23 kwietnia- Światowy Dzień Książki

23 kwietnia obchodziliśmy  Światowy Dzień Książki- to międzynarodowe święto zostało ustanowione przez UNESCO w 1995 r., w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa, a także ochrony własności intelektualnej. Tego dnia kobiety obdarowywano różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka, a kobiety w zamian darowały mężczyznom książki. To właśnie tego dnia w 1616 roku zmarli Miguel de Cervantes i William Szekspir.

Z tej okazji Biblioteka Gminna w Podegrodziu wraz z filiami włączyła się w to przedsięwzięcie i przygotowała szereg atrakcji. Na pierwszym planie wystąpiły oczywiście książki, którym poświęcono akademię oraz zorganizowano konkurs czytelniczy.

Podczas akademi odbyło się przedstawienie „Sąd nad książką”, które obejrzeli uczniowie klas III i IV z Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Podegrodziu wraz z wychowawcami.W krótkiej scence wolontariusze z Gimnazjum  starali się rozstrzygnąć problem dotyczący miejsca książki we współczesnym świecie. Uczniowie wcielili się w role bohaterów rozprawy sądowej. Mimo wielu oskarżeń pod adresem książki, wyrok był jednoznaczny, że z czytania nie wolno zrezygnować. Ważny i potrzebny jest postęp techniczny w dziedzinie nauki, jednak książka może współistnieć z innymi środkami przekazu, wspierając je i uzupełniając.  Jak należy wypożyczać i czytać książki dowidzieliśmy się z inscenizacji „TELEEXPRESS”.                                                                                                                                             Mamy nadzieję, że spotkanie to pozwoliło zrozumieć, jak ważną rolę w życiu każdego z nas odgrywa czytanie i zachęciło do częstego sięgania po książki.

W bibliotece Gminnej Filia w Olszanie odbył się konkurs "Mistrza Pięknego Czytania" 2017- III edycja zorganizowany przez Bibliotekę Gminną Podegrodzie Filia Olszana oraz Szkołę Podstawową w Olszanie. Konkurs miał na celu kształcenie zdolności pięknego czytania, rozbudzenie wyobraźni, a przede wszystkim pielęgnowanie żywego kontaktu z książką i rozwijanie potrzeby obcowania z nią każdego dnia.

W konkursie wzięli udział uczniowie klas II-VI Szkoły Podstawowej w Olszanie.

Komisja w składzie: Alfreda Maciuszek- nauczyciel bibliotekarz,

Kamila Oziembłowska- nauczyciel polonista,

Małgorzata Oleś- bibliotekarz

oceniła 16 uczestników z klas II- VI. Jury nie było łatwo wyłonić zwycięzców, ponieważ wszyscy uczestnicy zaprezentowali się świetnie.

W kategorii klas II-III

Tytuł mistrza pięknego czytania  powędrował w ręce Chochorowskiej Malwiny z kl. III,
która zaprezentowała fragment książki Kownackiej Marii pt. „Plastusiowy pamiętnik”

W kategorii klas IV-VI

Tytuł mistrza pięknego czytania przypadł uczennicy z klasy VI Agnieszce Pawłowskiej czytała fragment książki Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”

Wszyscy  uczestnicy otrzymali dyplom za udział w konkursie. Serdecznie gratulujemy wszystkim odważnym, którzy wzięli udział w II edycji konkursu na „Mistrza Pięknego czytania” 2017.