ich wartości. Tradycyjnie każde spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem

FERIE W BIBLIOTECE –Luty 2018

W czasie ferii zimowych odbywających  się w dniach 12.02 -23.02.2018 roku  w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu  pod hasłem „ BIBLIOFERIE” miały miejsce zajęcia dla dzieci.  W programie spotkań znalazły się m.in.: warsztaty plastyczne, gry i zabawy ruchowe, gry planszowe. Z prac plastycznych dzieci wykonały: kartki walentynkowe , bibułkowe obrazki oraz kolorowe ptaszki wykorzystując przeróżne materiały. Uczestnicy Biblioferii wykazali się niezwykłą pomysłowością, co zaowocowało powstaniem pięknych, oryginalnych prac. Podczas zajęć nie zabrakło również zabaw ruchowych takich jak : bieg kelnera, kręgle, bitwa na śnieżki z kul wykonanych z gazet. Każde spotkanie umilał dzieciom słodki poczęstunek oraz ciepły napój. Podczas ostatnich zajęć odbył się maraton gier planszowych w ramach Klubu Gier Planszowych Granna. Graliśmy  w takie gry jak „Spaghetti”, „Kot w worku”, „CVlizacje”, „Quiz Wiem Wszystko”. Na zakończenie wszyscy uczestnicy Biblioferii otrzymali drobne upominki . 

Codziennie w godzinach pracy Biblioteki dzieci i młodzież chętnie korzystała  z tenisa stołowego, piłkarzyków oraz ze stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu. Ferie zimowe dobiegły już końca ale Biblioteka oczekuje na Wszystkich, którzy chcą się z nią zaprzyjaźnić