Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. ”Mądra głowa zna przysłowia”- 16 maja 2018r.

Dnia 16.05.2018 roku W Bibliotece Gminnej w Podegrodziu odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. ,, Mądra głowa zna przysłowia – zilustruj dowolnie wybrane przysłowie” adresowanego  do dzieci  klas I-III  Szkół Podstawowych. Oceny prac konkursowych dokonała Komisja Konkursowa w skład której weszli nauczyciele wychowania plastycznego: Barbara Ruchała, Adam Misiewicz, Wanda Michalik.

Na konkurs wpłynęło  27  prac plastycznych z terenu Gminy Podegrodzie. Podczas oceniania prac Jury brało pod uwagę:

- samodzielne wykonanie pracy,

- ogólne wrażenia artystyczne,

- dobór i wykorzystanie materiałów,

- wkład pracy,

- walory artystyczne dzieła,

- estetykę wykonania, kolorystykę itp.

- oryginalny pomysł.

Po obejrzeniu prac Jury postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia dla poszczególnych dzieci:

I miejsce za pracę ilustrującą przysłowie „W marcu jak w garncu”

II miejsce za pracę ilustrującą przysłowie „Jaki pan taki kram”

III miejsce za pracę ilustrującą przysłowie „ Gdyby kózka nie skakała toby nóżki nie złamała”;

wyróżnienia dla prac obrazujących przysłowia :

- „Nie taki diabeł straszny”

- „W marcu jak w garncu”

-„ Indyk myślał o niedzieli a w sobotę łeb mu ścięli”.

Dzieci otrzymały  dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu jak również opiekunom, za poświęcony czas i włożoną pracę.

Warsztaty kamishibai

Warsztaty kamishibai 6, 9, 11 i 16 kwietnia 2018r. uczniowie klas 0, I, III  a szkoły Podst. w Olszanie
 i Gostwicy zostali zaproszeni  do  Biblioteki Gminnej Filia Olszana i Gostwica na warsztaty kamishibai. Nietypowy teatrzyk przywędrował do nas z Japonii- to tradycyjna sztuka opowiadania historii za pomocą obrazków- ilustracji wykonanych na kartonowych planszach wsuwanych do małego drewnianego parawanu. Dzieci wysłuchały sztuki teatralnej na papierze pt. „Mój przyjaciel Kemushi”, która opowiada o zmianach zachodzących w przyrodzie. Kemushi po japońsku gąsienica, przechodząc kolejne etapy cyklu rozwoju zmienia się przepoczwarza w przepięknego motyla. Każdy uczestnik zajęć mógł dokładnie obejrzeć  teatrzyk oraz zamienić  się opowiadacza.  Zajęcia zakończyliśmy wykonaniem barwnego motyla z  rolki i papieru kolorowego  oraz motyla na liściu. Zajęcia  pomogą dzieciom w przygotowaniu się do Dnia Książki organizowanego przez Bibliotekę Gminną Filia w Olszanie.

Czytanie dzieciom – 16.03.2018r.

Maluszki z Przedszkola „Mały Artysta” w Olszanie wraz ze sowimi paniami przyszły 16.03.2018r. do Biblioteki w Olszanie na cykliczne spotkanie z książką. Pani bibliotekarka przeczytała im książę o myszce Tupciu Chrupciu pt. „Mama idzie do pracy”. Wysłuchanie opowiadania pozwoliło nam na rozmowę, dzieci od razu zauważyły, że one tak samo jak Tupcio zaczęły chodzić do przedszkola gdyż ich mamy musiały wrócić do pracy, a co najistotniejsze wiedzą, że każdy zawód wykonywany przez ich rodziców jest bardzo ważny
i potrzebny. Niektóre maluszki podzieliły się również swoimi marzeniami planami kim chciałyby zostać gdy dorosną. Życzymy im tego serdecznie. Zadaniem naszych najmilszych gości było pokolorowanie głównego bohatera książki Tupcia Chrupcia, a w nagrodę otrzymały słodycze.

„Spacerkiem po historii i legendach o Polsce” – Kraków

W dniach 11,18,19,25 kwietnia oraz 10 maja dzieci z Gminnego i Prywatnego Przedszkola w Podegrodziu  po raz kolejny uczestniczyły w cotygodniowych spotkaniach w ramach akcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM. Tym razem przedszkolaki  „spacerowały” po Krakowie z wyjątkowym Gościem. W ramach współpracy biblioteczno-muzealnej w świat krakowskich legend wprowadził dzieci Pan Kamil Basta, który pracuje w Muzeum Lachów Sądeckich im. Zofii i Stanisława Chrząstowskich w Podegrodziu. Przygoda z legendą rozpoczęła się od muzycznej zagadki. Przedszkolaki  z  przejęciem wsłuchiwały się w  melodię płynącą spod skrzypiec Pana Kamila. Okazało się, że melodia hejnału mariackiego znana jest niektórym doskonale . Następnie pociechy zapoznały się  z legendą „ O hejnale mariackim” oraz przypomniały sobie historię smoka wawelskiego, który przybrał  realistyczne kształty w pracy plastycznej. Nie  zabrakło również wspólnego rozwiązywania krzyżówki, układania puzzli oraz zabawy muzyczno-ruchowej przy akompaniamencie naszego Gościa.

Każde spotkanie zostało wzbogacone przez piosenki w wykonaniu dzieci.

Na zakończenie wszyscy zostali obdarowani słodką niespodzianką.

Lekcja biblioteczna- 24.04.2018r.

„Witamy w świecie baśni”—Na lekcję biblioteczną przyszli uczniowie Kl. I z Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Podegrodziu wraz z wychowawczynią. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z biblioteką i zachęcenie do korzystania z niej. Rozmawialiśmy o tym, jakim miejscem jest biblioteka, do czego służy, jakie panują w niej zasady i czy warto się z nią zaprzyjaźnić. I wreszcie nadszedł czas na wspólną zabawę z postaciami bajek i baśni. Pierwszym  zadaniem było dopasowanie odpowiedniego tytułu do ilustracji przedstawionej na załączonym obrazku.Kolejna zabawa polegało na  ułożeniu puzzli ,również związanych z postaciami z bajek i baśni.W dalszej części spotkania było wspólne czytanie książki i zabawa ruchowa . Spędzony wspólnie czas minął szybko i w bardzo miłej atmosferze. Na zakończenie dzieci otrzymały od pań bibliotekarek słodki upominek.