Czytanie dzieciom – 02 i 07.03.2018r

W Filiach Biblioteki Gminnej w Olszanie i Gostwicy 2 i 7 marca 2018 r. odbyły się zajęcia na które zostały zaproszone dzieci z oddziałów klasy 0 ze Szkól  w Olszanie i Gostwicy.  Pani bibliotekarka przeczytała dzieciom powiadanie Wioletty Piaseckiej pt. „Kapitan Mero”. Książka ta opowiadała o przygodach małego stateczka, który w latach swej świetności wypływał w wielkie rejsy po morzach i oceanach,  ale pewnego dnia  po wielkim sztormie uległ zniszczeniu i od tej pory stał w porcie a upływający czas zostawiał na nim ślady.  Los stateczka skończyłby się bardzo źle gdyby nie chłopiec o imieniu Sebastian, który spędzał wakacje nad morzem.  Wraz z rodzicami wybrał się na spacer do portu wtedy to zauważył maleńki bardzo zniszczony stateczek, który spojrzał na niego swoimi smutnymi oczkami zrobiło  mu się go okropnie żal. Sebastian całą noc nie mógł spać jego myśli krążyły wokół stateczka. Wczesnym rankiem pobiegł do swojego kolegi Tomka i opowiedział mu o małym biednym statku. Chłopcy postanowili go odremontować, podczas prac usłyszeli cichy głosik, okazało się, że to duszek tego statku. Duszek statku opowiadał im o przygodach jakie przeżywał podczas rejsu oraz o  jego kapitanie  Mero. Każdy  ma marzenia które mogą się spełnić, wystarczy tylko chcieć i razem z przyjaciółmi je realizować, a opowiadanie to uczy nas, że dzięki swojej wytrwałości nasze marzenia staną się rzeczywistością. Razem z dziećmi zrealizowaliśmy najpierw małe  marzenia, zaczęliśmy od statków z papieru, które same wykonały, a potem podzielone na grupy udały się w  rejs po papierowych planszach. Bawiliśmy się również w zabawę orientacyjną morze ląd, i tu widać było już zadatki na marynarzy , a może nawet i kapitanów statków.