Biblioteka Gminna w Podegrodziu bierze udział w projekcie

Budowa zintegrowanego systemu informacji i zarządzania zbiorami 33 bibliotek publicznych w województwie małopolskim z użyciem technologii teleinformatycznych.

27 grudnia 2010 roku, w Nowym Sączu członkowie zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego i Powiatu Gorlickiego podpisali umowę na dofinansowanie projektu "Budowa zintegrowanego systemu informacji i zarządzania zbiorami 33 bibliotek publicznych w województwie małopolskim z użyciem technologii teleinformatycznych". Tym samym rozpoczynamy z dniem dzisiejszym jego realizację. Przedstawiamy Państwu pierwsze informacje o projekcie:

Źródło finansowania projektu

Nazwa Programu Operacyjnego:
MRPO – Małopolski Regionalny Program Operacyjny

Numer i nazwa Osi Priorytetowej:
1. Warunki dla rozwoju społeczeństwa opartego na wiedzy

Numer i nazwa Działania:
1.2. Rozwój społeczeństwa informacyjnego

Dane o projekcie:

Numer projektu: MRPO.01.02.00-12-078/10
Wartość projektu: 1 153 104,51 zł
Wartość dofinansowania: 864 828,38 zł
Okres realizacji: 31.03.2010 r. – 31.12.2011 r.

Opis projektu:

Tytuł projektu:

Rodzaj projektu:
Budowa lub rozbudowa systemów udostępniających e-usługi publiczne w zakresie administracji publicznej, ochrony zdrowia, turystyki, edukacji, oświaty, gospodarki komunalnej.

Numer i nazwa tematu priorytetowego:
Usługi i aplikacje dla obywateli (e-zdrowie, e-administracja, e-edukacja, e-integracja itp.).

Forma finansowania:
pomoc bezzwrotna.

Miejsce realizacji projektu:

Województwo małopolskie, powiaty: gorlicki, miechowski, nowosądecki, nowotarski, olkuski.
Liczba czytelników, którzy w 2009 roku korzystali z ich zbiorów to 88 404 osoby, a zbiory będące w posiadaniu tych bibliotek to 1 258 889 woluminów.

Partnerzy projektu zdecydowali się na stworzenie zintegrowanego systemu informacji i zarządzania zbiorami. Działania inwestycyjne będą obejmować zarówno zakup wymaganego sprzętu (komputerów) wraz z instalacją i oprogramowaniem, jak również wdrożenie systemu informatycznego dla 33 bibliotek i ich filii.
Każda z bibliotek gminnych razem z filiami będzie tworzyła centralny katalog zawierający, zależnie od przyjętych przez bibliotekę założeń, bazę zasobów i/lub bazę bibliograficzną. Jednocześnie każda z bibliotek będzie pracowała z centralną bazą czytelników gminy.
Dla wszystkich baz zostanie uruchomiony portal internetowy z multiwyszukiwarką, która pozwoli na równoczesne przeszukiwanie wszystkich baz w powiecie.
Projekt w dużej części opiera się na istniejących w placówkach zasobach komputerowych, które będą wykorzystane do projektu. Dlatego biblioteki poprzez projekt uzupełniają swoje wyposażenie jedynie w zakresie niezbędnym do prawidłowego wdrożenia systemu.

Cele projektu:

Cel główny:

Zmniejszanie dysproporcji pomiędzy miastem i wsią oraz wspieranie rozwoju Małopolski poprzez zwiększenie wykorzystania Internetu oraz technologii teleinformatycznych do świadczenia usług bibliotecznych, jako element rozbudowy regionalnej infrastruktury społeczeństwa informacyjnego.

Cele szczegółowe:

1.Zapewnienie powszechnego dostępu do informacji bibliotecznej tworzonej przez wszystkie biblioteki publiczne w gminach objętych projektem.

2.Uproszczenie dostępu do zbiorów bibliotecznych w gminach objętych projektem poprzez wprowadzenie jednolitej legitymacji bibliotecznej dla całej sieci placówek (w powiecie lub w gminach).

3.Uproszczenie pracy bibliotekarzy poprzez wprowadzenie katalogów centralnych gmin, dzięki czemu informacja bibliograficzna wprowadzana jest do systemu tylko raz, a nie wielokrotnie – w każdej placówce.

4.Zautomatyzowanie obiegu materiałów bibliotecznych przez wprowadzenie systemu identyfikacji za pomocą kodów kreskowych lub RFID.

Cele powyższe realizują cel główny Działania 1.2, którym jest „wspieranie rozwoju Województwa Małopolskiego poprzez rozbudowę regionalnej i lokalnej infrastruktury społeczeństwa informacyjnego, a także zwiększenie wykorzystania Internetu oraz innych technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT) do świadczenia usług publicznych”

Wpisują się też w cel szczegółowy Działania:

• Rozwój usług publicznych opartych na ICT służących polepszeniu jakości życia obywateli.

Internetowe okno na świat

„Biblioteka jest instytucją, która samym
swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury.
Biblioteka jest szczególną świątynią ducha ludzkiego”
Jan Paweł II

Biblioteka Gminna w Podegrodziu realizuje w ramach Wdrażania Lokalnych Strategii Rozwoju Oś. 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 projekt pod nazwą „Okno na świat - kafejka internetowa”. W ramach programu biblioteka otrzymała środki na organizację kafejki internetowej w czytelni biblioteki i zakup nowych komputerów. Głównym celem projektu jest zapewnienie jak najszerszej grupie społeczności lokalnej łatwego, powszechnego i bezpłatnego dostępu do sieci Internetowej, umożliwiającej pogłębianie wiedzy oraz pozyskiwanie niezbędnych danych z różnych dziedzin. Realizowany projekt rozszerza możliwości korzystania z zasobów edukacyjnych, docierania do zbiorów Polskiej Biblioteki Internetowej, jak również innych cennych źródeł informacji. Realizacja Projektu sprzyja budowaniu społeczeństwa informacyjnego oraz wyrównywaniu szans społeczności wiejskiej w dostępie do nowoczesnych źródeł wiedzy.
Wyposażenie biblioteki w czytelnię internetową daje szansę na zmianę oblicza biblioteki publicznej oraz na przywrócenie jej pierwotnej, oświeceniowej roli - miejsca kojarzonego z wiedzą, informacją i postępem.

Biblioteka Gminna w Podegrodziu