Konkurs na Najaktywniejszego Czytelnika Biblioteki Gminnej w Podegrodziu 2016/2017

22 i 13  czerwca 2017 odbyło się uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród dla ,,Czytelnika Roku 2016/2017"  Konkurs trwał od 1 września 2016 r. do  15 czerwca 2017 r. w Bibliotece Gminnej i filiach bibliotecznych.

Celem konkursu jest zachęcenie do korzystania z usług naszej biblioteki oraz zainteresowanie dobrą lekturą,  rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, propagowanie czytelnictwa jako cennego źródła zdobywania wiedzy oraz popularyzacja Biblioteki w regionie.

Nagrody książkowe wręczono na uroczystym zakończeniu roku szklonego.

Laureaci i wszyscy biorący udział w konkursie zostali  nagrodzeni pięknie wydanymi publikacjami książkowymi.

Calineczka w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu

13 czerwca  z adaptacją jednej z najpiękniejszych baśni J.Ch.Andersena „Calineczka” zawitał do nas teatr z Krakowa i przeniósł  przedszkolaków i ich opiekunów w świat przepełniony pięknymi kolorami, muzyką i śpiewem. Była to opowieść o malutkiej i uroczej dziewczynce, która wyłoniła się z kielicha zaczarowanego kwiatu. Wędrując przez świat spotkała różne zwierzęta: żabę, chrabąszcza, myszkę, kreta i jaskółkę. Za to, że Calineczka była życzliwa dla jaskółki została przez nią przeniesiona do zaczarowanego świata Elfów.

Jak zwykle dzieci mogły uczestniczyć w spektaklu,pomagając sadzić ziarenko, były rybkami, tańczyły i pocieszały Calineczkę dzięki czemu jeszcze pełniej poznały zalety kierowania się dobrocią, uczciwością i opiekuńczością.

WYSTAWA: „IKONA OKNEM KU WIECZNOŚCI”

Ikona to obraz sakralny powstały w kręgu kultury bizantyjskiej, wyobrażający postaci świętych, sceny z ich życia lub sceny biblijne.

Ikona nie jest zwyczajnym obrazem o tematyce religijnej. Jest dziełem sztuki zrodzonym w modlitwie i niosącym w sobie symbolikę wypracowaną przez setki pokoleń chrześcijańskich twórców. Warto choć na chwilę zanurzyć się w ich tajemniczym i niezrozumiałym świecie oraz poznać ich istotną, najgłębszą – duchową stronę.
Twórcy ikon mówią zawsze o „pisaniu” obrazu, a nie malowaniu. Ikona jest bowiem – jak pisze Jim Forest – „teologią wyrażoną liniami i kolorem”.

Ikony są raczej surowe, oschłe, wstrzemięźliwe, statyczne. Twarze i sylwetki postaci ukazane nie pokazują ich uczuć. Każda kreska i każdy kolor użyty w ikonie są podporządkowane tajemnicy, o której obraz ma opowiedzieć. Ikony winny być wrotami prowadzącymi do modlitwy. Pisze się więc kolorami i kształtami licząc, że wywołają drgnienia naszej duszy, że pobudzą nas i otworzą na mistyczną, Bożą rzeczywistość, że pomogą nam dobrze i pewnie kroczyć naszą drogą do Królestwa Niebieskiego.
Dla malarzy ikon drogowskazami były cudowne wizerunki odtwarzane wielokroć w ciągu wieków, pomagające w pracy przewodniki i wzorniki – greckie hermeneje, słowiańskie podlinniki -oraz mistrzowie wprowadzający w tajniki warsztatu.
Zaprezentowane na wystawie ikony zostały namalowane przez uczestników warsztatów ikonopisania, które odbywały się w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu. Warsztaty finansował Powiat Nowosądecki prowadziła Barbara Ruchała.

Ikony powstałe na warsztatach ikonopisania można obejrzeć w Kościele Parafialnym w Podegrodziu.

07.06.2017 Spotkanie z pisarką, Barbarą Paluch.

We wtorek, 7 czerwca gościem Biblioteki Gminnej w Podegrodziu  była poetka, pisarka, autorka książek dla dzieci oraz scenariuszy przedstawień Pani Barbara Paluch. Laureatka Orderu Uśmiechu nadawanego za działania przynoszące dzieciom radość. Wzięły w nim udział dzieci klasy II ze Szkoły Podstawowej w Podegrodziu. W trakcie spotkania autorka zaprezentowała wiele spośród swoich wierszy. Dzieci wcieliły się w rolę poetów, próbując wspólnie tworzyć rymy. Nie zabrakło też zabawy w teatr. Dzieci wraz z poetką przedstawiły scenki z pokrzywą i kwiatami oraz o smoku wawelskim z książki „Za co babcia kocha Kraków”  Wszyscy świetnie się bawili, zwłaszcza w trakcie tańca w rytm muzyki góralskiej. Godzinne spotkanie przebiegło naprawdę szybko i żal było się żegnać.

Gminny Konkurs recytatorski ,,Zwierzęta w wierszach polskich autorów”.

Dnia 30.05.2017 roku  w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu odbyło się rozstrzygnięcie Gminnego konkursu recytatorskiego pod hasłem ,,Zwierzęta w wierszach polskich autorów”. W poetyc­kich zma­ga­niach w tym roku wzięło  udział 18 uczestników, którzy zaprezentowali własną interpretację wierszy . Oceny wystąpień dokonała Komisja Konkursowa w składzie:

Maria Sosin, Małgorzata Kunicka-Hajduga, Joanna Turek, Żaneta Plata.

Jury naj­bar­dziej zachwy­cił występ Franciszka  Stroynowskiego  ze Szkoły Podstawowej w Brzeznej, który recytował utwór Jana Brzechwy pt. ,,Żaba” ,a jego  bra­wu­rowe wyko­na­nie dało mu pierw­sze miej­sce.

Drugą nagrodę  otrzy­mał Filip Edelmüller z Gminnego Przedszkola w Brzeznej, natomiast trzecią zdobyła Ewelina Gomółka z Oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Olszance.

Komisja przy­znała także 4 wyróż­nie­nia dla Dawida Dyrka, Ady Jaskółka, Emilki Bieryt, Szymona Kumor.

Podczas obrad komisji, w ramach wspólnej zabawy bibliotekarka przedstawiła dzieciom teatrzyk Kamishibai.Wszystkie dzieci otrzymały dyplom oraz nagrodę za udział w konkursie. Dziękujemy  i gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Dziękujemy także osobom wspierającym, rodzicom, wszystkim którzy byli obecni podczas rozstrzygnięcia konkursu. Szczególne podziękowania kierujemy do Nauczycieli ze szkół i przedszkoli, którzy przygotowali uczestników do konkursu.