Święty Andrzeju daj znać, co się ze mną będzie dziać” – andrzejkowe zwyczaje w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu 29, 30 listopada 2017 r.

Kiedy wyjdę za mąż? Czy przeznaczony mi mąż będzie biedny czy bogaty, piękny czy garbaty? A jaka będzie przyszła żona? W dawniejszych  czasach na te fundamentalne pytania panny i kawalerowie starali się uzyskać odpowiedzi w wigilię Świętego Andrzeja i Świętej Katarzyny.

Z tradycyjnymi wróżbami matrymonialnymi andrzejkowej nocy mogli się bliżej zapoznać  uczniowie Szkoły Podstawowej z Rogów ( 29 listopada) oraz uczniowie klasy VI a i VI b Szkoły Podstawowej w Podegrodziu (30 listopada). W atmosferze niecodziennej zabawy dzieci wróżyły sobie na podstawie tradycyjnych przepowiedni za pośrednictwem przedmiotów( różaniec, obrączka, zielony listek, z patyków, ze skórki jabłka i butów).

Podczas czwartkowego spotkania w niezwykły sposób wprowadziła nas w atmosferę dawnych zwyczajów andrzejkowych i katarzynkowych  Pani Maria Brylak Załuska - etnograf, skarbnica wiedzy kultury lachowskiej .