Biblioteka Gminna

w Podegrodziu

Get Adobe Flash player

Zajęcia edukacyjne upamiętniające 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości

   Rok 2018 jest rokiem szczególnym dla wszystkich Polaków. Również w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu od września odbywały się z bezpłatne warsztaty związane z tematem odzyskania przez Polskę niepodległości. Zajęcia adresowane były do uczniów kl. III-V Szkół Podstawowych z terenu Gminy Podegrodzie.

Uczniowie w trakcie spotkań mogli poznać niezwykłą historię polskiej fasoli z orzełkiem, zwanej „fasolą niepodległości”. W okresie zaborów fasolę, która nosiła na sobie niezwykłe znamię przypominające polskie godło sadzono w tajemnicy, między ziemniakami, gdyż za jej uprawianie groziły represje. Obraz orła z koroną na małym ziarenku stał się symbolem wolnej ojczyzny, a powstańcy styczniowi nosili ziarenka fasoli z orzełkiem jako emblemat patriotyzmu, znak nadziei na niepodległość.

Podczas zajęć uczestnicy warsztatów odkrywali również tajemnice Marszałka Józefa Piłsudskiego, uczyli się składać flagę Polski według specjalnego protokołu oraz poznawali fragmenty książki „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza.

W zajęciach edukacyjnych wzięli udział uczniowie :

- ze Szkoły Podstawowej w Podegrodziu :klasy IIIa,  IIIb ,  IVa,  IVb,  IVc, Va, Vb;

- ze Szkoły Podstawowej w Rogach : klasy IV oraz  V;

- ze Szkoły Podstawowej w Brzeznej-Litaczu : klasa V;

- ze Szkoły Podstawowej w  Olszance: klasa IV oraz V;

- ze Szkoły Podstawowej w Długołęce Świerkli : klasa IV.