Biblioteka Gminna

w Podegrodziu

Get Adobe Flash player

Urodziny Pluszowego Misia w Filiach Bibliotecznych

                          Urodziny Pluszowego Misia w Filiach Bibliotecznych

                                             –Brzezna ,Olszana, Gostwica

 

21, 25, 26, 27 i 28 listopada 2019r. w Filiach Bibliotecznych w Brzeznej, Gostwicy i Olszanie nasi mali czytelnicy świętowali ze swoimi pluszowymi przyjaciółmi Dzień Pluszowego Misia. Podczas zajęć dzieci poznały historią pluszowego misia, misiowych bohaterów literackich, a także tych, którzy byli prawdziwymi bohaterami. Uczestniczyli w grach, zabawach i quizach o misiach i niedźwiedziach oraz nauczyliśmy się nowej piosenki „Mam pluszowego misia”. Tradycyjne rozstrzygnęliśmy podczas Dnia Pluszowego Misia konkurs plastyczny, tym razem trzeba było wykonać „Misiową zakładkę”. Uczestnicy konkursu zostali obdarowani dyplomem i książeczką. Na zakończenie nasi mili goście zostali poczęstowani misiowymi łakociami i otrzymali misiowe odznaki.

                       

„Moja pierwsza wizyta w Bibliotece”–lekcje biblioteczne 01 i 03.10.2019r.

„Moja pierwsza wizyta w Bibliotece”–lekcje biblioteczne 01 i 03.10.2019r.

W dniu 1 i 3października 2019 r. w Filiach Biblioteki Gminnej Olszana i Gostwica odbyły się lekcje biblioteczne „Moja pierwsza wizyta w bibliotece”,  na którą przyszły dzieci z klasy 0 ze Szkoły Podst. w Olszanie i Gostwicy.  W czasie zajęć dzieci dowiedziały się, jak ważny jest szacunek do książek, jakie funkcje spełnia biblioteka i jak można zostać jej czytelnikiem. Na początku przeczytaliśmy książkę pt. „Franklin i książka z biblioteki”.  Potem uczestnicy obejrzeli prezentację „Zasady szanowania książek” oraz samodzielnie wykonali zakładkę do książki. Na zakończenie w formie zabawy utrwaliliśmy sobie kodeks małego czytelnika.

 

„Wykonaj plakat dotyczący jednego z przesłań (cytatów) Ojca Świętego Jana Pawła II - rozstrzygnięcie konkursu

„Wykonaj plakat
dotyczący jednego z przesłań (cytatów)
Ojca Świętego Jana Pawła II
- rozstrzygnięcie konkursu

 

Biblioteka Gminna Filie w Brzeznej, Gostwicy i Olszanie w miesiącu listopadzie 2020 roku zorganizowała konkurs skierowany do uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych.
Konkurs polegał na wykonaniu plakatu ilustrującego wybrane przesłanie (cytat) Ojca Świętego Jana Pawła II. Na konkurs wpłynęło sześć prac. Trzy prace konkursowe zostały wyróżnione: Julii Słaby,  Izabeli Konstanty i Julii Mróz. Powołana  Komisja Konkursowa postanowiła przyznać nagrody dla wszystkich uczestników konkursu w postaci pamiątkowych dyplomów oraz nagród rzeczowych.

Wszystkim autorom prac dziękujemy za trud i zaangażowanie. Gratulujemy wrażliwości
i dojrzałości oraz życzymy kolejnych sukcesów.

Prace nagrodzone w konkursie można doglądnąć na stronie biblioteki.
Zapraszamy.

„BARWY ROKU” - rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

„BARWY ROKU” - rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

     Biblioteka Gminna w Podegrodziu w miesiącach wrzesień – listopad 2020 roku zorganizowała konkurs plastyczny skierowany do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych. Konkurs polegał na wykonaniu pracy plastycznej  przedstawiającej krajobraz wybranej pory roku. Na konkurs wpłynęło 19 wspaniałych prac wykonanych techniką malarską. Powołana  Komisja Konkursowa postanowiła przyznać równorzędne nagrody dla wszystkich uczestników konkursu w postaci pamiątkowych dyplomów oraz nagród rzeczowych.

Wszystkim autorom prac dziękujemy za trud i zaangażowanie. Gratulujemy wrażliwości na piękno natury i życzymy dalszych sukcesów.                                   

Zapraszamy do obejrzenia galerii prac nagrodzonych w konkursie.

 

 

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „MÓJ PRZYJACIEL MIŚ”

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego  „MÓJ PRZYJACIEL MIŚ”

     25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia . Z tej okazji Biblioteka Gminna w Podegrodziu zorganizowała konkurs plastyczny dla grup przedszkolnych oraz klas „0”. Konkurs polegał na wykonaniu plakatu przedstawiającego postać ulubionego misia – bohatera literatury dziecięcej.          Na konkurs wpłynęło 16 niezwykłych prac, wykonanych różnorodnymi technikami  plastycznymi. Bardzo trudno było wybrać te najpiękniejsze, dlatego powołana Komisja Konkursowa postanowiła przyznać równorzędne nagrody      dla wszystkich uczestniczących w konkursie grup przedszkolnych, klas „0”             w postaci pamiątkowych dyplomów oraz nagród książkowych.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu oraz opiekunom, za poświęcony czas oraz włożoną pracę.                                          

Gratulujemy wrażliwości artystycznej i życzymy dalszych sukcesów.

W związku z sytuacją epidemiczną, o sposobie przekazania nagród poinformujemy w późniejszym terminie.

MUZYCZNE PODRÓŻE PO LITERATURZE

MUZYCZNE PODRÓŻE PO LITERATURZE

13 października 2020 r. w Szkole Podstawowej w Rogach odbyło się spotkanie autorskie w ramach projektu Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Partnerstwa dla Książki pt. “Muzyczne Podróże po Literaturze”. W podróż tę uczniów klas IV-VIII zabrali nas nasi wspaniali goście : Anna Czerwińska Rydel - muzyk, pedagog, autorka wielu książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej i biograficznej oraz dr hab. Paweł Rydel - pianista, kierownik Katedry Fortepianu Gdańskiej Akademii Muzycznej. Anna Czerwińska-Rydel w swoich książkach i opowiadaniach pisze o ludziach z pasją, problemach dzieci, rodzinie, samotności, potrzebie bliskości, zrozumienia, miłości, a przede wszystkim o muzyce. Pani Anna opowiedziała o swojej pracy nad książką, przybliżyła postać min. Janusza Korczaka, Fryderyka Chopina a także czytała fragmenty książki. Uczniowie zadawali wiele pytań, więc z pewnością sięgną po te fascynujące opowieści o sile marzeń i ich realizacji; o podejmowaniu trudnych decyzji i ponoszeniu ich konsekwencji. Nasi goście sprawili, że dzięki nim przenieśliśmy się w świat muzyki Chopina. Poznaliśmy miejsca w których dorastał nasz najwybitniejszy kompozytor, jego rodzinę. "Muzyczną Podróż po Literaturze" zakończyliśmy koncertem najbardziej znanych utworów Chopina w wykonaniu pianisty Pawła Rydla.

„Warsztaty Ikonopisarskie” w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu

„Warsztaty Ikonopisarskie” w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu

       We wtorek 9 czerwca w naszej Bibliotece odbyło się spotkanie w ramach „Szkółki Ikonopisarskiej”, na której uczestnicy pogłębiają swoją wiedzę i umiejętności w zakresie tworzenia ikon. Droga powstawania ikony dla każdego Ikonopisarza  jest  indywidualnym szlakiem,  procesem twórczym, lecz również przeżyciem duchowym. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń , jak również do pochwalenia się swoimi osiągnięciami. Mieliśmy okazje podziwiać niezwykłe ikony, które powstały w ostatnim czasie.

„MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK ” w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu – podsumowanie projektu

 

„MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK ”                                                            w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu – podsumowanie projektu

                          

            Biblioteka Gminna w Podegrodziu wraz z filiami w Brzeznej, Gostwicy i Olszanie we wrześniu 2019 roku po raz kolejny przystąpiła do projektu „Mała książka - wielki człowiek”, którego celem jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez skoordynowane, wieloletnie działania na rzecz promocji, edukacji czytelniczej oraz kształtowania nawyku obcowania z książką od najmłodszych lat. Tym razem w naszej Bibliotece wraz z filiami w ramach projektu  zostało wydanych 100 wyprawek czytelniczych dzieciom w wieku 3-6 lat , aż 51 z nich trafiło do naszych nowych czytelników.

           „Mamy świadomość, że jest to inwestycja w  przyszłość dzieci, ich zawodowy sukces oraz dobre relacje rodzinne i społeczne. Czytelnictwo to rozwój człowieka – obywatela, absolutnie kluczowy obszar i misja polskiego państwa, wymagająca szczególnej uwagi i świadomego działania”  tak o projekcie mówił prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

 

 

 

„Para-buch! Książka w ruch!” w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu

„Para-buch! Książka w ruch!” w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu

                Biblioteka  Gminna w Podegrodziu wraz z filiami w Brzeznej, Gostwicy i Olszanie  bierze udział w projekcie „Para-buch! Książka w ruch!”, który ma na celu promocję czytelnictwa książek popularnonaukowych wśród młodszych dzieci (w wieku 3-10 lat) oraz upowszechnianie wolontariatu w bibliotekach.  W ramach tego projektu 4 marca 2020 roku na wspólne czytanie nasza Biblioteka zaprosiła dzieci z Gminnego Przedszkola w Podegrodziu. Dzieci zapoznały się z księgozbiorem biblioteki , również księgozbiorem popularnonaukowym oraz poznały zasady panujące w tego rodzaju instytucjach kultury.  Gościem specjalnym tego spotkania była Pani Teofila Sarna z Muzeum Lachów Sadeckich w Podegrodziu. Pani Tosia opowiedziała o swojej pracy w Muzeum. Był czas na wspólne czytanie , bajkowe zagadki oraz  prace plastyczne. Rozmawialiśmy również o ulubionych książeczkach oraz o tym , jak należy o nie dbać. 

              11 marca odbyło się spotkanie z przedszkolakami. Tym razem naszym gościem był Pan Kamil Basta z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Spotkanie oparte było na bazie książki „Zwierzęta, które zniknęły: atlas stworzeń wymarłych”. Dzieci uwielbiają dinozaury, więc nie mogło zabraknąć ich i tym razem. Rozmawialiśmy o dinozaurach i innych zwierzętach, które zniknęły z naszej planety. Były zagadki, słowne zabawy oraz wyzwania plastyczne. Jednak największą niespodziankę przygotował Pan Kamil zapraszając dzieci do Muzeum Lachów Sądeckich, gdzie na wystawie archeologicznej z naszych terenów mogły zobaczyć z bliska fragmenty kości mamuta włochatego oraz przedmioty którymi posługiwali się nasi przodkowie.

Biblioteka Gminna w Podegrodziu składa serdeczne podziękowania Pani Tosi oraz Panu Kamilowi za owocną współpracę służącą rozwojowi zainteresowań dzieci nauką  i światem, który je otacza.

Sądecczyzna sto lat temu w fotografii Wojciecha Migacza

Sądecczyzna sto lat temu w fotografii Wojciecha Migacza

 

     

(…)Migacz Wojciech, a to moje miano jest Ci dobrze znane,

Z ojca pierwsze wzięte, drugie na chrzcie dane,

 

Gostwica ma wioska, poczta Podegrodzie,

Dom mój w środku wioski, zaraz przy ogrodzie,

 

A kraj mój rodzinny, znajdziesz go na mapie,

Zwany Galicya jest on w Europie(…)

                                                                                        Fragment listu Wojciecha Migacza

                                                                                        „do kolegi do Ameryki”,16 sierpnia1904r.

 

17 grudnia 2019 roku w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu miała miejsce promocja Albumu Wojciecha Migacza „Sądecczyzna sto lat temu w fotografii Wojciecha Migacza autorstwa pani Anny Bomba.

 

"Kolekcja fotografii i negatywów Wojciecha Migacza jest dokumentem obrazującym różne aspekty życia Lachów Sądeckich jak: zabudowa wsi, całoroczny cykl zajęć rolniczych i różne prace w gospodarstwie (np. orka, siew, żniwa, wykopki, budowa chałupy chłopskiej, wyrąb drzew), spotkania towarzyskie i rodzinne (wycieczki, zabawy strażackie, wesela, chrzciny, pogrzeby), zwyczaje i obrzędy doroczne (np. Boże Narodzenie, Niedziela Palmowa) oraz działalność kulturalna. W zbiorze dominują fotografie rodzinne i zbiorowe. Odzwierciedlają one wieź rodzinną i bogactwo życia sądeckiej wsi. Wojciech Migacz upamiętnił również udział społeczności w różnych uroczystościach kościelnych, narodowych i w miejscowym teatrzyku" - napisała Anna Bomba. Książka jest podzielona na rozdziały, zawiera ponad setkę zdjęć Wojciecha Migacza.

 

  W dniu promocji Album cieszył się tak ogromną popularnością, aż

 zabrakło egzemplarzy dla zainteresowanych czytelników.

 

MUZEUM LACHÓW SĄDECKICH IM. ZOFII I STANISŁAWA CHRZĄSTOWSKICH W PODEGRODZIU mieszczące się w Budynku Biblioteki Gminnej w Podegrodziu zaprasza do obejrzenia wystawy oraz pomocy przy identyfikacji osób znajdujących się na fotografiach.
 

SZKÓŁKA IKONOPISARSKA - Gminna Biblioteka w Podegrodziu

  SZKÓŁKA IKONOPISARSKA - Gminna Biblioteka w Podegrodziu

 

                 Kolejny już rok w Bibliotece Gminnej  Podegrodziu odbywają się zajęcia  „Szkółki ikonopisarskiej” w wymiarze 3 godz., raz w tygodniu, głównie we wtorki.  Na warsztatach realizowane treści teoretyczne  i praktyczne w różnych proporcjach, zgodnie z założonym planem.   Uczestnicy zapewnione mają nieodpłatnie część potrzebnych materiałów i narzędzi. Korzystają oni również z zakupionych przez bibliotekę cennych, interesujących i bardzo przydatnych albumów z reprodukcjami ikon.Frekwencja na warsztatach ikonopisarskich jest zawsze bardzo dobra. Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestników. W tym roku zapisano na warsztaty 14 osób w różnym wieku od licealnego do emerytalnego. 

Obecnie ikony wykonujemy temperą żółtkową używając naturalnych pigmentów. Ostatnio zajęcia poświęcone  są ikonom  wielkanocnym o większym stopniu trudności z uwagi na format i mnogość szczegółów.

Na zakończenie warsztatów – w czerwcu, pokażemy nasze ikony na wystawie    w budynku Gminnej Biblioteki w Podegrodziu.                                                                                                         

 

Wystawa „Spojrzenia” w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu

Wystawa „Spojrzenia” w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu

 

W terminie 30.01-29.02.2020 odbywa się wystawa prac wykładowców i studentów II roku Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu pt. „Spojrzenia”. W uroczystym wernisażu, który odbył się w dniu 31.01 uczestniczyło wielu gości i przedstawicieli społeczności lokalnej,  w tym Dyrektor Gminnej Biblioteki w Podgrodziu, pani mgr Alicja Grzesik oraz Zastępca Dyrektora Instytutu Pedagogicznego, pani mgr Bogusława Gaweł.

Wystawa prezentowana jest dzięki uprzejmości Dyrekcji Biblioteki Gminnej w Podegrodziu, przy współpracy z Oddziałem Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Na wystawie zobaczyć można prace studentów z zakresu malarstwa i struktur wizualnych, które powstały pod kierunkiem dr hab. Iwony Bugajskiej-Bigos, prof. PWSZ oraz prace powstałe pod kierunkiem mgr Agaty Rolki z liternictwa i grafiki.

Wystawa „Spojrzenia” zawiera różnorodne kreacje artystyczne, bogate pod kątem formalno-treściowym, pokazujące rozwój artystyczny studentów, coraz odważniejsze rozwiązania ideowe i technologiczne. Na uwagę zasługują także umieszczone na wystawie komentarze studentów, którymi opatrzone są ich tegoroczne cykle malarskie, pokazujące proces myślenia i indywidualny zamiar artystyczny.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy.

autor zdjęć: Zuzanna Zięba

--

Iwona Bugajska-Bigos

 

 

Odwiedziny przedszkolaków z Ochronki pw. Św. Józefa w Olszanie

Odwiedziny przedszkolaków z Ochronki pw. Św. Józefa w  Olszanie

         4 grudnia nasza biblioteka gościła dzieci z Przedszkola Niepublicznego w Olszanie. Dla niektórych  przedszkolaków była to pierwsza wizyta w takiej instytucji, dlatego dzieci dowiedziały się, jakie funkcje spełnia biblioteka i jak można zostać jej czytelnikiem. Rozmawialiśmy o ulubionych książeczkach oraz o tym, w jaki sposób należy o nie dbać. Oczywiście nie mogło zabraknąć również wspólnego czytania książki, piosenki o świętym Mikołaju oraz bajkowych zgadywanek i zabaw. Miłe spotkanie  zakończyło się słodkim pożegnaniem.

Lekcje biblioteczne w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu –Listopad-Grudzień

 

Lekcje biblioteczne w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu –Listopad-Grudzień

          Jedną z podstawowych form dostarczania informacji o funkcjonowaniu, zbiorach i ofercie biblioteki są lekcje biblioteczne skierowane do uczniów szkół podstawowych. Uczą one korzystania ze źródeł informacyjnych, pozyskiwania potrzebnych wiadomości oraz rozbudzają zainteresowania czytelnicze.  Bibliotekę w Podegrodziu odwiedziły kolejne klasy aby uczestniczyć w wybranych formach zajęć:                                                                                                                                - 22 listopada – wizyta klasy I a ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Specjalnymi w Chełmcu , podczas której uczniowie wzięli udział w lekcji regionalnej skierowanej na poznanie księgozbioru dotyczącego kultury duchowej i materialnej Lachów Sądeckich,                                                                                                                        - 26 listopada – odwiedziny klas V ze Szkoły Podstawowej w Kamienicy – tematem zajęć było „Rozwijanie przez pomaganie... ",                                                                   - 2 oraz 3 grudnia do naszej Biblioteki przybyły klasy II b, II c ze Szkoły Podstawowej w Podegrodziu. Wspólnie przenieśliśmy się do „Krainy Bajek i Baśni”. Okazało się, że nasi mili goście doskonale poradzili sobie ze wszystkimi baśniowymi zadaniami.

„Święto Misia” w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu – 25.11.2019 r.

 

„Święto Misia” w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu – 25.11.2019 r.

        Wszystkie misie na całym świecie 25 listopada obchodzą swoje święto, dlatego również w tym dniu do naszej Biblioteki na wielkie misiowe świętowanie zostały zaproszone przedszkolaki z Gminnego oraz Prywatnego Przedszkola w Podegrodziu, dzieci  klasy O ze Szkoły Podstawowej w Podegrodziu  oraz przedszkolaki z Gminnego Przedszkola w Brzeznej. Każdy przybył ze swoim wyjątkowym pluszowym przyjacielem. Dla Naszych Gości w tym dniu przygotowano wiele atrakcji . Wszystkie dzieci wesoło bawiły się, śpiewały i tańczyły ze swoimi pluszakami oraz  wolontariuszami w przebraniu postaci z bajek . Przedszkolaki poznały również historię pluszowego misia oraz wysłuchały opowiadania „Puchatkowy pamiętnik”. Jak co roku było sporo radości i śmiechu, a na zakończenie słodkie „małe Conieco”…

„Czytać, nie czytać…? – rozstrzygnięcie konkursu plastycznego w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu – 6.XII.2019 rok

 

„Czytać, nie czytać…? – rozstrzygnięcie konkursu plastycznego w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu – 6.XII.2019 rok

          Biblioteka Gminna w Podegrodziu  w miesiącach X –XII 2019 roku zorganizowała konkurs plastyczny „ Czytać, nie czytać …? – wykonaj plakat promujący czytanie książek”  adresowany do uczniów klas IV –VIII szkół podstawowych. W konkursie wzięło udział 32 uczniów ze szkół podstawowych z terenu Gminy Podegrodzie. Niezwykle trudne zadanie przypadło Komisji Konkursowej, która 3 grudnia  oceniała piękne i bardzo wartościowe plakaty promujące czytanie książek. Podczas oceniania prac Jury brało pod uwagę takie kryteria jak : samodzielne wykonanie pracy, ogólne wrażenia artystyczne, dobór i wykorzystanie materiałów, wkład pracy, walory artystyczne, estetykę wykonania, kolorystykę, oryginalny pomysł. Po burzliwych naradach Komisja w składzie: pani Barbara Ruchała, pani Wiesława Majda oraz pani Elżbieta Kożuch postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

 

I miejsce – Ewelina Tokarczyk                                                                                    

II miejsce – Wiktoria Zarabska                                                                                         

III miejsce – Nikola Potoniec

 

Wyróżnienia: Gabriela Laciuga, Magdalena Olchawa, Kacper Oleś, Oliwia Pasoń.

Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie  otrzymali  dyplomy oraz nagrody rzeczowe.Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, jak również opiekunom za poświęcony czas i włożoną pracę.

Prace konkursowe można obejrzeć na wystawie w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu.

 

Lekcje regionalne w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu

Lekcje regionalne w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu

           23 października  2019 roku Biblioteka Gminna w Podegrodziu gościła uczniów klas I, II, III ze Szkoły Podstawowej w Świdniku. Podczas  zwiedzania naszej placówki dzieci zapoznały się  z zasadami  korzystania z biblioteki, procesem wypożyczania i zwrotu książek oraz z możliwościami, jakie oferuje nasza instytucja .Region Lachów Sądeckich to teren o niezwykle silnych i trwałych tradycjach ludowych. Przywiązanie do własnego regionu oraz kultywowanie tradycji przejawia się w obrzędowości, sztuce ludowej, pieśniach, tańcach, gwarze. Biblioteka dysponuje niezwykle cennym i bogatym księgozbiorem  regionalnym, z którym uczniowie mieli okazję się zapoznać. Wysłuchali  w gwarze opowieści „ Ło kisoniu kapusty, cyli strasno checa w becce co stoła wedle pieca”, a następnie sami próbowali swoich sił w gwarze. Dzieci poznały również tradycyjne wzory lachowskie, które próbowały przenieść na papier. Miłym akcentem spotkania były piosenki ludowe w wykonaniu dzieci. Mamy nadzieję, że poznanie książek, publikacji ukazujących dziedzictwo naszej kultury lokalnej zachęci  uczniów do dalszego poznawania naszego regionu.

 

„Noc detektywów” w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu-05.10.2019

„Noc detektywów” w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu-05.10.2019

 

          W sobotę 5 października 2019 r. odbyła się V edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”. Biblioteka Gminna  w Podegrodziu po raz drugi włączyła się w to wielkie święto bibliotek i czytania. Tym razem młodzi czytelnicy zostali zaproszeni na „ Noc detektywów” pełną tajemniczych zagadek oraz zaszyfrowanych zadań  do wykonania. Zaproszeni czytelnicy poznali  pierwszą sprawę  Lassego i Mai , książkowych bohaterów prowadzących małe biuro detektywistyczne, odczytywali instrukcje zaszyfrowane alfabetem  Morse'a, tworzyli rysopisy, pobierali odciski palców. Po wyczerpujących zadaniach przyszedł czas na posiłek wzmacniający, a następnie seans filmowy z „Ptysiem i Billem”. Wyjątkowe spotkanie trwało od godz.18.00 do 22.00. Mamy nadzieję, że młodzi czytelnicy powrócą do naszej biblioteki w dzień… .

 

Spotkanie autorskie z Pawłem Wakułą- 19.09.2019

Spotkanie autorskie z Pawłem Wakułą

W ramach projektu „Maraton Literacki” 19 września 2019 roku w Biblioteka Gminna w Podegrodziu zaprosiła uczniów klas III Szkoły Podstawowej w Podegrodziu na spotkanie autorskie z Panem Pawłem Wakułą, absolwentem malarstwa i pedagogiki artystycznej. Autor jest twórcą popularnych opowieści o władcach Polski – „Jagiełło pod prysznicem”, a jego zbiór opowiadań „ Co w trawie piszczy” został wyróżniony w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren.  Podczas spotkania autor opowiadał o kulisach pracy rysownika, o własnych książkach i historiach ich powstawania, jednocześnie rysując bohaterów swoich opowieści. W swoje opowiadania wplata historie o chochlikach, nimfach, rusałkach i innych postaciach występujących w klechdach polskich. Rozmawiając z dziećmi autor nie zdradzał zakończenia żadnej z nich, zachęcając tym samym do ich przeczytania. Poruszone zostały również ważne tematy związane z ochroną przyrody oraz wątki dotyczące historii Polski . Uczniowie skierowali do naszego gościa wiele pytań. Chcieli wiedzieć jak wygląda dzień autora, co lubi robić, jak długo pisze książki oraz o plany na przyszłość. Na zakończenie spotkania dzieci miały możliwość zakupienia książek, które autor wzbogacał „wpisem i wrysem”. Projekt „Maraton Literacki” realizowany jest przez Powiatową i Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną im. W. Bazielicha w Starym Sączu, dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszy Promocji Kultury w ramach programu Partnerstwo dla Książki.

 

„Wzorowy Czytelnik 2018/2019” Biblioteki Gminnej w Podegrodziu

„Wzorowy Czytelnik 2018/2019” Biblioteki Gminnej w Podegrodziu

             W okresie od 1 września 2018 roku do 14 czerwca 2019 roku  w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu oraz Filiach Bibliotecznych w Brzeznej, Olszanie i Gostwicy trwał konkurs „Wzorowy Czytelnik” , skierowany  do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Głównym zamierzeniem konkursu jest rozpowszechnianie czytelnictwa, rozbudzanie zainteresowań czytelniczych,  zachęcanie do korzystania z usług naszej biblioteki. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały nagrody książkowe, które zostały  wręczone podczas uroczystości na zakończenie roku szkolnego i przedszkolnego.

 

SZKÓŁKA IKONOPISARSKA w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu

 

SZKÓŁKA IKONOPISARSKA  w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu

             Od czterech lat w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu odbywają się  zajęcia szkółki ikonopisania , które prowadzi pani mgr Barbara Ruchała. Cieszą się one się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem wśród zapisanych uczestników, których w okresie IX.2018 – VI 2019 było czternaścioro -  w różnym wieku od gimnazjalnego do emerytalnego.  Na warsztatach realizowane były treści teoretyczne  i praktyczne . Uczestnikom zapewniono nieodpłatnie część potrzebnych materiałów  i narzędzi. Korzystali oni również  z  interesujących i bardzo przydatnych albumów ikon znajdujących się w bibliotecznych zbiorach.  W ramach zajęć odbył się wyjazd do Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu na wystawę ikon zorganizowaną po dorocznych, międzynarodowych warsztatach w Nowicy oraz do  Domu Gotyckiego, gdzie znajdują się ikony w bogatych muzealnych zbiorach. Na zakończenie tego etapu zajęć przygotowano mini wystawę najnowszych prac. Fotografie uczestników szkółki ikonopisarskiej autorstwa  pana Jacka Kuli można obejrzeć na wystawie zorganizowanej w holu głównym Biblioteki Gminnej w Podegrodziu.

 

Przystanek Biblioteka – 13.06.2019r.

Przystanek Biblioteka – 13.06.2019r.

W ostatniej przed wakacjami lekcji bibliotecznej wzięli udział uczniowie klas 0,I,II ze Szkoły Podstawowej w Mokrej Wsi. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z naszą biblioteką, jej funkcjonowaniem, księgozbiorem. Rozmawialiśmy  o ulubionych książkach, przypominaliśmy sobie, w jaki sposób należy o nie dbać, aby na długo służyły innym czytelnikom. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób mogą samodzielnie korzystać ze zróżnicowanych zbiorów biblioteki. Oczywiście nie zabrakło  zagadek oraz łamigłówek dotyczących bajek i baśni. Mamy nadzieję, że odwiedziny w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu zachęciły dzieci do czytania, a wakacyjna przerwa od nauki nie będzie przerwą od książek.

 

 

 

Czytanie dzieciom – 15.03.2019

15.03.2019r.  i  05.06.2019r. na Filiach Bibliotecznych w Olszanie i Gostwicy nasi mali czytelnicy poznali przesympatyczną bohaterkę książek Astrid Lindgren- Pippi Pończoszakę. Fragmenty książki przeczytała pani bibliotekarka, a następnie dzieci brały udział w quizie z którym poradziły sobie bezbłędnie. Nasi goście  dowiedzieli się też o Szwecji, kraju, z którego pochodziła autorka książki, np. odszukaliśmy ją na mapie, jaka jest stolica i flaga tego kraju, jaki język. Obejrzeliśmy prezentację dotyczącą twórczości Astrid Lindgren, i miejsca związane z  Pippi - Willę Śmiesznotkę i otaczający ogród.  Był też czas na zabawy w jakie bawią się dzieci w Szwecji, a mianowicie „Doczep śwince ogon” i „Pies i kość”, które wywołały salwy śmiechu u dzieci. Malowaliśmy również ilustracje Pippi, i jej przyjaciół, a towarzyszyła nam piosenka „ Hej Pippi Langstrumpf” w polskim i szwedzkim języku.

Spotkanie autorskie z Wojciechem Widłakiem -11.06.2019r

 

Najlepszą promocją książki i zachętą do jej czytania jest bezpośredni kontakt z twórcą, czyli autorem. Dlatego też 11 czerwca 2019r. w naszej Bibliotece Gminnej Filia Olszana odbyło się spotkanie autorskie z Wojciechem Widłakiem, na które przybyli uczniowie z kl. I i II szkoły podstawowej w Olszanie. Wojciech Widłak pisze książki dla najmłodszych czytelników. Najbardziej znane to pięknie ilustrowane, przygody o "Panu Kuleczce". Seria ta znajduje się na Złotej Liście Książek polecanych do czytania dzieciom przez Fundację ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej
i ciekawej atmosferze. Autor przeczytał książkę angażując uczestników do odegrania ról bohaterów serii  o Panu Kuleczce. Wykorzystując pacynki, dzieci wcieliły się w rolę kaczki Katastrofy, psa Pypcia i muchy Bzyk- Bzyk, Panem Kuleczką był sam pisarz. Podczas czytania dzieci musiały uważnie słuchać i być czujne, by w odpowiednim momencie zagrać swoje role. Autor przedstawił też w jaki sposób za pomocą liter alfabetu tworzy słowa proste, wykreślając wszystkie te litery, które są trudne dla początkujących czytelników( dwuznaki, litery zmiękczone, litery z ogonkiem), tak właśnie powstają książki do nauki czytania, które jak sam autor zaznacza są bardzo pracochłonne i pisze się je dłużej niż książki zwykłe. Opowiadał również o  tym jak ważne są ilustracje w książkach dla dzieci.  Uczestnicy mogli też zakupić książki otrzymując specjalny autograf autora. Nasz gość w zanadrzu miał jeszcze mnóstwo niespodzianek ale czekały go kolejne spotkania z czytelnikami więc musieliśmy się pożegnać z wielkim żalem.  A na koniec było wspólne zdjęcie oraz ogromne brawa dla naszego gościa z nadzieją na ponowne spotkanie.

 

Spotkanie autorskie zrealizowano w ramach projektu „Maraton Literacki” przez Bibliotekę Powiatową w Starym Sączu, a dofinansowano go ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszy Promocji Kultury w ramach programu Partnerstwo dla Książki.

 

Jak nie czytam, jak czytam! w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu- 07.06.2019r

Biblioteka Gminna w Podegrodziu po raz pierwszy przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Jak nie czytam, jak czytam!”. Myślą przewodnią tego projektu jest promocja czytelnictwa, budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, wolnym czasem i relaksem. 7 czerwca na godzinę 10 zaproszone zostały dzieci z Gminnego oraz Prywatnego Przedszkola z Podegrodzia, aby wspólnie przyłączyć się do tej akcji czytelniczej. Każdy przedszkolak pojawił się z ulubioną książeczką, a ponieważ pogoda dopisała, mile spędziliśmy czas na świeżym powietrzu. Każda grupa przedszkolna utworzyła jedną literkę - w efekcie powstał napis CZYTAM. Spotkanie to było również okazją do podsumowania  cotygodniowych spotkań przedszkolaków w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Na zakończenie Czytania Dzieciom zaproszeni zostali  także policjanci, którzy przeprowadzili pogadankę o bezpieczeństwie podczas zbliżających się wakacji, a dzieci miały wyjątkową okazję poznać nowoczesne sprzęty wykorzystywane w pracy policji.

 

 

„Przystanek Biblioteka 2019”

W lekcjach bibliotecznych zorganizowanych przez Bibliotekę Gminną w Podegrodziu 20 maja wzięły udział dzieci kl.0 ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. ks. Jerzego Popiełuszki z Nowego Sącza. Nasi goście zapoznali się z działalnością biblioteki, poznali układ księgozbioru oraz dowiedzieli się, jakie warunki należy spełnić, aby stać się pełnoprawnym czytelnikiem. Dzieci chętnie opowiadały o swoich ulubionych książkach, miały również sposobność samodzielnego wyszukiwania ich w kąciku przeznaczonym dla najmłodszych.Z zainteresowaniem wysłuchały  jednej z przygód żółwika Franklina oraz wykonały piękne prace plastyczne.

27 maja w lekcji bibliotecznej pt. „Rozwijanie przez pomaganie” uczestniczyli uczniowie klas V,VI ze Szkoły Podstawowej w Brzeznej-Litacz. Na wstępie zaznajomili się oni z działalnością biblioteki oraz jej zbiorami. Poznali katalog elektroniczny, za pomocą którego można szybko dokonać wyszukiwania w obrębie księgozbioru.  Po części organizacyjnej związanej z  funkcjonowaniem biblioteki młodzież uczestniczyła w  warsztatach związanych z książką Iwony Chmielewskiej „O tych którzy się rozwijali”.

„ Co słonko widziało… - wiersze Marii Konopnickiej” w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu

Uroczyste rozstrzygnięcie  Gminnego  Konkursu Recytatorskiego „Co słonko widziało… - wiersze Marii Konopnickiej” odbyło się 30 maja 2019 roku  w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu. Konkurs adresowany był do dzieci 5-6 letnich z terenu Gminy Podegrodzie. Niezwykle trudne zadanie przypadło Komisji Konkursowej w składzie: Pani Małgorzata Kunicka -Hajduga, Pani Zofia Buczek, Pani Monika Jackowicz –Nowak, Pani Ewelina Włodarz. Oceniając poetyckie zmagania 22 uczestników Jury brało pod uwagę m.in. opanowanie pamięciowe utworu, dykcję, poprawność wypowiedzi, ogólny wyraz artystyczny, naturalność wypowiedzi. W trakcie obrad  Komisja wyłoniła tegorocznych zwycięzców. Pierwsze miejsce przypadło Karolinie Dyrek za wykonanie wiersza „Sposób na laleczkę”, drugie miejsce zdobył Paweł Duda za wiersz „Stefek Burczymucha”, trzecie miejsce – Wiktoria Sikora za „Muchy Samochwały”. Wyróżnienia otrzymały: Lena Samek za wiersz „Panna Micia na osiołku”, Gabrysia Piszczek za wiersz „Nasze kwiaty” oraz Daria Drabik za wiersz „Tęcza”.    Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy oraz nagrody rzeczowe z rąk zastępcy wójta Gminy Podegrodzie Pana Stanisława Mazura. Słowa podziękowania zostały skierowane na ręce pracowników Biblioteki Gminnej w Podegrodziu oraz rodziców, opiekunów za wysiłek włożony w przygotowanie dzieci do konkursu.

                                                                                                                                                           

„Cała Polska Czyta Dzieciom – Dbam o środowisko”

W dniach 24 kwietnia oraz 7,15,17,22 maja  Biblioteka Gminna w Podegrodziu ponownie gościła dzieci z Gminnego oraz Prywatnego Przedszkola z Podegrodzia. Tym razem poruszaliśmy ważne tematy dotyczące ekologii i ochrony środowiska. Przedszkolaki wysłuchały jednej z przygód Fenka z książki pt. „Sprzątanie świata – dbam o środowisko”, dzięki której poznały akcję „Sprzątanie świata ”oraz dowiedziały się, w jaki sposób codziennie mogą  dbać o środowisko. Rozmawialiśmy o segregowaniu śmieci, oszczędzaniu wody, energii oraz papieru. Była  również chwila na wspólną zabawę.  Okazało się, że ze starymi gazetami można się bawić wyśmienicie - powstały papierowe czapki służące do gry „Malarze” oraz papierowe piłki do zabawy. Spotkania stały się również okazją do poznania czasopism dla dzieci – „Świerszczyk”, „ Promyczek Dobra”, „ Odkrywca”, które są dostępne w naszej bibliotece.

 

Eliminacje do Gminnego Konkursu Recytatorskiego – 17,22 i 23 maja-2019r

17, 22 i 23 maja 2019r. Biblioteka Gminna Filia Olszana, Gostwica i Brzezna  przeprowadziła eliminacje do Gminnego konkursu recytatorskiego pt. „Co słonko widziało…- wiersze Marii Konopnickiej” . Konkurs skierowany był do dzieci 5-6 letnich. Na Filii w Olszanie w eliminacjach wzięło udział pięcioro  dzieci z klasy  0 ze szkoły Podst. , na Filii w Gostwicy  czworo dzieci z klasy 0 i na Filii Brzezna 12 dzieci z Gminnego Przedszkola w Brzeznej. Wszyscy uczestnicy konkursu  wykazali się ogromnym talentem recytatorsko- teatralnym  więc nagrodzeni zostali  dyplomem, książeczką i słodyczami. W Olszanie do finału konkursu  przeszła Ania Zosia W. i Roksanka Ch. , przedstawią wiersze pt. „Żuczek”
i „Oj kłopoty to nie żarty” .W Filii Gostwica do finału dostały się Kinga S. i Julia P., przedstawiają wiersze pt.  „Pranie”
i Jadą, jadą dzieci drogą”. W Filii Brzezna  komisja wybrała Lenkę S. i Tosię T. przedstawią wiersze pt. „Pana Micia na osiołku”  i „Tęcza”. Wszystkim biorącym udział w eliminacjach serdecznie gratulujemy,  a dzieciom które dostały się do  finału  życzymy kolejnych sukcesów na deskach  Biblioteki Gminnej w Podegrodziu.

„ Konfitura uczuć” warsztaty plastyczne - 24.05.2019r

24 maja 2019r. w Bibliotece Gminnej Filia Olszana na warsztatach plastycznych dzieci z klasy 0 ze szkoły Podst. w Olszanie wykonały niespodziankę dla swoich rodziców
„ Konfiturę uczuć” . W ruch poszły nożyczki, wycinaliśmy serduszka, naklejaliśmy życzenia, ozdabialiśmy słoiki, na koniec zamieszaliśmy naszą konfiturę i gotowe. W małym słoiczku dzieci umieściły najpiękniejsze życzenia i podziękowania dla swoich najbliższych.
Ten niezwykle wzruszający prezent dzieci wręczą swoim najdroższym rodzicom w dniu ich święta.

„Zakładka do książki” – rozstrzygnięcie konkursu plastycznego w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu -22.05.2019

Biblioteka Gminna w Podegrodziu  w miesiącach marzec –maj 2019 roku zorganizowała konkurs plastyczny „ Zakładka do książki”  adresowany do dzieci klas I –III szkół podstawowych. W konkursie wzięło udział 66 uczniów ze szkół podstawowych z terenu Gminy Podegrodzie. Prace konkursowe oceniała Komisja Konkursowa:  pani Barbara Ruchała, pani Beata Tokarczyk oraz pani Justyna Lis. Podczas oceniania prac Jury brało pod uwagę takie kryteria jak : samodzielne wykonanie pracy, ogólne wrażenia artystyczne, dobór i wykorzystanie materiałów, wkład pracy,walory artystyczne i funkcjonalność zakładek, estetykę wykonania, kolorystykę, oryginalny pomysł. Po burzliwych naradach Komisja postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

I miejsce - Julia Nowak

II miejsce – Jakub Barnowski

III miejsce – Jakub Talarczyk

Wyróżnienia: Klaudia Waligóra, Gabriela Laciuga, Aleksandra Klag, Filip Jodłowski, Emilia Bieryt, Paweł Plata.

Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie  otrzymały  dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

 Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, jak również opiekunom za poświęcony czas i włożoną pracę.

Wyjątkowe zakładki do książek można obejrzeć na wystawie pokonkursowej w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu.

"Przystanek Biblioteka"-kwietniowe lekcje biblioteczne w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu

      3 kwietnia w lekcji bibliotecznej pt. „Rozwijanie przez pomaganie” uczestniczyli uczniowie klas IV – VI ze Szkoły Podstawowej w Mokrej Wsi. Spotkanie rozpoczęło się od zapoznania się z działalnością podegrodzkiej książnicy. Podstawą do dyskusji na temat, w jaki sposób człowiek może się rozwijać stała się książka Iwony Chmielewskiej „O tych, którzy się rozwijali”.  Człowiek rozwija się – dojrzewa, zdobywa doświadczenia, doskonali swoje umiejętności. Jednak po co to wszystko robi? Po to, aby oddać cząstkę siebie drugiemu człowiekowi, by pomagać innym, a przez to pracować dla dobra całego społeczeństwa. Tym razem również uczniowie utworzyli  sieć z włóczki symbolizującą  relacje międzyludzkie. Każdy człowiek jest ważnym ogniwem społecznym: rolnik – produkuje żywność, lekarz – leczy w chorobie … , bez siebie nawzajem nasza praca traci znaczenie.  W lekcji bibliotecznej pt. „Mądrzy ludzie już przez wieki korzystają z biblioteki” 8 kwietnia wzięli udział uczniowie klas I,II ze Szkoły Podstawowej w Stadłach.   Dzieci zapoznały się  ze zbiorami oraz działalnością BG w Podegrodziu, miały również okazję przyjrzeć się bliżej pracy bibliotekarza. Następnie dowiedziały się, kiedy powstały pierwsze biblioteki na świecie, co potwierdziło ich ważną rolę  w życiu społeczeństwa. Głównym zadaniem było rozwiązanie niecodziennej krzyżówki bibliotecznej.  Świetna zabawa zakończyła się sukcesem – udało się odgadnąć  hasło „W bibliotece jest cały świat”. Wszyscy zgodziliśmy się, co do słuszności tego stwierdzenia. 

 

„Cała Polska Czyta Dzieciom – Rzepka”

           13, 20,27 marca oraz 3,10,26 kwietnia Biblioteka Gminna w Podegrodziu po raz kolejny gościła przedszkolaki z Gminnego oraz Prywatnego Przedszkola z Podegrodzia. Bohaterką tych spotkań była „Rzepka” Juliana Tuwima.  Dzieci poznały historię dziadka, który zasadził rzepkę w ogrodzie , a następnie  próbował sam ją wyrwać. Okazało się, że w pojedynkę  nie potrafi tego dokonać. Udało się dopiero wtedy, gdy z pomocą przyszła babcia, wnuczek i kilku innych pomocników. Doszliśmy z dziećmi do wniosku, że wspólnymi siłami, pomagając sobie nawzajem jesteśmy w stanie „góry przenosić”, a codzienne obowiązki łatwiej wykonywać. Po wspólnym czytaniu przyszedł czas na zadania specjalne. Spore emocje wzbudziły ćwiczenia związane z układaniem bohaterów „Rzepki” w takim porządku, w jakim pomagały dziadkowi. Piękne prace plastyczne, które powstały na tych zajęciach można obejrzeć na wystawie w naszej bibliotece.

 

Święto Książki w Olszanie - 26.04.2019r

23 kwietnia to bardzo ważny dzień dla świata kultury, ponieważ tego dnia oficjalnie na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. 26.04.2019r. Biblioteka Gminna Filia Olszana wraz ze Szkołą Podst. w Olszanie jak co roku włączyła się w to święto. Przeprowadzono V edycję konkursu „Mistrz Pięknego Czytania”, w którym wzięli udział uczniowie klas od I do VIII wytypowani
w eliminacjach klasowych. W jury zasiadała pani dyrektor Szkoły Podst. w Olszanie Urszula Waligóra, bibliotekarka szkolna Bożena Szlęk oraz pani Agnieszka Kwoka z Biblioteki Gminnej w Podegrodziu. Zadaniem uczestników było przeczytanie i oczarowanie komisji, a także odgadnięcie fragmentu i wykazanie się znajomością wylosowanej książki. Zwycięzcy grupa młodsza: III miejsce Natalia P. z klasy 2, II miejsce Gabriela D. z klasy 1 i mistrz pięknego czytania 2019r. Adam R. z klasy 4. Zwycięscy grupa starsza: III miejsce Malwinka Ch. Z klasy 5, II miejsce Agnieszka P. z klasy 8 i mistrz pięknego czytania 2019r. Marysia M. z klasy 8.W konkursie tym wzięło udział 13 uczniów, każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom, zwycięzcy nagrody książkowe oraz statuetki Mistrzów Pięknego Czytania.

Drugą częścią Dnia Książki było przedstawienie reklamy książki. Klasa 0 przedstawiła i zareklamowała wiersze Brzechwy, klasa 1 wystawiła pantomimę „Kot w butach”, klasa 2 przedstawiła scenkę pt. ”Pszczoły”, a klasa 4 zareklamowała Akademię Pana Kleksa- Witajcie w naszej bajce.

Wygrała pantomina „Kot w butach”  uczniów z klasy 1 pod kierownictwem wychowawcy pani Agaty Zarabskiej.  Piękna sceneria, stroje oraz klasyka polskiej muzyki filmowej wywołująca dreszcze to wszystko zachwyciło jury. Wyróżnieni zostali uczniowie pani Ludwiki Niemiec z klasy 0 za reklamę wierszy Brzechwy- układ taneczny wraz z piosenką. Grupa starsza wyróżnienie dla kasy 5 pani Sylwii Paluch za scenkę pt. „Pomyłka z winem” na podst. książki L. M. Montgomery. Natomiast klasa VI pani Ewy Mrówki zareklamowała Pinokia Carlo Collodiego, a klasa pani Niny Zwolińskiej „Dlaczego warto przeczytać „Małego Księcia”. Wszyscy uczniowie z klas 0-8 zaangażowani w występy nagrodzeni zostali pamiątkową zakładką do książki, dyplomem, a klasy które zajęły 1 miejsce i wyróżnione ryzy papieru i pisaki do tablicy. Serdecznie dziękujemy wychowawcom i rodzicom za przygotowanie dzieci, a uczniom za zaangażowanie i rewelacyjną grę aktorską.

 

Światowy Dzień Książki - Warsztaty robienia róż - 25.04.2019r

„Towarzyszy człowiekowi od wielu wieków, jest symbolem mądrości i inteligencji. Wielu nie wyobraża sobie bez niej wypoczynku. Oczywiście, jest tu mowa o Książce, która dziś obchodzi swoje święto”.

Dnia 25 kwietnia w ramach 18. Małopolskich Dni Książki  -Książka i róża zaprosiłyśmy uczniów kl. IV ze Szkoły Podstawowej w Podegrodziu. Wspólnie dowiedzieliśmy się kto i kiedy zainicjował to święto, skąd pochodzi zwyczaj obdarowywania się w tym dniu , książką i różą. Następnie bibliotekarka  przeczytała prośbę skierowaną od książek do dzieci, po czym wspólnie rozwiązaliśmy  krzyżówkę, która przybliżyła nam informacje na temat budowy książki. Niemałe emocje wzbudziły „warsztaty robienia róż”, które poprowadziła pani Bronisława Pasiut, wieloletni czytelnik i przyjaciel Biblioteki Gminnej w Podegrodziu.

Dziękujemy pani Bronisławie za to że zechciała do nas przyjść i podzielić się z nami swoimi umiejętnościami.

 

 

Bajkowy Poranek - czytanie dzieciom

     Bajkowy Poranek - czytanie dzieciom

20, 27 i 29. 03.2019r. na Filiach Biblioteki Gminnej w Olszanie i Gostwicy dzieci z klas 0 wzięły udział w Bajkowych Porankach w ramach Akcji Cała Polska czyta Dzieciom.  Przyszła wiosna więc poznawaliśy oznaki tej pory roku,  przypomnieliśy sobie  jakie ptaki zwiastują nam przyjście wiosny. Poznaliśmy książkę z serii z wiejskiego podwórka pt.”Powrót jaskółki” Pascala Verde d` Auria.  Dowiedzieliśmy się jak wygląda jaskółka, gdzie, jakie i z czego buduje    swoje gniazdo, czym się żywi oraz przysłowia z nią związane. Rozwiązywaliśy krzyżowkę
o tematyce wiosennej, a na koniec dzieci zrobiły śliczne papierowe jaskółki.

 

 

„Cała Polska Czyta Dzieciom – Wielkanocna niespodzianka”-17.04.2019r.

         W kolejnym poranku czytelniczym  17 kwietnia naszą bibliotekę odwiedziły przedszkolaki z Gminnego Przedszkola w Podegrodziu. Tym razem całe spotkanie  związane  było ze  Świętami Wielkanocnymi. Rozmawialiśmy o zwyczajach i tradycjach związanych z tymi świętami. Dzieci wysłuchały opowieści o Zajączku Wielkanocnym i jego rodzinie z książki „Wielkanocna niespodzianka”. Wykonały przepiękne kolorowe pisanki. Nie zabrakło również wiosennej piosenki w wykonaniu przedszkolaków, a na zakończenie „słodkiej wielkanocnej niespodzianki”.

Bajkowy Poranek w Filii Gostwica i Olszana- Czytanie dzieciom

„Kozucha Kłamczucha” Janiny Porazińskiej to książeczka, którą wspólnie z dziećmi z klas 0 poznawaliśmy na Bajkowych Porankach w  Bibliotekach Gminnych Filia Olszana i Gostwica 27.02 i 01.03.2019r.  Dzieci z uwagą wysłuchały bajki, a odpowiedzi kozy powtarzały wspólnie z panią bibliotekarką. Przedszkolaki wymyśliły nowe imię dla grzecznej już kozy, która zrozumiała, że kłamiąc rani wszystkich dookoła. Później dzieci przedstawiły za pomocą kukiełek bajkę o Kozie Kłamczusze, a ich interpretacja wzbudziła ogromne brawa. Zajęcia zakończyliśmy pracą plastyczną wykonując Kozuchę Dobruchę (tak nazwały ją dzieci) z rolek papierowych. W zajęciach literacko- plastyczno-teatralnych brało udział 35 dzieci.

Spotkanie z” Tupciem Chrupciem ‘’ - Czytanie dzieciom -22.03.2019r.

W dniu 22.03.2019r. Bibliotekę odwiedziły dzieci z Prywatnego Przedszkola „Kraina Bajek ‘’ w Podegrodziu. Spotkanie rozpoczęło się układaniem puzzli i odgadnięciem co znajduje się na ułożonym  obrazku . Następnie przedszkolaki poznali bajkę pt.” Tupcio Chrupcio  jest kłamczuszkiem ‘’.Słuchając czytanej przez bibliotekarkę  opowieści dzieci  zastanawiały się czy warto kłamać. Wspólnie ustaliliśmy że jednak nie warto. Kolejnym zadaniem było kolorowanie postaci z bajek . Z każdym zadaniem dzieci poradziły sobie wspaniale. Rozbawione przedszkolaki wesoło śpiewały piosenki o wiośnie a w nagrodę otrzymały słodki upominek.

„Cała Polska Czyta Dzieciom” w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu

 

W dniach 6,8,15,20,27 lutego oraz 6 marca Bibliotekę Gminną w Podegrodziu odwiedziły dzieci z Gminnego oraz Prywatnego Przedszkola w Podegrodziu w ramach akcji  „Cała Polska Czyta Dzieciom".Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy o bibliotece, gdyż dla niektórych z nich była to pierwsza wizyta w takiej instytucji. Przedszkolaki zostały poinformowane jakie warunki należy spełnić, żeby zapisać się do biblioteki, ile książek można wypożyczyć i na jak długo. Dowiedziały się również, jak wiele ciekawych i różnorodnych książek  znajduje się w zbiorach biblioteki. Nasi najmłodsi czytelnicy chętnie opowiadali o swoich ulubionych książeczkach. Wspólnie zastanawialiśmy się, jak należy o nie dbać.  W trakcie zajęć  dzieci rozwiązywały zagadki dotyczące bajek i baśni. Mimo iż wcale nie były najłatwiejsze, nasi mali goście świetnie sobie z nimi poradzili. Przedszkolaki z zainteresowaniem wysłuchały również jednej z przygód sympatycznego żółwika z książki pt. „Franklin i książka z biblioteki”. Oczywiście były również prace plastyczne, zabawy ruchowe a przede wszystkim wspaniałe piosenki w wykonaniu dzieci. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały słodką niespodziankę. Mamy nadzieję, że to spotkanie zachęci najmłodszych czytelników do odwiedzania naszej biblioteki.                                                                                                       

 

Cała Polska Czyta Dzieciom

Cała Polska Czyta Dzieciom

13,15 i 22 lutego 2019r do Bibliotek Publicznych Filia Gostwica i Olszana zaprosiliśmy dzieci z klas 0 ze Szkoły Podst. w Olszanie i Gostwicy oraz Przedszkola Mały Artysta na spotkanie w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”

Nasi mali czytelnicy wysłuchali książki pt. „Zarozumiała łyżeczka” Elżbiety Szeptyńskiej. Opowiada ona o pewnej bardzo zarozumiałej łyżeczce na specjalne okazje, która poznaje swoich krewnych- inne łyżki. W ten sposób dowiaduje się, że nie jest jedyną łyżką na świecie i że każdy członek jej rodziny jest w pewnie sposób wyjątkowy.  Na swojej drodze spotyka wiele życzliwości ze strony swojej rodziny, m.in łyżek cedzakowych, wazowych i warząchwi. Z każdym nowym spotkaniem łyżeczka coraz lepiej rozumie świat, staje się całkowicie inną łyżeczką niż była dotychczas. Opowiadanie uczy nas, że nie jesteśmy „pępkami” świata, każdy zasługuje na przyjaźń i uwagę ze strony innych. Każdego należy doceniać a nie oceniać, a zdobywanie wiedzy nam w tym pomaga. Podczas zajęć dzieci nauczyły się nakrywać do stołu, a na zakończenie zrobiły z plastikowych łyżeczek i plasteliny  bohaterkę opowiadania po metamorfozie: Małą Sympatyczną Łyżeczkę.   

„PRZYSTANEK BIBLIOTEKA 2019” – lekcje biblioteczne w BG w Podegrodziu

Lekcje biblioteczne są jedną  z podstawowych form dostarczania  informacji  o funkcjonowaniu, zbiorach i ofercie biblioteki. Uczą także korzystania ze źródeł , pozyskiwania potrzebnych informacji oraz służą rozbudzaniu zainteresowań czytelniczych.

Biblioteka Gminna w Podegrodziu w 2019 roku wyszła z propozycją lekcji bibliotecznych adresowanych do uczniów szkół podstawowych. Program lekcji dostosowany jest do poszczególnych grup wiekowych, zajęcia realizowane są po wcześniejszym uzgodnieniu terminu w BG w Podegrodziu.

11 lutego klasy I, II  ze Szkoły Podstawowej w Rogach wzięły udział w lekcji bibliotecznej pt. „Mądrzy ludzie już przez wieki korzystają z biblioteki”. Uczniowie na początku zapoznali się z działalnością biblioteki, dowiedzieli się w jaki sposób można zapisać się do biblioteki i jak korzystać z jej zasobów.  Dzieci dowiedziały się kiedy powstały najstarsze biblioteki w Polsce i na świecie . Wspólnie zastanawialiśmy się, czy i dlaczego warto korzystać z bibliotek.  Uczniowie świetnie poradzili sobie również z rozwiązywaniem bibliotecznej mega - krzyżówki.

W lekcji bibliotecznej pt. „ Budowa książki”  14 lutego udział wzięli uczniowie klasy IVa ze Szkoły Podstawowej z  Podegrodzia oraz 22 lutego uczniowie klas IV,V,VI ze Szkoły Podstawowej  z Rogów. Wspólnie prześledziliśmy etapy powstawania książki, od pracowni pisarza, ilustratora, po wydawnictwo, drukarnię, introligatornię i księgarnię. Uczniowie poznali budowę książki, na którą składa się m.in.: obwoluta, kapitałka czy wyklejka. Sprawdzianem nowo zdobytych wiadomości było rozwiązanie krzyżówki. Uczniowie znakomicie poradzili sobie z tym zadaniem.

19 oraz 20 lutego odbyły się zajęcia, w których wzięli udział uczniowie klas Va oraz Vb ze Szkoły Podstawowej z Podegrodzia. Tym razem tematem przewodnim było „Rozwijanie przez pomaganie”. Po zapoznaniu się z działalnością biblioteki wspólnie staraliśmy się odpowiedzieć  na pytanie „ W jaki sposób człowiek może się rozwijać?”.  Odpowiedź stanowiła nawiązanie do zaprezentowanej książki Iwony Chmielewskiej „ O tych, którzy się rozwijali”. Na ilustracjach w książce pojawiły się m.in.:  postacie Ireny Sendlerowej oraz Janusza Korczaka. Pokrótce zostały przybliżone fakty z ich życia. Uczniowie zastanawiali się, kim chcieliby zostać w przyszłości oraz w jaki sposób będą służyć społeczeństwu jako ludzie dorośli. Kłębek włóczki rzucany do każdej osoby utworzył symboliczną sieć powiązań międzyludzkich. Na sygnał wszyscy uczniowie puścili włóczkę – cała sieć rozpadła się… Ćwiczenie to miało pokazać, że jako społeczeństwo jesteśmy od siebie zależni . Jeżeli nie potrafimy ze sobą współpracować i pomagać sobie wzajemnie, nasz wysiłek traci sens.

 

 

Ferie w Bibliotece 2019

W czasie tegorocznych ferii zimowych Biblioteka Gminna w Podegrodziu po raz kolejny przygotowała dla dzieci kilka atrakcji. Zajęcia odbywały się we wtorki i czwartki, a w czasie spotkań odbył się maraton gier planszowych w ramach Klubu Gier Planszowych Granna, na zajęciach plastycznych powstały piękne laurki z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Były  również quizy, zagadki i kalambury.22 stycznia Biblioteka zaprosiła wszystkie dzieci na przedstawienie teatralne pod tytułem „ Kozucha  Kłamczucha”. Aktorzy ze Studia Teatralnego Sztuka  z Trzebini tym razem przybyli do nas z przepiękną opowieścią o Zazulce, dziewczynce o złotym serduszku i o niesfornej Kózce. Piękne stroje i scenografia wzbudziły zachwyt , zaś dzieci przeżywały losy bohaterów  przez cały czas biorąc aktywny udział w przedstawieniu. Dzieci mogły również wystąpić w tańcu góralskim w tradycyjnych strojach. Najważniejszym jednak przesłaniem przedstawienia było, iż kłamstwo może przynieść okropne skutki, a prawda zawsze wyjdzie na jaw.

 W czasie ostatniego spotkania dzieci wzięły udział w „Teatrze Cieni”. Okazało się że z cieniami można się bawić wyśmienicie. Na początku dzieci wyczarowywały ze swoich dłoni kształty różnych zwierząt. Następnie z  tektury tworzyły kształty bohaterów z wiersza Juliana Tuwima „Rzepka”. Spotkanie zakończyło się niecodziennym przedstawieniem   - premierą „Rzepki” w teatrze cieni.

W czasie ferii zimowych młodzież i dzieci chętnie korzystali również z tenisa stołowego i piłkarzyków.

Czytanie dzieciom- 13 i 15 .06.2018r

13 i 15 czerwca 2018r. to kolejne spotkanie na Filiach Biblioteki Gminnej w Gostwicy i Olszanie w ramach akcji „Cała Polska czyta Dzieciom”. Przenieśliśmy się z Gniezna pierwszej legendarnej stolicy  Polski i zawędrowaliśmy do drugiej stolicy, a mianowicie do Krakowa i poznaliśmy legendę o „Smoku wawelskim”. Po przeczytaniu i wspólnej rozmowie  przyszła tradycyjnie pora na zabawę. Zamieniliśmy się w smoki i zatańczyliśmy smoczy taniec, tańczyliśmy do upadłego. A na koniec chwila relaksu i malowanie Wawelskich smoków. Przyjdźcie i zobaczcie istne oryginały. Na Filii w Olszanie w akcje czytania włączyły się wolontariuszki Agnieszka i Kinga z klasy VIII za Szkoły Podst. w Olszanie, za co im serdecznie dziękujemy.

Dzień Pluszowego Misia - 28,29,30 listopada

28, 29 i 30listopada Biblioteka Gminna Filia Gostwica, Brzezna i Olszana zorganizowała  Dzień Pluszowego Misia dla dzieci z przedszkoli i oddziałów zerowych. W tym dniu każdy maluch zabrał do biblioteki swojego  Paluszaka Misiaka.  Bibliotekarka przedstawiła opowiedziała i dzieciom legendę o  powstaniu pluszowego misia za pomocą teatrzyku kamishibai. Obejrzały prezentację „O misiach znanych i nieznanych” , z której dowiedziały się o misiach z książek, bajek,  z  ZOO, o misiach na niebie, o misiach (niedźwiedziach) żyjących na wolności , o misiach żołnierzach i wielu innych. Na filii w Olszanie wolontariuszki zamieniły się w aktorów i przedstawiły dzieciom bajkę „O Złotowłosej i trzech niedźwiadkach”, a w  pozostałych bibliotekach nasi goście wysłuchali bajki czytanej przez bibliotekarkę. Były też misiowe zabawy, tańce i piosenki  i misiowe smakołyki – babeczki.  Jak co roku z okazji Dnia Misia filie biblioteczne ogłosiły  konkurs plastyczny, tym razem pt. „ Ulubiony bohater literacki- miś”. Najczęstszym bohaterem misiowym namalowanym przez naszych konkursowiczów był Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Mis Troskliwy, Miś Baloo, Miś Yogi, Miś Kolargol.  Wykonane prace konkursowe z roku na rok są coraz piękniejsze więc komisja postanowiła nagrodzić dyplomem i książką wszystkie dzieci biorące w nim udział. Dzieła naszych małych artystów można oglądać w bibliotekach.

Konkurs plastyczny – „Urodzinowa kartka dla Mojej Ojczyzny”

Biblioteka Gminna Filia Olszana zorganizowała dla uczniów Szkoły Podst. w Olszanie konkurs plastyczny pt. „Urodzinowa karta Dla Mojej Ojczyzny”. Zadaniem konkursowiczów było wykonanie kartki, pocztówki, której tematyka związana ma być z Niepodległością Polski, oraz życzenia dla Niej. Celem konkursu było uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę, rozwijanie talentów plastycznych i literackich,  rozwijanie tradycji patriotycznych, przynależności narodowej. Wzięło w nim udział ośmioro uczniów z klas od I-VIII. Jury w składzie pani Maria Szewczyk, Pani Janina Buczek i Pani Bożena Szlęk oceniła prace i przyznała miejsca. Nagrody- książki i dyplom wręczono wszystkim  uczestnikom  9 listopada 2018r. podczas uroczystości  z okazji 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Prace można obejrzeć na wystawie w naszej bibliotece. Zapraszamy.

Czytanie dzieciom- 14.05.2018r.

14  maja 2018r Filia Biblioteki Gminnej w Olszanie oraz 23 maja 2018r. Filia Biblioteki Gminnej w Gostwicy  gościła dzieci z zerówki wraz ze swoimi paniami. Pani bibliotekarka zapoznała dzieci z legendą o powstaniu naszego państwa. Przeczytała im legendę „O Lechu, Czechu i Rusie”.  Dawno, dawno temu trzej bracia – Słowianie wyruszyli w nieznane w poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Długo wędrowali przedzierając się przez bory, lasy, przeprawiając się przez rzeki i brody. Pewnego dnia ukazał im się wspaniały widok, oto potężne, piękne góry wyszły im naprzeciw. Czech spiął konia i pogalopował przed siebie. Zobaczył żyzne doliny, gęste lasy i czyste rzeki, postanowił tam zostać i założyć swój gród. Pozostali bracia ruszyli dalej w swojej wędrówce, aż pewnego dnia ukazał im się przed oczami widok rozległych równin z porośniętą, wysoką trawą. Rus – najstarszy z braci postanowił tu zostać i założyć swój gród. Najmłodszy z braci, Lech, ze swoją drużyną wyruszył dalej ku północy. Któregoś dnia zatrzymali się na wielkiej polanie, aby odpocząć. Tam właśnie zobaczyli potężne drzewo, na którym w górze widniało wielkie gniazdo, a na nim pięknego białego orła. Dla Lecha to był znak, tutaj postanowił zostać
i zbudować gród z herbem orła. Miejsce, które wybrał nazwano Gniezdem, a z czasem przekształcono na Gniezno, które stało się pierwszą stolicą Polski.
Maluchy wysłuchały legendy w skupieniu, a następnie odpowiadały na pytania jej dotyczące oraz naszych  symboli narodowych. Bardzo dobrze omówiły wygląd godła i z wielkim entuzjazmem zabrały się do jego wykonania i ułożenia rozsypanki wyrazowej. Pamiętajmy aby przekazywać legendy
z pokolenia na pokolenie, starsi młodszym, babcie i dziadkowie  wnuczętom – z prośbą, żeby przekazali je następnym pokoleniom, bo tak rodzi się nasza tożsamość i tradycja – najcenniejsze skarby każdego narodu.

 

Czytanie dzieciom – 25.05.2018r

25 maja 2018r. do Biblioteki Gminnej Filia Olszana zawitały maluszki z Przedszkola Mały Artysta wraz z wychowawczyniami. Zajęcia rozpoczęliśmy od przeczytania książki pt „Martynka i Dzień Mamy”. Książeczka opowiadał o dziewczynce, która nie miała pomysłu na prezent na Dzień Mamy ale z pomocą dziadka udało się jej własnoręcznie wyczarować apaszkę z pięknym wzorem. Później rozmawialiśmy na temat zbliżającego się święta, że miło by było obdarować swoich kochanych rodziców jakimś małym upominkiem. Zabraliśmy się do dzieła i nasze ręce również wyczarowały małą niespodziankę dla naszych mamusi  i tatusiów- laurki w kształcie serca z wierszykami. 

Święto Misia – 23.11.2018r

W naszej bibliotece w Filii Olszana 23 listopada 2018r. przygotowano dla dzieci z Przedszkola Mały Artysta  Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu maluszki przyniosły ze sobą swoje ulubione pluszowe misie. Każde dziecko przedstawiło swojego misia i opowiedziało dlaczego jest to jego najwspanialsza zabawka. Jak to z tym pluszowym misiem było tego nasi goście dowiedzieli się oglądając i słuchając legendę przedstawioną w formie teatrzyku Kamishibai. W bibliotece  nie może się obyć też bez książki,  tym razem była to bajka- oczywiście o czym jak nie o misiach
pt. „Zotowłosa i trzy niedźwiadki”. Była też pora na zabawę gdzie do tańca miś zaprosił pajacyka oraz  śpiewaliśmy piosenkę o małym misiu. Na koniec zajadaliśmy się jak miodowymi  herbatniczkami.

 

 

 

„Polski superbohater –Marszałek Józef Piłsudski i jego tajemnice”.

31 października oraz 6 i 13 listopada 2018r. na Filiach Bibliotecznych w Gostwicy i Olszanie odbyły się warsztaty pt. „Polski  superbohater –Marszałek Józef Piłsudski i jego tajemnice”. W warsztatach brali udział uczniowie klas IV, V i VI  ze Szkół Podst. w Gostwicy i Olszanie.  Celem warsztatów było budowanie  w świadomości dzieci poczucia, jak ważnym wydarzeniem dla przyszłości Polski było odzyskanie niepodległości, pogłębianie wiedzy z zakresu historii Polski oraz wzmacnianie poczucia   tożsamości i dumy narodowej jak również szacunek do symboli naszej Ojczyzny. Wspólnie zastanowiliśmy się kim jest bohater i jakie ma cechy, dlaczego możemy kogoś nazwać bohaterem. Zapoznaliśmy się z biografią Józefa Piłsudskiego czytając książkę pt. „Komendant Wolnej Polski”, oglądając prezentację i film, które przybliżyły postać Marszałka Polski i naszej historii. Uczestnicy dowiedzieli się również o symbolach narodowych, którymi są Godło, Hymn i Flaga Polski,  że istnieje specjalny protokół składania flagi. Młodzież po obejrzeniu filmu, na którym żołnierze polskiej marynarki  składają polską flagę oraz zademonstrowaniu składania flagi przez prowadzącego warsztaty mieli za zadanie prawidłowo poskładać flagę. Poznawaniu Józefa Piłsudskiego i historii Polski pomogły nam również materiały związane z jego postacią oraz z odzyskaniem niepodległości przez Polskę: były to pocztówki, zdjęcia, listy, prasa, banknoty polskie,  mapa z nowymi granicami Rzeczypospolitej.  Był czas też na zabawę w starą grę „zośkę” ku uciesze uczestników Na końcu  warsztatów rozwikłaliśmy tajemnice związane z Marszałkiem Józefem Piłsudskim korzystając z książki pt. „Marszałek Józef Piłsudski” Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby.

Zajęcia edukacyjne upamiętniające 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości

   Rok 2018 jest rokiem szczególnym dla wszystkich Polaków. Również w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu od września odbywały się z bezpłatne warsztaty związane z tematem odzyskania przez Polskę niepodległości. Zajęcia adresowane były do uczniów kl. III-V Szkół Podstawowych z terenu Gminy Podegrodzie.

Uczniowie w trakcie spotkań mogli poznać niezwykłą historię polskiej fasoli z orzełkiem, zwanej „fasolą niepodległości”. W okresie zaborów fasolę, która nosiła na sobie niezwykłe znamię przypominające polskie godło sadzono w tajemnicy, między ziemniakami, gdyż za jej uprawianie groziły represje. Obraz orła z koroną na małym ziarenku stał się symbolem wolnej ojczyzny, a powstańcy styczniowi nosili ziarenka fasoli z orzełkiem jako emblemat patriotyzmu, znak nadziei na niepodległość.

Podczas zajęć uczestnicy warsztatów odkrywali również tajemnice Marszałka Józefa Piłsudskiego, uczyli się składać flagę Polski według specjalnego protokołu oraz poznawali fragmenty książki „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza.

W zajęciach edukacyjnych wzięli udział uczniowie :

- ze Szkoły Podstawowej w Podegrodziu :klasy IIIa,  IIIb ,  IVa,  IVb,  IVc, Va, Vb;

- ze Szkoły Podstawowej w Rogach : klasy IV oraz  V;

- ze Szkoły Podstawowej w Brzeznej-Litaczu : klasa V;

- ze Szkoły Podstawowej w  Olszance: klasa IV oraz V;

- ze Szkoły Podstawowej w Długołęce Świerkli : klasa IV.

 

 

 

 

Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE… - PEJZAŻE MOJEJ MAŁEJ OJCZYZNY”- 06.12.2018r.

6 grudnia 2018 roku w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego ”CUDZE CHWALICIE,SWEGO NIE ZNACIE….-PEJZAŻE MOJEJ MAŁEJ OJCZYZNY”. Konkurs adresowany był do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych Gminy Podegrodzie.

Zamierzeniem konkursu było :

-utrwalenie  piękna, krajobrazu Ziemi Podegrodzkiej, prezentacja ciekawych i nieznanych miejsc przyrody, detali architektonicznych,

-uwrażliwienie dzieci i młodzieży oraz poszerzenie ich wiedzy związanej z rodzima wsią,

-rozwijanie uczuć patriotyzmu lokalnego,

-kształtowanie i rozwijanie  wśród dzieci i młodzieży zainteresowań fotografią.

Na konkurs wpłynęło 12 wspaniałych prac:            

-„Olszana jesienią ‘’Malwiny Chochorowskiej,

-„Na bali” Piotra Platy,

-„Wiosna” Melchiora Pustułki,

-„Złota jesień w Olszanie” Nikoli Potoniec,

-„Podwójna tęcza w czasie deszczu” Krystiana Kubackiego,

-„Las cudów „ Mariusza Kowalika,

-„Wieczorny czas magii” Kingi Kowalik,

-„Cztery pory roku” Oliwii Nowak,

-„Lot muchy o zachodzie słońca” Natalii Kawik,

-„Źródełko św. Kingi w Gostwicy” Magdaleny Żelasko,

-„Z przyrodą za pan brat” Izabeli Konstanty,

-„Krajobraz gór” Oliwiera Gierczyka.

Komisja w składzie: Maria Szewczyk, Bożena Pasiut, Agnieszka Kwoka postanowiła przyznać równorzędne nagrody dla wszystkich uczestników w postaci pamiątkowych dyplomów oraz albumów fotograficznych.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu ,jak również opiekunom za poświęcony czas i włożoną pracę.

Gratulujemy wrażliwości na piękno otaczającego świata i życzymy dalszych fotograficznych sukcesów.

 

Prace konkursowe można obejrzeć na wystawie w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu.

 

 

Teatrzyk edukacyjny „ Maciuś Strażak” -03.12.2018r.

03.12. 2018 roku Biblioteka Gminna w Podegrodziu zaprosiła dzieci na teatrzyk pt. ”Maciuś Strażak” opowiadający historię dzielnego chłopca, który chciał zostać strażakiem. Najważniejszym przesłaniem  przedstawienia było uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw wynikających z ognia i wody oraz nauczenie właściwego postępowania w obliczu tych zagrożeń. Przedszkolaki miały również okazję przyjrzeć się bliżej pracy strażaka, a także utrwalić sobie numery telefonów alarmowych.

Święto Pluszowego Misia -22.11.2018r.

Podegrodziu po W czwartek 22 listopada Biblioteka w Podegrodziu wraz z dziećmi  z Gminnego Przedszkola w raz kolejny  hucznie świętowała urodziny Pluszowego Misia.  Zaproszone przedszkolaki przyniosły ze sobą ulubione  przytulanki.  Na początek dzieci  wysłuchały historii powstania  niezwykłej maskotki - pluszowego misia. Miłą niespodzianką okazały się odwiedziny wolontariuszy w przebraniu postaci z bajek, którzy wspólnie z dziećmi brali udział w przygotowanych atrakcjach.  Nie zabrakło również głośnego czytania fragmentów książki „Miś Uszatek” Czesława Janczarskiego  oraz  zagadek i licznych zabaw w rytm muzycznych misiowych piosenek. Na zakończenie przedszkolaki zaśpiewały swoim misiom „Sto lat” i otrzymały słodki poczęstunek.

„Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”

Biblioteka Gminna Podegrodzie wraz z Filiami w Gostwicy i Olszanie w ramach oficjalnych obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” organizowanej przez Lustro Biblioteki i wydawnictwo Zielona Sowa.

07 i 14 listopada zaprosiłyśmy do biblioteki uczniów klas V ze Szkoły Podstawowej w Olszanie im. Mieczysława Wieczorka i Szkoły Podstawowej w Gostwicy im. płk. Narcyza Wiatra, aby wspólnie z Mirabelką bohaterką książki Cezarego Harasymowicza odbyć podróż przez historię.  Warsztaty rozpoczęliśmy od zastanowienia się czym jest miłość, czy jest ważna w naszym życiu, co by było gdyby tej miłości zabrakło. Ilu uczniów tyle odpowiedzi, które zapisaliśmy na tablicy: to zaufanie, szczerość, szczęście, rodzina, dobro, pokój, życie, uczciwość, bezinteresowność, bezpieczeństwo, dom, cierpliwość, odwaga a zarazem lęk i wiele innych przykładów. Puentą naszej rozmowy,  refleksji na temat miłości było stwierdzenie, że miłość jest tak naprawdę wszystkim. Wtedy przytoczyliśmy cytat z książki, w który Mirabelka zapytała „ Mamo, co to jest miłość”? ...

Następnie obejrzeliśmy fragment filmu dzięki któremu nasi goście poznali autora „Mirabelki”, a także samą bohaterkę drzewo Mirabelkowe. Wsłuchując się w fragment audiobooka czytanego przez Grażynę Wolszczak oraz śledząc fragment mapy Warszawy przenieśliśmy się na warszawskie Nalewki gdzie rosła Mirabelka, gdzie mieszkali bracia Alfusowie, pan Fridman, dziewczynka o imieniu Dorka i inni mieszkańcy, których losy splatają się z naszą bohaterką. Czytając urywki książki i przeglądając zdjęcia na prezentacji poruszaliśmy trudne tematy czym jest wojna, okupacja, getto, godzina policyjna, powstanie w gettcie, kim byli „Sprawiedliwi wśród narodów Świata”. Uczniowie włączali się do rozmowy na powyższe tematy, sami też wyszukiwali materiałów, które mówiły o smutnym i strasznym okresie w dziejach historii Polski i dzielili się wiadomościami między sobą. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że gdyby nie „miłość” to inaczej potoczyły by się losy naszej Ojczyzny. Kolejnym etapem naszych warsztatów była praca z książką w grupach i poznawanie bliżej losów jej bohaterów.  Wykonaliśmy też drzewko pamięci, na którym umieściliśmy wycięte dłonie z wypisanymi życzeniami dla Polski oraz pomysłami na to jak możemy okazać przywiązanie i miłość do swojej Ojczyzny, np. pamiętać o naszej historii i być takim strażnikiem pamięci jak drzewo Mirabelki, nie dopuścić aby miejsca upamiętniające naszą historię uległy zniszczeniu, dbać o swój rozwój pogłębiając wiedzę, być wzorowym uczniem, czcić bohaterów i wiele wiele innych przykładów. Wspólne zdjęcie oraz dyplomy pozostaną „ważnym wspomnieniem” słowa uczestnika warsztatów.

 

Kampania społeczna : „Mała Książka - Wielki Człowiek”

W Bibliotece Gminnej w Podegrodziu oraz na Filiach w Olszanie, Gostwicy i w Brzeznej trwa ogólnopolski projekt „Mała Książka - Wielki Człowiek” adresowany do dzieci urodzonych w 2015 roku. Każdy trzylatek, który odwiedzi bibliotekę otrzyma bezpłatną Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna,  przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze.

Projekt realizowany będzie do końca 2018 roku.

ZAPRASZAMY

Lekcja biblioteczna -20.11.2018r.

We wtorek 20 listopada Bibliotekę Gminną w Podegrodziu odwiedziła klasa IV ze Szkoły Podstawowej w Stadłach.  W trakcie spotkania dzieci zwiedziły bibliotekę, dowiedziały się jak można zapisać się i korzystać ze zbiorów biblioteki. Dla części z nich nie była to pierwsza wizyta u nas. Głównym tematem zajęć były katalogi biblioteczne, czyli uporządkowany rejestr dokumentów bibliotecznych ułatwiający ich odszukanie. Za pomocą katalogów możemy łatwo i szybko zlokalizować potrzebne pozycje książkowe. Uczniowie dowiedzieli się , jak dawniej wyglądały katalogi kartkowe formalne oraz rzeczowe oraz jak wyglądało opracowywanie książek zanim nastała era komputerów. Od 2012 roku BG w Podegrodziu pracuje w systemie Sowa, zaś katalogi książek dostępne są online. Dzieci miały sposobność samodzielnego wejścia na stronę internetową biblioteki, gdzie w katalogach online wyszukiwały książki za pomocą tytułu, autora bądź haseł przedmiotowych.Na zakończenie odbyło się wspólne rozwiązywanie krzyżówki na podstawie „Akademii Pana Kleksa” Jana Brzechwy. Okazało się ,że dzieci świetnie znają tą lekturę. Z rozsypanych wyrazów uczniowie układali również znane przysłowia oraz tłumaczyli ich znaczenie. Na zakończenie wszyscy otrzymali pamiątkowe zakładki.

 

Spotkanie autorskie z Agnieszką Urbańską -09.10.2018r.

09 października 2018r. w Bibliotece Gminnej Filia w Gostwicy miało miejsce spotkanie autorskie z panią Agnieszką Urbańską. Brali w nim udział uczniowie z klas II i IV ze szkoły Podst. w Gostwicy. Pani Agnieszka magister filologii polskiej i doktor literaturoznawstwa obecnie pisze książki dla dzieci i młodzieży (to jej powołanie i misja jak mówi). 
Jej opowiadania przesycone są magią i fantastyką, przez które przemyca wartości bardzo ważne dla młodych czytelników, są nimi np. miłość, przyjaźń, dobre wychowanie, pomoc drugiemu i wiele, wiele innych. Dzieciom przybliżyła książki z serii Wandzia Węszynos, której główną bohaterką jest dziewczynka właśnie w ich wieku próbująca rozwikłać wraz z przyjaciółmi niewiarygodne zagadki. Nasi uczestnicy także mogli zabawić się w detektywów rozpoznając ślady zwierząt, zarysy budowli itp. Autorka odpowiadała na pytania stawiane przez dzieci dotyczące pisania książek jak też życia prywatnego, rozdawała autografy, a najaktywniejszych obdarowywała zakładkami i długopisami. Wspólnie spędzony czas z naszym gościem panią Agnieszką Urbańską  pozostawił  miłe i niezapomniane wspomnienia.

„Z książką na walizkach”- spotkanie autorskie z Kazimierzem Szymeczko

14 września 2018 roku w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu odbyło się spotkanie autorskie z Panem Kazimierzem Szymeczko, autorem książek dla dzieci i młodzieży. Pisarz mieszka i pracuje w Rudzie Śląskiej. Jest laureatem konkursu literackiego „Uwierz w siłę wyobraźni”, autorem takich książek jak : „ Tetrus” , „ Kopidoł i Kwiaciareczka”, „Wywrotka”, „Pomalowana historia”, „Historia Polski w opowieściach” i wielu opowiadań dla młodszych dzieci, które publikował m.in. w „Świerszczyku”.Pan Kazimierz podczas spotkania z uczniami Szkoły Podstawowej  niezwykle ciekawie opowiadał o swojej pasji pisania, warsztacie i przygotowaniach do pracy nad książką. Uczniowie skierowali do naszego gościa wiele pytań. Chcieli wiedzieć jak zaczęła się przygoda z pisaniem książek, skąd autor czerpie pomysły do swoich opowieści, jakie są jego zainteresowania oraz plany na przyszłość. Po spotkaniu młodzież miała okazję zakupić książki autora oraz zdobyć jego autograf.Spotkanie autorskie z Kazimierzem Szymeczko odbyło się w ramach VI Małopolskich Spotkań z Młodymi Czytelnikami „ Z książką na walizkach” pod tytułem – A to historia!                                                           

 

„Podróże Literackie” - spotkanie autorskie z Anną Czerwińską - Rydel

20 września 2018 roku Biblioteka Gminna w Podegrodziu gościła Panią Annę Czerwińską - Rydel, autorkę książek dla dzieci i młodzieży o tematyce biograficznej, historycznej, muzycznej, społecznej.  Pani Anna jest również muzykiem, pedagogiem, członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiej Sekcji IBBY . Na spotkanie z zaproszonymi uczniami Szkoły Podstawowej przybyła w towarzystwie „agenta literackiego” –  suczki Muzy, która towarzyszy swojej pani w trasie. Dzieci  miały okazję porozmawiać z naszym gościem  m.in. o różnych aspektach warsztatu pracy pisarza, jak wygląda przygotowanie autora do pisania książki oraz sama praca nad nią. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, za co zostali obdarowani drobnymi upominkami. Autorka w niezwykle interesujący sposób opowiadała o swojej twórczości m.in. o pracy nad książką „Pięć skarbów pod wielkim śniegiem. Opowieść o Wandzie Rutkiewicz”, o bohaterskich czynach i wielkiej odwadze Ireny Sendlerowej ukazanych w książce „Listy w butelce”.Tradycyjnie na zakończenie był moment na kupowanie książek, autografy oraz wspólne zdjęcie z pisarką i jej czworonożną towarzyszką. Miłym akcentem  spotkania był również słodki poczęstunek.Spotkanie autorskie odbyło się w ramach Projektu „ Podróże Literackie” realizowanego przez Powiatową i Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną im. W. Bazielicha w Starym Sączu. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu Partnerstwo dla Książki.  

 

Bezpieczne wakacje z Biblioteką – 2018r

Po raz kolejny w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu odbyły się zajęcia dla dzieci w ramach „Bezpiecznych wakacji z biblioteką”. W lipcowe wtorki i czwartki  dzieci uczestniczyły w licznych atrakcjach : zajęciach plastycznych, grach i zabawach ruchowych, nauce tańca oraz kalamburach. W ramach klubu gier planszowych Granna uczestnicy zajęć wzięli również udział w maratonie gier planszowych.                                                                                 

 Sporo wrażeń dostarczył również dzieciom udział w spektaklu teatralnym „Lampa Alladyna” w wykonaniu Studia Teatralnego „Sztuka” z Trzebini, w trakcie którego dzieci mogły czynnie uczestniczyć w przygodach bohaterów.                                                                               Dzięki współpracy Biblioteki z Muzeum Lachów Sądeckich  możliwy był udział w zajęciach, które przeniosły dzieci na dawną podegrodzką wieś, gdzie zapoznały się z życiem codziennym, obowiązkami, jak  również zabawami pradziadków.                                     

Stałym elementem spotkań były również zajęcia profilaktyczne mające na celu promowanie wśród młodzieży zdrowego, trzeźwego stylu życia.

 

W sierpniu dzieci uczestniczyły w wycieczkach do Krakowa i do Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu.

 Wycieczka do Krakowa odbyła się 8 sierpnia.                                                                                                                   Niezwykłym przeżyciem okazał się spacer w podziemiach krakowskiego rynku. Dzieci przeniosły się w czasie do czasów panujących w średniowieczu. Poznały życie codzienne Krakowa, które dokumentują zgromadzone zabytki : gliniane figurki, monety, paciorki, skórzane buty. Każdy miał sposobność zważenia się na średniowiecznej wadze w grzywnach krakowskich, łutach czy wiardunkach oraz samodzielnego wybicia pamiątkowej monety.                                                                                                                                       Równie niezapomnianą atrakcją okazała się wizyta w Wioskach Świata, gdzie uczestnikom udało się zwiedzić „cały świat” i poznać warunki, niejednokrotnie bardzo ubogie  w jakich żyją mieszkańcy różnych miejsc na świecie. Dzieci odwiedziły  m.in.: tradycyjną wioskę afrykańską, andyjską chatę, papuaski dom na palach, południowoamerykańskie slumsy, igloo, indiańskie tipi. W domkach podziwiały przedmioty użytku codziennego, piękne stroje, instrumenty muzyczne charakterystyczne dla danej społeczności.

24 sierpnia Biblioteka Gminna w Podegrodziu zaprosiła dzieci na warsztaty zorganizowane w Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu.                                       Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję poznać najnowsze trendy mody i  zabawić się w projektantów tworząc oryginalne stroje z gazet, tektury, szarego papieru. W atmosferze wspaniałej zabawy powstały pomysłowe, ekologiczne kreacje na różne okazje: do pracy, na bal, na zajęcia sportowe, na ślub. Finałem zajęć był pokaz mody niecodziennych strojów.          

Oczywiście obowiązkowym punktem wycieczki była również degustacja przepysznych lodów.

„Noc bibliotek”- 3 lipca 2018r

W ramach  ogólnopolskiej akcji „Noc bibliotek” 3 lipca 2018r Biblioteka Gminna w Podegrodziu po raz pierwszy zaprosiła młodych czytelników na „Noc z piratami”. Niecodzienne spotkanie trwało od godz.18.00 do godz.22.00. Po oficjalnym powitaniu goście zapoznali się z różnymi ciekawostkami z życia piratów. Dowiedzieli się między innymi  co jedli piraci, jakiej używali broni, jakich urządzeń nawigacyjnych oraz jak zdobywali skarby. Kolejnym punktem spotkania był test na pirata. Młodzi czytelnicy musieli przejść próby zwinności, sprawności, refleksu oraz nauczyli się śpiewać „Hymnu Piratów”. Największą atrakcją okazało się jednak poszukiwanie skarbu oraz rozwiązywanie pirackich zadań w drodze do niego.

Piraci otrzymali również posiłek regeneracyjny a na zakończenie obejrzeli film przygodowy.

 

 

Zakończenie konkursu na Najaktywniejszego Czytelnika Biblioteki Gminnej w Podegrodziu 2017/2018 – 22.06.2018r.

22  czerwca 2018 roku odbyło się uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród dla ,,Czytelnika Roku 2017/2018" . Konkurs trwał od 1 września 2017 r. do  15 czerwca 2018 r. w Bibliotece Gminnej i filiach bibliotecznych.Głównym zamierzeniem konkursu jest zachęcenie do korzystania z usług naszej biblioteki,  rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, krzewienie czytelnictwa jako cennego źródła zdobywania wiedzy oraz popularyzacja Biblioteki w regionie.Laureaci i wszyscy biorący udział w konkursie otrzymali nagrody książkowe, które zostały wręczone na uroczystym zakończeniu roku szklonego

Odwiedziny przedszkolaków z Katolickiego Niepublicznego Przedszkola im. Ojca Pio w Nowym Sączu – 11.06.2018r.

Również w poniedziałek Biblioteka Gminna w Podegrodziu gościła dzieci z Przedszkola im. Ojca Pio w Nowym Sączu.  Po spotkaniu w Muzeum Lachów Sądeckich mali goście odwiedzili również bibliotekę, gdzie zapoznali się bliżej z instytucją biblioteki. Dla niektórych dzieci było to pierwsze spotkanie z biblioteką. Przedszkolaki  poznały bliżej pracę bibliotekarza, oraz dowiedziały się, co poza wypożyczaniem książek można robić w bibliotece. Wysłuchały fragmentów książki „ Basia i biblioteka”, w której zawarte zostały podstawowe zasady i reguły panujące w bibliotece. Dzieci dowiedziały się, jak należy dbać o książeczki i je szanować, aby długo służyły również innym dzieciom. Tradycyjnie przedszkolaki otrzymały słodką niespodziankę.

Spotkanie z Policjantem – 11.06.2018r

W poniedziałek 11 czerwca  na spotkanie z policjantami przybyły dzieci z Gminnego Przedszkola. Przedszkolaki  dowiedziały się jak ważna i odpowiedzialna jest  praca policjanta , jakie są zasady uczestnictwa w ruchu drogowym, oraz o różnych niebezpiecznych sytuacjach z którymi  mogą się spotkać. Niecodzienni goście przypominali o konieczności noszeni elementów odblaskowych.Dzieci miały sposobność wczuć się w rolę policjanta ,  mogły usiąść w środku radiowozu albo na motocyklu policyjnym. Goście pokazali  dzieciom również sygnały świetlno - dźwiękowe oraz służbowe wyposażenie. Spotkanie to było bardzo pouczającą lekcją o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa, która na pewno pozostanie dzieciom na długo w pamięci. Policjanci natomiast, będą kojarzyli się przedszkolakom jako osoby, których nie należy się bać, do których zawsze można zwrócić się o pomoc.

„Lampa Alladyna” w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu -7.06.2018r.

Na spotkanie z aktorami Studia Teatralnego SZTUKA z Trzebini  przybyły 7 czerwca   zaproszone dzieci  z Gminnego oraz Prywatnego Przedszkola.

Adaptacja jednej z najsłynniejszych opowieści Szeherezady przeniosła dzieci w  egzotyczny świat krajów dalekiego wschodu „Baśni tysiąca i jednej nocy”… Baśniową atmosferę spektaklu w pełni oddały barwne kostiumy, elementy scenografii oraz  orientalna muzyka. Wspaniałą atrakcją okazała się również możliwość czynnego uczestnictwa dzieci w widowisku : robieniu zakupów, pomocy w sprzątaniu bazaru, zatańczenia w strojach nietoperzy, pocierania lampy Alladyna.  Perypetie tytułowego bohatera, któremu udaje się wyjść cało z opresji dzięki sprytowi i chęci niesienia pomocy innym zostały potraktowane z dawką humoru. Baśń dostarczyła dzieciom  niezapomnianej zabawy, lecz również zwróciła uwagę na znaczenie uczciwości, szacunku i odpowiedzialności.

 

Czytanie dzieciom - „Spacerkiem po historii i legendach o Polsce” – Warszawa

W ramach akcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM w dniach 16,23,29,30 maja oraz 6 czerwca dzieci z Gminnego i Prywatnego Przedszkola w Podegrodziu po raz kolejny gościły w Gminnej Bibliotece. Tym razem wyruszyliśmy pociągiem w podróż… W rytm piosenki ,,Jedzie pociąg z daleka” docieraliśmy do poszczególnych stacji, na których czekały zadania-niespodzianki. Na pierwszej stacji dzieci wysłuchały legendy „Wars i Sawa” oraz przypomniały sobie  o wartościach symboli narodowych. Na kolejnych przystankach wykonały prace plastyczne obrazujące zapamiętane fragmenty opowieści, wzięły udział w zabawie muzyczno-ruchowej, oraz grze „ Kot w worku”. Tradycyjnie dzieci śpiewały poznane piosenki oraz otrzymały słodki poczęstunek.

Gminny Konkurs Recytatorski „ Piękna Nasza Polska Cała” w ramach obchodów 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości - 5.06.2018r

Dnia 5.06.2018 roku w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu odbyło się rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Recytatorskiego „ Piękna Nasza Polska Cała”.                                                                                                        Poetyckie współzawodnictwo, w którym wzięło udział 17 uczestników oceniała Komisja Konkursowa w składzie: Małgorzata Kunicka- Hajduga, Zofia Buczek, Marta Sowa, Ewelina Włodarz. Jury brało pod uwagę opanowanie pamięciowe utworu, dobór utworu, dykcję, poprawność wypowiedzi, ogólny wyraz artystyczny, naturalność wypowiedzi. W trakcie obrad  Komisja wyłoniła tegorocznych zwycięzców.                                                                          Pierwsze miejsce przypadło uczestnikowi za wykonanie wiersza Katarzyny Ziętal „Symbole narodowe”. Drugą nagrodę otrzymała uczestniczka za interpretację wiersza „ Modlitwa polskiego dziewczęcia” Władysława Bełzy, zaś trzecią zdobyła uczestniczka za wiersz  „Oblicze Ojczyzny”  Tadeusza Różewicza.

W czasie przerwy dzieci obejrzały film o symbolach narodowych oraz wzięły udział w zabawach muzyczno-ruchowych.

Wszystkie dzieci otrzymały dyplom oraz nagrodę za udział w konkursie. Gratulujemy wszystkim uczestnikom tegorocznych zmagań recytatorskich. Szczególne podziękowania kierujemy na ręce Nauczycieli ze szkół i przedszkoli, którzy przygotowali dzieci do konkursu. Dziękujemy  również  rodzicom oraz osobom towarzyszącym  podczas rozstrzygnięcia konkursu.

Wernisaż i wystawa ikon w galerii CIVITAS CHRISTIANA - 24.05.2018r.

24 maja 2018 roku o godzinie 17.00 w galerii CIVITAS CHRISTIANA w Nowym Sączu rozpoczął się uroczysty wernisaż i  wystawa ikon autorstwa Barbary Ruchały, Wojciecha Pażuchy oraz uczestników warsztatów ikonopisarskich odbywających się w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu.Wspaniałe prace były podziwiane przez grono znakomitych gości ,przyjaciół i bliskich, którzy zaszczycili spotkanie swoją obecnością. Obok wystawy prac można było zapoznać się z warsztatem pracy  ikonopisarza , poznać tajniki powstawania ikon oraz niezbędne narzędzia przy ich wykonywaniu.Serdeczna atmosfera towarzyszyła zebranym gościom przez cały wieczór,  powstawały refleksje i dyskusje na temat twórczości artystów, którzy z chęcią dzielili się swoimi doświadczeniami ikonopisarskimi.

Wernisaż uświetnił również niesamowity występ muzyczno-wokalny  Katarzyny Chruściel  oraz Rafała Gondek ,na który złożył się repertuar przygotowany specjalnie na tą okazję.                                                                                      

 

„Niezwykły tydzień Frani” w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu-spotkanie autorskie - 21 i 22 maja.

 

21 oraz  22 maja  2018 roku odbyło się spotkanie autorskie dla uczniów Szkoły Podstawowej  z sądeczanką Jadwigą Marzec. Tematem spotkania była twórczość pisarki ,a w szczególności jej debiutancka książka  dla dzieci pt. „Niezwykły tydzień Frani”.                    

 Pani Jadwiga Marzec pisze bajki, fraszki, wiersze i opowiadania dla dzieci  ukazujące  się w wydaniach zbiorowych: „Almanachu współczesnej bajki polskiej” oraz „Almanachu współczesnej fraszki polskiej”.Podczas spotkania autorka opowiadała o historii tworzenia książki, a także czytała fragmenty o niezwykłych przygodach głównej  bohaterki  - Frani.  Dziewczynka ma dziewięć lat i mieszka pod Krakowem .Co roku przyjeżdża na wakacje do swoich dziadków, mieszkających w  Nowym  Sączu. Bohaterka opowiada na przykład o Święcie Dzieci Gór, który odbywa się corocznie w lipcu w Nowym Sączu, a także o przygodach i wydarzeniach przeżywanych razem ze swoją koleżanką. W trakcie spotkania autorka  rozmawiała i porównywała losy i przygody Frani z historiami dzieci uczestniczących w spotkaniu. Na zakończenie była możliwość zakupienia książki „Niezwykły tydzień Frani” z dedykacją dla czytelnika.

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. ”Mądra głowa zna przysłowia”- 16 maja 2018r.

Dnia 16.05.2018 roku W Bibliotece Gminnej w Podegrodziu odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. ,, Mądra głowa zna przysłowia – zilustruj dowolnie wybrane przysłowie” adresowanego  do dzieci  klas I-III  Szkół Podstawowych. Oceny prac konkursowych dokonała Komisja Konkursowa w skład której weszli nauczyciele wychowania plastycznego: Barbara Ruchała, Adam Misiewicz, Wanda Michalik.

Na konkurs wpłynęło  27  prac plastycznych z terenu Gminy Podegrodzie. Podczas oceniania prac Jury brało pod uwagę:

- samodzielne wykonanie pracy,

- ogólne wrażenia artystyczne,

- dobór i wykorzystanie materiałów,

- wkład pracy,

- walory artystyczne dzieła,

- estetykę wykonania, kolorystykę itp.

- oryginalny pomysł.

 

Po obejrzeniu prac Jury postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia dla poszczególnych dzieci:

I miejsce za pracę ilustrującą przysłowie „W marcu jak w garncu”

II miejsce za pracę ilustrującą przysłowie „Jaki pan taki kram”

III miejsce za pracę ilustrującą przysłowie „ Gdyby kózka nie skakała toby nóżki nie złamała”;

wyróżnienia dla prac obrazujących przysłowia :

- „Nie taki diabeł straszny”

- „W marcu jak w garncu”

-„ Indyk myślał o niedzieli a w sobotę łeb mu ścięli”.

Dzieci otrzymały  dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

 Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu jak również opiekunom, za poświęcony czas i włożoną pracę.

 

Warsztaty kamishibai

Warsztaty kamishibai 6, 9, 11 i 16 kwietnia 2018r. uczniowie klas 0, I, III  a szkoły Podst. w Olszanie
 i Gostwicy zostali zaproszeni  do  Biblioteki Gminnej Filia Olszana i Gostwica na warsztaty kamishibai. Nietypowy teatrzyk przywędrował do nas z Japonii- to tradycyjna sztuka opowiadania historii za pomocą obrazków- ilustracji wykonanych na kartonowych planszach wsuwanych do małego drewnianego parawanu. Dzieci wysłuchały sztuki teatralnej na papierze pt. „Mój przyjaciel Kemushi”, która opowiada o zmianach zachodzących w przyrodzie. Kemushi po japońsku gąsienica, przechodząc kolejne etapy cyklu rozwoju zmienia się przepoczwarza w przepięknego motyla. Każdy uczestnik zajęć mógł dokładnie obejrzeć  teatrzyk oraz zamienić  się opowiadacza.  Zajęcia zakończyliśmy wykonaniem barwnego motyla z  rolki i papieru kolorowego  oraz motyla na liściu. Zajęcia  pomogą dzieciom w przygotowaniu się do Dnia Książki organizowanego przez Bibliotekę Gminną Filia w Olszanie.

„Spacerkiem po historii i legendach o Polsce” – Kraków

W dniach 11,18,19,25 kwietnia oraz 10 maja dzieci z Gminnego i Prywatnego Przedszkola w Podegrodziu  po raz kolejny uczestniczyły w cotygodniowych spotkaniach w ramach akcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM. Tym razem przedszkolaki  „spacerowały” po Krakowie z wyjątkowym Gościem. W ramach współpracy biblioteczno-muzealnej w świat krakowskich legend wprowadził dzieci Pan Kamil Basta, który pracuje w Muzeum Lachów Sądeckich im. Zofii i Stanisława Chrząstowskich w Podegrodziu. Przygoda z legendą rozpoczęła się od muzycznej zagadki. Przedszkolaki  z  przejęciem wsłuchiwały się w  melodię płynącą spod skrzypiec Pana Kamila. Okazało się, że melodia hejnału mariackiego znana jest niektórym doskonale . Następnie pociechy zapoznały się  z legendą „ O hejnale mariackim” oraz przypomniały sobie historię smoka wawelskiego, który przybrał  realistyczne kształty w pracy plastycznej. Nie  zabrakło również wspólnego rozwiązywania krzyżówki, układania puzzli oraz zabawy muzyczno-ruchowej przy akompaniamencie naszego Gościa.

Każde spotkanie zostało wzbogacone przez piosenki w wykonaniu dzieci.

 Na zakończenie wszyscy zostali obdarowani słodką niespodzianką.

Czytanie dzieciom – 16.03.2018r.

Maluszki z Przedszkola „Mały Artysta” w Olszanie wraz ze sowimi paniami przyszły 16.03.2018r. do Biblioteki w Olszanie na cykliczne spotkanie z książką. Pani bibliotekarka przeczytała im książę o myszce Tupciu Chrupciu pt. „Mama idzie do pracy”. Wysłuchanie opowiadania pozwoliło nam na rozmowę, dzieci od razu zauważyły, że one tak samo jak Tupcio zaczęły chodzić do przedszkola gdyż ich mamy musiały wrócić do pracy, a co najistotniejsze wiedzą, że każdy zawód wykonywany przez ich rodziców jest bardzo ważny
i potrzebny. Niektóre maluszki podzieliły się również swoimi marzeniami planami kim chciałyby zostać gdy dorosną. Życzymy im tego serdecznie. Zadaniem naszych najmilszych gości było pokolorowanie głównego bohatera książki Tupcia Chrupcia, a w nagrodę otrzymały słodycze.

Lekcja biblioteczna- 24.04.2018r.

 „Witamy w świecie baśni”—Na lekcję biblioteczną przyszli uczniowie Kl. I z Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Podegrodziu wraz z wychowawczynią. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z biblioteką i zachęcenie do korzystania z niej. Rozmawialiśmy o tym, jakim miejscem jest biblioteka, do czego służy, jakie panują w niej zasady i czy warto się z nią zaprzyjaźnić. I wreszcie nadszedł czas na wspólną zabawę z postaciami bajek i baśni. Pierwszym  zadaniem było dopasowanie odpowiedniego tytułu do ilustracji przedstawionej na załączonym obrazku.Kolejna zabawa polegało na  ułożeniu puzzli ,również związanych z postaciami z bajek i baśni.W dalszej części spotkania było wspólne czytanie książki i zabawa ruchowa . Spędzony wspólnie czas minął szybko i w bardzo miłej atmosferze. Na zakończenie dzieci otrzymały od pań bibliotekarek słodki upominek.

IV edycja konkursu „Mistrza Pięknego Czytania 2018r.” w ramach obchodów Światowego Dnia Książki -24.04.2018r.

24 kwietnia 2018r. odbył się Dzień Książkizorganizowany przez Bibliotekę Gminną Podegrodzie Filia Olszana oraz szkołę Podst. w Olszanie.  W dniu tym wszystko kręciło się wokół książek. Uczniowie przygotowali się i wzięli udział w dwóch konkursach w IV edycji „Mistrza Pięknego Czytania 20I8r.” oraz Międzyklasowym Quizie wiedzy o lekturach. Komisja w składzie Pani Piekara Katarzyna- polonistka, Pani Kamila Oziembłowska- polonistka oraz pani Katarzyna Tokarczyk- wychowawca świetlicy oceniła 14 uczestników, którzy mieli za zadanie przeczytać fragment wylosowanej książki jednocześnie oczarowując zarówno jury jak i publiczność oraz odpowiedzieć na pytania odnośnie wylosowanej książki.  Mistrzem Pięknego czytania w kategorii klas młodszych została Malwinka Chochorowska z klasy IV, natomiast
w kategorii klas starszych Agnieszka Pawłowska z klasy VII. Każdy z uczestników otrzymał dyplom, zwycięzców I, II, III miejsc i wyróżnień nagrodzono dodatkowo książkami, statuetkami Mistrza Pięknego Czytania oraz smyczą z logo książki
. W Quizie uczniowie klas IV-VII wykazali się znajomością książek odpowiadając na pytania oraz  rozpoznając ich fragmenty. Młodsi uczniowie klas 0 –III namalowali ilustracje
i zaprezentowali fragmenty wybranej lektury w formie teatrzyku kamishibai. Dodatkowe punkty klasy zebrały również za plakat promujący książkę i  czytanie oraz przebranie się za bohaterów literackich.

I miejsce za zilustrowanie i  przedstawienie teatrzyku na podstawie fragmentu książki przypadło ex aequo  klasie O i III, drudzy z kolei byli uczniowie z klasy I. Największą ilośćpunktów w quizie w klasach starszych zdobyli siódmoklasiści tym samym zajmując I miejsce,  następnie czwartoklasiści- II miejsce i szóstoklasiści- III miejsce  oraz wyróżnienie dla klasy V. Zaznaczyć trzeba, że młodzież  z klasy VII jako jedyni zaprezentowali się w jako bohaterowie książek podanych w regulaminie. Tak więc mogliśmy poznać rodzinę Borejków z serii Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz, Jacka i Placka z książki Kornela Makuszyńskiego, Pana Samochodzika bohatera m.in. Księgi strachów Zbigniewa Nienackiego i wielu innych.  Każda klasa i każdy uczestnik konkursów stanął na wysokości zadania przygotowując się do świętowania Dnia Książki, a  pani Sylwia Paluch dyrektor Szkoły Podst. w Olszanie wręczyła klasom pamiątkowe dyplomy oraz symboliczne nagrody.   Wszystkim serdecznie gratulujemy!

 

Święto Książki z „ Polskim superbohaterem – Marszałkiem Józefem Piłsudskim i jego tajemnicami…”

23 oraz 24 kwietnia 2018 roku Biblioteka Gminna w Podegrodziu gościła klasy 4a i 4b ze Szkoły Podstawowej w Podegrodziu. W ramach 17. Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” uczniowie wzięli udział w warsztatach: „Polski superbohater – Marszałek Józef Piłsudski i jego tajemnice”.

Celem warsztatów było wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej oraz przywiązania do historii i tradycji narodowych. Zajęcia miały skłonić do przemyśleń i zadawania pytań: czy ja jestem patriotą, co dzisiaj mogę zrobić dla swojej ojczyzny, jak zachowuje się patriota?

Uczestnicy warsztatów wysłuchali kilka fragmentów opowieści Wojciecha Widłaka „Komendant wolnej Polski…”, zawierającej ważne fakty z życia Józefa Piłsudskiego. Młodzi odbiorcy uczyli się składać flagę według specjalnego protokołu oraz poznali kilka tajemnic Marszałka. Odkryli tajemnicę sumiastych wąsów, tajemnicę niebieskiej wstążki, dowiedzieli się również , skąd wzięła się nazwa zespołu Legia Warszawa oraz ile łyżek zupy mieści się w talerzu.

Na zakończenie uczniowie otrzymali pamiątkowe przypinki „Książka i Róża”.

 

Czytanie dzieciom - 19 i 24-01.2018

W Bibliotece Gminnej Filia Olszana 19.01.2018r. i 24.01.2018r. w Filii Gostwica odbyły się spotkania w ramach akcji „Cała Polska czyta Dzieciom”. Dzieci z klasy 0 ze Szkoły Podst. w Olszanie i Gostwicy przyszły do nas wraz ze swoimi paniami aby poznać kolejną książkę i mądrość z niej płynącą, była to „Zimowa opowieść”. Bajka opowiada o dwóch siostrach z krainy Arendelle, które przeżywały złe przygody, ale dzięki siostrzanej przyjaźni, która niesie ze sobą prawdziwe gesty miłości udało się im przetrwać najcięższe próby. Po wspólna rozmowie na temat opowiadania dzieci zgodnie stwierdziły, że każdy z nas ma magiczną moc czynienia dobra, które jest stokroć silniejsze od zła. Następnie bawiliśmy się w lodowe rzeźby, a później zrobiliśmy zakładkę do książki - papierowego Olafa jednego z bohaterów przeczytanego opowiadania.

Czytanie dzieciom – 02 i 07.03.2018r

W Filiach Biblioteki Gminnej w Olszanie i Gostwicy 2 i 7 marca 2018 r. odbyły się zajęcia na które zostały zaproszone dzieci z oddziałów klasy 0 ze Szkól  w Olszanie i Gostwicy.  Pani bibliotekarka przeczytała dzieciom powiadanie Wioletty Piaseckiej pt. „Kapitan Mero”. Książka ta opowiadała o przygodach małego stateczka, który w latach swej świetności wypływał w wielkie rejsy po morzach i oceanach,  ale pewnego dnia  po wielkim sztormie uległ zniszczeniu i od tej pory stał w porcie a upływający czas zostawiał na nim ślady.  Los stateczka skończyłby się bardzo źle gdyby nie chłopiec o imieniu Sebastian, który spędzał wakacje nad morzem.  Wraz z rodzicami wybrał się na spacer do portu wtedy to zauważył maleńki bardzo zniszczony stateczek, który spojrzał na niego swoimi smutnymi oczkami zrobiło  mu się go okropnie żal. Sebastian całą noc nie mógł spać jego myśli krążyły wokół stateczka. Wczesnym rankiem pobiegł do swojego kolegi Tomka i opowiedział mu o małym biednym statku. Chłopcy postanowili go odremontować, podczas prac usłyszeli cichy głosik, okazało się, że to duszek tego statku. Duszek statku opowiadał im o przygodach jakie przeżywał podczas rejsu oraz o  jego kapitanie  Mero. Każdy  ma marzenia które mogą się spełnić, wystarczy tylko chcieć i razem z przyjaciółmi je realizować, a opowiadanie to uczy nas, że dzięki swojej wytrwałości nasze marzenia staną się rzeczywistością. Razem z dziećmi zrealizowaliśmy najpierw małe  marzenia, zaczęliśmy od statków z papieru, które same wykonały, a potem podzielone na grupy udały się w  rejs po papierowych planszach. Bawiliśmy się również w zabawę orientacyjną morze ląd, i tu widać było już zadatki na marynarzy , a może nawet i kapitanów statków.

 

Spacerkiem po historii i legendach o Polsce – cotygodniowe spotkania w Bibliotece w ramach akcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

W 100 rocznicę odzyskania niepodległości przypadającą  w  2018 roku, tak ważną dla Naszej Ojczyzny i wszystkich Polaków, również Biblioteka Gminna w Podegrodziu planuje  serię spotkań w ramach akcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM .Cotygodniowe spotkania na które zapraszamy dzieci z  Gminnego i Prywatnego Przedszkola w Podegrodziu mają  na uwadze wychowanie patriotyczne młodego człowieka,  zaznajomienie się z tradycją i kulturą własnego narodu, wzbudzenie szacunku do symboli narodowych.  Pierwsze spotkania odbyły się 7,14,21 marca oraz 4 i 5 kwietnia. W Bibliotece Gminnej  Najmłodsi Polacy poznali legendę o Lechu, Czechu i Rusie ukazującą początki Państwa Polskiego. Okazało się, iż dzieciom doskonale  znany  jest wiersz Władysława Bełzy   „ Katechizm polskiego dziecka”. Układanie puzzli z symbolami narodowymi, praca plastyczna ilustrująca flagę  oraz wspólne odśpiewanie Hymnu Narodowego miało na celu utrwalenie symboli narodowych oraz ukazanie ich wartości. Tradycyjnie każde spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem

FERIE W BIBLIOTECE –Luty 2018

W czasie ferii zimowych odbywających  się w dniach 12.02 -23.02.2018 roku  w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu  pod hasłem „ BIBLIOFERIE” miały miejsce zajęcia dla dzieci.  W programie spotkań znalazły się m.in.: warsztaty plastyczne, gry i zabawy ruchowe, gry planszowe. Z prac plastycznych dzieci wykonały: kartki walentynkowe , bibułkowe obrazki oraz kolorowe ptaszki wykorzystując przeróżne materiały. Uczestnicy Biblioferii wykazali się niezwykłą pomysłowością, co zaowocowało powstaniem pięknych, oryginalnych prac. Podczas zajęć nie zabrakło również zabaw ruchowych takich jak : bieg kelnera, kręgle, bitwa na śnieżki z kul wykonanych z gazet. Każde spotkanie umilał dzieciom słodki poczęstunek oraz ciepły napój. Podczas ostatnich zajęć odbył się maraton gier planszowych w ramach Klubu Gier Planszowych Granna. Graliśmy  w takie gry jak „Spaghetti”, „Kot w worku”, „CVlizacje”, „Quiz Wiem Wszystko”. Na zakończenie wszyscy uczestnicy Biblioferii otrzymali drobne upominki . 

Codziennie w godzinach pracy Biblioteki dzieci i młodzież chętnie korzystała  z tenisa stołowego, piłkarzyków oraz ze stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu. Ferie zimowe dobiegły już końca ale Biblioteka oczekuje na Wszystkich, którzy chcą się z nią zaprzyjaźnić
    

Konkurs czytelniczo-plastyczny „Piękno i dobro w legendzie zaklęte” w Bibliotece Gminnej Filia Olszana, Brzezna i Gostwica

         O pozytywnych skutkach czytania książek wie chyba każdy z nas. Dużo mówi się
o tym, że czytanie rozwija nas pod względem intelektualnym oraz  emocjonalnym.
W zależności od fabuły, literatura może nas bawić i fascynować. Książki pozwalają nam czytającym przenieść się do innego świata, czasem nawet innego wymiaru. Możemy zasmakować sposobu życia wielu osób, możemy częściowo wcielić się w bohaterów, nawet zostać przez książki w jakiś sposób zainspirowani. Książki są skarbem współczesności, a ich czytanie wzbogaca. Także nasza Bibliotekauważa, że czytanie książek daje wiele pożytku człowiekowi. Dlatego też bibliotekarka Małgorzata Oleś z Biblioteki Gminnej w Podegrodziu zorganizowała w Filiach bibliotecznych Brzezna, Gostwica i Olszana konkurs czytelniczo-plastyczny  dla uczniów klas II-III ze Szkoły Podstawowej w Olszanie, Brzeznej i Gostwicy pt. „Piękno i dobro w legendzie zamknięte” sprawdzający znajomość legend. Konkurs przeprowadzono w 2017 roku w każdej filii bibliotecznej, który trwał dwa miesiące. Uczestnicy biorący udział w konkursie mieli za zadanie przeczytać 13 legend podanych w regulaminie, a następnie po wylosowaniu pytania udzielali odpowiedzi.. Uczniowie wykazali się oprócz wiedzy także  ogromnym talentem plastycznym, czego dowodem są prace wystawione w bibliotekach. Na wyróżnienie zasłużyli zdobywcy miejsc
I-III. W Filii Olszana:  I miejsce Rams Adam z klasy 2, II miejsce Chełmecka Oliwia z klasy 2 i III miejsce Chochorowska Malwina z klasy 3; w Filii Brzezna:  I miejsce Mikulec Barbara z klasy 2, II miejsce Kumor Tomasz z klasy 2 i III miejsce Gomółka Katarzyna z klasy 2; w Filii Gostwica:  I miejsce Fryzowicz Emilia z klasy 2, II miejsce Bodziony Marta z klasy 3
i III miejsce Ciągło Natalia z klasy 3. Uczestnikom konkursu wręczono nagrody, pamiątkowe dyplomy oraz słodkości. Bibliotekarka serdecznie dziękuje Paniom wychowawczyniom za mobilizację uczniów do brania udziału w konkursach promujących czytelnictwo.

Spotkanie autorskie z Magdaleną Zarębską – 21.09.2017r.

21.09.2017r. uczniowie klas II-III Szkoły Podstawowej w Brzeznej mieli możliwość uczestniczyć  w spotkaniu autorskim z Magdaleną Zarębską autorką wielu książek dla dzieci m.in. "Maja poznaje świat", "Kaktus na parapecie", "Ida, konie i reszta świata", "Ida i konie z Zielonej Wyspy", "Ida i Filip, przyjaciel koni". Magdalena Zarębska mieszka we Wrocławiu
i pisze również dla młodzieży i dorosłych. Spotkanie autorskie pani Magdalena prowadziła w formie warsztatów. Na początek pisarka opowiedziała o swoich książkach. Później przybliżyła dzieciom gwarę śląską i nie tylko.  Przeprowadziła wiele ciekawych zabaw i gier ruchowych, podczas których uczniowie odkrywali swoje zmysły. Wspólnie dzieci wysłuchały głośnego czytania wiersza Pan Hilary- autorka prezentowała ten wiersz po Śląsku. Uczestnicy spotkania mogli posłuchać również piosenki zaśpiewanej w języku kaszubskim, a także spróbować swoich sił mówiąc w gwarze śląskiej. Spotkanie przebiegało w twórczej i wesołej atmosferze. Wszystkim podobała się gra w kalambury. W bardzo ciekawy sposób autorka przedstawiła drogę powstania książki,  nad którą oprócz pisarza trudzi się wile osób różnych profesji, by w końcu mogła trafić do czytelnika. Spotkanie bardzo udane, było dużo radości. Dzieci świetnie się bawiły i mile spędziły czas, wzbogacając swoją domową biblioteczkę o nowe książeczki z autografem pani Magdaleny Zarębskiej.

Spotkanie zorganizowano w ramach projektu „Poznaj żywego pisarza” realizowanego przez Bibliotekę Powiatową w Starym Sączu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego.

Współorganizatorem spotkania była Biblioteka Gminna Podegrodzie Filia Brzezna.

 

 

Spotkanie autorskie z Maciejem Pałaszem- 17.10.2017r.

17.10.2017r. w Szkole Podst. w Brzeznej odbyło się spotkanie autorskie z Marcinem Pałaszem- pisarzem dla dzieci i młodzieży, laureatem wielu nagród.  W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej w Brzeznej. Uczniowie dowiedzieli się, że autor czerpie pomysły do książek z obserwacji życia codziennego. W taki sposób powstała najważniejsza dla niego książka „ Sposób na Elfa”, o psie ze schroniska, o imieniu Elf, który jest przyjacielem pisarza. Pan Marcin opowiadał również o swoich przygodach, które stają się tematem jego książek. Autor od samego początku wzbudził ogromną sympatię wśród dzieci. Słuchaczy rozbawiły zabawne i śmieszne historie, które pisarz zamieścił w swoich książkach. Twórczość Marcina Pałasza nie tylko bawi młodych czytelników, również porusza ważne tematy np. walkę dziecka z własnymi lękami, problem tolerancji wśród dzieci i młodzieży. Na zakończenie dzieci ustawiły się po książki i autograf. Książki Marcina Pałasza zyskały nowych czytelników

Spotkanie zorganizowano w ramach projektu „Po górach z mistrzem pióra” realizowanego przez Bibliotekę Powiatową w Starym Sączu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Współorganizatorem spotkania była Biblioteka Gminna Podegrodzie Filia Brzezna.

 

 

Urodziny Misia w Olszanie – 24.11.2017r.

Choć trudno w to uwierzyć, pierwszy miś maskotka powstał 115 lat temu i do dziś pozostaje jedną
z najpopularniejszych dziecięcych zabawek": Czy to wczoraj, czy to dziś - dzieciom jest potrzebny miś". W związku ze świętem misia 24 listopada 2017r. uczniowie z klasy 0 w Olszanie  
przynieśli do Biblioteki Gminnej Filia Olszana swoje pluszowe przytulanki. Oprócz wystawy książek z misiem w roli głównej było pełno ciekawostek np. o historii pluszowego misia, o misiach bajkowych i tych prawdziwych - różnych gatunkach i ich zwyczajach oraz misiowe konkurencje. Nie zabrakło głośnego czytania książek, tym razem była to opowieść „O brzydkim misiu”, a także zabawa z chustą przy muzyce. Kończąc nasze świętowanie rozstrzygnęliśmy konkurs plastyczny
pt. ”Mis i Ja”

 

Dzień Misia w Brzeznej- 30.11.2017r.

30.11. 2017r. w Przedszkolu w Brzeznej Biblioteka Gminna Filia Brzezna zorganizowała  Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu dzieci przyniosły do przedszkola swoje ulubione pluszowe niedźwiadki.  Przedszkolaki wraz ze swoimi misiowymi przyjaciółmi  wysłuchały
i obejrzały legendę  o powstaniu pluszowego misia w formie teatrzyku kamishibai. Był też czas na opowieści o historiach  swoich pluszaczków, na zabawy i misiowe piosenki.  Dzieci wysłuchały również fragmentu książki  Janiny Porazińskiej „Pamiętnik Czarnego Noska”,
a w nagrodę otrzymały odznaki „Przyjaciół Pluszowego Misia”

Ważnym punktem obchodów tego święta było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt.  "Miś i Ja".

Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały dyplomy i nagrody książkowe.
Jury w składzie Pani Małgorzata Tomaszek i Agnieszka Garncarczyk z warsztatów terapii zajęciowej „Promyk” w Gostwicy oceniło i przyznało następujące miejsca:

Grupa maluszków:

I miejsce - Hania Woźniak

II miejsce - Adam Popardowski

III miejsce - Szymon Szczerba

 

Wyróżnienia:

Tomek Dynowski

Antek Popardowski

 

Grupa starszaków:

I miejsce - Anielka Głowa

II miejsce - Julka Kumor

III miejsce - Hania Wolak

 

Wyróżnienia:

Oskar Kantor

Zosia Górska

 

Na zakończenie spotkania zajadaliśmy misiowe herbatniki.

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia w Gostwicy – 29.11.2017r.

Dnia 29 listopada 2017 roku obchodziliśmy w Bibliotece Gminnej Filia Gostwica Światowy Dzień Pluszowego Misia. Dzieci z klasy 0 ze Szkoły Podst. w Gostwicy przybyły do nas ze swoimi misiami. Maskotki były bardzo różne od malutkich po bardzo duże. Dzieci poznały historię powstania pluszowego misia. Kolejnym punktem uroczystości były konkurencje związane
z niedźwiadkami. Maluchy rysowały misia z zasłoniętymi oczami, szukały śladów misia
w bibliotece, układały misiowe puzzle i zabrały swoje misie w podróż kolorową chustą. Bawiliśmy się również przy piosence „Jadą, jadą misie”. Punktem kulminacyjnym było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Miś i Ja”. W konkursie wzięły udział wszystkie dzieci z klasy 0. Wśród 11 prac wybrano 1, 2 i 3 miejsce oraz dwa wyróżnienia.  A oto nasi zwycięzcy :

I miejsce Czub Igor,

II miejsce Gomółka Wojciech

III miejsce Plata Kacper

Wyróżnienie Migacz Szymon

wyróżnienie Lorek Tomasz

Wszyscy uczestnicy w  nagrodę otrzymali dyplom, książeczkę i medal przyjaciela Pluszowego Misia a także słodkie misiowe ciasteczko.

 

Czytanie dzieciom- 22.02.2017r.

22.02. 2017r. do Biblioteki Gminnej Filia Gostwica zawitały  maluchy z klasy 0 ze szkoły podst. w Gostwicy. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy tradycyjnie od wysłuchania książki, tym razem było to opowiadanie „O sowie, która nie chciała spać w dzień” K. Zychla. Następnie obejrzeliśmy prezentację o sowach, z której dowiedzieliśmy się jak sowa wygląda, jakie sowy żyją w Polsce, jakie są ich zwyczaje, gdzie budują gniazda, jak chronić  te ptaki. Dzieci wzięły również udział w quizie dotyczącym nowo poznanych ptaków, z którym świetnie sobie poradziły. Na zakończenie uczestnicy zajęć wykonali prace plastyczne- sówki z origami płaskiego, które można podziwiać na wystawie w bibliotece.

 

Eliminacje do Gminnego Konkursu Recytatorskiego 17,19 maja2017r

 

W dniu 17 i 19 maja 2017r. w Filiach Biblioteki Gminnej w Gostwicy, w Brzeznej
i Olszanie odbyły się eliminacje do Gminnego Konkursu Recytatorskiego „Zwierzęta
w poezji polskich autorów”.

W Bibliotece Filia Brzezna w konkursie wzięło udział dziewiętnastu uczestników, w Filii Gostwica dwunastu uczestników i w Filii Olszana czterech uczestników. Dzieci w pięknych strojach, wykorzystując liczne rekwizyty prezentowały wiersze o zwierzętach. Zadaniem jury było wybranie dwóch uczestników z każdej z grup, którzy reprezentować będą swoje przedszkole w finale konkursu, który odbędzie się 30 maja 2017r. w Bibliotece Gminnej
w Podegrodziu. Komisja wyłoniła następujących zwycięzców:

 

Szkoła Podstawowa w Gostwicy oddział „0”

1. Bieryt Emilia  „Żuk”  Brzechwa Jan

2. Studziński Kamil „Pieski”  Gellner Dorota

 

Przedszkole Gminne w Brzeznej

1. Edelmüller Filip „Żuk”  Brzechwa Jan

2. Kumor Szymon „Koziołeczek”  Brzechwa Jan

 

Szkoła Podstawowa w Olszanie oddział „0”

1. Potoniec Amelia „Niespodzianka”  Ludwik Jerzy Kern

2. Potonie Amelia  „Jeż”  Brzechwa Jan

 

Zwycięzcom eliminacji serdecznie gratulujemy i  życzymy wygranej w finale.

Wszyscy uczestnicy biorący udział w eliminacjach do konkursu recytatorskiego zostali nagrodzeni dyplomem oraz książką.

 

Dzień bociana

9 czerwca 2017r. w Bibliotece Gminnej Filia Olszana dzieci z oddziału zerowego ze szkoły  Podst.
w Olszanie wzięły udział w zajęciach, na których poznaliśmy pięknego ptaka bociana. Zaczęliśmy od wysłuchania fragmentu książki Kownackiej Marii „Kajtkowe przygody”. Następnie obejrzeliśmy prezentację, z której dowiedzieliśmy się o tych wspaniałych ptakach. Był też czas na zabawę ruchową „Bocianie łowy” oraz wykonanie pracy plastycznej bocian z figur geometrycznych. 

Święty Andrzeju daj znać, co się ze mną będzie dziać” – andrzejkowe zwyczaje w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu 29, 30 listopada 2017 r.

Kiedy wyjdę za mąż? Czy przeznaczony mi mąż będzie biedny czy bogaty, piękny czy garbaty? A jaka będzie przyszła żona? W dawniejszych  czasach na te fundamentalne pytania panny i kawalerowie starali się uzyskać odpowiedzi w wigilię Świętego Andrzeja i Świętej Katarzyny.

Z tradycyjnymi wróżbami matrymonialnymi andrzejkowej nocy mogli się bliżej zapoznać  uczniowie Szkoły Podstawowej z Rogów ( 29 listopada) oraz uczniowie klasy VI a i VI b Szkoły Podstawowej w Podegrodziu (30 listopada). W atmosferze niecodziennej zabawy dzieci wróżyły sobie na podstawie tradycyjnych przepowiedni za pośrednictwem przedmiotów( różaniec, obrączka, zielony listek, z patyków, ze skórki jabłka i butów).

Podczas czwartkowego spotkania w niezwykły sposób wprowadziła nas w atmosferę dawnych zwyczajów andrzejkowych i katarzynkowych  Pani Maria Brylak Załuska - etnograf, skarbnica wiedzy kultury lachowskiej .

Na zakończenie wszyscy uczestnicy zostali obdarowani ciasteczkami z wróżbą.

Święto Pluszowego Misia – 24.11.2017r

Dnia 24 listopada 2017  roku dzieci z Gminnego Przedszkola w Podegrodziu oraz z Prywatnego Przedszkola ,,Kraina Bajek” po raz kolejny miały sposobność do zabawy z okazji Święta Pluszowego Misia. Tego dnia dzieci przybyły  do biblioteki  w towarzystwie swoich  ulubionych pluszowych przyjaciół. Na początku maluchy przedstawiły swoje maskotki, obejrzały prezentację związaną z historią  powstania pluszowego misia oraz  rozwiązywały zgadywanki o najpopularniejszych misiach. Wysłuchały opowiadania o jednej z niesamowitych przygód Kubusia Puchatka. Nie mogło również zabraknąć wspólnych tańców i zabaw ruchowych z przytulankami. Miłą niespodzianką dla przedszkolaczków były odwiedziny wolontariuszek w przebraniu postaci z bajek. Dzieci na zakończenie odśpiewały misiom sto lat oraz złożyły im serdeczne życzenia. Na pamiątkę otrzymały misiowe kolorowanki.

Lekcje biblioteczne: 8.11.2017, 15.11.2017, 16.11.2017

Tym razem w lekcji bibliotecznej pod hasłem Przystanek biblioteka” udział wzięli uczniowie klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej w Mokrej Wsi ( 8 listopada) oraz uczniowie klas czwartych ze Szkoły Podstawowej w Podegrodziu ( 15, 16 listopada).

 W trakcie spotkania dzieci zapoznały się z  regułami obowiązującymi w bibliotece. Dowiedziały się jak można zapisać się i korzystać z biblioteki. Poznały wielkość  i różnorodność  księgozbioru dla nich i dla dorosłych ,zapoznały się z katalogiem online. Uczniowie mieli możliwość przyjrzeć się również bliżej pracy bibliotekarza.

Wizyta zakończyła się  wspólnym rozwiązywaniem krzyżówek , zagadek, łamigłówek których bohaterami były postacie z bajek oraz lektur szkolnych. Z rozsypanych wyrazów dzieci układały znane przysłowia tłumacząc ich znaczenie.

”Czytanie jest super”- 8.11. 2017r i 15.11.2017r.

 W dniach 8 oraz 15 listopada  biblioteka po raz kolejny gościła dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Kraina bajek” z Podegrodzia .

 Podczas pierwszego spotkania dzieci wraz z Misiem Brudaskiem przypominały sobie zasady związane ze zdrowym trybem życia. Pomogły w tym również zagadki i wierszyki o warzywach i owocach.  Rozwiązana została krzyżówka, której bohaterami były bajkowe postacie.

 Bohaterem kolejnego spotkania był pies Kudłatek i jego niezwykłe przygody. Dzieci po wysłuchaniu bajeczki rysowały  zapamiętane fragmenty opowieści. Również i  tym razem odbyło się wspólne rozwiązywania zagadek i  układanie bajkowych puzzli.  

Na zakończenie spotkań dzieci otrzymały tradycyjnie słodki poczęstunek.

Czytanie dzieciom – 04.10.2017r. - Jesień

4 października 2017r. w Bibliotece Gminnej Filia Gostwica zrobiło się kolorowo i wesoło,  a to za sprawą zajęć związanych z jesienią.  Mali słuchacze z klasy 0 ze szkoły Podst. zostali zabrani na spacer razem z książką  Małgorzaty Strzałkowskiej „Jesień”. Odwiedziliśmy las, sad, park i pola i w każdym z tych miejsc odnaleźliśmy oznaki jesieni, a potem był czas na zagadki jesienne.  Finałem naszego spotkania była praca plastyczna  przedstawiająca jesienny krajobraz  wykonana techniką odbijania.

25.01.2017r. – Zima z białym niedźwiedziem- Czytanie dzieciom

Książka Heleny Bechlerowej „Zima z białym niedźwiedziem”  towarzyszyła nam 25.01.2017r. na zajęciach w Bibliotece Gminnej Filia Gostwica.  Historia Grzesia i śniegowego Bałwana zabrała małych czytelników z klasy 0 ze Szkoły Podst. w Gostwicy do zimowej krainy marzeń pełnej zabaw na śniegu. Po wysłuchaniu opowiadania był czas na rozmowę dotyczącą feryjnych planów dzieci. A za oknem ani śladu zimy, więc  razem z naszymi maluchami znaleźliśmy sposób na nudę i zrobiliśmy bałwanki z  wacików, kawałków materiału, kolorowych kartek i ziarenek.

Wielkanocny kurczaczek – 12.04.2017r.

Przyszła wiosna i święta Wielkanocne tuż za progiem więc naszą inspiracją na zajęciach w bibliotece 12.04.2017r. była „Bajka o kurczaku, który nie był kurczakiem” Wandy Chotomskiej. Każda bajka niesie ze sobą piękną wartość, ta opowiedziała nam o matczynej miłości i tolerancji.  Na zakończenie spotkania dzieci z klasy 0 ze Szkoły Podst. w Gostwicy wykonały praca plastyczną: kurczaczek z papierowego talerzyka. 

Przygody z bocianem – 07.06.2017

7 czerwca 2017 r. w Bibliotece Gminnej Filia Gostwica nasi mali słuchacze z klasy 0 wysłuchali fragmentu książki Kownackiej Marii „Kajtkowe przygody”. Z fragmentu opowiadania dzieci dowiedziały się o bocianie, który miał na imię Kajtek. Książka przybliżyła im wiedzę na temat wyglądu, środowiska i życia tego pięknego ptaka oraz tego, że jest on pod szczególna ochroną. Dzieci podczas zajęć dowiedziały się też, że w Polsce obchodzony jest Dzień Bociana Białego 30 maja.  Na zakończenie obejrzeliśmy krótką prezentację o tych wspaniałych ptakach i wykonaliśmy pracę plastyczną „Bocian” metodą wydzieranki.

Maluchy w bibliotece - 05.06 i 13.10.2017r..

 

 

5 czerwca 2017r. grupa przedszkolaków z przedszkola „Mały Artysta” w Olszanie odwiedziła bibliotekę Gminną Filia Olszana. Pani bibliotekarka, najpierw opowiedziała dzieciom o miejscu  do którego przyszły, dowiedziały się jakie książki można tutaj znaleźć i co zrobić, żeby je wypożyczyć i jak w tym miejscu się zachować. Wysłuchały również  książki o "Mysi Marysi w bibliotece” . Późnej dzieci mogły same wybrać sobie dowolną książeczkę z działu dla dzieci i ją obejrzeć. Przygoda w bibliotece maluszkom bardzo się podobała, na pewno do nas wrócą . I tak się też stało

13 października 2017r.po raz kolejny  dzieci z przedszkola Mały Artysta wraz ze swoimi wychowawczyniami odwiedziły bibliotekę , gdzie wspólnie poznawaliśmy  porę roku "jesień". Tym razem przeczytaliśmy książkę pt. „Liście”.   Po wysłuchaniu opowiadania rozmawialiśmy na temat zmian zachodzących jesienią w przyrodzie. Maluszki wykonały również liścia metodą frotażu przyozdabiając jesienne drzewko.


 


 

 

 


 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

26 maj 2017r - Dzień Mamy

W  maju każdego roku przypada piękne święto z okazji Dnia Mamy. Biblioteka Gminna Filia Olszana także pamiętała  tym o  szczególnym dniu i 26 maja 2017r. zorganizowała dla dzieci z klasy 0 zajęcia, na których wszystko związane było z tym ważnym świętem. Czytaliśmy książkę Joanny Papuzińskiej pt. „Nasza mama czarodziejka” . Dzieci przygotowały także swoim rodzicom niespodziankę, własnoręcznie wykonaną laurkę w kształcie serca. Na zakończenie zaśpiewaliśmy piosenkę o mamie.

 

24 maja 2017r. na zajęciach w Bibliotece Gminnej Filia Gostwica dzieci z klasy 0 także przygotowały się do tego święta słuchając książki Joanny Papuzińskiej pt. „Nasza mama czarodziejka” oraz własnoręcznie wykonując  laurkę w kształcie serca z elementami quillingu.

 

 

 

 

 

Niespodziankę przygotowały także dzieci  lśapuzińskiej jka"iej z klasy 0 zajęcia, na których czytaliś

 

Spotkanie autorskie pt. ”Po górach z mistrzem pióra ‘’-02.10.2017r.

W poniedziałek 2 października 2017r. Biblioteka Gminna Podegrodzie Filia Olszana gościła  pisarkę zabawnych i edukacyjnych  książek dla dzieci panią Joannę Krzyżanek, która przyjechała do nas z Poznania. W spotkaniu brało udział 32 uczniów  I  i  III klasy Szkoły  Podst. w Olszanie wraz z wychowawcami. Autorka z niezwykłą umiejętnością nawiązała kontakt z małymi słuchaczami. Barwne opowieści o swoich książkach przeplatała prezentacją multimedialną, zabawami i  warsztatami plastycznymi. Głównym tematem spotkania była książka z serii o kurze Adeli pt. „Jak kura Adela zrobiła umywalkę”. Za sprawą pisarki dzieci przeniosły się w fantastyczny świat kury Adeli, kurze, która miała niesamowitą wyobraźnię. Pani Joanna po krótce omówiła też swoje dotychczasowe napisane książki: O Lamelii Szczęśliwej, O panu Apli, O Cecylce Knedelek, O Dzieciach z ulicy Tulipanowej, książkach pachnących czekoladą, truskawkami i cytryną oraz wielu innych. Podczas zajęć manualnych dzieci wykonały gałgankowo- filcowe kurczaczki, przyklejały im dzióbki, skrzydełka, ogonki i oczka. Dzięki niezwykłej zdolności nawiązywania kontaktu z dziećmi,  zabawy i opowiadania prowadzone przez naszego gościa wywoływały salwę dobrego humoru. Aktywne uczestnictwo i  znajomość jej książek, autorka nagradzała zakładkami. Nasz gość poruszył również ciekawy temat nowych książek- inspiracji, pomysłów i bohaterów oraz  zachęcała swoich słuchaczy do wzięcia udziału w konkursie, o napisanie przez nich swojej książki. Po spotkaniu można było nabyć książki, które przywiozła pisarka oraz otrzymać autograf.  Mile i niezwykle atrakcyjnie spędzony czas z Joanną Krzyżanek na długo pozostanie głównym tematem rozmów między dziećmi, a jej książki zyskają nowych małych czytelników.

Spotkanie zorganizowane zostało w ramach projektu „ Po górach z mistrzem pióra” realizowanego przez Bibliotekę Powiatową im. W. Bazielicha w Starym Sączu, a dofinansowane ze środków  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla Książki”.

Już jesień – 29.09.2017r

29.09.2017r. gośćmi w naszej Bibliotece Gminnej Filia Olszana były dzieci z klasy 0 wraz
z panią wychowawczynią. Na jesienny spacer po lesie, sadzie, parku i ogrodzie zaprosiła nas autorka książki Strzałkowska Małgorzata. Po jego zakończeniu wywiązała się rozmowa na temat obecnej bajecznie kolorowej pory roku. Mali czytelnicy dzielili  się spostrzeżeniami zachodzącymi w otaczającej nas przyrodzie, bezbłędnie wymieniali oznaki i dary jesieni.  Każde z dzieci wykonało tez  pięknego kolorowego liścia z papieru. Na koniec pozowaliśmy do wspólnego zdjęcia.

„Czytanie dzieciom pt. ”Czytanie jest super”-04.10.2017r

W dniach 4 i 18 października gościliśmy dzieci z Niepublicznego przedszkola „Kraina bajek” w Podegrodziu .

Bajkowe poranki dzieci spędziły w towarzystwie królewicza i królewny z „Bajki o mądrym królewiczu i mądrej królewnie”, wybrały się w podróż z liskami i żabką Zuzią na koniec świata oraz nauczyły się bezpiecznego zachowania z ogniem podczas czytania opowiadania  Czesława Janczarskiego ,,Jak Wojtek został strażakiem" 

Podczas spotkań nie zabrakło wspólnego rozwiązywania zagadek i krzyżówki, układania puzzli , układanek obrazkowych i słodkiego poczęstunku

Czytanie dzieciom-27.09.2017r

Czytanie jest superto hasło tegorocznego czytania dzieciom.

Do naszej biblioteki przybyły przedszkolaki z prywatnego przedszkola „Kraina bajek” w Podegrodziu. Dla wielu z nich, była to pierwsza wizyta w bibliotece. Przedszkolaki zwiedziły placówkę, dowiedziały się co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachowywać. Dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały.

Był także czas na wspólną zabawę z książką , rozwiązywanie zagadek literackich, a na zakończenie słodki poczęstunek.

 

Lekcja biblioteczna. 13.09.2017 i 13.10.2017r

Pod hasłem „Przystanek biblioteka” dnia 13 września w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu odbyła się lekcja biblioteczna. Gośćmi byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Mokrej Wsi.

Natomiast 13 października na lekcji  bibliotecznej byli uczniowie z Katolickiej Szkoły Podstawowej przy Parafii Św. Heleny w Nowym Sączu.

Były to pierwsze po wakacjach spotkania w bibliotece. Podczas wizyty poznały zasady zachowania się w bibliotece oraz wypożyczania zbiorów, dowiedziały się jak można zapisać się i korzystać z biblioteki. Uczniowie mieli możliwość przyjrzeć się bliżej pracy bibliotekarza. W drugiej części spotkania rozwiązywaliśmy zagadki związane z bohaterami książek, krzyżówkę i kalambury.

Spotkanie autorskie z Anną Czerwińską-Rydel - 12.09.2017r

W dniu 12 września 2017r. Bibliotekę Gminną Podegrodzie Filię w Olszanie odwiedziła Pani Anna Czerwińska-Rydel autorka książek, muzyk, pedagog, człowiek wielu pasji
i zainteresowań. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiej Sekcji IBBY. Pomysłodawczyni i twórczyni serii biograficznych powieści o wielkich Polakach napisanych specjalnie z myślą o tak wymagającym odbiorcy, jakim są dzieci i młodzież. Spotkanie było zorganizowane w  związku z realizacją projektu "Poznaj Żywego Pisarza” w ramach programu Partnerstwo dla Książki, realizowanego przez  Powiatową i Miejsko- Gminną Bibliotekę w Starym Sączu. Uczestniczyło w nim 35 dzieci z klas IV- VI ze szkoły Podstawowej w Olszanie wraz ze swoimi opiekunami. Z niecierpliwością czekaliśmy na dzień 12 września, kiedy to zapowiedział się nasz wyjątkowy gość. Pani Anna Czerwińska- Rydel przyjechała do nas aż z Gdańska wraz ze swoim psem berneńczykiem Muzą. Przywitała nas ciepłym uśmiechem i dobrymi słowami, zjednując sobie w jednej chwili wszystkie
dzieci. Spotkanie z pisarką było bardzo ciekawie przeprowadzone, odbywało się
w konwencji dialogu pisarki z uczniami, połączone z odczytaniem fragmentów jej książek
m.in. Słońcem na papierze, W poszukiwaniu światła, Piórem czy mieczem, dzięki temu b
ohaterowie jej powieści stali się nam bardziej nam bliscy i bardziej zrozumiali.Trzeba przyznać, że swoimi opowieściami zaczarowała słuchaczy, a i nasz gość był mile zaskoczony wiedzą dzieci na temat jej książek, historii  Polski i jej wielkich Polakach. Aktywne uczestnictwo młodzieży w spotkaniu nagradzane było zakładką lub długopisem.  Podczas spotkania znalazł się czas na zadawanie pytań skierowanych do pani Anny, były to pytania dotyczące jej twórczości, jak też jej życia prywatnego. Oczywiście na zakończenie był moment na kupowanie książek, autografy i wspólne zdjęcia z pisarką i jej psem. Uczestnicy spotkania autorskiego obdarowani zostali również małą  niespodzianką: ciasteczkiem
z wróżbą
.Przemiłe spotkanie pozostanie niezapomnianym przeżyciem.

 

WAKACJE Z BIBLIOTEKĄ 2017

Zakończyły się czternaste  „Bezpieczne wakacje z biblioteką”

spędzone na wspólnej zabawie w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu. Podczas wakacji dzieci skorzystały z licznie przygotowanych atrakcji:  rysowały, bawiły się, wyklejały, rozwiązywały łamigłówki, poznawały legendy związane z Podegrodziem. Nieodłącznym elementem naszych spotkań były również zajęcia profilaktyczne – oraz sportowe – rozgrywki w piłkarzyki i tenisa stołowego.

 Wiele wrażeń dostarczyła nam wycieczka do Krynicy i Kamiannej. Zapoznaliśmy się z twórczością Nikifora Krynickiego, artystycznego samouka zaliczanego do grona najwybitniejszych na świecie malarzy prymitywistów,  wspinaczka na Górę Parkową. Na jej szczycie dzieci miały czas na odpoczynek, i zakupienie pamiątek. Drugim ważnym punktem w programie wycieczki było zwiedzanie Pasieki   „Barć „ im. ks. dra Henryka Ostacha w Kamiannej.
W niewielkim kościółku (dawnej cerkwi prawosławnej) wysłuchaliśmy legend i historii miejscowości, następnie obejrzeliśmy skansen uli i pasiekę, zwiedziliśmy pracownię i zapoznaliśmy się z pracą pasiecznika. Obejrzeliśmy również największą na świecie kolekcję wizerunków patrona pszczelarzy – św. Ambrożego, wysłuchaliśmy prelekcji o produktach pszczelich i ich dobroczynnym wpływie na nasze zdrowie, po czym degustowaliśmy naturalne miody. Ostatnim punktem pobytu w pasiece były własnoręcznie wykonane pamiątki, była nią świeca wykonana z węzy.

W ramach zajęć profilaktycznych udaliśmy się z wycieczką do Straży Pożarnej w Nowym Sączu.

W trakcie spotkania strażacy opowiedzieli dzieciom o swojej pracy zawodowej, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie: pożaru, burzy oraz wypadku. Dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do różnych wypadków nie tylko  samochodowych.
Jak zawsze największe zainteresowanie wzbudziły wozy strażackie. Dzieci mogły je z bliska oglądać oraz podziwiać wyposażenie, jakim dysponują podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy strażacy. Następnie dzieci zwiedziły stanowisko kierowania, w którym odbierane są zgłoszenia o pożarach lub wypadkach. Wysłuchały prelekcji na temat niebezpieczeństw i zagrożeń pożarowych, oraz jak zachować się w czasie pożaru. Przy okazji utrwaliły sobie numer telefonu do Straży Pożarnej- 998 i numer alarmowy – 112 .
Przez chwilę wszyscy uczestnicy wycieczki mogli poczuć się jak strażacy, przymierzając hełm strażacki i umundurowanie.

Z bogatym dziedzictwem kulturalnym regionu „Lachów” zapoznaliśmy się podczas wizyty W Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” gdzie podczas warsztatów każdy uczestnik miał okazję stworzyć własny folkowy wzór i ozdobić nim drewniany niepowtarzalny piórnik na przybory szkolne, który  będzie  przypominał  chwile spędzone podczas Wakacji z biblioteką.

Zabawa z robotami.

17 sierpnia w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu było magicznie, bajkowo, robotycznie. Biblioteka zamieniała się w pracownie robotyki! Warsztaty realizowane były przez Stowarzyszenie Edukacji Pozaformalnej „Meritum” w ramach zadania publicznego zleconego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Promocja czytelnictwa.

Dzieci poznały podstawy projektowania, budowania i programowania robotów z zestawów klocków Lego Mindstorms. 

Formuła zajęć oparta była na analizie opowiadań Stanisława Lema, nauce kodowania, tworzeniu scenografii, a także samodzielnym nagrywaniu filmu. Dzięki warsztatom, uczestnicy rozwinęli kompetencje z zakresu nowych technologii i konstrukcyjnego myślenia, a biblioteka zamieniła się w przestrzeń nauki, rozwoju i zabawy.

Umieć zbudować robota, który wykonuje polecania, to prawie tak jak mieć supermoce, aby taki robot powstał mali uczestnicy musieli go wspólnie, we współpracy z innymi, zaprojektować i zaprogramować. Warsztaty te urozmaiciły zajęcia prowadzone podczas „Wakacji w bibliotece”.

Konkurs na Najaktywniejszego Czytelnika Biblioteki Gminnej w Podegrodziu 2016/2017

22 i 13  czerwca 2017 odbyło się uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród dla ,,Czytelnika Roku 2016/2017"  Konkurs trwał od 1 września 2016 r. do  15 czerwca 2017 r. w Bibliotece Gminnej i filiach bibliotecznych.

Celem konkursu jest zachęcenie do korzystania z usług naszej biblioteki oraz zainteresowanie dobrą lekturą,  rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, propagowanie czytelnictwa jako cennego źródła zdobywania wiedzy oraz popularyzacja Biblioteki w regionie.

Nagrody książkowe wręczono na uroczystym zakończeniu roku szklonego.

Laureaci i wszyscy biorący udział w konkursie zostali  nagrodzeni pięknie wydanymi publikacjami książkowymi.

 

 

Calineczka w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu

13 czerwca  z adaptacją jednej z najpiękniejszych baśni J.Ch.Andersena „Calineczka” zawitał do nas teatr z Krakowa i przeniósł  przedszkolaków i ich opiekunów w świat przepełniony pięknymi kolorami, muzyką i śpiewem. Była to opowieść o malutkiej i uroczej dziewczynce, która wyłoniła się z kielicha zaczarowanego kwiatu. Wędrując przez świat spotkała różne zwierzęta: żabę, chrabąszcza, myszkę, kreta i jaskółkę. Za to, że Calineczka była życzliwa dla jaskółki została przez nią przeniesiona do zaczarowanego świata Elfów.

Jak zwykle dzieci mogły uczestniczyć w spektaklu,pomagając sadzić ziarenko, były rybkami, tańczyły i pocieszały Calineczkę dzięki czemu jeszcze pełniej poznały zalety kierowania się dobrocią, uczciwością i opiekuńczością.

 

 

07.06.2017 Spotkanie z pisarką, Barbarą Paluch.

We wtorek, 7 czerwca gościem Biblioteki Gminnej w Podegrodziu  była poetka, pisarka, autorka książek dla dzieci oraz scenariuszy przedstawień Pani Barbara Paluch. Laureatka Orderu Uśmiechu nadawanego za działania przynoszące dzieciom radość. Wzięły w nim udział dzieci klasy II ze Szkoły Podstawowej w Podegrodziu. W trakcie spotkania autorka zaprezentowała wiele spośród swoich wierszy. Dzieci wcieliły się w rolę poetów, próbując wspólnie tworzyć rymy. Nie zabrakło też zabawy w teatr. Dzieci wraz z poetką przedstawiły scenki z pokrzywą i kwiatami oraz o smoku wawelskim z książki „Za co babcia kocha Kraków”  Wszyscy świetnie się bawili, zwłaszcza w trakcie tańca w rytm muzyki góralskiej. Godzinne spotkanie przebiegło naprawdę szybko i żal było się żegnać.

 

 

WYSTAWA: „IKONA OKNEM KU WIECZNOŚCI”

Ikona to obraz sakralny powstały w kręgu kultury bizantyjskiej, wyobrażający postaci świętych, sceny z ich życia lub sceny biblijne.

Ikona nie jest zwyczajnym obrazem o tematyce religijnej. Jest dziełem sztuki zrodzonym w modlitwie i niosącym w sobie symbolikę wypracowaną przez setki pokoleń chrześcijańskich twórców. Warto choć na chwilę zanurzyć się w ich tajemniczym i niezrozumiałym świecie oraz poznać ich istotną, najgłębszą – duchową stronę.
Twórcy ikon mówią zawsze o „pisaniu” obrazu, a nie malowaniu. Ikona jest bowiem – jak pisze Jim Forest – „teologią wyrażoną liniami i kolorem”.

Ikony są raczej surowe, oschłe, wstrzemięźliwe, statyczne. Twarze i sylwetki postaci ukazane nie pokazują ich uczuć. Każda kreska i każdy kolor użyty w ikonie są podporządkowane tajemnicy, o której obraz ma opowiedzieć. Ikony winny być wrotami prowadzącymi do modlitwy. Pisze się więc kolorami i kształtami licząc, że wywołają drgnienia naszej duszy, że pobudzą nas i otworzą na mistyczną, Bożą rzeczywistość, że pomogą nam dobrze i pewnie kroczyć naszą drogą do Królestwa Niebieskiego.
Dla malarzy ikon drogowskazami były cudowne wizerunki odtwarzane wielokroć w ciągu wieków, pomagające w pracy przewodniki i wzorniki – greckie hermeneje, słowiańskie podlinniki -oraz mistrzowie wprowadzający w tajniki warsztatu.
Zaprezentowane na wystawie ikony zostały namalowane przez uczestników warsztatów ikonopisania, które odbywały się w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu. Warsztaty finansował Powiat Nowosądecki prowadziła Barbara Ruchała.                                                                                                     

Ikony powstałe na warsztatach ikonopisania można obejrzeć w Kościele Parafialnym w Podegrodziu.

Gminny Konkurs recytatorski ,,Zwierzęta w wierszach polskich autorów”.

Dnia 30.05.2017 roku  w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu odbyło się rozstrzygnięcie Gminnego konkursu recytatorskiego pod hasłem ,,Zwierzęta w wierszach polskich autorów”. W poetyc­kich zma­ga­niach w tym roku wzięło  udział 18 uczestników, którzy zaprezentowali własną interpretację wierszy . Oceny wystąpień dokonała Komisja Konkursowa w składzie:

 Maria Sosin, Małgorzata Kunicka-Hajduga, Joanna Turek, Żaneta Plata.

Jury naj­bar­dziej zachwy­cił występ Franciszka  Stroynowskiego  ze Szkoły Podstawowej w Brzeznej, który recytował utwór Jana Brzechwy pt. ,,Żaba” ,a jego  bra­wu­rowe wyko­na­nie dało mu pierw­sze miej­sce.

Drugą nagrodę  otrzy­mał Filip Edelmüller z Gminnego Przedszkola w Brzeznej, natomiast trzecią zdobyła Ewelina Gomółka z Oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Olszance.

Komisja przy­znała także 4 wyróż­nie­nia dla Dawida Dyrka, Ady Jaskółka, Emilki Bieryt, Szymona Kumor.

 Podczas obrad komisji, w ramach wspólnej zabawy bibliotekarka przedstawiła dzieciom teatrzyk Kamishibai.Wszystkie dzieci otrzymały dyplom oraz nagrodę za udział w konkursie. Dziękujemy  i gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Dziękujemy także osobom wspierającym, rodzicom, wszystkim którzy byli obecni podczas rozstrzygnięcia konkursu. Szczególne podziękowania kierujemy do Nauczycieli ze szkół i przedszkoli, którzy przygotowali uczestników do konkursu.

 

Warsztaty dla dzieci i młodzieży ”Nauka poprzez zabawę”-23.05.2017r

23.05.2017r.  Bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej w Stadłach. Dzieci wraz z opiekunami zwiedziły pomieszczenia biblioteki , oglądały księgozbiór, zapoznały się z katalogiem on – line ,wzięły udział w pogadance zachęcającej do korzystania z biblioteki.Poznały pracę bibliotekarzy, dowiedziały się jakie zbiory można wypożyczyć w tej placówce, oraz co trzeba zrobić aby być jej czytelnikiem.

W dalszej części spotkania klasa została podzielona na dwie grupy, uczniowie odpowiadali na  pytania dotyczące znanych bajek, baśni i wierszy dla dzieci.Następnie wspólnie rozwiązaliśmy krzyżówkę. Tutaj potrzebna była już znajomość lektury jaką była książka ,,Pinokio”. Świetnie poradzili sobie również z dopasowywaniem przysłów. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze a na zakończenie dzieci otrzymały pamiątkowe zakładki.

Czytanie dzieciom – 03.02.2017r

 

3 lutego 2017r. podczas spotkania w Bibliotece Gminnej Filia Olszana dzieci wysłuchały opowiadania pt. „O wilku, który trafił do Baśniowego Lasu”. Bajka ta bardzo się im spodobała, po przeczytaniu rozmawialiśmy na temat postaci bajkowych występujących w tej książce. Był też czas na zabawę ruchową „Chodzi wilczek koło drogi” oraz na wykonanie pracy plastycznej filcowego wilczka. 

 

Dzień Książki dla Dzieci

Międzynarodowy  Dzień Książki dla Dzieci w Bibliotece Gminnej Filia Olszana.

 

Święto to przypada 2 kwietnia w dzień urodzin duńskiegobaśniopisarzaHansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz zachęcanie do czytania  najmłodszych.

7 kwietnia 2017r  w Biblioteka Gminna Filia Olszana  zaprosiła dzieci z klasy 0 ze szkoły Podst. w Olszanie do zabawy wierszami Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Dzieci wcieliły się w aktorów i przedstawiały wspólnie wiersz pt. „Rzepka” .. Pani bibliotekarka przeczytała również wierszyki „Lokomotywa „  oraz „Kaczka dziwaczka” po czym nasi goście wzięli udział  w quizie, w którym świetnie sobie poradzili. Po wysiłku umysłowym przyszła pora na wysiłek fizyczny, w ruch poszła chusta animacyjna, bawiliśmy się w kolory, sztorm, w rybki i rekina. Na zakończenie relaksowaliśmy się słuchając i śpiewając piosenkę pt. „Baśnie Pana Andersena”.

 

Czytanie dzieciom - 17.03.2017r.

 17 marca 2017r. podczas spotkania w Bibliotece Gminnej Filia Olszana dzieci z klasy 0 ze Szkoły Podst. w Olszanie zapoznały się z przepięknymi i tajemniczymi ptakami - sowami  Wysłuchały książki pt. „Nocne życie sów” Pascala Vedera  d`Auria. Obejrzały prezentację
o sowach, z której dowiedziały się  jak wyglądają i żyją sowy. Maluchy wzięły  również udział w zabawie ruchowo- słuchowej „Bezszelestna sowa”, która  uświadomiła im, że sowy naprawdę poruszają się tak, że ich nie słychać. Każde dziecko otrzymało  sylwetkę sowy do pokolorowania oraz słodycze za aktywny udział w zajęciach.

Warsztaty dla dzieci i młodzieży „Nauka poprzez zabawę” -17.05.2017r.

Dnia 17.05.2017 roku w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu zorganizowano lekcję biblioteczną z  klasą  zerową  Szkoły Podstawowej w Łukowicy. Dzieci z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Dla większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Dzieci miały możliwość przejść między regałami w wypożyczalni i obejrzeć czytelnię. Dowiedziały się  jakie rodzaje książek mamy w bibliotece, oraz jak stać się jej czytelnikiem. Spotkanie w bibliotece nie mogło obyć się bez głośnego czytania.              Dzieci wysłuchały opowiadania Ewy Stadtmuller pt. ,, Jak skrzat Jagódka zakładał bibliotekę” oraz odpowiadały na zadawane pytania dotyczące tekstu. Następnie razem z dziećmi przenieśliśmy się do ogródka gdzie  wraz z dziadkiem zasadziliśmy „Rzepkę”. Po uważnym wysłuchaniu utworu dzieci otrzymały układankę a ich zadaniem było ułożenie po kolei wszystkich postaci, które pomagały dziadkowi ciągnąć rzepkę. Dzieci świetnie poradziły sobie z tym zadaniem. Kolejną zabawą przygotowaną dla dzieci było układanie puzzli przedstawiających postać z bajki oraz losowanie  z tajemniczego woreczka rysunków i  odgadywanie tytułu bajki bądź wiersza. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki nie tylko z uśmiechem na twarzy lecz także ze słodkim upominkiem oraz naklejką otrzymaną na pamiątkę, ale przede wszystkim z obietnicą, że wróci do nas.

 

Czytanie dzieciom – dinozaury w bibliotece -17.05.2017r.

W środę 17.05.2017 roku prowadziliśmy kolejne zajęcia Głośnego Czytania. Do biblioteki przyszły na czytanie maluszki z Gminnego Przedszkola w Podegrodziu. Wszystkie dzieci fascynują dinozaury, dlatego postanowiliśmy wykorzystać ich zainteresowania i dzisiejsze spotkanie poświęcić  tej tematyce.  Na początku dzieci rozwiązywały zagadki związane z tematyką spotkania oraz oglądały ilustracje, prezentację multimedialną i słuchały odgłosów  z Parku Jurajskiego. Żeby dowiedzieć się więcej o bohaterach naszego spotkania, przeczytaliśmy opowiadanie „ Narodziny Dinusia”.  Małym miłośnikom dinozaurów najwięcej przeżyć i emocji dostarczyło wspólne wykonanie ,,prehistorycznego gada”. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali słodki upominek.

Tydzień Bibliotek w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu 8-15.05.2017r

         Biblioteka Gminna w Podegrodziu od wielu lat uczestniczy w wielu ogólnopolskich akcjach, które głównie za cel mają promowanie czytelnictwa oraz pobudzanie zainteresowania mieszkańców kulturalnym spędzaniem wolnego czasu. Jest to niezmiernie ważne szczególnie wśród najmłodszych pokoleń, aby utwierdzić ich nie tylko do potrzeby czytania ale aktywnego uczestnictwa w wielu przedsięwzięciach, które organizuje biblioteka w trosce o budowanie społeczeństwa aktywnego obywatelskiego.

W tym roku w dniach 8-15 maja 2017 r. odbyła się XIV edycja programu Tydzień Bibliotek. Jego głównym celem jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Hasło Tygodnia Bibliotek 2017 - „Biblioteka oczywiście”.

W ramach tej ogólnopolskiej akcji  w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu odbyły się warsztaty „Nauka poprzez zabawę” dla klas szóstych , które miały na celu doskonalenie umiejętności korzystanie z zasobów biblioteki, pracy ze słownikiem i encyklopedią, poznawanie znaczenia przysłów. Odbył się też konkurs wiedzy o postaciach z bajki jak również wspólne rozwiązywanie krzyżówki dotyczącej książki „Władca Lewawu”.

Dla przedszkolaków  miało miejsce „Spotkanie z kopciuszkiem„.

W postać kopciuszka wcieliła się Pani Teresa Cabała pracownica Gminnego Ośrodka Kultury, która przybyła do nas w pięknym przebraniu.

 

Na zakończenie „Tygodnia bibliotek” został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. „Daj się ponieść fantazji i zaskocz wszystkich swoją wyobraźnią wykonując ilustracje do wylosowanego fragmentu książki”

Zwycięzcami konkursu zostali:

 I miejsce : Oliwia Bochniarz -  kl. V

 II miejsce: Beata Koszyk -   kl. VI

 III miejsce Sandra Jaskółka  - kl. V

Komisja przyznała jedno wyróżnienie Emilce Baziak z klasy IV.

 

23 kwietnia- Światowy Dzień Książki

 23 kwietnia obchodziliśmy  Światowy Dzień Książki- to międzynarodowe święto zostało ustanowione przez UNESCO w 1995 r., w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa, a także ochrony własności intelektualnej. Tego dnia kobiety obdarowywano różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka, a kobiety w zamian darowały mężczyznom książki. To właśnie tego dnia w 1616 roku zmarli Miguel de Cervantes i William Szekspir.

 Z tej okazji Biblioteka Gminna w Podegrodziu wraz z filiami włączyła się w to przedsięwzięcie i przygotowała szereg atrakcji. Na pierwszym planie wystąpiły oczywiście książki, którym poświęcono akademię oraz zorganizowano konkurs czytelniczy.

Podczas akademi odbyło się przedstawienie „Sąd nad książką”, które obejrzeli uczniowie klas III i IV z Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Podegrodziu wraz z wychowawcami.W krótkiej scence wolontariusze z Gimnazjum  starali się rozstrzygnąć problem dotyczący miejsca książki we współczesnym świecie. Uczniowie wcielili się w role bohaterów rozprawy sądowej. Mimo wielu oskarżeń pod adresem książki, wyrok był jednoznaczny, że z czytania nie wolno zrezygnować. Ważny i potrzebny jest postęp techniczny w dziedzinie nauki, jednak książka może współistnieć z innymi środkami przekazu, wspierając je i uzupełniając.  Jak należy wypożyczać i czytać książki dowidzieliśmy się z inscenizacji „TELEEXPRESS”.                                                                                                                                             Mamy nadzieję, że spotkanie to pozwoliło zrozumieć, jak ważną rolę w życiu każdego z nas odgrywa czytanie i zachęciło do częstego sięgania po książki.

 W bibliotece Gminnej Filia w Olszanie odbył się konkurs "Mistrza Pięknego Czytania" 2017- III edycja zorganizowany przez Bibliotekę Gminną Podegrodzie Filia Olszana oraz Szkołę Podstawową w Olszanie. Konkurs miał na celu kształcenie zdolności pięknego czytania, rozbudzenie wyobraźni, a przede wszystkim pielęgnowanie żywego kontaktu z książką i rozwijanie potrzeby obcowania z nią każdego dnia.

 W konkursie wzięli udział uczniowie klas II-VI Szkoły Podstawowej w Olszanie.

 Komisja w składzie: Alfreda Maciuszek- nauczyciel bibliotekarz,

 Kamila Oziembłowska- nauczyciel polonista,

 Małgorzata Oleś- bibliotekarz 

 oceniła 16 uczestników z klas II- VI. Jury nie było łatwo wyłonić zwycięzców, ponieważ wszyscy uczestnicy zaprezentowali się świetnie.

 W kategorii klas II-III

 Tytuł mistrza pięknego czytania  powędrował w ręce Chochorowskiej Malwiny z kl. III,
która zaprezentowała fragment książki Kownackiej Marii pt. „Plastusiowy pamiętnik”

 W kategorii klas IV-VI 

 Tytuł mistrza pięknego czytania przypadł uczennicy z klasy VI Agnieszce Pawłowskiej czytała fragment książki Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”

 Wszyscy  uczestnicy otrzymali dyplom za udział w konkursie. Serdecznie gratulujemy wszystkim odważnym, którzy wzięli udział w II edycji konkursu na „Mistrza Pięknego czytania” 2017.

 

 

 

 

 

 

 

       

 

23 

       

 

 

 

 

 

 

 

 

23 

       

        

 

23 

 

 

 

 

 

Warsztaty dla dzieci i młodzieży –„Nauka poprzez zabawę”-26.04.2017r

Uczestnikami  dzisiejszych warsztatów była IV klasa z Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Podegrodziu. Tematem spotkania była umiejętność korzystania z zasobów naszej Biblioteki. Uczniowie mogli wykazać się wiedzą o przysłowiach i postaciach z baśni. Kolejnym punktem wspólnie spędzonej lekcji była krzyżówka  dotycząca przerobionej przez klasę IV lektury „Pinokio”. Młodzież reprezentowała bardzo wysoki poziom wiedzy.

Czytanie dzieciom-26.04.2017r.

Dnia 26.04.2017 roku na spotkanie w ramach akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom”  do biblioteki przyszły maluchy z Gminnego Przedszkola w Podegrodziu. Dzieci wysłuchały opowiadania Piotra Uchwat  pt. ,,O mrówce, która szukała szczęścia”. Przeżywając losy głównej bohaterki  odpowiadały na pytania dotyczące czytanego tekstu.  Następnie wykonały piękne, kolorowe portrety mrówek oraz wspólnie rozwiązywały krzyżówkę. Przedszkolaki świetnie bawiły się podczas  “Wyprawy  do lasu na urodziny jeżyka” – opowieści ruchowej z wykorzystaniem makulatury. Na zakończenie otrzymały słodki upominek.

 

Czytanie dzieciom – 19.04.2017r.

Babcia

Dnia 19.04.2017 roku i 02.06.2017rw  ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, naszą bibliotekę odwiedził kolejny gość Pani Bronisława Pasiut –Babcia Bronia, która czytała dzieciom bajkęIreny Landau „ Babcia też człowiek”, "Dziewczynka z tęczy". Przedszkolaki z  uwagą wysłuchały czytanego opowiadania i opowieści Babci na temat dawnych czasów oraz zabaw, w których uczestniczyła jako mała dziewczynka. W podziękowaniu za spotkanie przedszkolaki śpiewały piosenki i recytowały różne wiersze. Na zakończenie otrzymały słodki poczęstunek.

Warsztaty dla dzieci i młodzieży-„Nauka poprzez zabawę” 19.04.2017r

W dniu 19 kwietnia w Bibliotece odbyły się warsztaty czytelnicze dla dzieci  „Nauka poprzez zabawę”

Uczestnikami warsztatów była pierwsza klasa Szkoły Podstawowej w Przyszowej. Uczniowie sąsiedniej Gminy zapoznali się z pracą , działalnością i katalogiem naszej Biblioteki. Spotkanie przebiegło w niezwykle kreatywny i zajmujący sposób.

Pierwszoklasiści zostali podzieleni na dwa zespoły i odpowiadali na wylosowane pytania dotyczące znajomości postaci z baśni i wierszy. Jak zawsze podczas spotkania w obu zespołach widać było cień rywalizacji. Kolejne zadanie polegało na dopasowaniu odpowiedniego tytułu do ilustracji przedstawionej na załączonym obrazku. Z tym zadaniem uczniowie poradzili sobie bardzo dobrze. Ostatnim zadaniem było wspólne rozwiązywanie krzyżówki, również związanej z postaciami bajkowymi. Spędzony wspólnie czas minął szybko i w bardzo miłej atmosferze. Na zakończenie dzieci otrzymały od pań bibliotekarek małe upominki.

Czytanie dzieciom – 05.04.2017r.

Strażak

W dniu 5 kwietnia 2017r w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu odbyło się spotkanie ze strażakiem. Przybył do nas strażak – z Ochotniczej Straży Pożarnej w Stadłach, pan Marek Frączek, który opowiadał naszym przedszkolakom na czym polega praca strażaka .W interesujący sposób dokonał prezentacji stroju strażaka – ratownika oraz sprzętu używanego w trakcie akcji ratowniczej. Przeprowadził z dziećmi rozmowę na temat bezpiecznych zasad zachowania w domu i przedszkolu. Nasze przedszkolaki z ogromną uwagą słuchały co strażak miał im do powiedzenia oraz zadawały mnóstwo pytań.   
Dzięki temu spotkaniu dowiedziały się mnóstwo ciekawych i ważnych informacji na temat pracy strażaka, między innymi ,że jest ona  trudna i bardzo niebezpieczna, a także jak należy postępować w obliczu różnych zagrożeń.
Podczas spotkania dzieci śpiewały piosenki, rozwiązały krzyżówkę a na koniec otrzymały słodki poczęstunek.

Czytanie dzieciom – 28 i 29.03.2017r.

Dnia 28 i 29.03.2017 roku w  Bibliotece gościły najmłodsze dzieci z Gminnego Przedszkola w Podegrodziu oraz przedszkolaki z prywatnego przedszkola ,,Bajkowa kraina”. Dzieci wysłuchały opowiadania o przygodach liska Fenka pt. ,,Wiosna w Ogrodzie” . Po wysłuchaniu przyszedł czas na wspólną rozmowę dotyczącą opowiadania  oraz wykonanie wiosennych ptaszków, które stały się ozdobą wiosennego drzewka w naszej bibliotece. Dzieci rozwiązywały również zagadki dotyczące wiosny, uczestniczyły w zabawie ruchowej ,,Wiosna budzi się” oraz  naśladowały głosy ptaków. Na zakończenie dzieci otrzymały słodki poczęstunek

Czytanie dzieciom – 22.03.2017 r.

Geodeta

Kolejnym zawodem z którym zapoznały się dzieci podczas dzisiejszego czytania był zawód ”Geodeta”. Zaproszonymi gośćmi byli pani Ewelina Tokarczyk i pan Artur Leśniak ,którzy opowiedzieli dzieciom  kto to jest „ geodeta”, na czym polega jego praca i mogli obejrzeć prawdziwy sprzęt na jakim pracują geodeci. Następnie pani Ewelina przeczytała dzieciom opowieść o Maszy i Niedźwiedziu pt.” Masza i kasza”.

 

Czytanie dzieciom - 15 i 17 .03.2017r.

Dnia 15 i 17. 03. 2017 roku naszą bibliotekę po raz kolejny odwiedziły dzieci z Gminnego Przedszkola w Podegrodziu oraz Prywatnego Przedszkola ,,Bajkowa kraina”. Maluchy uważnie i z zaciekawieniem wysłuchały opowiadania Danuty Zawadzkiej ,,Nieproszony gość” oraz wiersza Jana Brzechwy ,,Żuk”. Następnie przedszkolaki odpowiadały na zadawane im pytania dotyczące tekstu oraz zmierzyły się z zadaniem  polegającym na ułożeniu puzzli,  tak aby powstała ilustracja obrazująca wydarzenie z wiersza. Dzieci świetnie poradziły sobie z zadaniem. Przedszkolaki wykonały również ,,Wesołą biedronkę” –prace plastyczna techniką orgiami. Wspólnie uczestniczyliśmy w zabawie pantomimicznej ,,Zwiedzanie dżungli” oraz zabawie ruchowej ,,Biedronki na łące”. Na zakończenie dzieci czekała słodka niespodzianka.

 

Czytanie dzieciom - 08.03.2017r.

 

Piekarz

Gościem dzisiejszego „ czytania dzieciom” była pani która pracuje w piekarni. Pani Józia opowiedziała dzieciom o  tym, jak powstają rumiane bochenki chleba, pachnące bułeczki i słodkie drożdżówki .Po czym przeczytała przygotowaną bajeczkę pt. „Kokojko i głodne kurczaki”. Następnie przedszkolaki układały puzzle związane z wykonywanym zawodem piekarza, śpiewały piosenki a na zakończenie spotkania była zabawa ruchowa , również związana z wypiekaniem chleba i słodki poczęstunek.

Czytanie dzieciom- 28.02 i 01.03.2017r

Na czytanie dzieciom zaprosiłyśmy przedszkolaków z Prywatnego Przedszkola „Kraina Bajek” i Gminnego Przedszkola z Podegrodzia. Słuchając wiersza J. Brzechwy „Na straganie” dzieci dowiedziały się o kształtach, barwach oraz zapachu poszczególnych warzyw. Następnie zadaniem przedszkolaków było kolorowanie warzyw , owoców i  stworzenie własnego straganu. Z tym zadaniem maluchy poradziły sobie bez większego trudu i w nagrodę otrzymały słodkości. Nie mogło zabraknąć zabawy ruchowej a była to zabawa pt. „Tańczące warzywa” podczas której tańcząc naśladowały „wzrost” warzyw . W trakcie krótkiego odpoczynku wspólnie rozwiązywały zagadki  oczywiście o warzywach i owocach, po czym w dobrych humorach maluchy powróciły do swoich przedszkoli.

Czytanie dzieciom -22.02.2017

Czytanie dzieciom w naszej Bibliotece odbywa się w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”

 Rozpoczęcie czytania dzieciom było szczególnie uroczyste, ponieważ zaproszony przez nas gość pani Stanisława Łatka przyszła ubrana w ludowy strój gospodyni podegrodzkiej. Pani Stasia opowiedziała o poszczególnych elementach stroju kobiecego i kiedy tak odświętny strój się ubiera. Następnie przeczytała dzieciom bajkę  o Babci i dziurawych kluseczkach, a zadaniem przedszkolaków było wymalowanie kolorowanki ”Kobiecy Strój Podegrodzki”. Spotkanie z przedszkolakami i naszym gościem zakończyło się zabawą ruchową i słodkim poczęstunkiem.

Warsztaty dla dzieci i młodzieży - „Nauka poprzez zabawę ‘’- 15 luty 2016r

Warsztaty dla uczniów klasy drugiej z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Nowym Sączu

Dzieci zapoznały się z pracą i działalnością biblioteki, mogły samodzielnie wybrać sobie ulubioną książkę i poczytać czasopisma ,które znajdują się w kąciku dla dzieci. Następnym punktem warsztatów był teleturniej ze znajomości wierszy i baśni naszego dzieciństwa. Jak zawsze uczniowie wykazali się dużą znajomością postaci bajkowych. Ponieważ nasze warsztaty są pod hasłem „Nauka poprzez zabawę”, więc nie mogło zabraknąć krzyżówki i zagadek z przeczytanej lektury. Również z tym zadaniem poradzili sobie bardzo dobrze. Na zakończenie bardzo miłego spotkania ,nasi uczestnicy otrzymali zakładki do książek i książkę „O kulturze Lachów Sądeckich”.

Ferie w Bibliotece od. 31.01.2017r. do 09.02.2017r.

Podczas ferii w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu dwa razy w tygodniu odbywały się zajęcia plastyczne dla dzieci. W pierwszym tygodniu dzieci wykonywały słoneczki i żabki wykorzystując przeróżne materiały. Młodzi uczestnicy zajęć okazali się bardzo kreatywni i stworzyli ładne i oryginalne prace, które można było  podziwiać w Bibliotece. Dzieci obejrzały również film animowany i lepiły bałwana, wykorzystując stare gazety . Natomiast drugim tygodniu mali artyści tworzyli kolorowe dekoracje: między innymi wiosenne drzewka oraz piękne kwiaty przebiśniegi. Podczas zajęć nie zabrakło również zabaw ruchowych takich jak : bitwa na śnieżki, taniec z kapeluszem, safanduła oraz wiele innych ciekawych zabaw. Na każdych zajęciach w czasie krótkiej przerwy na odpoczynek dzieci wspólnie zasiadały do stołu, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek i ciepła herbata. Codziennie w godzinach pracy Biblioteki dzieci i młodzież chętnie korzystała również ze stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu, a w oczekiwaniu na swoją „kolej” grała w dostępne w Bibliotece gry planszowe (,,Chińczyk”, ,,Szachy”, ,,Eurobiznes”, ,,Pingwinki”, ,,Polska”, ,,Dziki zachód”, ,,Piraci” ). Na zakończenie wszyscy uczestnicy Ferii otrzymali drobny upominek .  Ferie zimowe dobiegły już końca ale Biblioteka nadal jest otwarta i czeka na tych, którzy chcą się z nią zaprzyjaźnić.

12 i 19.01.2017r - Warsztaty dla dzieci i młodzieży –„Nauka poprzez zabawę”

 Celem warsztatów dla dzieci i młodzieży w bibliotece pt. ”Nauka poprzez zabawę” jest przybliżenie wiedzy o bibliotece i wartości książki .

12 i 19 stycznia w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu miały miejsce warsztaty dla uczniów klas IV ze Szk. Podstawowych w Przyszowej  i Kamienicy. Młodzież zapoznała się z historią ,działalnością i pracą w bibliotece  a także uzyskała informację na temat zasad wypożyczania książek oraz katalogach online. Następnie młodzież mogła obejrzeć bibliotekę i samodzielnie znaleźć interesującą książkę . Zwieńczeniem zajęć był teleturniej ze znajomości baśni i wierszy. Klasy zostały podzielone na dwa zespoły. Między uczestnikami  było widać cień rywalizacji. Uczniowie wykazali się dużą znajomością postaci bajkowych więc wszyscy byli zwycięzcami. Kolejnym punktem warsztatów była krótka rozmowa na temat przysłów po czym zadaniem młodzieży było dopasowanie ich. Również z  tym zadaniem świetnie sobie poradzili. Ostatnim punktem spotkania było rozwiązanie krzyżówki związanej ze znajomością przeczytanej lektury ,z którą także nie było żadnego problemu. W nagrodę uczestnicy warsztatów otrzymali pamiątkowe zakładki do książki.

„Święty Andrzej ci ukaże, co ci życie niesie w darze…” czyli wróżby andrzejkowe w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu

Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów,…wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Podtrzymując andrzejkową tradycję Biblioteka Gminna w Podegrodziu 30 listopada zorganizowała dla klas czwartych Szkoły Podstawowej w Podegrodziu spotkanie andrzejkowe. Przez półtorej godziny biblioteka zamieniła się w magiczne miejsce, w którym dzieci będą mogły zajrzeć w swoją przyszłość robiąc andrzejkowe wróżby. Pani pracująca w Podegrodzkim Muzeum wcieliła się  w rolę wróżki i przypomniała tradycje andrzejkowe, a potem pomagała w przepowiadaniu przyszłości. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały gawęd związanych z tradycjami wróżb andrzejkowych i katarzynkowych. Następnie wspólnie bawiły się we wróżby takie jak: lanie wosku, wróżenie z jabłek, butów, jaki zawód czeka uczestników zabawy w przyszłości? i wiele innych. Było wiele śmiechu, radości i miłej zabawy.

Urodziny Pluszowego Misia 25.11.2016

 

25 listopada dzieci z klasy 0 ze szkoły Podst. w Olszanie i Gostwica zostały zaproszone do Biblioteki Gminnej Filia w Olszanie  i Gostwicy na Urodziny Pluszowego Misa. Dzieci oglądając prezentacje  multimedialną zapoznały się z legendą powstania pierwszego Pluszowego Misia oraz wysłuchały pięknego opowiadania o „Brzydkim Misiu”. Uczestniczyły w porannej gimnastyce ze swoim Misiem, zabawach muzyczno-ruchowych, oraz nauczyły się piosenki „Ja mam Misia Pluszowego”. Maluszki ochoczo wzięły się też za namalowanie  portretu swoich pluszowych przyjaciół. Rozstrzygnięty został konkurs plastyczny pt. „Urodzinowa kartka dla Pluszowego Misia”. W każdej fili wzięło udział kilkanaścioro dzieci, które za swoje prace otrzymały dyplom oraz książkę. Prace wykonane przez dzieci można oglądać w bibliotece. A jak to na urodzinach bywa nie zabrakło też łakoci, którymi  poczęstowaliśmy naszych miłych gości.

„Moja ulubiona postać z bajki” –ogłoszenie wyników

Dnia 12.12.2016 roku W Bibliotece Gminnej w Podegrodziu odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursu plastycznego pt,, Moja ulubiona postać z bajki” adresowanego  do dzieci  klas I-III  Szkół Podstawowych. Oceny prac konkursowych dokonała Komisja Konkursowa w składzie:

-Pani Barbara Ruchała

-Pan Jacek Kula

-Pan Adam Misiewicz

Na konkurs wpłynęło  55  prac plastycznych z terenu Gminy Podegrodzie. Podczas oceniania prac Jury brało pod uwagę:

-ogólne wrażenia artystyczne,

-dobór i wykorzystanie materiałów,

-wkład pracy,

-walory artystyczne dzieła

-estetyka wykonania, kolorystyka itp.,

-oryginalny pomysł.

 

Po obejrzeniu prac Jury postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia dla poszczególnych dzieci:

I miejsce: Katarzyna Koszyk

II miejsce: Joanna Zaczyk, Nadia Różańska

III miejsce: Amelia Zielińska, Liliana Dyrek

Wyróżnienie: Katarzyna Smoleń, Nicola Olchawa

Dzieci nagrodzone i wyróżnione otrzymały  dyplomy i nagrody rzeczowe a pozostali uczestnicy dyplomy i nagrody pocieszenia.

 Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu jak również opiekunom, za poświęcony czas i włożoną pracę.

Lekcja biblioteczna -28.11.2016r-Sz.P Olszanka

Podczas spotkania i lekcji bibliotecznej przeprowadzonej przez panie bibliotekarki dzieci nauczyły się jak obchodzić się z książką, jak o nią dbać, dowiedziały się o wielkości i różnorodności księgozbioru dla nich i dla dorosłych ,zapoznały się z katalogiem online oraz o tym co jeszcze można robić w bibliotece. Ku ich ogólnej uciesze dowiedziały się, że w bibliotece można się również dobrze bawić! Bawiliśmy się w zgadywanki np.: odpowiedz na pytanie dotyczące wybranej baśni i jaki to bohater bajkowy. Bardzo dobrze poradzili sobie z dopasowywaniem przysłów.  Uczniowie  pomimo rywalizacji, która im towarzyszyła świetnie się bawili. Spotkanie zakończyło się zabawą w kalambury. Na pamiątkę wizyty i zachętę na przyszłość dzieci otrzymały zakładki do książek.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Święto Pluszowego Misia

Dnia 21 i 23.11.2016 roku dzieci z Gminnego Przedszkola w Podegrodziu oraz z Prywatnego Przedszkola ,,Kraina Bajek” odwiedziły naszą bibliotekę z okazji Święta Pluszowego Misia. W naszej Bibliotece obchodzenie tego święta to już tradycja. Tego dnia dzieci przyszły do biblioteki ze swoimi ulubionymi i kochanymi  pluszakami. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe brązowe, zielone itd. A każdy był piękny i wyjątkowy. Bardzo miłą niespodzianką dla przedszkolaczków były odwiedziny wolontariuszek w przebraniu postaci z bajek- kota Sylwestra i ptaszka Twitty. Na początku maluchy opowiadały o swoich maskotkach, obejrzały prezentację związaną z historią  powstania pluszowego misia, rozwiązywały zagadki o najpopularniejszych misiach, słuchały czytanych przez panie fragmentów książek o niedźwiadkach, nauczyły się piosenki o misiu. Dużo radości sprawiła im "Poranna gimnastyka z misiem"- zabawy ruchowe z ulubionym pluszakiem. Po wspólnej zabawie na dzieci czekał słodki poczęstunek oraz pamiątkowy miś. Dzień upłynął miło i przyjemnie. 

 

Przedszkolaki na urodzinach Misia - 24.11.2016r

24 listopada dzieci z Przedszkola w Brzeznej uczestniczyły w Święcie  Pluszowego Misia. Biblioteka Gminna Filia Brzezna zorganizowała wiele ciekawych atrakcji, w których dzieci mogły brać udział. Zapoznały się z legendą powstania pierwszego Pluszowego Misia oglądając prezentację multimedialną.  Z prezentacji też dowiedziały się o sławnych Pluszowych niedźwiadkach
z całego świata oraz wysłuchały pięknego opowiadania o „Brzydkim Misiu”. W dniu tym rozstrzygnęliśmy również konkurs plastyczny pt. „Urodzinowa kartka dla Pluszowego Misia”. Wzięło w nim udział 22 dzieci zarówno z młodszej jak i ze starszej grupy. Przedszkolaki za swoje prace plastyczne otrzymały dyplom oraz książeczkę z bajkami. W grupie starszaków I  miejsce przypadło Darii Tomaszek,  II miejsce Julii Zwolińskiej  i III miejsce Hubertowi Fliszkiewiczowi, oraz dwa wyróżnienia dla Lenki Plata i Szymona Kumora. Nie zabrakło też gromkiego „Sto lat dla Misia” zaśpiewanego przez przedszkolaków, no i tortu.

 

Cała Polska czyta dzieciom – 14.06.2016r.

W dniu 14 czerwca 2016r. odbyły się ostatnie przedwakacyjne zajęcia dla przedszkolaków w Bibliotece Gminnej Filia Olszana. W akcję „ Cała Polska Czyta Dzieciom” włączyły się wolontariuszki ze Szkoły Podst. w Olszanie: Ewelina Wójcik, Klaudia Smoroń oraz Martyna Bobak uczennice klasy VI. Przygotowały na zajęcia mnóstwo atrakcji, nie było czasu na nudę. Tematem do zabawy, nauki i rozmów była książka Wandy Chotomskiej „Kram z literami”. Dzieci układały alfabet, wymieniały wyrazy zaczynające się na daną literkę i uczyły się krótkich śmiesznych wierszyków o literach. Kolejną niespodzianką było lepienie z plasteliny „różności” zaczynających się literką, którą wcześniej wylosowano. A na zakończenie dziewczyny nauczyły swoich młodszych kolegów i koleżanki nowoczesnego układu tanecznego. Nasze wspólne spotkanie będzie miłym wspomnieniem. Serdecznie dziękujemy za przygotowanie wspaniałych pożegnalnych zajęć.

Cała Polska czyta dzieciom – 26.04.2016r

W dniu 26.04.2016r.  do Biblioteki Gminnej Filia Olszana na kolejne spotkanie z bajką przyszły dzieci z oddziału zerowego ze Szkoły Podst. w Olszanie. Tym razem wysłuchały przepięknej książeczki, pt. „Piesek królewny Malwinki” . Mądre opowiadanie o królewnie, która bardzo chciał dostać na urodziny  pieska, tak też się stało, gdyż zapewniła swoich rodziców, że będzie się nim opiekować. Z czasem jednak królewna Malwinka  zapomniała o swoim pupilku i stało się wielkie nieszczęście, piesek zaginął. Okazało się, że zamienił się w pluszową zabawkę, gdyż tak potraktowała go jego opiekunka. Ale jak to w bajkach bywa królewna Malwinka zrozumiała swój błąd i zaczęła traktować  zamienionego pieska  go jak żywe zwierzątko. Wszystko szczęśliwie się skończyło. Piesek ponownie stał się prawdziwy, a królewna Malwinka zrozumiała, że zwierzęta to żywe stworzenia, które też czują i należy się nimi opiekować.  Morał z bajki taki, że żadne zwierzątko nie jest zabawką, którą się znudzimy i rzucimy w  kąt. Wszyscy nasi mali i mili goście z tym się zgodzili, a zwieńczeniem naszych zajęć było wykonanie papierowego pieska techniką origami.

Cała Polska czyta dzieciom - 07.06.2016r.

  Gościem dzisiejszego czytania dzieciom była Pani Piekara Katarzyna dyrektor Szkoły Podst. w Olszanie. Przyniosła ze sobą książkę Holly Webb pt. „Niesforny szczeniak”. Dzieci bardzo się ucieszyły, ponieważ uwielbiają opowiadania o zwierzętach i zaciekawieniem słuchały o psotach niesfornego szczeniaka, a później nie było końca rozmowom na temat  psot ich piesków. Zajęcia wywołały ogromną radość w dzieciach, a gdy mieli namalować swoje zwierzątko w ruch poszły kredki, no bo każdy chciał pochwalić się przed gościem swoim ukochanym pupilkiem.

Konkurs czytelniczy

24 czerwca 2016r. podczas zakończenia roku szkolnego w Szkole Podst. w Olszanie ,Gostwicy i Brzeznej wręczone zostały nagrody uczestnikom konkursu czytelniczego pt.  „Zmierz się z twórczością Małgorzaty Musierowicz”. Konkurs  zorganizowała Biblioteka Gminna Filia Olszana ,Filia Gostwica i Filia Brzezna trwał od listopada do czerwca, skierowany był do czytelników z klas od IV-VI. Miał on na celu rozwijanie zainteresowań czytelniczych, wzbogacanie i pogłębianie przeżyć estetycznych, integrację młodzieży i sięganie po książki zapomniane. Wzięło w nim udział kilku uczestników. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy, książkę oraz kubek i zestaw długopisów z hasłem konkursu. Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowy dyplom. Miłą pamiątką po konkursie jest wystawa prac, plakatów zachęcających do czytania książek Małgorzaty Musierowicz. Mamy nadzieję, że kolejne konkursy przyciągną większą liczbę chętnych.

Cała Polska czyta dzieciom – 12.04.2016r.

12.04.2016r. kolejne spotkanie w naszej Bibliotece Gminnej Filia Olszana, na którym poznaliśmy opowiadanie  Tove Janssona pt. „Muminek i gwiazdka  z nieba”. Muminek spacerując brzegiem stawu  znajduje piękny lśniący kamyczek. Razem z przyjaciółmi stwierdzają, że to gwiazdka, która spadła z nieba, a jak wiadomo gwiazdy te spełniają życzenie. Muminek zapragnął żeby cała jego rodzina mogła zobaczyć niebo pełne spadających gwiazd i tak też się stało.  Po wysłuchaniu przygód Muminka, dzieci również zastanawiały się jakie życzenie wypowiedziałoby  gdyby ujrzeli spadającą gwiazdę. Były to przepiękne życzenia, gdyż każde z nich darowane były dla innych. Wykonaliśmy też rozgwieżdżone niebo dla Muminka techniką wydzieranki.

Cała Polska czyta dzieciom - 10.05.2016

10 maja 2016 roku spotkaliśmy się ponowne w Bibliotece Gminnej Filia Olszana by wspólnie przeżyć magiczne chwile z książką. Dzieci tym razem wysłuchały śmiesznej książeczki Danuty Wawiłow pt. „Daktyle”. Uważne słuchanie było bardzo pomocne, ponieważ nasi goście musieli zapamiętać bardzo dużo szczegółów, dotyczących bohaterów czytanej książki. Zadaniem było odpowiedzieć na pytania i przyporządkować daną cechę, wygląd zewnętrzny  do sylwetek postaci z książki. „Daktyle” Danuty Wawiłow były  także początkiem do dalszej rozmowy, dzieci zaczęły zadawać pytania: co to jest daktyl?, na którym kontynencie rośnie?, jak wygląda? Itd.  Na zakończenie zajadaliśmy się suszonymi daktylami, które bardzo dzieciom posmakowały.

Eliminacje do Gminnego Konkursu Recytatorskiego „Wierszy Wandy Chotomskiej” - 20.05.2016r.

Przedszkolaki ze szkoły Podst. w Olszanie wzięły udział w eliminacjach do Gminnego Konkursu Recytatorskiego „Wierszy Wandy Chotomskiej”. Uczestnicy przygotowani przez panią Ludwikę Niemiec zaprezentowali widowni swoje talenty recytatorsko-aktorskie, jury natomiast miało za zadanie wybrać dwójkę dzieci, która będzie reprezentować swoje przedszkole w II etapie tegoż konkursu. Najwyższe noty i ogromne brawa powędrowały do Potoniec Amelki za wiersz pt. „Dziurki w serze” oraz Potoniec Wojtusia za wiersz pt. „Kurczę blade”. Trzymamy za nich kciuki, bo to Oni 10 czerwca wystąpią na scenie Biblioteki Gminnej w Podegrodziu by powalczyć o pierwsze miejsca. Za udział w konkursie dzieci zostały nagrodzone, dyplomem i ilustrowaną książką.
 

Kochani Czytelnicy!

                                                                 Kochani Czytelnicy!

Serdecznie zapraszamy do naszej Czytelni Czasopism, dostępnej w godzinach pracy biblioteki. Zapewniamy, że każdy znajdzie coś dla siebie, gdyż oprócz prasy dla dorosłych o różnorodnej tematyce oferujemy magazyny młodzieżowe oraz czasopisma dla dzieci. Czytelnia jest wyposażona w wygodne sofy oraz stoliki, gdzie oprócz dostępnej prasy można przeczytać dobrą lekturę. Specjalnie dla naszych Czytelników udostępniamy prasę codzienną, miesięczniki i kwartalniki oraz wydawnictwa lokalne. Poniżej zamieszczamy spis czasopism dostępnych w naszej pięknej bibliotece.

Prasa codzienna: Gazeta Krakowska ,Rzeczpospolita

Dwutygodnik : Przyjaciółka

Miesięczniki : Poradnik domowy, Poznaj Świat, Wiedza i życie, Sądeczanin, Poradnik              bibliotekarza

Czasopisma dziecięce: ABC, Kumpel, Świerszczyk, Promyczek

Prasa lokalna: Wieści Podegrodzkie, King

                                                                                                  
                                                                                            Serdecznie zapraszamy!

 

Wakacje z Biblioteką – wycieczka do Trzcinicy i Szczyrzyca - 18 i 24.08.2016.

Dnia 18.08.2016 roku w ramach zakończenia „Wakacji z Biblioteką” wraz  z dziećmi uczestniczącymi w zajęciach wakacyjnych w naszej bibliotece pojechaliśmy  do Trzcinicy. Tam zwiedziliśmy  Skansen Archeologiczny Karpacka Troja stanowiący oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Wycieczka była niezwykłą podróżą w przeszłość człowieka, począwszy od koczowniczego trybu życia do czasów średniowiecza. Dzieciaki na początku obejrzeli ciekawy film opowiadający o przebiegu prac archeologicznych, ukazujący wykopaliska, a także fragmenty rekonstrukcji historycznej przedstawiającej upadek grodu. Zachwyt wzbudzały odtworzone sceny z życia mieszkańców osady i grodu, zrekonstruowane fragmenty wałów obronnych i domostwa z różnych okresów dziejowych. Dzieci były na miejscu dawnego grodu i podgrodzia. Po zwiedzeniu skansenu wszyscy udali się do pawilonu na lekcję muzealną na temat „Początki Słowian”. Tam mieli okazję poszerzyć swoje wiadomości o naszych przodkach, dowiedzieć się, czym się zajmowali, skąd przybyli. Wycieczka była ciekawą lekcję historii i na długo pozostanie w pamięci.

Natomiast 24.08.2016 roku wraz z dziećmi przenieśliśmy się do wioski Indiańskiej w Szczyrzycu, gdzie dzieci zapoznali się z życiem Indian. Zobaczyli oryginalne konstrukcje obrazujące fragmenty z życia Indian, malowane, w pełni wyposażone tipi, ogromny namiot zwany tio-tipi, szałas pary (indiańską saunę), specjalny namiot wojenny, a także wystawę rękodzieła Indian mieszkających na preriach - wierne repliki strojów indiańskich sprzed 200 lat, wykonane z tysięcy koralików: koszule wojenne, tomahawki, torby z surowej skóry jak również zobaczyli wojownika palącego świętą fajkę, przejmującą scenę pogrzebu wojownika oraz dowiedzieli się jak kobiety wyprawiały skórę. Najwięcej radości sprawiło dzieciom strzelanie z prawdziwego indiańskiego łuku do tarczy i uczestnictwo w oryginalnych grach i zabawach takich jak: Jaszczurki,  Podwójna piłka,  Kręciołki,  Bieg Apacki,  Równoważnia Szoszonów,  Mokasyny,  Dzwoneczki.

Wakacje z Biblioteką 2016 pod hasłem „Czy to słońce, czy to deszcz w bibliotece fajnie jest”.

Biblioteka Gminna w Podegrodziu podczas tegorocznych wakacji zaprosiła wszystkie dzieci do udziału w zajęciach pod hasłem „Czy to słońce, czy to deszcz w bibliotece fajnie jest”. Zajęcia rozpoczęły się 5 lipca i trwały do 28 lipca. Miały na celu zachęcenie dzieci do czynnego i aktywnego spędzania czasu wolnego w grupie  rówieśników, jak również uczyły  kreatywnego myślenia, współpracy w grupie oraz wskazywały  jak interesująco można spędzić wolny czas. Uczestnikom spotkań uświadomiliśmy, że biblioteka to miejsce, gdzie nie tylko można wypożyczyć książkę, ale również spotkać swoich rówieśników. W ciągu wakacyjnych tygodni przygotowaliśmy dla najmłodszych czytelników wiele atrakcji. Spotkania odbywały się dwa razy w tygodniu (wtorki i czwartki od 11.30 do 12.30) i okazały się niesłychanie popularne! Frekwencja rosła z dnia na dzień! Przy odrobinie fantazji, na każdych zajęciach tworzyliśmy coś wyjątkowego! Dzieci rozwijały zdolności plastyczne wykonując różnego rodzaju prace między innymi wazoniki ze zbędnych słoiczków, papierowe torebeczki origamii, kukiełki, kartki okolicznościowe z zastosowaniem techniki quilling, stworki z kamieni oraz prace narysowane węglem . Zajęcia przeplatały gry i zabawy ruchowe zarówno na sali jak i na zewnątrz na świeżym powietrzu. Odwiedziliśmy również Muzeum Lachów Sądeckich ,zapoznaliśmy dzieci z papierowym teatrzykiem jakim jest Teatrzyk Kamishibai oraz każdy uczestnik zilustrował własne  zakończenie Legendy o Skarbniku czyli ostatnią kartę Papierowego Teatru. Ilu uczestników tyle zakończeń…Najodważniejsi przyjęli  rolę opowiadacza i sami  przedstawili własne zakończenie w okienku Teatrzyku Kamishibai. Spotkania w bibliotece zaplanowaliśmy tak aby oprócz ciekawego spędzenia czasu można się było czegoś dowiedzieć i nauczyć. Z pomocą przyszedł nam gość specjalny- babcia Bronia, pod której czujnym okiem dzieci nauczyły się robić kwiaty z bibuły. Na każdych zajęciach podczas przerwy na odpoczynek dzieci wspólnie zasiadały do stołu, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek i soki. Zakończenie wakacji odbyło się w wyśmienitej atmosferze. Dzieci tańczyły  w rytmie wakacyjnych przebojów. Na koniec wszyscy uczestnicy  otrzymali dyplomy oraz ordery. Oprócz tych zajęć dzieci codziennie korzystały z komputera i Internetu. Dzięki ciekawej formie i dynamice zajęć, nie było mowy o nudzie. Wszystkim dzieciom dziękujemy za udział i zapraszamy za rok! Do zobaczenia!

23 i 24.06.2016r.- Rozstrzygnięcie całorocznego konkursu na najlepszego czytelnika

Konkurs na najlepszego czytelnika trwał od września 2015roku do maja 2016 roku. Jego celem było zachęcenie dzieci i młodzieży do korzystania z zasobów biblioteki, promocja czytelnictwa oraz utrwalenie nawyku obcowania z książką. Komisja konkursowa po wnikliwej analizie kont czytelniczych klas 0-IV wyłoniła 170 najlepszych czytelników ,którzy otrzymali nagrody książkowe. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy wszystkim uczniom wakacyjnego odpoczynku także przy ciekawej lekturze!

Zakończenie czytania dzieciom – 16.06.2016r.

 Dlaczego woda w Bałtyku jest słona?

Odpowiedź na to pytanie uzyskaliśmy 16 czerwca w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu podczas spektaklu teatralnego pt: „Zaczarowany młynek”.Zaczarowany młynek to pouczający spektakl oparty na motywach estońskiej legendy . Dzieci spotkały się z ubogim rybakiem, jego żoną, bratem bliźniakiem, bratową i obcym przybyszem. Pewnego dnia ubogi rybak dostaje od tajemniczego przybysza młynek. Okazuje się, że prezent nie jest zwyczajny… Historia uczy, że w życiu warto być dobrym i dzielić się z innymi nawet wtedy, gdy niewiele się posiada. Uczciwa i ciężka praca zawsze jest wynagradzana, a chytrość , skąpstwo i lenistwo zazwyczaj gubi. Barwny , interaktywny spektakl z pięknymi strojami, scenografią i oryginalną muzyką zachwycił wszystkich małych widzów. Najmłodsi mieli możliwość wystąpienia na scenie razem z aktorami, współtworzenia przedstawienia i kreowania baśniowego świata.

 

 

 

 

 

10.06.2016r.- Rozstrzygnięcie Gminnego konkursu recytatorskiego wierszy Wandy Chotomskiej

W dniu 10.06.2016r. salę Biblioteki w Podegrodziu wypełniły dzieci z dziewięciu oddziałów przedszkolnych w sumie osiemnastu uczestników. Przedszkolaki zmierzyły się z utworami Wandy Chotomskiej.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu trzymała pieczę komisja. Dzieci były bardzo dobrze przygotowane, a ich interpretacje wierszy nie raz wywoływały uśmiech na twarzach jury i widzów. Podczas obrad komisji, w ramach wspólnej zabawy bibliotekarka przedstawiła dzieciom teatrzyk Kamishibai i jego krótką historię oraz zaprezentowała legendę o „Skarbniku”. Jury nagrodziło starania wszystkich uczestników, wyróżniając najlepsze przedstawienia z podziałem  na miejsca:

I miejsce : Amelia Potoniec - Szkoła Podst. w Olszanie

II miejsce: Krystian Ciapała – Niepubliczne Przedszkole w Podegrodziu

III miejsce: Tymoteusz Schneider – Szkoła Podst. w Stadłach

Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Teatrzyk Kamishibai - 24.05.2016r.

 Dnia 24.05.2016 roku ramach  promocji czytelnictwa Biblioteka zaprosiła dzieci na nietypowe spotkanie. Dlaczego nietypowe? Otóż dlatego, że na  spotkaniu został przedstawiony czarodziejski Teatrzyk Kamishibai.
Dzieci po raz pierwszy spotkały się z taką formą czytania, więc na początku  zastanawiały się, w jaki sposób drewniana skrzynka może zamienić się w  teatrzyk. Wszystko wyjaśniło się, gdy dzieci wspólnie z panią bibliotekarką wpadły na pomysł, że być może pomoże w tym zaklęcie, tak też się stało i po kilku próbach jedno zadziałało  „Abrakadabra, hokus pokus, teatrzyku otwórz się!, „kurtyna podniosła się” i przedszkolaki obejrzały i wysłuchały przygód wesołych „Groszków”. Przedszkolakom bardzo podobał się Teatrzyk Kamishibai, pani bibliotekarka wytłumaczyła dzieciom, że słowo to pochodzi z języka japońskiego: kami – oznacza papier, natomiast shibai – sztuka. Dlatego też teatrzyk ten nazywany jest również teatrem ilustracji bądź teatrem obrazkowym. Książka „wystawiana” w teatrzyku składa się kartonowych planszy z ilustracjami, natomiast tył karty zarezerwowany jest na tekst, który czyta opowiadacz. Pani bibliotekarka zaprezentowała maluchom jak wygląda taka karta, a później każde dziecko namalowało dalsze przygody groszków, po czym zamienili się w opowiadaczy.  Każda przygoda była barwna i ciekawa, brawom nie było końca. Pod koniec spotkania przedszkolaki poczęstowane zostały słodkim upominkiem.

 

Maria Szewczyk - Bibliotekarzem Roku 2015 Województwa Małopolskiego.

W ramach VI edycji ogólnopolskiego konkursu Bibliotekarz Roku, organizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich tytuł Małopolskiego Bibliotekarza Roku 2015 zdobyła Pani Maria Szewczyk, dyrektor Gminnej Biblioteki  w Podegrodziu.

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie w dniu 17 maja 2016 roku odbyła się uroczysta Gala wręczenia Medalu Bibliotekarza Roku 2015 Województwa Małopolskiego. Galę finałową poprowadzili Dorota Rzepka – przewodnicząca Zarządu Małopolskiego Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i Jerzy Woźniakiewicz – dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Celem Konkursu była promocja zawodu bibliotekarza, odkrywanie jego prawdziwego znaczenia i wartości dla społeczności lokalnych, którzy swój zawód traktują jak misję i swoją pasję.

W uroczystości wzięła udział Pani Wójt Małgorzata Gromala i Grzegorz Lipiec z zarządu województwa małopolskiego. Podczas uroczystości zaprezentowano sylwetki nominowanych. Galę uświetnił„Literacki Koncert Życzeń w wykonaniu młodzieży krakowskiego liceum ogólnokształcącego oraz Kapela Regionalna z Podegrodzia.

Honorowy patronat nad wojewódzkim etapem konkursu objąłJacek Krupa Marszałek Województwa Małopolskiego.
Pani Marii Szewczyk życzymy, aby to wyróżnienie stało się inspiracją do dalszych działań, a efekty pracy trafiały do jak największej liczby Czytelników, oraz kolejnych sukcesów w pięknej pracy bibliotekarskiej.

Z książką na walizkach – spotkania autorskie 28 i 29.05.2016r

Z okazji V małopolskiego Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami „Z Książką na Walizkach –Odkrywcy spotkania z historią” połączonych  z „Tygodniem Bibliotek” w  Bibliotece Gminnej w Podegrodziu odbyły się w czwartek i piątek 28-29 maja 2016 roku spotkania autorskie z :  Panią Anną Czerwińską- Rydel i Grażyną Bąkiewicz. Uczniowie klas III i IV oraz gimnazjaliści dowiedzieli się kiedy powstała pierwsza książka, co skłoniło pisarki do jej napisania ,skąd czerpią, pomysły, mieli również możliwość zadawania pytań pisarką z czego chętnie skorzystali. Pytania były różne, niektóre bardzo trudne, ale na wszystkie otrzymali wyczerpującą odpowiedź. Spotkanie z autorkami książek było bardzo pouczające, uczące pokory do historii i wydarzeń z tamtego okresu. Warto wspomnieć, że przed spotkaniem z pisarkami uczniowie przygotowywali się z czytając i opracowując, a nawet pisząc testy z wiedzy o książkach autorek Na zakończenie wszyscy chętni otrzymali pamiątkowy wpis z dedykacją autorek, a dzieci mogły zakupić książki wraz z dedykacją. W ramach akcji „Z Książką na Walizkach” Wydawnictwo Literatura ogłosiło konkurs plastyczno-literacki pt. „Odkrywcy”. Do biblioteki  wpłynęło dużo prac uczniów klasy III i IV, oraz gimnazjum . Komisja wybrała po 3 prace i nagrodziła nagrodami książkowymi i dyplomem.

Wiersze Wandy Chotomskiej - eliminacje do konkursu - 18.05.2016r

W dniu 18 maja  przedszkolaki ze Szkoły Podst. w Gostwicy i 19 maja przedszkolaki z Brzeznej wzięły udział w eliminacjach do Gminnego Konkursu Recytatorskiego pt. „Wierszy Wandy Chotomskiej”. Uczestnicy konkursu przygotowani przez swoje  wychowawczynie zaprezentowali widowni swoje talenty recytatorsko-aktorskie, jury natomiast miało za zadanie wybrać dwójkę dzieci, która będzie reprezentować swoje przedszkole w II etapie tegoż konkursu. Trzymamy za nich kciuki, bo to oni 10 czerwca wystąpią na scenie Biblioteki Gminnej w Podegrodziu by powalczyć o pierwsze miejsca. Dzieci za swój trud zostały nagrodzone, wszyscy, którzy wzięli udział w eliminacjach obdarowano dyplomem i pięknie ilustrowaną książką.

Czytanie dzieciom ”Biblioteka w świecie legend”- 11.05.2016r.

Dnia 11.05.2016 roku do Bibliotekę po raz kolejny odwiedziły przedszkolaki z Gminnego Przedszkola w Podegrodziu, aby znów wraz z nami przenieść się do świata legend. Spotkanie  rozpoczęło się od przeczytania legendy związanej ze Śląskiem a mianowicie legendy o Skarbniku. Przeczytana legenda bardzo zaciekawiła małych słuchaczy o czym świadczyły zainteresowane wyrazy twarzy dzieci. Następnie dzieciaki odpowiadały na pytania dotyczące tekstu oraz zmierzyli się z zadaniem, które polegało na wyznaczeniu górnikowi drogi w labiryncie tak, aby doszedł on do kopalni. Wspólnie rozwiązaliśmy krzyżówkę związana z pracą górnika. Nie zabrakło oczywiście zabawy ruchowej gdzie dzieci przy muzyce ,,zamieniały” się w postać z bajki. Na zakończenie dzieci otrzymały słodki poczęstunek oraz zaśpiewały piosenkę.

 

Gminne Dni Godności Osób Niepełnosprawnych

W dniach od 5 do 6 maja odbywały się w Gminie Podegrodzie „Gminne Dni Godności Osób Niep­ełno­spra­wnyc­h”. 6 maja w Bibliotece miało miejsce przedstawienie „Leśne przygody-Orzeszek” dla przedszkolaków i uczestników konkursu plastycznego. Był to występ grupy teatralnej „Psotnik” ze Stowarzyszenia „Promyk” . Kolorowe stroje i treść przedstawienia zrobiły duże wrażenie na publiczności. Po występie  został przedstawiony filmie o uczestnikach WTZ oraz ich codziennej pracy przygotowany przez Panią Patrycję Sojkę, psycholog z WTZ w Gostwicy. Następnie zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego pt. ,,Niepełnosprawność niejedno ma imię…”. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było zapoznanie uczniów szkół podstawowych z VI częścią wydanych przez Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Światełko” „Bajek bez barier” pt.: „Leo i Nela”, traktującym o niepełnosprawności ruchowej oraz wykonanie ilustracji do omawianej bajki. Jury przyznało następujące nagrody: I miejsce - Adam Rams, SP w Olszanie, za pracę „Pomoc niepełnosprawnym,  II miejsce - Kamila Kumor, SP w Brzeznej, za pracę „Marzenia Neli” , III miejsce - Filip Bodziony, SP w Długołęce, za pracę „Serce Przyjaciela”. Wyróżnienia: Zuzanna Golonka, SP w Brzeznej, za pracę „Spotkanie w parku",  Oliwia Chełmecka, SP w Olszanie, za pracę „Wrażliwe serce”, Nicola Olchawa, Zespół Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Podegrodziu, za pracę „Moja przyjaciółka Nela”. Ponadto uczestnicy WTZ wyróżnili pracę „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie” Gabrieli Oleksy z SP w Brzeznej, Dyrektor Biblioteki Gminnej w Podegrodziu, Pani Maria Szewczyk ufundowała nagrodę dla Emilii Fiut z SP w Brzeznej –Litaczu  za pracę "Razem weselej". Nagrodę dla Nikoli Kożuch z SP w Brzeznej za pracę "Mój wierny przyjaciel" ufundował radny powiatowy, Pan Zenon Szewczyk. Prace konkursowe wykonane przez dzieci można było przez kilka dni podziwiać w Bibliotece, gdzie została zorganizowana wystawa. 

 

Małopolski Bibliotekarz Roku 2015

Małopolski Bibliotekarz Roku 2015

14 marca w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie obradowała Kapituła przyznająca medal ,,Małopolski Bibliotekarz Roku”.
W tym roku rozpatrywano kandydatury pięciu nominowanych, wśród których znalazła się również kandydatka z naszej Gminy. 
W tajnym głosowaniu Kapituła tytuł Małopolskiego Bibliotekarza Roku 2015  został przyznany  pani Marii Szewczyk -  dyrektorowi Biblioteki Gminnej w Podegrodziu.
Gala wręczenia medalu odbędzie się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, 17 maja 2016 r.
Otrzymując ten zaszczytny  tytuł   pani Maria Szewczyk została  jednocześnie kandydatką Małopolski w Ogólnopolskim Konkursie na Bibliotekarza Roku 2015
.
Podczas tego konkursu,   organizowanego  przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich  w Warszawie,  spośród  najbardziej cenionych  w poszczególnych województwach bibliotekarzy wybierany będzie Bibliotekarz Roku cieszący się największym uznaniem w kraju.

Naszej Laureatce gratulujemy  niezwykłych osiągnięć, a wszystkich  zachęcamy  do głosowania, które odbędzie się  od 18 kwietnia do 15 maja na stronie internetowej SBP.

 

Cała Polska czyta dzieciom - 8 maja 2016r.

 Na kolejnym już spotkaniu w Bibliotece Gminnej filia Gostwica, odbył się seans kreatywnego czytania – czyli Teatrzyk Kamishibai.
Dzieci z oddziału „O „po raz pierwszy spotkały się z taką formą czytania, więc na początku  zastanawiały się, w jaki sposób drewniana skrzynka może zamienić się w  teatrzyk. Wszystko wyjaśniło się, gdy dzieci wspólnie z panią bibliotekarką wpadły na pomysł, że być może pomoże w tym zaklęcie, tak też się stało i po kilku próbach jedno zadziałało  „Abrakadabra, hokus pokus, teatrzyku otwórz się!, „kurtyna podniosła się” i przedszkolaki obejrzały i wysłuchały przygód wesołych „Groszków”. Dzieci w trakcie przedstawienia naśladowały bohaterów opowiadania, były groszkami,  wiatrem, słońcem, ptaszkami i motylkami.  Przedszkolakom bardzo podobał się Teatrzyk Kamishibai, pani bibliotekarka wytłumaczyła dzieciom, że słowo to pochodzi z języka japońskiego: kami – oznacza papier, natomiast shibai – sztuka. Dlatego też teatrzyk ten nazywany jest również teatrem ilustracji bądź teatrem obrazkowym. Książka „wystawiana” w teatrzyku składa się kartonowych planszy z ilustracjami, natomiast tył karty zarezerwowany jest na tekst, który czyta opowiadacz. Pani bibliotekarka zaprezentowała maluchom jak wygląda taka karta, a później każde dziecko namalowało dalsze przygody groszków, po czym zamienili się w opowiadaczy.  Każda przygoda była barwna i ciekawa, brawom nie było końca. Pod koniec spotkania przedszkolaki poczęstowane zostały słodkim upominkiem i umówiliśmy się na kolejne kreatywne czytanie.

 

Informacja

Kochani Czytelnicy!


Serdecznie zapraszamy do naszej Czytelni Czasopism, dostępnej w godzinach pracy biblioteki. Zapewniamy, że każdy znajdzie coś dla siebie, gdyż oprócz prasy dla dorosłych o różnorodnej tematyce oferujemy magazyny młodzieżowe oraz czasopisma dla dzieci. Czytelnia jest wyposażona w wygodne sofy oraz stoliki, gdzie oprócz dostępnej prasy można przeczytać dobrą lekturę. Specjalnie dla naszych Czytelników udostępniamy prasę codzienną, miesięczniki i kwartalniki oraz wydawnictwa lokalne. Poniżej zamieszczamy spis czasopism dostępnych w naszej pięknej bibliotece.

Prasa codzienna: Gazeta Krakowska, Rzeczpospolita

Dwutygodnik : Przyjaciółka

Miesięczniki : Poradnik domowy, Poznaj Świat, Wiedza i życie, Sądeczanin, Poradnikbibliotekarza

Czasopisma dziecięce: ABC, Kumpel, Świerszczyk, Promyczek

Prasa lokalna: Wieści Podegrodzkie, King

Serdecznie zapraszamy!

 

Lekcje biblioteczne – 22.04.2016r.

Układaniem historyjek obrazkowych , baśniową krzyżówką i grupową rywalizacją ze znajomości baśni rozpoczęliśmy lekcje biblioteczne dla pierwszoklasistów. Nauka poprzez zabawę wprowadziła uczniów w dobry nastrój. Następnie po krótkim zapoznaniu się z pracą i działalnością naszej Biblioteki uczniowie mogli samodzielnie poszukać sobie książki w katalogu online jak i na półce. Na zakończenie otrzymali słodki poczęstunek.

Wystawa prac artysty malującego ustami i nogami Stanisława Kmiecika 18.04.2016 do 08.05.2016r

Są ludzie, którzy do malowania nie używają rąk a tworzą przepiękne obrazy od których nie sposób oderwać oczu. Potrafią oni dostrzec piękno otaczającej rzeczywistości, potrafią dzielić się swoimi uczuciami, wrażeniami i przenieść to wszystko na papier i płótno. Jest to ich pasja której trzeba poświęcić wiele czasu i cierpliwości ale efekty są niesamowite. Jak piękne i imponujące prace tworzą osoby malujące nogami mogliśmy przekonać się podczas wystawy Stanisława Kmiecika z Krakowa.

21 kwietnia na otwarcie wystawy prac artysty malującego ustami i nogami Stanisława Kmiecika do Sali Biblioteki Gminnej w Podegrodziu przyszli gimnazjaliści z Podegrodzia i z Brzeznej, jak również podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej  w Gostwicy z wychowawcami. Przyszli by poznać niepowtarzalnego człowieka, wybitnego artystę i móc na własne oczy zobaczyć jak powstają jego prace. Panu Stanisławowi podczas spotkania towarzyszyła żona Monika, która opowiadała o twórczości męża. Oboje uwielbiają spotkania z ludźmi w każdym wieku. Starają się dzięki temu przekazać i udowadniać, że człowiek mimo swojej niepełnosprawności jest w stanie osiągnąć wiele, potrzebuje tylko motywacji, musi być konsekwentny w swoim działaniu i nie dać się stłamsić jeśli czuje, że w czymś jest dobry musi dołożyć wszelkich starań by osiągnąć zamierzony cel. Ten wzięty malarz-samouk urodził się w Klęczanach koło Nowego Sącza. Nie mając od urodzenia rąk, już jako 5 letni chłopiec zaczął malować ustami i nogami, stosując różne techniki malarskie. Ulubione tematy malarskie to krajobraz rodzinnych okolic, martwa natura, akt, a także obrazy surrealistyczne pełne bardzo osobistych metafizycznych nastrojów. Jego wielką miłością są również  samochody. Brał udział w rajdach samochodów terenowych 4x4. Do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami z siedzibą w Księstwie Lichtenstein-VDMFK należy od 1989 roku jako stypendysta a od 2005 roku został członkiem zrzeszonym. Prace malarza można oglądać na kartkach świątecznych w kalendarzach wydawanych przez wydawnictwa na całym świecie współpracujące z VDMFK. 

Spotkanie z Panią Moniką i panem Stanisławem to wyjątkowa lekcja, której nie zapomną z pewnością na długi czas zaproszeni goście oraz uczniowie gimnazjum. Otwiera ona oczy na wiele problemów, ale także uczy ważnej rzeczy. Nasz wygląd nie jest ważny, ważne jest to jacy jesteśmy i co potrafimy robić bo każdy ma jakiś talent, który powinien rozwijać. Jednym przychodzi to łatwiej, inny potrzebuje więcej czasu. Ale dzięki pracy nad sobą można osiągnąć wszystko. 

Czytanie dzieciom- 20.04.2016r

20.04.2016 roku do biblioteki przyszły na spotkanie maluszki z Gminnego Przedszkola w Podegrodziu. Razem z dzieciaczkami przenieśliśmy  się do ,,Świata zwierząt”. Dzieci z zaciekawieniem i zainteresowaniem obejrzeli prezentację o zwierzątkach zarówno tych żyjących na świeci jak i tych bajkowych, którym towarzyszyła krótka charakterystyka. Następnie wybraliśmy się na wycieczkę do zoo, naśladując poszczególne zwierzęta, które tam spotkaliśmy  oraz wspólnie rozwiązywaliśmy zagadki. Na zakończenie przenieśliśmy się ,,Na  zieloną łąkę” wcielając się przy muzyce w role zajączków. Dzieciaczki zaśpiewały ulubione piosenki i otrzymały słodki upominek.

Czytanie dzieciom ”Biblioteka w świecie legend”-13.04.2016r

 

 

 

 

 

Dnia 13.04.2016 i 10.05.2016 roku wraz z dziećmi z Gminnego Przedszkola w Podegrodziu i Prywatnego Przedszkola "Kraina Bajek" przenieśliśmy się do Torunia ,aby zasmakować Toruńskich specjałów. Spotkanie rozpoczęło się od zaznaczenia na mapie Polski miasta, o którym będzie mowa na spotkaniu. Następnie przedszkolaki z zainteresowaniem wysłuchali legendy o Toruńskich pierniczkach i rozwiązali quiz. Świetnie poradzili sobie z tym zadaniem , udowadniając że z uwaga słuchali legendy. Wiele radości i uśmiechu na twarzy dostarczyła maluchom zabawa  pt. ,,Podróż”. Na zakończenie  przedszkolaków czekała  słodka niespodzianka bowiem z zamkniętymi oczami rozpoznawali pierniczki po smaku. Określali to co czują, jakie są ciasteczka, które próbują oraz określali kształt.  Natomiast dzieci w podziękowaniu za spotkanie zaśpiewali piosenkę.

 


 

 

 


 

 

 

Lekcja biblioteczna - 30.03.2016r.

Na lekcję biblioteczną w dniu 30.03.2016r.do naszej biblioteki przyszli drugoklasiści i jak zawsze  na zajęciach zapoznali się z pracą i działalnością Biblioteki ,pani Bibliotekarka przeprowadziła konkurs ze znajomości baśni i lektur .

Czytanie dzieciom - 06.04.2016r.

Dnia 06.04.2016 roku do Biblioteki na wspólne czytanie przyszli nasi najmłodsi  czytelnicy z Gminnego Przedszkola .Razem z dzieciaczkami znaleźliśmy się w ogródku i z dziadkiem sadziliśmy „Rzepkę”. Po uważnym wysłuchaniu utworu dzieci otrzymały układankę a ich zadaniem było ułożenie po kolei wszystkich postaci, które pomagały dziadkowi ciągnąć rzepkę. Maluchy świetnie poradziły sobie z tym zadaniem. Następnie przyszedł czas na zabawę ruchową ,,Taniec misia”, która wywołała mnóstwo radości i uśmiechów. Nie zabrakło oczywiście słodkiego poczęstunku.

Cała Polska czyta dzieciom - 23.03.2016r.

23.03.2016r. przyszły do Biblioteki Gminnej Filia w Gostwicy dzieci z oddziału zerowego wraz z wychowawcą ze szkoły Podst. w Gostwicy. Tematem naszych zajęć były zbliżające się święta Wielkiejnocy. Książką wprowadzającą nas do rozmowy o świętach była „Opowieść Wielkanocna” ilustrowana kolorowymi sylwetami. Po wysłuchaniu opowiadania maluchy dzieliły się ze sobą  swoją wiedzą i przeżyciami na temat tradycji i zwyczajów związanych z  tymi pięknymi świętami. Nie zabrakło też czasu na wykonanie kolorowej pisanki z papieru i zabawę ruchową „gąski”.

Cała Polska czyta dzieciom - 24.02.2016r.

24 lutego 2016r. do Biblioteki Gminnej Podegrodzie Filia Gostwica przyszły dzieci z oddziału zerowego ze Szkoły Podstawowej w Gostwicy. Wspólnie wysłuchaliśmy książki pt. „Kruk Skarpetka. Czy warto kłamać, czyli o tym, że prawda zawsze wychodzi na jaw”.
To opowieść o kruku Skarpetce i jego przyjaciołach, którzy cały czas mówili nieprawdę co skończyło się nieciekawie. Książka ta wzbudziła  w dzieciach przemyślenia, zgodnie stwierdziły, że nie należy kłamać, trzeba zawsze mówić prawdę. Nie zabrakło nam także czasu na zabawę ruchową, w której dzieci musiały po wysłuchaniu pytania dobiec do prawdziwej odpowiedzi. Rywalizacja była zacięta, ale mistrz został tylko jeden.
Na zakończenie maluszki wykonały  piękne skarpetki dla kruka.

Cała Polska czyta dzieciom - 10.02.2016r.

10.02.2016r. na cykliczne zajęcia do Biblioteki Gminnej Filia Gostwica przyszły dzieci z zerówki ze Szkoły Podst. w Gostwicy wraz ze swoją panią. Podczas naszego spotkania przeczytaliśmy książkę z serii wychowanie przez czytanie pt. „Tupcio  Chrupcio. Ja się nie boję”. Jak zwykle po wysłuchaniu książeczki przeszedł czas na ciekawą dyskusję  dotyczącą lektury, z której wynikło, że każdy z nas czegoś się boi, a takie opowiadania pomagają nam przełamać strach. Mamy nadzieję, że te zajęcia były pożytecznie spędzonym czasem i wiele nas nauczyły. Przedszkolaki za wzorowe i aktywne  uczestnictwo w zajęciach otrzymały kolorowe zakładki i słodki upominek

Cała Polska czyta dzieciom - 22.03.2016r.

 

22.03.2016r. odwiedziły Biblioteką Gminną Filię w Olszanie dzieci z oddziału zerowego wraz z wychowawcą ze szkoły Podst. w Olszanie. Przeczytaliśmy tym razem „Opowieść Wielkanocną” ilustrowaną kolorowymi sylwetami. Z wielkim zainteresowaniem dzieci wysłuchały opowiadania. Dało to początek do wspólnej rozmowy na temat zbliżających się świąt i przygotowania do nich. Przybliżyliśmy sobie tradycje i zwyczaje z nimi związane. Dzieci opowiadały o zwyczajach, które kultywuje się w ich domach. Każdy uczestnik miał za zadanie dokończyć pisankę rysując po śladzie, a następnie pięknie ją pokolorować. Zakończyliśmy zajęcia zabawą ruchową Wielkanocne zajączki.

 

Mistrz pięknego czytania” II edycja - 15.03.2016r.

We wtorek 15 marca 2016r. odbył się konkurs pt. ”Mistrz pięknego czytania” II edycja zorganizowany przez Bibliotekę Gminną Podegrodzie Filia Olszana oraz szkołę Podst. w Olszanie.  Do konkursu zgłosiło się 19 uczestników, których oceniała komisja w składzie pani Piekara Katarzyna dyrektor szkoły Podst.
w Olszanie, Pani Koterla Anna nauczyciel w Szkole Podst. w Olszanie oraz Plata Żaneta bibliotekarka z Biblioteki Gminnej w Podegrodziu. Zadaniem każdego z uczestników w pierwszej części
było jak najpiękniejsze  zaprezentowanie fragmentu wybranej przez siebie książki. W drugiej części uczestnicy musieli zaprezentować  wylosowany fragment książki.  Czas każdej prezentacji wynosił 3 min. Jury oceniało: dykcje i tempo czytania, modulację głosu i interpretację czytanego tekstu, sposób przekazywania emocji oraz ogólny wyraz artystyczny. Po prezentacji wszystkich osób i podliczeniu punktów w tym roku tytuł „Mistrz Pięknego Czytania” w kategorii klas I-III otrzymał Sebastian Zięba z klasy III, natomiast w kategorii klas IV- VI tytuł ten uzyskała Marysia Mamala z kl. V. Dodatkową atrakcjąpodczas oczekiwania na wyniki konkursubyło zmierzenie się z przysłowiami. Chętni mieli za zadanie namalować wylosowane przysłowie, publiczność zaś miała za zadanie odgadnąć o jakie przysłowie chodzi. Konkurencja ta wszystkim bardzo się  spodobała, wywołała salwy śmiechu.

Laureaci konkursu „Mistrz pięknego czytania 2016r.”

klasy I- III

I miejsce i tytuł mistrza „Pięknego czytania 2016r.” Sebastian Zięba klasa III

II miejsce Adaś Rams kl. I

II miejsce Nikola Potoniec kl. II

                  David Kulak kl. III

klasy IV- VI

I miejsce i tytuł mistrza „Pięknego czytania 2016r.” Marysia Mamala kl. V

II miejsce Agnieszka Pawłowska kl. V

III miejsce Kinga Potoniec kl. VI

                   Monika Potoniec KL. VI

Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

Cała Polska czyta dzieciom - 23.02.2016r.

23 lutego 2016r. do Biblioteki Gminnej Podegrodzie Filia Olszana przyszły dzieci z oddziału zerowego ze Szkoły Podstawowej w Olszanie.  Tematem przewodnim naszych zajęć było prawda i kłamstwo. Wspólnie wysłuchaliśmy książki pt. „Kruk Skarpetka. Czy warto kłamać, czyli o tym, że prawda zawsze wychodzi na jaw”. To opowieść o kruku Skarpetce i jego przyjaciołach, którzy cały czas mówili nieprawdę. Po przeczytaniu książki wywiązała się rozmowa, w której żywo uczestniczyły dzieci. Zgodnie stwierdziły, że nie należy kłamać, trzeba być prawdomównym i  jak mówi przysłowie „kłamstwo ma krótkie nogi”. Nie zabrakło nam także czasu na zabawę ruchową, w której dzieci musiały po wysłuchaniu pytania dobiec do prawdziwej odpowiedzi, a było przy tym śmiechu co niemiara. Piękne prace plastyczne wykonane przez maluchy były zwieńczeniem naszych zajęć.

Cała Polska czyta dzieciom 06.04.2016r

Dnia 06.04.2016r na wspólnym czytaniu w Bibliotece Gminnej Filia Gostwica jak zawsze spotkały się dzieci z oddziału zerowego. Specjalnym gościem, który przyjął zaproszenie na Bajkowy Poranek był rodzic pani Jolanta Bodziony. Przeczytała dzieciom bajkę pt. „O rybaku i złotej rybce” w przekładzie Juliana Tuwima. Bardzo ładna bajka z morałem, dzieci po jej wysłuchaniu jednogłośnie stwierdziły, że  „Warto cieszyć się z tego, co się ma, bo można wszystko stracić”. Zerówkowicze wykonały także kolorowe  ilustracje do bajki. Słodkim poczęstunkiem przyniesionym przez naszego gościa zakończyliśmy nasze wspólne zajęcia.

Cała Polska czyta dzieciom - 09.02.2016

Dnia 09 lutego 2016r.  Filię Biblioteczną w Olszanie odwiedziły dzieci z oddziału zerowego ze Szkoły Podst. w Olszanie  były  to zajęcia pod hasłem „Uczymy się współpracy”.
W trakcie spotkania dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Franklin uczy się współpracy”.
Po przeczytaniu książki  rozmawialiśmy  dlaczego należy ze sobą współpracować i co to w ogóle znaczy współpraca, na czym ona polega. Dzieci chętnie uczestniczyły w rozmowie, podawały piękne przykłady współpracy. Zajęcia te również były  okazją do  wypróbowania umiejętności współpracy poprzez uczestnictwo w zabawach ruchowych. Na zakończenie dzieci wykonały piękną zakładkę do książki i tu także ze sobą współpracowaliśmy

Lekcja biblioteczna w Bibliotece Filia Olszana - 12.01.2016r

12.01.2016r. w Bibliotece Gminnej Podegrodzie Filia Olszana przeprowadzona została lekcja biblioteczna. Uczestnicy zajęć z klasy IV ze Szkoły Podst. w Olszanie mogli dowiedzieć się o zbiorach bibliotecznych oraz w jaki sposób poruszać się po bibliotece by móc dotrzeć do poszukiwanej pozycji książkowej. Zapoznali się z katalogiem bibliotecznym kartkowym i elektronicznym, jak wygląda i jakie elementy zawiera karta katalogowa, dowiedzieli się o sposobie ułożenia książek na regałach i w katalogu  Po krótkim wykładzie uczniowie mieli możliwość zastosowania wiedzy w praktyce, wyszukiwali podane książki w katalogach oraz odnajdywali je na bibliotecznych regałach. Próbowali także stworzyć kartę katalogową do podanych pozycji. Mamy nadzieję, że lekcja  przybliżyła czytelnikom umiejętność poruszania się po bibliotece i orientacji w jej zbiorach.

Czytanie dzieciom -„Biblioteka w świecie legend”-16.03.2016r

 

 

 

 

 

 

 Dnia 16.03.2016 i 05.04.2016 roku wraz z dziećmi z Gminnego Przedszkola i Prywatnego Przedszkola w Podegrodziu wyruszyliśmy pociągiem w podróż po stolicy Polski-Warszawie. Śpiewając i poruszając się w rytm piosenki ,,Jedzie pociąg z daleka” zwiedziliśmy najciekawsze miejsca i zabytki Warszawy oglądając prezentację oraz krótko rozmawiając na ich temat . Dzieci również wysłuchały  uważnie dwie krótkie legendy pt: ,,Wars i Sawa” oraz ,,Syrena”. Następnie odpowiadały na pytania związane z przeczytanym tekstem i wskazywali na mapie Polski: Warszawę, Wisłę, góry i morze Bałtyckie. Nie zabrakło także zabaw ruchowych. Przedszkolaki świetnie bawiły się podczas zabawy ,,Pomniki” oraz zabawy ,,Szukaj swojego miejsca”, które były nawiązaniem do omawianej legendy. Na zakończenie zajęć dzieci zaśpiewały piosenkę oraz otrzymały słodki poczęstunek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konkurs- „Zimowa zabawa literacka” rozstrzygnięcie - 11.03.2016r.

W dniach od 03.02.2016r do 04.03.2016r. w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu odbywał się konkurs pt.” Zimowa zabawa literacka”. Naszym celem było promowanie czytelnictwa wśród młodszych dzieci ,rozwijanie wyobraźni , aktywności i umiejętności korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Konkurs skierowany był dla uczniów klas I- IV, a rozpoczął się od przygotowania literackich krzyżówek, rebusów i zagadek z lektur szkolnych i postaci z bajek . Hasło konkursu brzmiało:” Przyjdź- odpowiedz- wygraj”. Osoby chętne do udziału w  konkursie musiały przyjść do Biblioteki odebrać kartkę z zadaniami, rozwiązać i wpisać odpowiedzi. Zasada konkursu była bardzo prosta „Odbierz zagadkę, wpisz poprawne hasło, wrzuć do urny i wygraj”. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Finał konkursu odbył się 11.03.2016r.Z pośród wszystkich prawidłowych odpowiedzi wylosowanych zostało 10 uczniów, którzy otrzymali nagrody książkowe. Zwycięzcami z klasy I-II zostali: Joanna Zaczyk,  Anna Pajor, Nicola Olchawa, Mateusz Karpierz i Filip Konar, natomiast z klasy III-IV: Katarzyna Homoncik, Kamila Laciuga, Jakub Bochenek, Tomasz Mynarek oraz Szymon Ciągło. Wszystkim uczestnikom konkursu zostały wręczone dyplomy.

Czytanie dzieciom. 09.03.2016r

Dnia 09.03.2016 roku w  Bibliotece gościły najmłodsze dzieci z Gminnego Przedszkola w Podegrodziu. Wraz z maluchami przenieśliśmy się do wioski smerfów. Na początku dzieci zapoznały się z wyglądem smerfów oraz starali się odgadnąć ich imiona. Wspólnie zastanawiali się  nad charakterystyczną cechą, którą posiada każdy z nich. Następnie dzieci z zainteresowaniem wysłuchali bajki o Smerfoludzie, który niespodziewanie pojawił się w wiosce smerfów. Po wysłuchaniu przyszedł czas na wspólną rozmowę dotyczącą bajki oraz  wykonanie ,,smerfnych zadań” a mianowicie zadanie Smerfusia-,,Czworakowanie”  to fajna sprawa”, zadanie Łasucha-,,Sztafeta cukierkowa” oraz zadanie Pracusia-Wyścig z przeplataniem”. Zabawa była bardzo udana, o czym świadczyły zadowolone miny przedszkolaków.Na zakończenie spotkania otrzymały słodki upominek.

Czytanie dzieciom - "Biblioteka w świecie legend" - 02.03.2016r

Dnia 02.03 i 08.03.2016 roku maluchy z Gminnego Przedszkola w Podegrodziu oraz Prywatnego Przedszkola ,,Kraina bajek” po raz kolejny odwiedziły naszą bibliotekę. Tym razem poznaliśmy legendę ,,O smoku Wawelskim”. Spotkanie rozpoczęło się od ułożenia przez dzieci puzzli obrazujących wydarzenie z legendy o której będzie mowa oraz odgadnięcie jej nazwy. Przedszkolaki w wielkim skupieniu starali się wykonać zadanie oraz udzielić poprawnej odpowiedzi. Następnie wraz ze smokiem który zawitał do biblioteki przenieśliśmy się  do Krakowa poznając jego historię. Po wysłuchaniu legendy i wspólnej rozmowie przyszedł czas na zabawę. Maluszki świetnie bawiły się  podczas zabawy z chusta animacyjną ,,Kogo porwał smok wawelski?” oraz zabawy ruchowej ,,Smok goni swój ogon”. Na zakończenie sprawdziliśmy wiedzę dzieci na temat Krakowa rozwiązują wspólnie krzyżówkę oraz maluszki zaśpiewały piosenki, po czym otrzymały słodki upominek.

Lekcja biblioteczna - 13.03.2016r

 

13.03.2016r. Bibliotekę Gminną Podegrodzie Filię w Gostwicy odwiedzili wraz z wychowawczynią Beatą Platą uczniowie z kl. III ze Szkoły Podst. w Gostwicy.

Tematem lekcji bibliotecznej było „Jak korzystać ze słowników”. Na zajęciach uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą wiadomości o słownikach, ich rodzajach, budowie i funkcji słowników oraz zasadach korzystania.
Następnie młodzież podzielona na grupy miała za zadanie zapoznać się z danym  słownikiem i krótko przedstawić jego funkcje, budowę, układ treści. Uczniowie mieli również za zadanie wykonać ćwiczenia, które utrwalą zdobyte wiadomości np. wybrać spośród słowników odpowiedni dla poszukiwanej wiadomości po czym wyszukiwali podane wyrazy i odczytywali ich znaczenie, uzupełniali tekst poprawnymi wyrazami ortograficznymi.

Czytanie dzieciom-„Biblioteka w świecie legend”-17.02.2016r.


Na kolejnych spotkaniach ,które odbyły się  w  dniach 17.02 i 24.02.2016r ,dzieci z Przedszkola Gminnego dowiedziały się co to jest legenda oraz usłyszały legendy o  Podegrodziu.  Podegrodzie to prastara wieś położona w sercu Kotliny Sądeckiej ,jest to centrum regionu Lachów Sądeckich. Swą nazwę zawdzięcza położeniu pod grodem kasztelańskim, dawnym Sączem podegrodzkim, który wzniesiono w wieku XI na górze zwanej Groblą. Jak już wspomniałam dzieci wysłuchały legend o Podegrodziu min. „ Legenda o obrazie z Kaplicy św. Anny” , „Legenda o Zamczysku” i „Legenda o Zapadłej Dolinie”. Następnie przedszkolaczki odpowiadały na pytania związane z przeczytanymi legendami, śpiewały piosenki jak również bawiły się w zabawę „W jednej łodzi”.


 

Czytanie dzieciom – „Biblioteka w świecie legend”- 03.02.2016r

Wzorem ubiegłego roku, w bibliotece w Podegrodziu w dniach  03,09,10-02.2016 r rozpoczęliśmy kolejny już cykl spotkań w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Do naszej biblioteki zawitały dzieci z Gminnego Przedszkola w Podegrodziu oraz Prywatnego Przedszkola ,,Kraina bajek”. Maluchy uważnie i z zaciekawieniem wysłuchały historię o owieczce Hali  ,która mieszka na farmie razem ze swoją mamą i innymi zwierzętami. Niewiele jeszcze wie o świecie, ale, podobnie jak każde dziecko, jest ciekawska i dociekliwa. Jej przyjaciel Piesek Farmek zawsze zjawia się w odpowiednim momencie. Pomaga małej Hali i cierpliwie odpowiada na jej pytania. Po przeczytaniu bajeczki dzieci śpiewały piosenki , odpowiadały na pytania związane z przeczytanym tekstem oraz wykonywały obrazek odpowiadający treściom tekstu. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały  słodki upominek

Lekcje biblioteczne - 01.03 i 02.03.2016r

W dniach 01.03.2016 i  02.03.2016r, odbyły się lekcje biblioteczne dla klas V Szkoły Podstawowej w Podegrodziu. Po zapoznaniu się z działalnością i pracą w Bibliotece uczniowie mogli samodzielnie poszukać i zarezerwować sobie książki w katalogu online. Następny  etap lekcji bibliotecznej  polegał na przeprowadzeniu konkursu sprawdzającego wiedzę uczniów ze znajomości baśni.  Podzieleni na dwie  grupy uczniowie  pomimo rywalizacji, która im towarzyszyła  świetnie się bawili. Bardzo dobrze poradzili sobie z dopasowywaniem przysłów jak również z krzyżówkami związanymi z przerobionymi lekturami. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali upominek w formie książki O kulturze Łachów Sądeckich.

 

Ferie w Bibliotece - 2016r.

Podczas tegorocznych „Ferii z biblioteką” Biblioteka w Podegrodziu przygotowała dla dzieci ciekawe i inspirujące formy spędzenia wolnego czasu. Każde nasze spotkanie przebiegało w wesołej i "słodkiej" atmosferze. Biblioteka to miejsce przyjazne, w którym dzieci czuły się dobrze i bezpiecznie. Mali czytelnicy nie mieli powodu do narzekań. Wszak, kto chciał mógł przyjść do Biblioteki, gdzie dwa razy w tygodniu czekały na nie liczne atrakcje i niespodzianki.. Różnorodne formy zajęć skutecznie zachęcały najmłodszych do wszechstronnej aktywności i fantastycznej zabawy. Były to zajęcia o charakterze zabawowym i edukacyjnym. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia plastyczne podczas, których dzieci wykonywały min. kotki, pawie oraz pingwiny z wykorzystaniem różnych technik plastycznych. Mniejsze dzieci wykorzystując swoje zdolności i umiejętności manualne oraz  ruchowe rysowały, malowały , wyklejały , tańczyły .Starsze dzieci korzystały z gier dydaktycznych i Internetu. Dawkę świetnego humoru i dobrej zabawy dostarczyły dzieciom godziny pełne różnorodnych gier i zabaw planszowych. Najwięcej emocji wzbudziły zabawy ruchowe ćwiczące zręczność, refleks oraz uczące współpracy i koleżeństwa w grupie. Do Biblioteki zawsze przychodziła liczna gromada dzieci chętnie uczestnicząca w zajęciach. Mamy nadzieję, że czas spędzony w naszej Bibliotece na długo pozostanie w pamięci dzieci i z potęguje chęć korzystania z bogactw Biblioteki.

Święto Misia w Gostwicy - 02.12.2015

 

2 grudnia 2015r. Biblioteka Gminna Podegrodzie Filia Gostwica wraz ze Szkołą Podstawową w Gostwicy zorganizowały dla dzieci klas 0, I,  II i III  Dzień Pluszowego Misia. Każde dziecko w tym dniu przyniosło ze sobą swojego pluszowego przyjaciela by razem z nim wziąć udział w zabawie. Pani Ewa Iwańska i p. Małgorzata Oleś przygotowały moc atrakcji dla wszystkich uczestników. Opowiedziały o historii powstania pluszowej zabawki oraz
o powstaniu pomysłu na dzień pluszowego niedźwiadka. Były też czytane książki o tematyce misiowej, mnóstwo quizów, zagadek, układanie puzzli na czas, malowanie portretu misia
z zasłoniętymi oczami. A wszystko to było przeplatane tańcem, piosenkami o misiach tj. „Pokochaj Pluszowego Misia”, „Mam niedźwiadka pluszowego” i  ruchowo- muzycznymi zabawami tj. „Jadą,  jadą misie”, „Stary niedźwiedź mocno śpi”, „Podaj misia”. Najmłodsi uczestnicy wykonali piękne ilustracje misiów, a ich starsi koledzy recytowali wiersze
o swoich pluszowych przyjaciołach. Urodziny naszych pluszowych misiów zakończyliśmy zajadaniem się zdrowych, miodowych herbatniczków.

 

 

 

Zapraszamy na naszą galerię.

Konkurs recytatorski- Rymy Pani Zimy- 9,10 i 11.12.2015r.

 

W Bibliotece Gminnej Podegrodzie Filia Gostwica ,Brzezna i Olszana w dniach 9,10 i 11 grudnia 2015r.  zorganizowano konkurs recytatorski pt. „Rymy Pani Zimy”. Dzieci z oddziału przedszkolnego do których skierowany był konkurs zaprezentowały wiersze o tematyce zimowej. Mali artyści występujący na scenie wypadli rewelacyjnie, więc jury miało ogromny problem w wyborze zwycięzców . Ogromnymi brawami, dyplomami, książeczką i śniegowym bałwankiem nagrodzeni zostali wszyscy uczestnicy konkursu. Serdecznie dziękujemy rodzicom i wychowawczyniom za przygotowanie dzieci.

Konkurs- "Zakochaj się w literaturze"- 27.11.2015r.

W dniach od 01.10.2015r do 20.11.2015r. w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu odbywał się konkurs pt.” Zakochaj się w literaturze”. Naszym celem było promowanie czytelnictwa wśród młodszych dzieci.  Konkurs skierowany był dla uczniów klas I- IV, a rozpoczął się od przygotowania literackich zagadek z lektur szkolnych. Hasło konkursu brzmiało:” Czytaj- znajdź- wygraj”. Zagadki umieszczone na kolorowych serduszkach zostały zawieszone na sznurku między sztalugami, na którym umieszczona była informacja o konkursie oraz jego regulamin: „Zerwij zagadkę, wpisz odpowiedź, wrzuć do urny i wygraj”. Szata graficzna konkursu przyciągała uwagę, a sam konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Uczniowie rozwiązali ponad sześćdziesiąt zagadek literackich. Finał konkursu odbył się 27.11.2015.Z pośród wszystkich prawidłowych odpowiedzi wylosowanych zostało 10 uczniów, którzy otrzymali nagrody książkowe. Wszystkim uczestnikom konkursu zostały wręczone dyplomy oraz pamiątkowe zdjęcia. Mamy ogromną nadzieję, iż „rozkochaliśmy” najmłodszych w literaturze i dzięki temu częściej będą korzystać z ogromnych zasobów naszej Biblioteki.

 

Zapraszamy na naszą galerię.

 

Dzień Pluszowego Misia Filia Olszana - 24.11.2015 r.

W dniu 24 listopada swoje święto na całym świecie mają Pluszowe Misie , ulubieńcy wszystkich dzieci.  Pluszaki pocieszają, dodają otuchy i są nieodzowną przytulanką przy zasypianiu. Autorzy książek dla dzieci piszą o nich opowiadania, powieści i wiersze. Włączyliśmy się więc do wspólnej zabawy i świętowania. Poznaliśmy historię powstania pluszowej zabawki, przeczytaliśmy fragment książki  Cz. Janczarskiego pt. „Miś Uszatek”. Odgadywaliśmy zagadki związane z postaciami misiów z różnych książek. Nauczyliśmy się piosenki o misiach i razem z naszymi pluszowymi przyjaciółmi zajadaliśmy się miodkiem i chrupkami, a po łasuchowaniu przyszła kolej na gimnastykę ze swoim pluszowym ulubieńcem.

 

 Zapraszamy do naszej galerii.

Lekcje biblioteczne - listopad 2015r.

Lekcje biblioteczne są jedną z podstawowych form dostarczania informacji o funkcjonowaniu, zbiorach i ofercie Biblioteki. Uczą także korzystania ze źródeł oraz pozyskiwania potrzebnych informacji. W listopadzie odbyło się kilka takich spotkań z dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Podegrodziu, Po zapoznaniu się z działalnością i pracą w Bibliotece uczniowie mogli samodzielnie  poszukać sobie ulubionej książki. Następny  etap lekcji bibliotecznej  polegał na przeprowadzeniu konkursu sprawdzającego wiedzę uczniów ze znajomości lektur i baśni.  Podzieleni na dwie  grupy uczniowie  pomimo rywalizacji, która im towarzyszyła   świetnie się bawili. Bardzo dobrze poradzili sobie również z dopasowywaniem przysłów. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali upominek w formie książki i zakładki.

 

Święto Misia w Bibliotece - 23.11.2015 r.

Dnia 23.11.2015 roku w naszej Bibliotece wraz z dziećmi z Gminnego Przedszkola w Podegrodziu obchodziliśmy Światowy Dzień Misia. Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Zaproszone przedszkolaki przyniosły ze sobą pluszowe przytulanki i z uwagą wysłuchali historii powstania tej niezwykłej zabawki. Oczywiście nie mogło zabraknąć misiowych zabaw i zagadek. Ponieważ rozbudzanie zainteresowań czytelniczych stanowi podstawowy cel „spotkań z książką”,nie zabrakło więc głośnego czytania fragmentów ciekawych książek z „Misiowej biblioteczki”, których bohaterami są sympatyczne misie.Na zakończenie przedszkolaki otrzymały słodki poczęstunek. Święto Pluszowego Misia jest doskonałą okazją do pokazania dzieciom, że warto czytać książki i na długo zostanie w ich pamięci.

Zapraszamy do naszej galerii

 

Czytaj Lema, programuj Lego - warsztaty z robotyki - 09.11.2015 r.

Projekt "Zaprogramuj się na czytanie" to cykl warsztatów, które łączą promocję czytelnictwa z programowaniem. Innowacyjna formuła zajęć oparta jest na analizie opowiadań Stanisława Lema oraz nauce kodowania. Zorganizowane warsztaty z programowania, z użyciem kloców Lego zafascynowały zgromadzoną młodzież w naszej bibliotece . Zapał i zaangażowanie uczestników spotkania było bezcenne! 3 godzinne zajęcia minęły w mgnieniu oka a nauka przerodziła się w fantastyczna zabawę . W jaki sposób? Te niezwykłe momenty kilkugodzinnych zajęć, uchwyciliśmy na zdjęciach.

 Zapraszamy na naszą galerię

Lekcja biblioteczna - 21.10.2015r

Dnia 21.10.2015r. naszą Bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy IV i V Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II z Brzeznej- Litacza. Dzieci zapoznały się z zasadami funkcjonowania Biblioteki, regulaminem wypożyczania oraz dowiedziały się jak należy korzystać z katalogu online. Zwieńczeniem zajęć był teleturniej ze znajomości lektur szkolnych. Klasy zostały podzielone na dwa zespoły. W obu zespołach było widać cień rywalizacji. Uczniowie wykazali się dużą znajomością lektur więc każdy z nich był zwycięzcą. Świetnie poradzili sobie również z dopasowaniem poszczególnych przysłów.

 

Całą Polska czyta dzieciom -i My też- 03.06.2015

Bajkowy Poranek 03.06.2015r. upłynął w Bibliotece Gminnej Filia Olszan na wspólnym czytaniu kolejnej baśni Braci Grimm. Tym razem była to baśń pt. „Tomcio Paluszek”, czytana przez Panią strażak Skrzymowską Teresę. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się również o pracy strażaka, kto może nim zostać, jak udziela się pierwszej pomocy oraz przypomniały sobie numery alarmowe. Wspólne zdjęcie oraz słodki poczęstunek przyniesiony przez naszego gościa były zakończeniem Bajkowego Poranka.

Gimnastyka dla języka-eliminacje do konkursu -08.04.2015

08.04.2015r. w Filii Gminnej Biblioteki w Gostwicy odbyły się eliminacje do Międzygminnego konkursu recytatorskiego wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej pod hasłem „Gimnastyka dla języka”. Wzięły w nich udział dzieci z klasy 0 ze Szkoły Podstawowej w Gostwicy. Uczestnicy konkursu byli świetnie przygotowani, nie straszne były im językowe łamańce i dlatego też wszyscy zakwalifikowali się do drugiego etapu konkursu.

Komisja w składzie p. Grażyna Olszowska, p. Ewa Iwańska i p. Małgorzata Oleś przyznała następujące miejsca:

I miejsce

Fryzowicz Emilka wiersz pt. „ Królewna”

 

II miejsce

Fryzowicz Artur wiersz pt. „Wiosenny zawrót głowy”

 

III miejsce

Smoleń Miłosz wiersz „Coś strasznego”

Bodziony Krystian wiersz pt. „ Abecadło”

 

Uczestnikom wręczono pamiątkowy dyplom.

 

 

 

 

Cała Polska czyta dzieciom - i My też-15.04.2015

15.04.2015r. do Biblioteki Gminnej Filia Gostwica przyszły dzieci z Kl. 0 ze szkoły podstawowej w Gostwicy. Tym razem poznaliśmy kolejną baśń braci W. J. Grimm pt. „Złoty ptak”. A jak to w baśniach bywa zwierzęta mówią, rzeczy ożywają, a co najważniejsze dobro mimo wielu przeszkód zwycięża zło, dlatego maluchy chętnie przenoszą się w ten świat, świat wartości, który pozytywnie wpływa na ich wszechstronny rozwój.

 

Cała Polska czyta dzieciom- i My też - 18.03.2015

18.03.2015r. Wraz z  dziećmi z Kl. 0 ze szkoły podstawowej w Gostwicy,  przenieśliśmy się do krainy baśniami Braci W. J. Grimm
i poznaliśmy „Śpiącą królewnę”. Wspólnie przeżywaliśmy losy pięknej królewny i całego dworu, trzymając kciuki za szczęśliwe zakończenie.


 

Konkurs plastyczny- 24.06.2015

24.06.2015r. do Filii Gminnej Biblioteki w Gostwicy zaproszone zostały dzieci z klasy 0 ze Szkoły Podstawowej w Gostwicy na rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Zaczarowany Świat Baśni Braci Grimm”. Tymi zajęciami zakończyliśmy serię spotkań z Baśniami Braci Grimm organizowanymi w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”.

A oto laureaci konkursu:

Miejsce I

Lucyna Suchonek ilustracja do baśni „Złoty ptak”

Gabriela Skrzymowska ilustracja do baśni „Jaś i Małgosia”

 

oraz wyróżniono pięć prac

Magdalena Kubacka ilustracja do baśni „Czerwony Kapturek”

Szymon Skrzymowski ilustracja do baśni „Żabi Król”

Kamil Kumor ilustracja do baśni „Jaś i Małgosia”

Natalia Matyaszek ilustracja do baśni „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”

Emilia Fryzowicz ilustracja do baśni „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”

 

 

Prace konkursowe można oglądać na wystawie w naszej bibliotece.

Uczestnikom wręczono pamiątkowy dyplom, natomiast prace, które zdobyły I miejsce i prace wyróżnione otrzymały dodatkowo „zaczarowany ołówek” oraz pięknie ilustrowaną książkę.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dzieciom kolejnych sukcesów .

 

 

Cała Polska czyta dzieciom - i My też - 29.04.2015r

29.04.205r. w Bibliotece Gminnej Filia Gostwica spotkaliśmy ponownie na Bajkowym Poranku dla dzieci. Na początku zajęć uczniowie z kl. 0 ze szkoły w Gostwicy mieli za zadanie rozwiązać zagadkę, która była odpowiedzią na pytanie – Jaką baśń dzisiaj poznamy?. W drugiej kolejności wspólnie przenieśliśmy się do krainy baśni, czytając „Jasia i Małgosię” Jakuba Wilhelma Grimm. Był też czas na wspólną rozmowę i pracę plastyczną przedstawiającą ilustracje do przeczytanej baśni.

Cała Polska czyta dzieciom-i My też -09.06.2015

W ramach akcji "Cała Polska czyta Dzieciom" 9 czerwca 2015r. Bibliotekę Gminną Podegrodzie Filię w Olszanie odwiedziły dzieci z oddziału zerowego ze szkoły Podstawowej w Olszanie. Spotkanie rozpoczęło się od zaprezentowania kolejnej już baśni Braci J. W. Grimm pt. „Jaś i Małgosia”. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały jej, przeżywając losy głównych bohaterów. Następnie wykonały własnoręcznie pierniczki z masy solnej, z których powstały domki Baby Jagi. Prace te można oglądać i podziwiać w Filii Biblioteki Gminnej
w Olszanie.

Cała Polska czyta dzieciom -i My też -17.03.2015

W dniu 17 marca 2015r  z dzieci z Przedszkola w Olszanie przenieśliśmy się w świat bajkowych postaci, poznaliśmy niedźwiadka Bubusia, którego bolał ząb, myszkę Cichulkę, która pomogła Bubusiowi oraz dentystę Bobra Pana Ziółkę, który wyleczył ząb Bubusiowi i powiedział jak o nie dbać. Bajka ta była bardzo pouczająca, a dzieci same stwierdziły, że dobrze mieć kogoś kto się o nas martwi i troszczy, do kogo możemy zwrócić się o pomoc gdy mamy problem. Po wysłuchaniu bajki i wspólnej rozmowie przyszedł też czas na śpiewanie piosenki i na miłą niespodziankę.

Cała Polska czyta dziecio - i My też -26.05.2015r

26.05.2015r. spotkaliśmy się ponownie z dziećmi z kl.0 ze Szkoły Podstawowej w Olszanie na Bajkowym Poranku. Poznaliśmy niezwykłego kota „Kota w butach”, baśń opowiada
o dziejach bystrego kocura, który by uszczęśliwić swojego pana, zdobył dla niego rękę pięknej księżniczki oraz ogromne bogactwo. Po wysłuchaniu przyszedł czas na wspólną rozmowę dotyczącą baśni, dzięki temu dzieci uczą się
twórczego myślenia, rozwijają pamięć
i wyobraźnię, ułatwia im to zrozumienie siebie i świata... i oczywiście rozwesela. Uczniowie wykonali również pracę plastyczną, której wytworem były piękne kotki pacynki.

 

 

 

 

 W tym samym dniu Biblioteka Gminna Filia Olszana gościła maluszki z przedszkola
w Olszanie. Tematem zajęć było opowiadanie pt. „Niegrzeczny brudasek”, dzięki, któremu nauczyliśmy się współpracy w grupie, szanowania innych oraz tego ,że nie możemy zapomnieć o słowie przepraszam gdy nasze zachowanie jest nie takie jak powinno być. Naszą wiedzę zaczerpniętą z przeczytanej książki sprawdziliśmy podczas wspólnej zabawy „Stary niedźwiedź mocno śpi”, która dodatkowo przyniosła dzieciom dużo radości.

 

 

 

 

Cała Polska czyta dzieciom - i My też -28.04.2015r

28.04.2015r. maluszki z przedszkola zapoznały się na Bajkowym Poranku w bibliotece Gminnej Filia Olszana z kolejnymi przygodami przyjaciół z bajkowego lasu. Tym razem był to mały wilczek Nikodem, który wybrał się sam na wyprawę do lasu i zastała go noc. Nasz główny bohater, jak się domyślacie zabłądził, lecz spotkał w lesie sowę Pelagię- mądrą głowę, która zaopiekowała się nim i pomogła mu wrócić do domu, do mamy. Oj wiele nauczyliśmy się z książki pt. „Zagubiony wilczek”, chociażby tego, że nie wybieramy się do lasu sami, a już na pewno nie gdy zbliża się noc, bo wtedy w lesie wszystko wygląda tak samo i łatwo wtedy zabłądzić. Zajęcia zakończyliśmy wspólną rozmową oraz zabawą ruchową „Wilczek”.

Zapraszamy do naszej galerii

31.03.2015r- Eliminacje do Międzygminnego konkursu recytatorskiego

31.03.2015r. w Filii Gminnej Biblioteki w Olszanie odbyły się eliminacje do Międzygminnego konkursu recytatorskiego wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej pod hasłem „Gimnastyka dla języka”. Wzięły w nich udział dzieci z klasy 0 ze Szkoły Podstawowej w Olszanie. Uczestnicy konkursu byli świetnie przygotowani i każdy z nich przeszedł do drugiego etapu konkursu.

Komisja w składzie p. Ludwika Niemiec, p. Zofia Buczek i p. Małgorzata Oleś przyznała następujące miejsca:

I

Chełmecka Oliwia wiersz pt. „ Coś strasznego”

Nowak Oliwia wiersz pt. „Czarownice”

 

II

Rams Adam wiersz pt. „Potwór”

 

III

Stachoń Anitka wiersz pt. „ Bociek i ciocia

 

Uczestnikom wręczono pamiątkowy dyplom.

Gratulujemy i życzymy dzieciom kolejnych sukcesów w II etapie konkursu

 

"Zakochaj się w literaturze"-Konkurs

Biblioteka Gminna w Podegrodziu

serdecznie zaprasza dzieci kl. I- IV na Konkurs pt.

 

Zakochasię  literaturze

- czytaj - odpowiedz - wygraj -

 

Zasady konkursu:

Zerwij zagadkę, wpisz odpowiedź, wrzuć do urny i wygraj!”

 

Konkurs odbędzie się w Bibliotece Gminnej
w
Podegrodziu w dniach od 01.10.2015r. do 20.11.2015r. Rozstrzygnięcie konkursu 27.11.2015r. o godź.14.00

 

Bliższe informacje w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu.

ZAPRASZAMY!

 

Bzepieczne wakacje z biblioteką-2015 dobiegły końca

Wzorem lat ubiegłych Biblioteka Gminna w Podegrodziu z myślą o dzieciach spędzających wakacje w domu zorganizowała im miłe spędzenie czasu w bibliotece .Przez całe wakacje dzieci z entuzjazmem odwiedzały gmach biblioteki, wiedząc, że czekają na nich ciekawe zadania i nowe wyzwania. Tegoroczne wakacje przebiegały pod hasłem  „Bezpieczne wakacje z biblioteką”.

 Zajęcia odbywały się przez cały lipiec i sierpień w każdy wtorek . Dzieci brały udział w zajęciach rozwijających zdolności plastyczne , a także pobudzających wyobraźnię, były różne gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu. Spotkania w bibliotece to również okazja do integracji i pracy w grupie.

We środę 19 sierpnia, zajęcia odbyły się poza gmachem biblioteki. Dzieci udały się bowiem na wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni i Skansenu archeologicznego” Osada VI oraczy.”

Tam odbyliśmy wycieczkę mającą charakter podróży w czasie, rozpoczynającej się w czasach Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Przewodnikom w opowiadaniu o historii kopalni pomagają polscy królowie, żupnicy genueńscy, a także duch Cystersa – mnicha z którego zakonem wiąże się powstanie kopalni w Bochni. Wycieczka ta niesamowicie działała na wyobraźnię dzieci, które wsłuchiwały się w opowiadania przewodników. Dzieci mogły podziwiać najpiękniejsze wyrobiska kopalni, piękne komory solne, wykutą w soli kaplicę, rzeźby solne oraz narzędzia. Największą atrakcję wzbudził przejazd podziemną kolejką. Pod koniec zwiedzania dotarliśmy do kompleksu sportowego, w którym dzieci mogły zagrać w piłkę, a także odpocząć.

Po wizycie  w solnych podziemiach odbyła się, tym razem na wolnym powietrzu, kolejna lekcja historii, bez tablicy i zeszytów, ale z żywymi postaciami reprezentującymi średniowieczną kulturę. Dzieci uczestniczyły w codziennym życiu osady, gościły w domostwach rzemieślników. Całodniowa wycieczka przyniosła nie tylko ogrom atrakcji i zabawy, ale także była okazją ,by poszerzyć wiedzę na temat naszego regionu

W ostatni czwartek sierpnia na zakończenie spotkań w bibliotece odbył się bal maskowy, piekliśmy kiełbaski i raczyliśmy się słodyczami.

Oprócz tych zajęć dzieci codziennie korzystały z komputera i Internetu. Dzięki ciekawej formie i dynamice zajęć, nie było mowy o nudzie.

 

Cała Polska czyta dzieciom -i My też -18,20,28-05.2015r

18, 20, 28 -05.2015r. W tych dniach nasza Biblioteka gościła Gminne oraz Prywatne Przedszkole z Podegrodzia .Razem z Julianem Tuwimem wybraliśmy się w podróż ciężką, ogromną „Lokomotywą”. Podczas czytania dzieci uzupełniały brakujące rymy i rysowały to, co mieściło się w danym wagonie. Następnie razem bawiliśmy się, przy dźwiękach muzyki w pociąg, który wyruszył z Nowego Sącza i dotarł aż do Warszawy. Zabawa była bardzo udana, o czym świadczyły zadowolone miny przedszkolaków. Później poznaliśmy sympatycznego „Słonia Trąbalskiego”, który wszystko miał słoniowe oprócz pamięci. Na zakończenie maluchy otrzymały słodki poczęstunek.

 

Więcej artykułów…

 1. Rozstrzygnięcie całorocznego konkursu czytelniczego - 26.06.2015r.
 2. Lekcja biblioteczna - 19.06.2015r.
 3. Wspólna zabawa przedszkolaków i osób niepełnowsprawnych -22.06.2015r.
 4. Cała Polska czyta dzieciom i My też - 23.06.2014r.
 5. Cała Polska czyta dzieciom i My też- 03.06.2015r
 6. Cała Polska czyta dzieciom - i My też -02.06.2015r
 7. Spotkanie z Policjantem - 18.06.2015r
 8. Cała Polska czyta dzieciom - i My też-12.05.2015r
 9. Spotkanie autorskie z Beata Ostrowicką-29.05.2015r.
 10. Cała Polska czyta dzieciom - i My też- 05.05.2015r.
 11. Rozstrzygnięcie konkursu recytatorskiego wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej pt."Gimnastyka dla języka"
 12. Wystawa prac uczestników Stowarzyszenia "Promyk" - maj 2015r.
 13. „Gminne Dni Godności Osób Niepełnosprawnych”.-występ grupy teatralnej "Psotnik" - 08.05.2015r.
 14. Lekcja biblioteczna dla najmłoszych czytelników -06.05.2015r
 15. Cała Polska czyta dzieciom - i My też-21.04.2015r.
 16. Cała Polska czyta dzieciom - i My tez-20.04.2015r.
 17. Cała Polska czyta dzieciom - i My też - 16.04.2015r.
 18. Cała Polska czyta dzieciom -i My też-21.04.2015
 19. Cała Polska czyta dzieciom - i my też-13.04.2015r.
 20. Cała Polska czyta dzieciom- i my też-10.04.2015r.
 21. Cała Polska czyta dzieciom -i my też- 30.03.2015r
 22. Cała Polska czyta dzieciom - i My też -24.03.2015r.
 23. Cała Polska czyta dzieciom - i My też 23.03.2015r.
 24. Ferie w Bibliotece
 25. Cała Polska czyta dzieciom - i my też -09.03.2015r
 26. II etap Gminnego konkursu recytatorskiego Wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej pod hasłem "Gimnastyka dla języka"
 27. Fila w Gostwicy - Bajki braci W. J. Grimm - 18.03.2015
 28. Spotkania z baśniami Braci W. J. Grimm - 10.03.2015
 29. Cała Polska czyta dzieciom - 10 marzec 2015
 30. Cała Polska czyta dzieciom - 9 marzec 2015
 31. Zapraszamy do nowej siedziby
 32. Narodowe czytanie trylogi Henryka Sienkiewicza-06.09.2014
 33. Konkurs - 12.11.2014
 34. Wizyta Studyjna „Z kulturą lachowską na Ty - historia, tradycja, nowoczesność” - 27.11.2014
 35. Promocja 1000-lecia
 36. Program Rozwoju Bibliotek
 37. Biblioteka Gminna w Podegrodziu bierze udział w projekcie
 38. Internetowe okno na świat
 39. 60-lat Biblioteki Gminnej w Podegrodziu
 40. Promocja książki Kuchnia Lachów Sądeckich
 41. Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu
 42. PODZIĘKOWANIE
 43. Spojrzenia - wystawa prac
 44. NOC BIBLIOTEK 2019
 45. MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK
 46. NOWOŚCI, NOWOŚCI w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu
 47. Filie Biblioteczne
 48. Program Wieloletni „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” 2019
 49. Podziękowanie
 50. Certyfikat 2019
 51. Konkurs - "Zakładka do książki"
 52. Dyplom Mirabelka 2019
 53. Lekcje biblioteczne 2019 r.
 54. Noc Bibliotek 2019
 55. Kozucha Kłamczucha 22.01.2019 r.
 56. Ferie 2019
 57. Zajęcia edukacyjne upamiętniające 100 ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
 58. Mirabelka
 59. Kampania społeczna: „Mała książka - wielki człowiek”
 60. Konkurs FOTOGRAFICZNY
 61. „Sieć na kulturę w podregionie nowosądeckim” w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu