Biblioteka Gminna

w Podegrodziu

Get Adobe Flash player

„Święty Andrzej ci ukaże, co ci życie niesie w darze…” czyli wróżby andrzejkowe w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu

Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów,…wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Podtrzymując andrzejkową tradycję Biblioteka Gminna w Podegrodziu 30 listopada zorganizowała dla klas czwartych Szkoły Podstawowej w Podegrodziu spotkanie andrzejkowe. Przez półtorej godziny biblioteka zamieniła się w magiczne miejsce, w którym dzieci będą mogły zajrzeć w swoją przyszłość robiąc andrzejkowe wróżby. Pani pracująca w Podegrodzkim Muzeum wcieliła się  w rolę wróżki i przypomniała tradycje andrzejkowe, a potem pomagała w przepowiadaniu przyszłości. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały gawęd związanych z tradycjami wróżb andrzejkowych i katarzynkowych. Następnie wspólnie bawiły się we wróżby takie jak: lanie wosku, wróżenie z jabłek, butów, jaki zawód czeka uczestników zabawy w przyszłości? i wiele innych. Było wiele śmiechu, radości i miłej zabawy.

Urodziny Pluszowego Misia 25.11.2016

 

25 listopada dzieci z klasy 0 ze szkoły Podst. w Olszanie i Gostwica zostały zaproszone do Biblioteki Gminnej Filia w Olszanie  i Gostwicy na Urodziny Pluszowego Misa. Dzieci oglądając prezentacje  multimedialną zapoznały się z legendą powstania pierwszego Pluszowego Misia oraz wysłuchały pięknego opowiadania o „Brzydkim Misiu”. Uczestniczyły w porannej gimnastyce ze swoim Misiem, zabawach muzyczno-ruchowych, oraz nauczyły się piosenki „Ja mam Misia Pluszowego”. Maluszki ochoczo wzięły się też za namalowanie  portretu swoich pluszowych przyjaciół. Rozstrzygnięty został konkurs plastyczny pt. „Urodzinowa kartka dla Pluszowego Misia”. W każdej fili wzięło udział kilkanaścioro dzieci, które za swoje prace otrzymały dyplom oraz książkę. Prace wykonane przez dzieci można oglądać w bibliotece. A jak to na urodzinach bywa nie zabrakło też łakoci, którymi  poczęstowaliśmy naszych miłych gości.

„Moja ulubiona postać z bajki” –ogłoszenie wyników

Dnia 12.12.2016 roku W Bibliotece Gminnej w Podegrodziu odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursu plastycznego pt,, Moja ulubiona postać z bajki” adresowanego  do dzieci  klas I-III  Szkół Podstawowych. Oceny prac konkursowych dokonała Komisja Konkursowa w składzie:

-Pani Barbara Ruchała

-Pan Jacek Kula

-Pan Adam Misiewicz

Na konkurs wpłynęło  55  prac plastycznych z terenu Gminy Podegrodzie. Podczas oceniania prac Jury brało pod uwagę:

-ogólne wrażenia artystyczne,

-dobór i wykorzystanie materiałów,

-wkład pracy,

-walory artystyczne dzieła

-estetyka wykonania, kolorystyka itp.,

-oryginalny pomysł.

 

Po obejrzeniu prac Jury postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia dla poszczególnych dzieci:

I miejsce: Katarzyna Koszyk

II miejsce: Joanna Zaczyk, Nadia Różańska

III miejsce: Amelia Zielińska, Liliana Dyrek

Wyróżnienie: Katarzyna Smoleń, Nicola Olchawa

Dzieci nagrodzone i wyróżnione otrzymały  dyplomy i nagrody rzeczowe a pozostali uczestnicy dyplomy i nagrody pocieszenia.

 Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu jak również opiekunom, za poświęcony czas i włożoną pracę.

Lekcja biblioteczna -28.11.2016r-Sz.P Olszanka

Podczas spotkania i lekcji bibliotecznej przeprowadzonej przez panie bibliotekarki dzieci nauczyły się jak obchodzić się z książką, jak o nią dbać, dowiedziały się o wielkości i różnorodności księgozbioru dla nich i dla dorosłych ,zapoznały się z katalogiem online oraz o tym co jeszcze można robić w bibliotece. Ku ich ogólnej uciesze dowiedziały się, że w bibliotece można się również dobrze bawić! Bawiliśmy się w zgadywanki np.: odpowiedz na pytanie dotyczące wybranej baśni i jaki to bohater bajkowy. Bardzo dobrze poradzili sobie z dopasowywaniem przysłów.  Uczniowie  pomimo rywalizacji, która im towarzyszyła świetnie się bawili. Spotkanie zakończyło się zabawą w kalambury. Na pamiątkę wizyty i zachętę na przyszłość dzieci otrzymały zakładki do książek.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Święto Pluszowego Misia

Dnia 21 i 23.11.2016 roku dzieci z Gminnego Przedszkola w Podegrodziu oraz z Prywatnego Przedszkola ,,Kraina Bajek” odwiedziły naszą bibliotekę z okazji Święta Pluszowego Misia. W naszej Bibliotece obchodzenie tego święta to już tradycja. Tego dnia dzieci przyszły do biblioteki ze swoimi ulubionymi i kochanymi  pluszakami. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe brązowe, zielone itd. A każdy był piękny i wyjątkowy. Bardzo miłą niespodzianką dla przedszkolaczków były odwiedziny wolontariuszek w przebraniu postaci z bajek- kota Sylwestra i ptaszka Twitty. Na początku maluchy opowiadały o swoich maskotkach, obejrzały prezentację związaną z historią  powstania pluszowego misia, rozwiązywały zagadki o najpopularniejszych misiach, słuchały czytanych przez panie fragmentów książek o niedźwiadkach, nauczyły się piosenki o misiu. Dużo radości sprawiła im "Poranna gimnastyka z misiem"- zabawy ruchowe z ulubionym pluszakiem. Po wspólnej zabawie na dzieci czekał słodki poczęstunek oraz pamiątkowy miś. Dzień upłynął miło i przyjemnie. 

 

Przedszkolaki na urodzinach Misia - 24.11.2016r

24 listopada dzieci z Przedszkola w Brzeznej uczestniczyły w Święcie  Pluszowego Misia. Biblioteka Gminna Filia Brzezna zorganizowała wiele ciekawych atrakcji, w których dzieci mogły brać udział. Zapoznały się z legendą powstania pierwszego Pluszowego Misia oglądając prezentację multimedialną.  Z prezentacji też dowiedziały się o sławnych Pluszowych niedźwiadkach
z całego świata oraz wysłuchały pięknego opowiadania o „Brzydkim Misiu”. W dniu tym rozstrzygnęliśmy również konkurs plastyczny pt. „Urodzinowa kartka dla Pluszowego Misia”. Wzięło w nim udział 22 dzieci zarówno z młodszej jak i ze starszej grupy. Przedszkolaki za swoje prace plastyczne otrzymały dyplom oraz książeczkę z bajkami. W grupie starszaków I  miejsce przypadło Darii Tomaszek,  II miejsce Julii Zwolińskiej  i III miejsce Hubertowi Fliszkiewiczowi, oraz dwa wyróżnienia dla Lenki Plata i Szymona Kumora. Nie zabrakło też gromkiego „Sto lat dla Misia” zaśpiewanego przez przedszkolaków, no i tortu.

 

Cała Polska czyta dzieciom – 14.06.2016r.

W dniu 14 czerwca 2016r. odbyły się ostatnie przedwakacyjne zajęcia dla przedszkolaków w Bibliotece Gminnej Filia Olszana. W akcję „ Cała Polska Czyta Dzieciom” włączyły się wolontariuszki ze Szkoły Podst. w Olszanie: Ewelina Wójcik, Klaudia Smoroń oraz Martyna Bobak uczennice klasy VI. Przygotowały na zajęcia mnóstwo atrakcji, nie było czasu na nudę. Tematem do zabawy, nauki i rozmów była książka Wandy Chotomskiej „Kram z literami”. Dzieci układały alfabet, wymieniały wyrazy zaczynające się na daną literkę i uczyły się krótkich śmiesznych wierszyków o literach. Kolejną niespodzianką było lepienie z plasteliny „różności” zaczynających się literką, którą wcześniej wylosowano. A na zakończenie dziewczyny nauczyły swoich młodszych kolegów i koleżanki nowoczesnego układu tanecznego. Nasze wspólne spotkanie będzie miłym wspomnieniem. Serdecznie dziękujemy za przygotowanie wspaniałych pożegnalnych zajęć.

Cała Polska czyta dzieciom – 26.04.2016r

W dniu 26.04.2016r.  do Biblioteki Gminnej Filia Olszana na kolejne spotkanie z bajką przyszły dzieci z oddziału zerowego ze Szkoły Podst. w Olszanie. Tym razem wysłuchały przepięknej książeczki, pt. „Piesek królewny Malwinki” . Mądre opowiadanie o królewnie, która bardzo chciał dostać na urodziny  pieska, tak też się stało, gdyż zapewniła swoich rodziców, że będzie się nim opiekować. Z czasem jednak królewna Malwinka  zapomniała o swoim pupilku i stało się wielkie nieszczęście, piesek zaginął. Okazało się, że zamienił się w pluszową zabawkę, gdyż tak potraktowała go jego opiekunka. Ale jak to w bajkach bywa królewna Malwinka zrozumiała swój błąd i zaczęła traktować  zamienionego pieska  go jak żywe zwierzątko. Wszystko szczęśliwie się skończyło. Piesek ponownie stał się prawdziwy, a królewna Malwinka zrozumiała, że zwierzęta to żywe stworzenia, które też czują i należy się nimi opiekować.  Morał z bajki taki, że żadne zwierzątko nie jest zabawką, którą się znudzimy i rzucimy w  kąt. Wszyscy nasi mali i mili goście z tym się zgodzili, a zwieńczeniem naszych zajęć było wykonanie papierowego pieska techniką origami.

Cała Polska czyta dzieciom - 07.06.2016r.

  Gościem dzisiejszego czytania dzieciom była Pani Piekara Katarzyna dyrektor Szkoły Podst. w Olszanie. Przyniosła ze sobą książkę Holly Webb pt. „Niesforny szczeniak”. Dzieci bardzo się ucieszyły, ponieważ uwielbiają opowiadania o zwierzętach i zaciekawieniem słuchały o psotach niesfornego szczeniaka, a później nie było końca rozmowom na temat  psot ich piesków. Zajęcia wywołały ogromną radość w dzieciach, a gdy mieli namalować swoje zwierzątko w ruch poszły kredki, no bo każdy chciał pochwalić się przed gościem swoim ukochanym pupilkiem.

Konkurs czytelniczy

24 czerwca 2016r. podczas zakończenia roku szkolnego w Szkole Podst. w Olszanie ,Gostwicy i Brzeznej wręczone zostały nagrody uczestnikom konkursu czytelniczego pt.  „Zmierz się z twórczością Małgorzaty Musierowicz”. Konkurs  zorganizowała Biblioteka Gminna Filia Olszana ,Filia Gostwica i Filia Brzezna trwał od listopada do czerwca, skierowany był do czytelników z klas od IV-VI. Miał on na celu rozwijanie zainteresowań czytelniczych, wzbogacanie i pogłębianie przeżyć estetycznych, integrację młodzieży i sięganie po książki zapomniane. Wzięło w nim udział kilku uczestników. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy, książkę oraz kubek i zestaw długopisów z hasłem konkursu. Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowy dyplom. Miłą pamiątką po konkursie jest wystawa prac, plakatów zachęcających do czytania książek Małgorzaty Musierowicz. Mamy nadzieję, że kolejne konkursy przyciągną większą liczbę chętnych.

Cała Polska czyta dzieciom – 12.04.2016r.

12.04.2016r. kolejne spotkanie w naszej Bibliotece Gminnej Filia Olszana, na którym poznaliśmy opowiadanie  Tove Janssona pt. „Muminek i gwiazdka  z nieba”. Muminek spacerując brzegiem stawu  znajduje piękny lśniący kamyczek. Razem z przyjaciółmi stwierdzają, że to gwiazdka, która spadła z nieba, a jak wiadomo gwiazdy te spełniają życzenie. Muminek zapragnął żeby cała jego rodzina mogła zobaczyć niebo pełne spadających gwiazd i tak też się stało.  Po wysłuchaniu przygód Muminka, dzieci również zastanawiały się jakie życzenie wypowiedziałoby  gdyby ujrzeli spadającą gwiazdę. Były to przepiękne życzenia, gdyż każde z nich darowane były dla innych. Wykonaliśmy też rozgwieżdżone niebo dla Muminka techniką wydzieranki.

Cała Polska czyta dzieciom - 10.05.2016

10 maja 2016 roku spotkaliśmy się ponowne w Bibliotece Gminnej Filia Olszana by wspólnie przeżyć magiczne chwile z książką. Dzieci tym razem wysłuchały śmiesznej książeczki Danuty Wawiłow pt. „Daktyle”. Uważne słuchanie było bardzo pomocne, ponieważ nasi goście musieli zapamiętać bardzo dużo szczegółów, dotyczących bohaterów czytanej książki. Zadaniem było odpowiedzieć na pytania i przyporządkować daną cechę, wygląd zewnętrzny  do sylwetek postaci z książki. „Daktyle” Danuty Wawiłow były  także początkiem do dalszej rozmowy, dzieci zaczęły zadawać pytania: co to jest daktyl?, na którym kontynencie rośnie?, jak wygląda? Itd.  Na zakończenie zajadaliśmy się suszonymi daktylami, które bardzo dzieciom posmakowały.

Eliminacje do Gminnego Konkursu Recytatorskiego „Wierszy Wandy Chotomskiej” - 20.05.2016r.

Przedszkolaki ze szkoły Podst. w Olszanie wzięły udział w eliminacjach do Gminnego Konkursu Recytatorskiego „Wierszy Wandy Chotomskiej”. Uczestnicy przygotowani przez panią Ludwikę Niemiec zaprezentowali widowni swoje talenty recytatorsko-aktorskie, jury natomiast miało za zadanie wybrać dwójkę dzieci, która będzie reprezentować swoje przedszkole w II etapie tegoż konkursu. Najwyższe noty i ogromne brawa powędrowały do Potoniec Amelki za wiersz pt. „Dziurki w serze” oraz Potoniec Wojtusia za wiersz pt. „Kurczę blade”. Trzymamy za nich kciuki, bo to Oni 10 czerwca wystąpią na scenie Biblioteki Gminnej w Podegrodziu by powalczyć o pierwsze miejsca. Za udział w konkursie dzieci zostały nagrodzone, dyplomem i ilustrowaną książką.
 

Kochani Czytelnicy!

                                                                 Kochani Czytelnicy!

Serdecznie zapraszamy do naszej Czytelni Czasopism, dostępnej w godzinach pracy biblioteki. Zapewniamy, że każdy znajdzie coś dla siebie, gdyż oprócz prasy dla dorosłych o różnorodnej tematyce oferujemy magazyny młodzieżowe oraz czasopisma dla dzieci. Czytelnia jest wyposażona w wygodne sofy oraz stoliki, gdzie oprócz dostępnej prasy można przeczytać dobrą lekturę. Specjalnie dla naszych Czytelników udostępniamy prasę codzienną, miesięczniki i kwartalniki oraz wydawnictwa lokalne. Poniżej zamieszczamy spis czasopism dostępnych w naszej pięknej bibliotece.

Prasa codzienna: Gazeta Krakowska ,Rzeczpospolita

Dwutygodnik : Przyjaciółka

Miesięczniki : Poradnik domowy, Poznaj Świat, Wiedza i życie, Sądeczanin, Poradnik              bibliotekarza

Czasopisma dziecięce: ABC, Kumpel, Świerszczyk, Promyczek

Prasa lokalna: Wieści Podegrodzkie, King

                                                                                                  
                                                                                            Serdecznie zapraszamy!

 

Wakacje z Biblioteką – wycieczka do Trzcinicy i Szczyrzyca - 18 i 24.08.2016.

Dnia 18.08.2016 roku w ramach zakończenia „Wakacji z Biblioteką” wraz  z dziećmi uczestniczącymi w zajęciach wakacyjnych w naszej bibliotece pojechaliśmy  do Trzcinicy. Tam zwiedziliśmy  Skansen Archeologiczny Karpacka Troja stanowiący oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Wycieczka była niezwykłą podróżą w przeszłość człowieka, począwszy od koczowniczego trybu życia do czasów średniowiecza. Dzieciaki na początku obejrzeli ciekawy film opowiadający o przebiegu prac archeologicznych, ukazujący wykopaliska, a także fragmenty rekonstrukcji historycznej przedstawiającej upadek grodu. Zachwyt wzbudzały odtworzone sceny z życia mieszkańców osady i grodu, zrekonstruowane fragmenty wałów obronnych i domostwa z różnych okresów dziejowych. Dzieci były na miejscu dawnego grodu i podgrodzia. Po zwiedzeniu skansenu wszyscy udali się do pawilonu na lekcję muzealną na temat „Początki Słowian”. Tam mieli okazję poszerzyć swoje wiadomości o naszych przodkach, dowiedzieć się, czym się zajmowali, skąd przybyli. Wycieczka była ciekawą lekcję historii i na długo pozostanie w pamięci.

Natomiast 24.08.2016 roku wraz z dziećmi przenieśliśmy się do wioski Indiańskiej w Szczyrzycu, gdzie dzieci zapoznali się z życiem Indian. Zobaczyli oryginalne konstrukcje obrazujące fragmenty z życia Indian, malowane, w pełni wyposażone tipi, ogromny namiot zwany tio-tipi, szałas pary (indiańską saunę), specjalny namiot wojenny, a także wystawę rękodzieła Indian mieszkających na preriach - wierne repliki strojów indiańskich sprzed 200 lat, wykonane z tysięcy koralików: koszule wojenne, tomahawki, torby z surowej skóry jak również zobaczyli wojownika palącego świętą fajkę, przejmującą scenę pogrzebu wojownika oraz dowiedzieli się jak kobiety wyprawiały skórę. Najwięcej radości sprawiło dzieciom strzelanie z prawdziwego indiańskiego łuku do tarczy i uczestnictwo w oryginalnych grach i zabawach takich jak: Jaszczurki,  Podwójna piłka,  Kręciołki,  Bieg Apacki,  Równoważnia Szoszonów,  Mokasyny,  Dzwoneczki.

Wakacje z Biblioteką 2016 pod hasłem „Czy to słońce, czy to deszcz w bibliotece fajnie jest”.

Biblioteka Gminna w Podegrodziu podczas tegorocznych wakacji zaprosiła wszystkie dzieci do udziału w zajęciach pod hasłem „Czy to słońce, czy to deszcz w bibliotece fajnie jest”. Zajęcia rozpoczęły się 5 lipca i trwały do 28 lipca. Miały na celu zachęcenie dzieci do czynnego i aktywnego spędzania czasu wolnego w grupie  rówieśników, jak również uczyły  kreatywnego myślenia, współpracy w grupie oraz wskazywały  jak interesująco można spędzić wolny czas. Uczestnikom spotkań uświadomiliśmy, że biblioteka to miejsce, gdzie nie tylko można wypożyczyć książkę, ale również spotkać swoich rówieśników. W ciągu wakacyjnych tygodni przygotowaliśmy dla najmłodszych czytelników wiele atrakcji. Spotkania odbywały się dwa razy w tygodniu (wtorki i czwartki od 11.30 do 12.30) i okazały się niesłychanie popularne! Frekwencja rosła z dnia na dzień! Przy odrobinie fantazji, na każdych zajęciach tworzyliśmy coś wyjątkowego! Dzieci rozwijały zdolności plastyczne wykonując różnego rodzaju prace między innymi wazoniki ze zbędnych słoiczków, papierowe torebeczki origamii, kukiełki, kartki okolicznościowe z zastosowaniem techniki quilling, stworki z kamieni oraz prace narysowane węglem . Zajęcia przeplatały gry i zabawy ruchowe zarówno na sali jak i na zewnątrz na świeżym powietrzu. Odwiedziliśmy również Muzeum Lachów Sądeckich ,zapoznaliśmy dzieci z papierowym teatrzykiem jakim jest Teatrzyk Kamishibai oraz każdy uczestnik zilustrował własne  zakończenie Legendy o Skarbniku czyli ostatnią kartę Papierowego Teatru. Ilu uczestników tyle zakończeń…Najodważniejsi przyjęli  rolę opowiadacza i sami  przedstawili własne zakończenie w okienku Teatrzyku Kamishibai. Spotkania w bibliotece zaplanowaliśmy tak aby oprócz ciekawego spędzenia czasu można się było czegoś dowiedzieć i nauczyć. Z pomocą przyszedł nam gość specjalny- babcia Bronia, pod której czujnym okiem dzieci nauczyły się robić kwiaty z bibuły. Na każdych zajęciach podczas przerwy na odpoczynek dzieci wspólnie zasiadały do stołu, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek i soki. Zakończenie wakacji odbyło się w wyśmienitej atmosferze. Dzieci tańczyły  w rytmie wakacyjnych przebojów. Na koniec wszyscy uczestnicy  otrzymali dyplomy oraz ordery. Oprócz tych zajęć dzieci codziennie korzystały z komputera i Internetu. Dzięki ciekawej formie i dynamice zajęć, nie było mowy o nudzie. Wszystkim dzieciom dziękujemy za udział i zapraszamy za rok! Do zobaczenia!

23 i 24.06.2016r.- Rozstrzygnięcie całorocznego konkursu na najlepszego czytelnika

Konkurs na najlepszego czytelnika trwał od września 2015roku do maja 2016 roku. Jego celem było zachęcenie dzieci i młodzieży do korzystania z zasobów biblioteki, promocja czytelnictwa oraz utrwalenie nawyku obcowania z książką. Komisja konkursowa po wnikliwej analizie kont czytelniczych klas 0-IV wyłoniła 170 najlepszych czytelników ,którzy otrzymali nagrody książkowe. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy wszystkim uczniom wakacyjnego odpoczynku także przy ciekawej lekturze!

Zakończenie czytania dzieciom – 16.06.2016r.

 Dlaczego woda w Bałtyku jest słona?

Odpowiedź na to pytanie uzyskaliśmy 16 czerwca w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu podczas spektaklu teatralnego pt: „Zaczarowany młynek”.Zaczarowany młynek to pouczający spektakl oparty na motywach estońskiej legendy . Dzieci spotkały się z ubogim rybakiem, jego żoną, bratem bliźniakiem, bratową i obcym przybyszem. Pewnego dnia ubogi rybak dostaje od tajemniczego przybysza młynek. Okazuje się, że prezent nie jest zwyczajny… Historia uczy, że w życiu warto być dobrym i dzielić się z innymi nawet wtedy, gdy niewiele się posiada. Uczciwa i ciężka praca zawsze jest wynagradzana, a chytrość , skąpstwo i lenistwo zazwyczaj gubi. Barwny , interaktywny spektakl z pięknymi strojami, scenografią i oryginalną muzyką zachwycił wszystkich małych widzów. Najmłodsi mieli możliwość wystąpienia na scenie razem z aktorami, współtworzenia przedstawienia i kreowania baśniowego świata.

 

 

 

 

 

10.06.2016r.- Rozstrzygnięcie Gminnego konkursu recytatorskiego wierszy Wandy Chotomskiej

W dniu 10.06.2016r. salę Biblioteki w Podegrodziu wypełniły dzieci z dziewięciu oddziałów przedszkolnych w sumie osiemnastu uczestników. Przedszkolaki zmierzyły się z utworami Wandy Chotomskiej.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu trzymała pieczę komisja. Dzieci były bardzo dobrze przygotowane, a ich interpretacje wierszy nie raz wywoływały uśmiech na twarzach jury i widzów. Podczas obrad komisji, w ramach wspólnej zabawy bibliotekarka przedstawiła dzieciom teatrzyk Kamishibai i jego krótką historię oraz zaprezentowała legendę o „Skarbniku”. Jury nagrodziło starania wszystkich uczestników, wyróżniając najlepsze przedstawienia z podziałem  na miejsca:

I miejsce : Amelia Potoniec - Szkoła Podst. w Olszanie

II miejsce: Krystian Ciapała – Niepubliczne Przedszkole w Podegrodziu

III miejsce: Tymoteusz Schneider – Szkoła Podst. w Stadłach

Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Teatrzyk Kamishibai - 24.05.2016r.

 Dnia 24.05.2016 roku ramach  promocji czytelnictwa Biblioteka zaprosiła dzieci na nietypowe spotkanie. Dlaczego nietypowe? Otóż dlatego, że na  spotkaniu został przedstawiony czarodziejski Teatrzyk Kamishibai.
Dzieci po raz pierwszy spotkały się z taką formą czytania, więc na początku  zastanawiały się, w jaki sposób drewniana skrzynka może zamienić się w  teatrzyk. Wszystko wyjaśniło się, gdy dzieci wspólnie z panią bibliotekarką wpadły na pomysł, że być może pomoże w tym zaklęcie, tak też się stało i po kilku próbach jedno zadziałało  „Abrakadabra, hokus pokus, teatrzyku otwórz się!, „kurtyna podniosła się” i przedszkolaki obejrzały i wysłuchały przygód wesołych „Groszków”. Przedszkolakom bardzo podobał się Teatrzyk Kamishibai, pani bibliotekarka wytłumaczyła dzieciom, że słowo to pochodzi z języka japońskiego: kami – oznacza papier, natomiast shibai – sztuka. Dlatego też teatrzyk ten nazywany jest również teatrem ilustracji bądź teatrem obrazkowym. Książka „wystawiana” w teatrzyku składa się kartonowych planszy z ilustracjami, natomiast tył karty zarezerwowany jest na tekst, który czyta opowiadacz. Pani bibliotekarka zaprezentowała maluchom jak wygląda taka karta, a później każde dziecko namalowało dalsze przygody groszków, po czym zamienili się w opowiadaczy.  Każda przygoda była barwna i ciekawa, brawom nie było końca. Pod koniec spotkania przedszkolaki poczęstowane zostały słodkim upominkiem.

 

Maria Szewczyk - Bibliotekarzem Roku 2015 Województwa Małopolskiego.

W ramach VI edycji ogólnopolskiego konkursu Bibliotekarz Roku, organizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich tytuł Małopolskiego Bibliotekarza Roku 2015 zdobyła Pani Maria Szewczyk, dyrektor Gminnej Biblioteki  w Podegrodziu.

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie w dniu 17 maja 2016 roku odbyła się uroczysta Gala wręczenia Medalu Bibliotekarza Roku 2015 Województwa Małopolskiego. Galę finałową poprowadzili Dorota Rzepka – przewodnicząca Zarządu Małopolskiego Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i Jerzy Woźniakiewicz – dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Celem Konkursu była promocja zawodu bibliotekarza, odkrywanie jego prawdziwego znaczenia i wartości dla społeczności lokalnych, którzy swój zawód traktują jak misję i swoją pasję.

W uroczystości wzięła udział Pani Wójt Małgorzata Gromala i Grzegorz Lipiec z zarządu województwa małopolskiego. Podczas uroczystości zaprezentowano sylwetki nominowanych. Galę uświetnił„Literacki Koncert Życzeń w wykonaniu młodzieży krakowskiego liceum ogólnokształcącego oraz Kapela Regionalna z Podegrodzia.

Honorowy patronat nad wojewódzkim etapem konkursu objąłJacek Krupa Marszałek Województwa Małopolskiego.
Pani Marii Szewczyk życzymy, aby to wyróżnienie stało się inspiracją do dalszych działań, a efekty pracy trafiały do jak największej liczby Czytelników, oraz kolejnych sukcesów w pięknej pracy bibliotekarskiej.

Z książką na walizkach – spotkania autorskie 28 i 29.05.2016r

Z okazji V małopolskiego Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami „Z Książką na Walizkach –Odkrywcy spotkania z historią” połączonych  z „Tygodniem Bibliotek” w  Bibliotece Gminnej w Podegrodziu odbyły się w czwartek i piątek 28-29 maja 2016 roku spotkania autorskie z :  Panią Anną Czerwińską- Rydel i Grażyną Bąkiewicz. Uczniowie klas III i IV oraz gimnazjaliści dowiedzieli się kiedy powstała pierwsza książka, co skłoniło pisarki do jej napisania ,skąd czerpią, pomysły, mieli również możliwość zadawania pytań pisarką z czego chętnie skorzystali. Pytania były różne, niektóre bardzo trudne, ale na wszystkie otrzymali wyczerpującą odpowiedź. Spotkanie z autorkami książek było bardzo pouczające, uczące pokory do historii i wydarzeń z tamtego okresu. Warto wspomnieć, że przed spotkaniem z pisarkami uczniowie przygotowywali się z czytając i opracowując, a nawet pisząc testy z wiedzy o książkach autorek Na zakończenie wszyscy chętni otrzymali pamiątkowy wpis z dedykacją autorek, a dzieci mogły zakupić książki wraz z dedykacją. W ramach akcji „Z Książką na Walizkach” Wydawnictwo Literatura ogłosiło konkurs plastyczno-literacki pt. „Odkrywcy”. Do biblioteki  wpłynęło dużo prac uczniów klasy III i IV, oraz gimnazjum . Komisja wybrała po 3 prace i nagrodziła nagrodami książkowymi i dyplomem.

Wiersze Wandy Chotomskiej - eliminacje do konkursu - 18.05.2016r

W dniu 18 maja  przedszkolaki ze Szkoły Podst. w Gostwicy i 19 maja przedszkolaki z Brzeznej wzięły udział w eliminacjach do Gminnego Konkursu Recytatorskiego pt. „Wierszy Wandy Chotomskiej”. Uczestnicy konkursu przygotowani przez swoje  wychowawczynie zaprezentowali widowni swoje talenty recytatorsko-aktorskie, jury natomiast miało za zadanie wybrać dwójkę dzieci, która będzie reprezentować swoje przedszkole w II etapie tegoż konkursu. Trzymamy za nich kciuki, bo to oni 10 czerwca wystąpią na scenie Biblioteki Gminnej w Podegrodziu by powalczyć o pierwsze miejsca. Dzieci za swój trud zostały nagrodzone, wszyscy, którzy wzięli udział w eliminacjach obdarowano dyplomem i pięknie ilustrowaną książką.

Czytanie dzieciom ”Biblioteka w świecie legend”- 11.05.2016r.

Dnia 11.05.2016 roku do Bibliotekę po raz kolejny odwiedziły przedszkolaki z Gminnego Przedszkola w Podegrodziu, aby znów wraz z nami przenieść się do świata legend. Spotkanie  rozpoczęło się od przeczytania legendy związanej ze Śląskiem a mianowicie legendy o Skarbniku. Przeczytana legenda bardzo zaciekawiła małych słuchaczy o czym świadczyły zainteresowane wyrazy twarzy dzieci. Następnie dzieciaki odpowiadały na pytania dotyczące tekstu oraz zmierzyli się z zadaniem, które polegało na wyznaczeniu górnikowi drogi w labiryncie tak, aby doszedł on do kopalni. Wspólnie rozwiązaliśmy krzyżówkę związana z pracą górnika. Nie zabrakło oczywiście zabawy ruchowej gdzie dzieci przy muzyce ,,zamieniały” się w postać z bajki. Na zakończenie dzieci otrzymały słodki poczęstunek oraz zaśpiewały piosenkę.

 

Gminne Dni Godności Osób Niepełnosprawnych

W dniach od 5 do 6 maja odbywały się w Gminie Podegrodzie „Gminne Dni Godności Osób Niep­ełno­spra­wnyc­h”. 6 maja w Bibliotece miało miejsce przedstawienie „Leśne przygody-Orzeszek” dla przedszkolaków i uczestników konkursu plastycznego. Był to występ grupy teatralnej „Psotnik” ze Stowarzyszenia „Promyk” . Kolorowe stroje i treść przedstawienia zrobiły duże wrażenie na publiczności. Po występie  został przedstawiony filmie o uczestnikach WTZ oraz ich codziennej pracy przygotowany przez Panią Patrycję Sojkę, psycholog z WTZ w Gostwicy. Następnie zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego pt. ,,Niepełnosprawność niejedno ma imię…”. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było zapoznanie uczniów szkół podstawowych z VI częścią wydanych przez Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Światełko” „Bajek bez barier” pt.: „Leo i Nela”, traktującym o niepełnosprawności ruchowej oraz wykonanie ilustracji do omawianej bajki. Jury przyznało następujące nagrody: I miejsce - Adam Rams, SP w Olszanie, za pracę „Pomoc niepełnosprawnym,  II miejsce - Kamila Kumor, SP w Brzeznej, za pracę „Marzenia Neli” , III miejsce - Filip Bodziony, SP w Długołęce, za pracę „Serce Przyjaciela”. Wyróżnienia: Zuzanna Golonka, SP w Brzeznej, za pracę „Spotkanie w parku",  Oliwia Chełmecka, SP w Olszanie, za pracę „Wrażliwe serce”, Nicola Olchawa, Zespół Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Podegrodziu, za pracę „Moja przyjaciółka Nela”. Ponadto uczestnicy WTZ wyróżnili pracę „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie” Gabrieli Oleksy z SP w Brzeznej, Dyrektor Biblioteki Gminnej w Podegrodziu, Pani Maria Szewczyk ufundowała nagrodę dla Emilii Fiut z SP w Brzeznej –Litaczu  za pracę "Razem weselej". Nagrodę dla Nikoli Kożuch z SP w Brzeznej za pracę "Mój wierny przyjaciel" ufundował radny powiatowy, Pan Zenon Szewczyk. Prace konkursowe wykonane przez dzieci można było przez kilka dni podziwiać w Bibliotece, gdzie została zorganizowana wystawa. 

 

Małopolski Bibliotekarz Roku 2015

Małopolski Bibliotekarz Roku 2015

14 marca w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie obradowała Kapituła przyznająca medal ,,Małopolski Bibliotekarz Roku”.
W tym roku rozpatrywano kandydatury pięciu nominowanych, wśród których znalazła się również kandydatka z naszej Gminy. 
W tajnym głosowaniu Kapituła tytuł Małopolskiego Bibliotekarza Roku 2015  został przyznany  pani Marii Szewczyk -  dyrektorowi Biblioteki Gminnej w Podegrodziu.
Gala wręczenia medalu odbędzie się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, 17 maja 2016 r.
Otrzymując ten zaszczytny  tytuł   pani Maria Szewczyk została  jednocześnie kandydatką Małopolski w Ogólnopolskim Konkursie na Bibliotekarza Roku 2015
.
Podczas tego konkursu,   organizowanego  przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich  w Warszawie,  spośród  najbardziej cenionych  w poszczególnych województwach bibliotekarzy wybierany będzie Bibliotekarz Roku cieszący się największym uznaniem w kraju.

Naszej Laureatce gratulujemy  niezwykłych osiągnięć, a wszystkich  zachęcamy  do głosowania, które odbędzie się  od 18 kwietnia do 15 maja na stronie internetowej SBP.

 

Cała Polska czyta dzieciom - 8 maja 2016r.

 Na kolejnym już spotkaniu w Bibliotece Gminnej filia Gostwica, odbył się seans kreatywnego czytania – czyli Teatrzyk Kamishibai.
Dzieci z oddziału „O „po raz pierwszy spotkały się z taką formą czytania, więc na początku  zastanawiały się, w jaki sposób drewniana skrzynka może zamienić się w  teatrzyk. Wszystko wyjaśniło się, gdy dzieci wspólnie z panią bibliotekarką wpadły na pomysł, że być może pomoże w tym zaklęcie, tak też się stało i po kilku próbach jedno zadziałało  „Abrakadabra, hokus pokus, teatrzyku otwórz się!, „kurtyna podniosła się” i przedszkolaki obejrzały i wysłuchały przygód wesołych „Groszków”. Dzieci w trakcie przedstawienia naśladowały bohaterów opowiadania, były groszkami,  wiatrem, słońcem, ptaszkami i motylkami.  Przedszkolakom bardzo podobał się Teatrzyk Kamishibai, pani bibliotekarka wytłumaczyła dzieciom, że słowo to pochodzi z języka japońskiego: kami – oznacza papier, natomiast shibai – sztuka. Dlatego też teatrzyk ten nazywany jest również teatrem ilustracji bądź teatrem obrazkowym. Książka „wystawiana” w teatrzyku składa się kartonowych planszy z ilustracjami, natomiast tył karty zarezerwowany jest na tekst, który czyta opowiadacz. Pani bibliotekarka zaprezentowała maluchom jak wygląda taka karta, a później każde dziecko namalowało dalsze przygody groszków, po czym zamienili się w opowiadaczy.  Każda przygoda była barwna i ciekawa, brawom nie było końca. Pod koniec spotkania przedszkolaki poczęstowane zostały słodkim upominkiem i umówiliśmy się na kolejne kreatywne czytanie.

 

Informacja

Kochani Czytelnicy!


Serdecznie zapraszamy do naszej Czytelni Czasopism, dostępnej w godzinach pracy biblioteki. Zapewniamy, że każdy znajdzie coś dla siebie, gdyż oprócz prasy dla dorosłych o różnorodnej tematyce oferujemy magazyny młodzieżowe oraz czasopisma dla dzieci. Czytelnia jest wyposażona w wygodne sofy oraz stoliki, gdzie oprócz dostępnej prasy można przeczytać dobrą lekturę. Specjalnie dla naszych Czytelników udostępniamy prasę codzienną, miesięczniki i kwartalniki oraz wydawnictwa lokalne. Poniżej zamieszczamy spis czasopism dostępnych w naszej pięknej bibliotece.

Prasa codzienna: Gazeta Krakowska, Rzeczpospolita

Dwutygodnik : Przyjaciółka

Miesięczniki : Poradnik domowy, Poznaj Świat, Wiedza i życie, Sądeczanin, Poradnikbibliotekarza

Czasopisma dziecięce: ABC, Kumpel, Świerszczyk, Promyczek

Prasa lokalna: Wieści Podegrodzkie, King

Serdecznie zapraszamy!

 

Lekcje biblioteczne – 22.04.2016r.

Układaniem historyjek obrazkowych , baśniową krzyżówką i grupową rywalizacją ze znajomości baśni rozpoczęliśmy lekcje biblioteczne dla pierwszoklasistów. Nauka poprzez zabawę wprowadziła uczniów w dobry nastrój. Następnie po krótkim zapoznaniu się z pracą i działalnością naszej Biblioteki uczniowie mogli samodzielnie poszukać sobie książki w katalogu online jak i na półce. Na zakończenie otrzymali słodki poczęstunek.

Wystawa prac artysty malującego ustami i nogami Stanisława Kmiecika 18.04.2016 do 08.05.2016r

Są ludzie, którzy do malowania nie używają rąk a tworzą przepiękne obrazy od których nie sposób oderwać oczu. Potrafią oni dostrzec piękno otaczającej rzeczywistości, potrafią dzielić się swoimi uczuciami, wrażeniami i przenieść to wszystko na papier i płótno. Jest to ich pasja której trzeba poświęcić wiele czasu i cierpliwości ale efekty są niesamowite. Jak piękne i imponujące prace tworzą osoby malujące nogami mogliśmy przekonać się podczas wystawy Stanisława Kmiecika z Krakowa.

21 kwietnia na otwarcie wystawy prac artysty malującego ustami i nogami Stanisława Kmiecika do Sali Biblioteki Gminnej w Podegrodziu przyszli gimnazjaliści z Podegrodzia i z Brzeznej, jak również podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej  w Gostwicy z wychowawcami. Przyszli by poznać niepowtarzalnego człowieka, wybitnego artystę i móc na własne oczy zobaczyć jak powstają jego prace. Panu Stanisławowi podczas spotkania towarzyszyła żona Monika, która opowiadała o twórczości męża. Oboje uwielbiają spotkania z ludźmi w każdym wieku. Starają się dzięki temu przekazać i udowadniać, że człowiek mimo swojej niepełnosprawności jest w stanie osiągnąć wiele, potrzebuje tylko motywacji, musi być konsekwentny w swoim działaniu i nie dać się stłamsić jeśli czuje, że w czymś jest dobry musi dołożyć wszelkich starań by osiągnąć zamierzony cel. Ten wzięty malarz-samouk urodził się w Klęczanach koło Nowego Sącza. Nie mając od urodzenia rąk, już jako 5 letni chłopiec zaczął malować ustami i nogami, stosując różne techniki malarskie. Ulubione tematy malarskie to krajobraz rodzinnych okolic, martwa natura, akt, a także obrazy surrealistyczne pełne bardzo osobistych metafizycznych nastrojów. Jego wielką miłością są również  samochody. Brał udział w rajdach samochodów terenowych 4x4. Do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami z siedzibą w Księstwie Lichtenstein-VDMFK należy od 1989 roku jako stypendysta a od 2005 roku został członkiem zrzeszonym. Prace malarza można oglądać na kartkach świątecznych w kalendarzach wydawanych przez wydawnictwa na całym świecie współpracujące z VDMFK. 

Spotkanie z Panią Moniką i panem Stanisławem to wyjątkowa lekcja, której nie zapomną z pewnością na długi czas zaproszeni goście oraz uczniowie gimnazjum. Otwiera ona oczy na wiele problemów, ale także uczy ważnej rzeczy. Nasz wygląd nie jest ważny, ważne jest to jacy jesteśmy i co potrafimy robić bo każdy ma jakiś talent, który powinien rozwijać. Jednym przychodzi to łatwiej, inny potrzebuje więcej czasu. Ale dzięki pracy nad sobą można osiągnąć wszystko. 

Czytanie dzieciom- 20.04.2016r

20.04.2016 roku do biblioteki przyszły na spotkanie maluszki z Gminnego Przedszkola w Podegrodziu. Razem z dzieciaczkami przenieśliśmy  się do ,,Świata zwierząt”. Dzieci z zaciekawieniem i zainteresowaniem obejrzeli prezentację o zwierzątkach zarówno tych żyjących na świeci jak i tych bajkowych, którym towarzyszyła krótka charakterystyka. Następnie wybraliśmy się na wycieczkę do zoo, naśladując poszczególne zwierzęta, które tam spotkaliśmy  oraz wspólnie rozwiązywaliśmy zagadki. Na zakończenie przenieśliśmy się ,,Na  zieloną łąkę” wcielając się przy muzyce w role zajączków. Dzieciaczki zaśpiewały ulubione piosenki i otrzymały słodki upominek.

Czytanie dzieciom ”Biblioteka w świecie legend”-13.04.2016r

 

 

 

 

 

Dnia 13.04.2016 i 10.05.2016 roku wraz z dziećmi z Gminnego Przedszkola w Podegrodziu i Prywatnego Przedszkola "Kraina Bajek" przenieśliśmy się do Torunia ,aby zasmakować Toruńskich specjałów. Spotkanie rozpoczęło się od zaznaczenia na mapie Polski miasta, o którym będzie mowa na spotkaniu. Następnie przedszkolaki z zainteresowaniem wysłuchali legendy o Toruńskich pierniczkach i rozwiązali quiz. Świetnie poradzili sobie z tym zadaniem , udowadniając że z uwaga słuchali legendy. Wiele radości i uśmiechu na twarzy dostarczyła maluchom zabawa  pt. ,,Podróż”. Na zakończenie  przedszkolaków czekała  słodka niespodzianka bowiem z zamkniętymi oczami rozpoznawali pierniczki po smaku. Określali to co czują, jakie są ciasteczka, które próbują oraz określali kształt.  Natomiast dzieci w podziękowaniu za spotkanie zaśpiewali piosenkę.

 


 

 

 


 

 

 

Lekcja biblioteczna - 30.03.2016r.

Na lekcję biblioteczną w dniu 30.03.2016r.do naszej biblioteki przyszli drugoklasiści i jak zawsze  na zajęciach zapoznali się z pracą i działalnością Biblioteki ,pani Bibliotekarka przeprowadziła konkurs ze znajomości baśni i lektur .

Czytanie dzieciom - 06.04.2016r.

Dnia 06.04.2016 roku do Biblioteki na wspólne czytanie przyszli nasi najmłodsi  czytelnicy z Gminnego Przedszkola .Razem z dzieciaczkami znaleźliśmy się w ogródku i z dziadkiem sadziliśmy „Rzepkę”. Po uważnym wysłuchaniu utworu dzieci otrzymały układankę a ich zadaniem było ułożenie po kolei wszystkich postaci, które pomagały dziadkowi ciągnąć rzepkę. Maluchy świetnie poradziły sobie z tym zadaniem. Następnie przyszedł czas na zabawę ruchową ,,Taniec misia”, która wywołała mnóstwo radości i uśmiechów. Nie zabrakło oczywiście słodkiego poczęstunku.

Cała Polska czyta dzieciom - 23.03.2016r.

23.03.2016r. przyszły do Biblioteki Gminnej Filia w Gostwicy dzieci z oddziału zerowego wraz z wychowawcą ze szkoły Podst. w Gostwicy. Tematem naszych zajęć były zbliżające się święta Wielkiejnocy. Książką wprowadzającą nas do rozmowy o świętach była „Opowieść Wielkanocna” ilustrowana kolorowymi sylwetami. Po wysłuchaniu opowiadania maluchy dzieliły się ze sobą  swoją wiedzą i przeżyciami na temat tradycji i zwyczajów związanych z  tymi pięknymi świętami. Nie zabrakło też czasu na wykonanie kolorowej pisanki z papieru i zabawę ruchową „gąski”.

Cała Polska czyta dzieciom - 24.02.2016r.

24 lutego 2016r. do Biblioteki Gminnej Podegrodzie Filia Gostwica przyszły dzieci z oddziału zerowego ze Szkoły Podstawowej w Gostwicy. Wspólnie wysłuchaliśmy książki pt. „Kruk Skarpetka. Czy warto kłamać, czyli o tym, że prawda zawsze wychodzi na jaw”.
To opowieść o kruku Skarpetce i jego przyjaciołach, którzy cały czas mówili nieprawdę co skończyło się nieciekawie. Książka ta wzbudziła  w dzieciach przemyślenia, zgodnie stwierdziły, że nie należy kłamać, trzeba zawsze mówić prawdę. Nie zabrakło nam także czasu na zabawę ruchową, w której dzieci musiały po wysłuchaniu pytania dobiec do prawdziwej odpowiedzi. Rywalizacja była zacięta, ale mistrz został tylko jeden.
Na zakończenie maluszki wykonały  piękne skarpetki dla kruka.

Cała Polska czyta dzieciom - 10.02.2016r.

10.02.2016r. na cykliczne zajęcia do Biblioteki Gminnej Filia Gostwica przyszły dzieci z zerówki ze Szkoły Podst. w Gostwicy wraz ze swoją panią. Podczas naszego spotkania przeczytaliśmy książkę z serii wychowanie przez czytanie pt. „Tupcio  Chrupcio. Ja się nie boję”. Jak zwykle po wysłuchaniu książeczki przeszedł czas na ciekawą dyskusję  dotyczącą lektury, z której wynikło, że każdy z nas czegoś się boi, a takie opowiadania pomagają nam przełamać strach. Mamy nadzieję, że te zajęcia były pożytecznie spędzonym czasem i wiele nas nauczyły. Przedszkolaki za wzorowe i aktywne  uczestnictwo w zajęciach otrzymały kolorowe zakładki i słodki upominek

Cała Polska czyta dzieciom - 22.03.2016r.

 

22.03.2016r. odwiedziły Biblioteką Gminną Filię w Olszanie dzieci z oddziału zerowego wraz z wychowawcą ze szkoły Podst. w Olszanie. Przeczytaliśmy tym razem „Opowieść Wielkanocną” ilustrowaną kolorowymi sylwetami. Z wielkim zainteresowaniem dzieci wysłuchały opowiadania. Dało to początek do wspólnej rozmowy na temat zbliżających się świąt i przygotowania do nich. Przybliżyliśmy sobie tradycje i zwyczaje z nimi związane. Dzieci opowiadały o zwyczajach, które kultywuje się w ich domach. Każdy uczestnik miał za zadanie dokończyć pisankę rysując po śladzie, a następnie pięknie ją pokolorować. Zakończyliśmy zajęcia zabawą ruchową Wielkanocne zajączki.

 

Mistrz pięknego czytania” II edycja - 15.03.2016r.

We wtorek 15 marca 2016r. odbył się konkurs pt. ”Mistrz pięknego czytania” II edycja zorganizowany przez Bibliotekę Gminną Podegrodzie Filia Olszana oraz szkołę Podst. w Olszanie.  Do konkursu zgłosiło się 19 uczestników, których oceniała komisja w składzie pani Piekara Katarzyna dyrektor szkoły Podst.
w Olszanie, Pani Koterla Anna nauczyciel w Szkole Podst. w Olszanie oraz Plata Żaneta bibliotekarka z Biblioteki Gminnej w Podegrodziu. Zadaniem każdego z uczestników w pierwszej części
było jak najpiękniejsze  zaprezentowanie fragmentu wybranej przez siebie książki. W drugiej części uczestnicy musieli zaprezentować  wylosowany fragment książki.  Czas każdej prezentacji wynosił 3 min. Jury oceniało: dykcje i tempo czytania, modulację głosu i interpretację czytanego tekstu, sposób przekazywania emocji oraz ogólny wyraz artystyczny. Po prezentacji wszystkich osób i podliczeniu punktów w tym roku tytuł „Mistrz Pięknego Czytania” w kategorii klas I-III otrzymał Sebastian Zięba z klasy III, natomiast w kategorii klas IV- VI tytuł ten uzyskała Marysia Mamala z kl. V. Dodatkową atrakcjąpodczas oczekiwania na wyniki konkursubyło zmierzenie się z przysłowiami. Chętni mieli za zadanie namalować wylosowane przysłowie, publiczność zaś miała za zadanie odgadnąć o jakie przysłowie chodzi. Konkurencja ta wszystkim bardzo się  spodobała, wywołała salwy śmiechu.

Laureaci konkursu „Mistrz pięknego czytania 2016r.”

klasy I- III

I miejsce i tytuł mistrza „Pięknego czytania 2016r.” Sebastian Zięba klasa III

II miejsce Adaś Rams kl. I

II miejsce Nikola Potoniec kl. II

                  David Kulak kl. III

klasy IV- VI

I miejsce i tytuł mistrza „Pięknego czytania 2016r.” Marysia Mamala kl. V

II miejsce Agnieszka Pawłowska kl. V

III miejsce Kinga Potoniec kl. VI

                   Monika Potoniec KL. VI

Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

Cała Polska czyta dzieciom - 23.02.2016r.

23 lutego 2016r. do Biblioteki Gminnej Podegrodzie Filia Olszana przyszły dzieci z oddziału zerowego ze Szkoły Podstawowej w Olszanie.  Tematem przewodnim naszych zajęć było prawda i kłamstwo. Wspólnie wysłuchaliśmy książki pt. „Kruk Skarpetka. Czy warto kłamać, czyli o tym, że prawda zawsze wychodzi na jaw”. To opowieść o kruku Skarpetce i jego przyjaciołach, którzy cały czas mówili nieprawdę. Po przeczytaniu książki wywiązała się rozmowa, w której żywo uczestniczyły dzieci. Zgodnie stwierdziły, że nie należy kłamać, trzeba być prawdomównym i  jak mówi przysłowie „kłamstwo ma krótkie nogi”. Nie zabrakło nam także czasu na zabawę ruchową, w której dzieci musiały po wysłuchaniu pytania dobiec do prawdziwej odpowiedzi, a było przy tym śmiechu co niemiara. Piękne prace plastyczne wykonane przez maluchy były zwieńczeniem naszych zajęć.

Cała Polska czyta dzieciom 06.04.2016r

Dnia 06.04.2016r na wspólnym czytaniu w Bibliotece Gminnej Filia Gostwica jak zawsze spotkały się dzieci z oddziału zerowego. Specjalnym gościem, który przyjął zaproszenie na Bajkowy Poranek był rodzic pani Jolanta Bodziony. Przeczytała dzieciom bajkę pt. „O rybaku i złotej rybce” w przekładzie Juliana Tuwima. Bardzo ładna bajka z morałem, dzieci po jej wysłuchaniu jednogłośnie stwierdziły, że  „Warto cieszyć się z tego, co się ma, bo można wszystko stracić”. Zerówkowicze wykonały także kolorowe  ilustracje do bajki. Słodkim poczęstunkiem przyniesionym przez naszego gościa zakończyliśmy nasze wspólne zajęcia.

Cała Polska czyta dzieciom - 09.02.2016

Dnia 09 lutego 2016r.  Filię Biblioteczną w Olszanie odwiedziły dzieci z oddziału zerowego ze Szkoły Podst. w Olszanie  były  to zajęcia pod hasłem „Uczymy się współpracy”.
W trakcie spotkania dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Franklin uczy się współpracy”.
Po przeczytaniu książki  rozmawialiśmy  dlaczego należy ze sobą współpracować i co to w ogóle znaczy współpraca, na czym ona polega. Dzieci chętnie uczestniczyły w rozmowie, podawały piękne przykłady współpracy. Zajęcia te również były  okazją do  wypróbowania umiejętności współpracy poprzez uczestnictwo w zabawach ruchowych. Na zakończenie dzieci wykonały piękną zakładkę do książki i tu także ze sobą współpracowaliśmy

Lekcja biblioteczna w Bibliotece Filia Olszana - 12.01.2016r

12.01.2016r. w Bibliotece Gminnej Podegrodzie Filia Olszana przeprowadzona została lekcja biblioteczna. Uczestnicy zajęć z klasy IV ze Szkoły Podst. w Olszanie mogli dowiedzieć się o zbiorach bibliotecznych oraz w jaki sposób poruszać się po bibliotece by móc dotrzeć do poszukiwanej pozycji książkowej. Zapoznali się z katalogiem bibliotecznym kartkowym i elektronicznym, jak wygląda i jakie elementy zawiera karta katalogowa, dowiedzieli się o sposobie ułożenia książek na regałach i w katalogu  Po krótkim wykładzie uczniowie mieli możliwość zastosowania wiedzy w praktyce, wyszukiwali podane książki w katalogach oraz odnajdywali je na bibliotecznych regałach. Próbowali także stworzyć kartę katalogową do podanych pozycji. Mamy nadzieję, że lekcja  przybliżyła czytelnikom umiejętność poruszania się po bibliotece i orientacji w jej zbiorach.

Czytanie dzieciom -„Biblioteka w świecie legend”-16.03.2016r

 

 

 

 

 

 

 Dnia 16.03.2016 i 05.04.2016 roku wraz z dziećmi z Gminnego Przedszkola i Prywatnego Przedszkola w Podegrodziu wyruszyliśmy pociągiem w podróż po stolicy Polski-Warszawie. Śpiewając i poruszając się w rytm piosenki ,,Jedzie pociąg z daleka” zwiedziliśmy najciekawsze miejsca i zabytki Warszawy oglądając prezentację oraz krótko rozmawiając na ich temat . Dzieci również wysłuchały  uważnie dwie krótkie legendy pt: ,,Wars i Sawa” oraz ,,Syrena”. Następnie odpowiadały na pytania związane z przeczytanym tekstem i wskazywali na mapie Polski: Warszawę, Wisłę, góry i morze Bałtyckie. Nie zabrakło także zabaw ruchowych. Przedszkolaki świetnie bawiły się podczas zabawy ,,Pomniki” oraz zabawy ,,Szukaj swojego miejsca”, które były nawiązaniem do omawianej legendy. Na zakończenie zajęć dzieci zaśpiewały piosenkę oraz otrzymały słodki poczęstunek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konkurs- „Zimowa zabawa literacka” rozstrzygnięcie - 11.03.2016r.

W dniach od 03.02.2016r do 04.03.2016r. w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu odbywał się konkurs pt.” Zimowa zabawa literacka”. Naszym celem było promowanie czytelnictwa wśród młodszych dzieci ,rozwijanie wyobraźni , aktywności i umiejętności korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Konkurs skierowany był dla uczniów klas I- IV, a rozpoczął się od przygotowania literackich krzyżówek, rebusów i zagadek z lektur szkolnych i postaci z bajek . Hasło konkursu brzmiało:” Przyjdź- odpowiedz- wygraj”. Osoby chętne do udziału w  konkursie musiały przyjść do Biblioteki odebrać kartkę z zadaniami, rozwiązać i wpisać odpowiedzi. Zasada konkursu była bardzo prosta „Odbierz zagadkę, wpisz poprawne hasło, wrzuć do urny i wygraj”. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Finał konkursu odbył się 11.03.2016r.Z pośród wszystkich prawidłowych odpowiedzi wylosowanych zostało 10 uczniów, którzy otrzymali nagrody książkowe. Zwycięzcami z klasy I-II zostali: Joanna Zaczyk,  Anna Pajor, Nicola Olchawa, Mateusz Karpierz i Filip Konar, natomiast z klasy III-IV: Katarzyna Homoncik, Kamila Laciuga, Jakub Bochenek, Tomasz Mynarek oraz Szymon Ciągło. Wszystkim uczestnikom konkursu zostały wręczone dyplomy.

Czytanie dzieciom. 09.03.2016r

Dnia 09.03.2016 roku w  Bibliotece gościły najmłodsze dzieci z Gminnego Przedszkola w Podegrodziu. Wraz z maluchami przenieśliśmy się do wioski smerfów. Na początku dzieci zapoznały się z wyglądem smerfów oraz starali się odgadnąć ich imiona. Wspólnie zastanawiali się  nad charakterystyczną cechą, którą posiada każdy z nich. Następnie dzieci z zainteresowaniem wysłuchali bajki o Smerfoludzie, który niespodziewanie pojawił się w wiosce smerfów. Po wysłuchaniu przyszedł czas na wspólną rozmowę dotyczącą bajki oraz  wykonanie ,,smerfnych zadań” a mianowicie zadanie Smerfusia-,,Czworakowanie”  to fajna sprawa”, zadanie Łasucha-,,Sztafeta cukierkowa” oraz zadanie Pracusia-Wyścig z przeplataniem”. Zabawa była bardzo udana, o czym świadczyły zadowolone miny przedszkolaków.Na zakończenie spotkania otrzymały słodki upominek.

Czytanie dzieciom - "Biblioteka w świecie legend" - 02.03.2016r

Dnia 02.03 i 08.03.2016 roku maluchy z Gminnego Przedszkola w Podegrodziu oraz Prywatnego Przedszkola ,,Kraina bajek” po raz kolejny odwiedziły naszą bibliotekę. Tym razem poznaliśmy legendę ,,O smoku Wawelskim”. Spotkanie rozpoczęło się od ułożenia przez dzieci puzzli obrazujących wydarzenie z legendy o której będzie mowa oraz odgadnięcie jej nazwy. Przedszkolaki w wielkim skupieniu starali się wykonać zadanie oraz udzielić poprawnej odpowiedzi. Następnie wraz ze smokiem który zawitał do biblioteki przenieśliśmy się  do Krakowa poznając jego historię. Po wysłuchaniu legendy i wspólnej rozmowie przyszedł czas na zabawę. Maluszki świetnie bawiły się  podczas zabawy z chusta animacyjną ,,Kogo porwał smok wawelski?” oraz zabawy ruchowej ,,Smok goni swój ogon”. Na zakończenie sprawdziliśmy wiedzę dzieci na temat Krakowa rozwiązują wspólnie krzyżówkę oraz maluszki zaśpiewały piosenki, po czym otrzymały słodki upominek.

Lekcja biblioteczna - 13.03.2016r

 

13.03.2016r. Bibliotekę Gminną Podegrodzie Filię w Gostwicy odwiedzili wraz z wychowawczynią Beatą Platą uczniowie z kl. III ze Szkoły Podst. w Gostwicy.

Tematem lekcji bibliotecznej było „Jak korzystać ze słowników”. Na zajęciach uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą wiadomości o słownikach, ich rodzajach, budowie i funkcji słowników oraz zasadach korzystania.
Następnie młodzież podzielona na grupy miała za zadanie zapoznać się z danym  słownikiem i krótko przedstawić jego funkcje, budowę, układ treści. Uczniowie mieli również za zadanie wykonać ćwiczenia, które utrwalą zdobyte wiadomości np. wybrać spośród słowników odpowiedni dla poszukiwanej wiadomości po czym wyszukiwali podane wyrazy i odczytywali ich znaczenie, uzupełniali tekst poprawnymi wyrazami ortograficznymi.

Czytanie dzieciom-„Biblioteka w świecie legend”-17.02.2016r.


Na kolejnych spotkaniach ,które odbyły się  w  dniach 17.02 i 24.02.2016r ,dzieci z Przedszkola Gminnego dowiedziały się co to jest legenda oraz usłyszały legendy o  Podegrodziu.  Podegrodzie to prastara wieś położona w sercu Kotliny Sądeckiej ,jest to centrum regionu Lachów Sądeckich. Swą nazwę zawdzięcza położeniu pod grodem kasztelańskim, dawnym Sączem podegrodzkim, który wzniesiono w wieku XI na górze zwanej Groblą. Jak już wspomniałam dzieci wysłuchały legend o Podegrodziu min. „ Legenda o obrazie z Kaplicy św. Anny” , „Legenda o Zamczysku” i „Legenda o Zapadłej Dolinie”. Następnie przedszkolaczki odpowiadały na pytania związane z przeczytanymi legendami, śpiewały piosenki jak również bawiły się w zabawę „W jednej łodzi”.


 

Czytanie dzieciom – „Biblioteka w świecie legend”- 03.02.2016r

Wzorem ubiegłego roku, w bibliotece w Podegrodziu w dniach  03,09,10-02.2016 r rozpoczęliśmy kolejny już cykl spotkań w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Do naszej biblioteki zawitały dzieci z Gminnego Przedszkola w Podegrodziu oraz Prywatnego Przedszkola ,,Kraina bajek”. Maluchy uważnie i z zaciekawieniem wysłuchały historię o owieczce Hali  ,która mieszka na farmie razem ze swoją mamą i innymi zwierzętami. Niewiele jeszcze wie o świecie, ale, podobnie jak każde dziecko, jest ciekawska i dociekliwa. Jej przyjaciel Piesek Farmek zawsze zjawia się w odpowiednim momencie. Pomaga małej Hali i cierpliwie odpowiada na jej pytania. Po przeczytaniu bajeczki dzieci śpiewały piosenki , odpowiadały na pytania związane z przeczytanym tekstem oraz wykonywały obrazek odpowiadający treściom tekstu. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały  słodki upominek

Lekcje biblioteczne - 01.03 i 02.03.2016r

W dniach 01.03.2016 i  02.03.2016r, odbyły się lekcje biblioteczne dla klas V Szkoły Podstawowej w Podegrodziu. Po zapoznaniu się z działalnością i pracą w Bibliotece uczniowie mogli samodzielnie poszukać i zarezerwować sobie książki w katalogu online. Następny  etap lekcji bibliotecznej  polegał na przeprowadzeniu konkursu sprawdzającego wiedzę uczniów ze znajomości baśni.  Podzieleni na dwie  grupy uczniowie  pomimo rywalizacji, która im towarzyszyła  świetnie się bawili. Bardzo dobrze poradzili sobie z dopasowywaniem przysłów jak również z krzyżówkami związanymi z przerobionymi lekturami. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali upominek w formie książki O kulturze Łachów Sądeckich.

 

Ferie w Bibliotece - 2016r.

Podczas tegorocznych „Ferii z biblioteką” Biblioteka w Podegrodziu przygotowała dla dzieci ciekawe i inspirujące formy spędzenia wolnego czasu. Każde nasze spotkanie przebiegało w wesołej i "słodkiej" atmosferze. Biblioteka to miejsce przyjazne, w którym dzieci czuły się dobrze i bezpiecznie. Mali czytelnicy nie mieli powodu do narzekań. Wszak, kto chciał mógł przyjść do Biblioteki, gdzie dwa razy w tygodniu czekały na nie liczne atrakcje i niespodzianki.. Różnorodne formy zajęć skutecznie zachęcały najmłodszych do wszechstronnej aktywności i fantastycznej zabawy. Były to zajęcia o charakterze zabawowym i edukacyjnym. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia plastyczne podczas, których dzieci wykonywały min. kotki, pawie oraz pingwiny z wykorzystaniem różnych technik plastycznych. Mniejsze dzieci wykorzystując swoje zdolności i umiejętności manualne oraz  ruchowe rysowały, malowały , wyklejały , tańczyły .Starsze dzieci korzystały z gier dydaktycznych i Internetu. Dawkę świetnego humoru i dobrej zabawy dostarczyły dzieciom godziny pełne różnorodnych gier i zabaw planszowych. Najwięcej emocji wzbudziły zabawy ruchowe ćwiczące zręczność, refleks oraz uczące współpracy i koleżeństwa w grupie. Do Biblioteki zawsze przychodziła liczna gromada dzieci chętnie uczestnicząca w zajęciach. Mamy nadzieję, że czas spędzony w naszej Bibliotece na długo pozostanie w pamięci dzieci i z potęguje chęć korzystania z bogactw Biblioteki.