„Noc bibliotek”- 3 lipca 2018r

W ramach  ogólnopolskiej akcji „Noc bibliotek” 3 lipca 2018r Biblioteka Gminna w Podegrodziu po raz pierwszy zaprosiła młodych czytelników na „Noc z piratami”. Niecodzienne spotkanie trwało od godz.18.00 do godz.22.00. Po oficjalnym powitaniu goście zapoznali się z różnymi ciekawostkami z życia piratów. Dowiedzieli się między innymi  co jedli piraci, jakiej używali broni, jakich urządzeń nawigacyjnych oraz jak zdobywali skarby. Kolejnym punktem spotkania był test na pirata. Młodzi czytelnicy musieli przejść próby zwinności, sprawności, refleksu oraz nauczyli się śpiewać „Hymnu Piratów”. Największą atrakcją okazało się jednak poszukiwanie skarbu oraz rozwiązywanie pirackich zadań w drodze do niego.

Piraci otrzymali również posiłek regeneracyjny a na zakończenie obejrzeli film przygodowy.

Zakończenie konkursu na Najaktywniejszego Czytelnika Biblioteki Gminnej w Podegrodziu 2017/2018 – 22.06.2018r.

22  czerwca 2018 roku odbyło się uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród dla ,,Czytelnika Roku 2017/2018" . Konkurs trwał od 1 września 2017 r. do  15 czerwca 2018 r. w Bibliotece Gminnej i filiach bibliotecznych.Głównym zamierzeniem konkursu jest zachęcenie do korzystania z usług naszej biblioteki,  rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, krzewienie czytelnictwa jako cennego źródła zdobywania wiedzy oraz popularyzacja Biblioteki w regionie.Laureaci i wszyscy biorący udział w konkursie otrzymali nagrody książkowe, które zostały wręczone na uroczystym zakończeniu roku szklonego

Spotkanie z Policjantem – 11.06.2018r

W poniedziałek 11 czerwca  na spotkanie z policjantami przybyły dzieci z Gminnego Przedszkola. Przedszkolaki  dowiedziały się jak ważna i odpowiedzialna jest  praca policjanta , jakie są zasady uczestnictwa w ruchu drogowym, oraz o różnych niebezpiecznych sytuacjach z którymi  mogą się spotkać. Niecodzienni goście przypominali o konieczności noszeni elementów odblaskowych.Dzieci miały sposobność wczuć się w rolę policjanta ,  mogły usiąść w środku radiowozu albo na motocyklu policyjnym. Goście pokazali  dzieciom również sygnały świetlno - dźwiękowe oraz służbowe wyposażenie. Spotkanie to było bardzo pouczającą lekcją o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa, która na pewno pozostanie dzieciom na długo w pamięci. Policjanci natomiast, będą kojarzyli się przedszkolakom jako osoby, których nie należy się bać, do których zawsze można zwrócić się o pomoc.

Odwiedziny przedszkolaków z Katolickiego Niepublicznego Przedszkola im. Ojca Pio w Nowym Sączu – 11.06.2018r.

Również w poniedziałek Biblioteka Gminna w Podegrodziu gościła dzieci z Przedszkola im. Ojca Pio w Nowym Sączu.  Po spotkaniu w Muzeum Lachów Sądeckich mali goście odwiedzili również bibliotekę, gdzie zapoznali się bliżej z instytucją biblioteki. Dla niektórych dzieci było to pierwsze spotkanie z biblioteką. Przedszkolaki  poznały bliżej pracę bibliotekarza, oraz dowiedziały się, co poza wypożyczaniem książek można robić w bibliotece. Wysłuchały fragmentów książki „ Basia i biblioteka”, w której zawarte zostały podstawowe zasady i reguły panujące w bibliotece. Dzieci dowiedziały się, jak należy dbać o książeczki i je szanować, aby długo służyły również innym dzieciom. Tradycyjnie przedszkolaki otrzymały słodką niespodziankę.

„Lampa Alladyna” w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu -7.06.2018r.

Na spotkanie z aktorami Studia Teatralnego SZTUKA z Trzebini  przybyły 7 czerwca   zaproszone dzieci  z Gminnego oraz Prywatnego Przedszkola.

Adaptacja jednej z najsłynniejszych opowieści Szeherezady przeniosła dzieci w  egzotyczny świat krajów dalekiego wschodu „Baśni tysiąca i jednej nocy”… Baśniową atmosferę spektaklu w pełni oddały barwne kostiumy, elementy scenografii oraz  orientalna muzyka. Wspaniałą atrakcją okazała się również możliwość czynnego uczestnictwa dzieci w widowisku : robieniu zakupów, pomocy w sprzątaniu bazaru, zatańczenia w strojach nietoperzy, pocierania lampy Alladyna.  Perypetie tytułowego bohatera, któremu udaje się wyjść cało z opresji dzięki sprytowi i chęci niesienia pomocy innym zostały potraktowane z dawką humoru. Baśń dostarczyła dzieciom  niezapomnianej zabawy, lecz również zwróciła uwagę na znaczenie uczciwości, szacunku i odpowiedzialności.