Wakacje z Biblioteką – wycieczka do Trzcinicy i Szczyrzyca - 18 i 24.08.2016.

Dnia 18.08.2016 roku w ramach zakończenia „Wakacji z Biblioteką” wraz  z dziećmi uczestniczącymi w zajęciach wakacyjnych w naszej bibliotece pojechaliśmy  do Trzcinicy. Tam zwiedziliśmy  Skansen Archeologiczny Karpacka Troja stanowiący oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Wycieczka była niezwykłą podróżą w przeszłość człowieka, począwszy od koczowniczego trybu życia do czasów średniowiecza. Dzieciaki na początku obejrzeli ciekawy film opowiadający o przebiegu prac archeologicznych, ukazujący wykopaliska, a także fragmenty rekonstrukcji historycznej przedstawiającej upadek grodu. Zachwyt wzbudzały odtworzone sceny z życia mieszkańców osady i grodu, zrekonstruowane fragmenty wałów obronnych i domostwa z różnych okresów dziejowych. Dzieci były na miejscu dawnego grodu i podgrodzia. Po zwiedzeniu skansenu wszyscy udali się do pawilonu na lekcję muzealną na temat „Początki Słowian”. Tam mieli okazję poszerzyć swoje wiadomości o naszych przodkach, dowiedzieć się, czym się zajmowali, skąd przybyli. Wycieczka była ciekawą lekcję historii i na długo pozostanie w pamięci.

Natomiast 24.08.2016 roku wraz z dziećmi przenieśliśmy się do wioski Indiańskiej w Szczyrzycu, gdzie dzieci zapoznali się z życiem Indian. Zobaczyli oryginalne konstrukcje obrazujące fragmenty z życia Indian, malowane, w pełni wyposażone tipi, ogromny namiot zwany tio-tipi, szałas pary (indiańską saunę), specjalny namiot wojenny, a także wystawę rękodzieła Indian mieszkających na preriach - wierne repliki strojów indiańskich sprzed 200 lat, wykonane z tysięcy koralików: koszule wojenne, tomahawki, torby z surowej skóry jak również zobaczyli wojownika palącego świętą fajkę, przejmującą scenę pogrzebu wojownika oraz dowiedzieli się jak kobiety wyprawiały skórę. Najwięcej radości sprawiło dzieciom strzelanie z prawdziwego indiańskiego łuku do tarczy i uczestnictwo w oryginalnych grach i zabawach takich jak: Jaszczurki,  Podwójna piłka,  Kręciołki,  Bieg Apacki,  Równoważnia Szoszonów,  Mokasyny,  Dzwoneczki.