„Święty Andrzej ci ukaże, co ci życie niesie w darze…” czyli wróżby andrzejkowe w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu

Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów,…wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Podtrzymując andrzejkową tradycję Biblioteka Gminna w Podegrodziu 30 listopada zorganizowała dla klas czwartych Szkoły Podstawowej w Podegrodziu spotkanie andrzejkowe. Przez półtorej godziny biblioteka zamieniła się w magiczne miejsce, w którym dzieci będą mogły zajrzeć w swoją przyszłość robiąc andrzejkowe wróżby. Pani pracująca w Podegrodzkim Muzeum wcieliła się  w rolę wróżki i przypomniała tradycje andrzejkowe, a potem pomagała w przepowiadaniu przyszłości. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały gawęd związanych z tradycjami wróżb andrzejkowych i katarzynkowych. Następnie wspólnie bawiły się we wróżby takie jak: lanie wosku, wróżenie z jabłek, butów, jaki zawód czeka uczestników zabawy w przyszłości? i wiele innych. Było wiele śmiechu, radości i miłej zabawy.