„Święty Andrzej ci ukaże, co ci życie niesie w darze…” czyli wróżby andrzejkowe w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu

Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów,…wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Podtrzymując andrzejkową tradycję Biblioteka Gminna w Podegrodziu 30 listopada zorganizowała dla klas czwartych Szkoły Podstawowej w Podegrodziu spotkanie andrzejkowe. Przez półtorej godziny biblioteka zamieniła się w magiczne miejsce, w którym dzieci będą mogły zajrzeć w swoją przyszłość robiąc andrzejkowe wróżby. Pani pracująca w Podegrodzkim Muzeum wcieliła się  w rolę wróżki i przypomniała tradycje andrzejkowe, a potem pomagała w przepowiadaniu przyszłości. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały gawęd związanych z tradycjami wróżb andrzejkowych i katarzynkowych. Następnie wspólnie bawiły się we wróżby takie jak: lanie wosku, wróżenie z jabłek, butów, jaki zawód czeka uczestników zabawy w przyszłości? i wiele innych. Było wiele śmiechu, radości i miłej zabawy.

Urodziny Pluszowego Misia 25.11.2016

25 listopada dzieci z klasy 0 ze szkoły Podst. w Olszanie i Gostwica zostały zaproszone do Biblioteki Gminnej Filia w Olszanie  i Gostwicy na Urodziny Pluszowego Misa. Dzieci oglądając prezentacje  multimedialną zapoznały się z legendą powstania pierwszego Pluszowego Misia oraz wysłuchały pięknego opowiadania o „Brzydkim Misiu”. Uczestniczyły w porannej gimnastyce ze swoim Misiem, zabawach muzyczno-ruchowych, oraz nauczyły się piosenki „Ja mam Misia Pluszowego”. Maluszki ochoczo wzięły się też za namalowanie  portretu swoich pluszowych przyjaciół. Rozstrzygnięty został konkurs plastyczny pt. „Urodzinowa kartka dla Pluszowego Misia”. W każdej fili wzięło udział kilkanaścioro dzieci, które za swoje prace otrzymały dyplom oraz książkę. Prace wykonane przez dzieci można oglądać w bibliotece. A jak to na urodzinach bywa nie zabrakło też łakoci, którymi  poczęstowaliśmy naszych miłych gości.

Lekcja biblioteczna -28.11.2016r-Sz.P Olszanka

Podczas spotkania i lekcji bibliotecznej przeprowadzonej przez panie bibliotekarki dzieci nauczyły się jak obchodzić się z książką, jak o nią dbać, dowiedziały się o wielkości i różnorodności księgozbioru dla nich i dla dorosłych ,zapoznały się z katalogiem online oraz o tym co jeszcze można robić w bibliotece. Ku ich ogólnej uciesze dowiedziały się, że w bibliotece można się również dobrze bawić! Bawiliśmy się w zgadywanki np.: odpowiedz na pytanie dotyczące wybranej baśni i jaki to bohater bajkowy. Bardzo dobrze poradzili sobie z dopasowywaniem przysłów.  Uczniowie  pomimo rywalizacji, która im towarzyszyła świetnie się bawili. Spotkanie zakończyło się zabawą w kalambury. Na pamiątkę wizyty i zachętę na przyszłość dzieci otrzymały zakładki do książek.

„Moja ulubiona postać z bajki” –ogłoszenie wyników

Dnia 12.12.2016 roku W Bibliotece Gminnej w Podegrodziu odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursu plastycznego pt,, Moja ulubiona postać z bajki” adresowanego  do dzieci  klas I-III  Szkół Podstawowych. Oceny prac konkursowych dokonała Komisja Konkursowa w składzie:

-Pani Barbara Ruchała

-Pan Jacek Kula

-Pan Adam Misiewicz

Na konkurs wpłynęło  55  prac plastycznych z terenu Gminy Podegrodzie. Podczas oceniania prac Jury brało pod uwagę:

-ogólne wrażenia artystyczne,

-dobór i wykorzystanie materiałów,

-wkład pracy,

-walory artystyczne dzieła

-estetyka wykonania, kolorystyka itp.,

-oryginalny pomysł.

Po obejrzeniu prac Jury postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia dla poszczególnych dzieci:

I miejsce: Katarzyna Koszyk

II miejsce: Joanna Zaczyk, Nadia Różańska

III miejsce: Amelia Zielińska, Liliana Dyrek

Wyróżnienie: Katarzyna Smoleń, Nicola Olchawa

Dzieci nagrodzone i wyróżnione otrzymały  dyplomy i nagrody rzeczowe a pozostali uczestnicy dyplomy i nagrody pocieszenia.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu jak również opiekunom, za poświęcony czas i włożoną pracę.

Święto Pluszowego Misia

Dnia 21 i 23.11.2016 roku dzieci z Gminnego Przedszkola w Podegrodziu oraz z Prywatnego Przedszkola ,,Kraina Bajek” odwiedziły naszą bibliotekę z okazji Święta Pluszowego Misia. W naszej Bibliotece obchodzenie tego święta to już tradycja. Tego dnia dzieci przyszły do biblioteki ze swoimi ulubionymi i kochanymi  pluszakami. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe brązowe, zielone itd. A każdy był piękny i wyjątkowy. Bardzo miłą niespodzianką dla przedszkolaczków były odwiedziny wolontariuszek w przebraniu postaci z bajek- kota Sylwestra i ptaszka Twitty. Na początku maluchy opowiadały o swoich maskotkach, obejrzały prezentację związaną z historią  powstania pluszowego misia, rozwiązywały zagadki o najpopularniejszych misiach, słuchały czytanych przez panie fragmentów książek o niedźwiadkach, nauczyły się piosenki o misiu. Dużo radości sprawiła im "Poranna gimnastyka z misiem"- zabawy ruchowe z ulubionym pluszakiem. Po wspólnej zabawie na dzieci czekał słodki poczęstunek oraz pamiątkowy miś. Dzień upłynął miło i przyjemnie.