Bzepieczne wakacje z biblioteką-2015 dobiegły końca

Wzorem lat ubiegłych Biblioteka Gminna w Podegrodziu z myślą o dzieciach spędzających wakacje w domu zorganizowała im miłe spędzenie czasu w bibliotece .Przez całe wakacje dzieci z entuzjazmem odwiedzały gmach biblioteki, wiedząc, że czekają na nich ciekawe zadania i nowe wyzwania. Tegoroczne wakacje przebiegały pod hasłem  „Bezpieczne wakacje z biblioteką”.

Zajęcia odbywały się przez cały lipiec i sierpień w każdy wtorek . Dzieci brały udział w zajęciach rozwijających zdolności plastyczne , a także pobudzających wyobraźnię, były różne gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu. Spotkania w bibliotece to również okazja do integracji i pracy w grupie.

We środę 19 sierpnia, zajęcia odbyły się poza gmachem biblioteki. Dzieci udały się bowiem na wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni i Skansenu archeologicznego” Osada VI oraczy.”

Tam odbyliśmy wycieczkę mającą charakter podróży w czasie, rozpoczynającej się w czasach Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Przewodnikom w opowiadaniu o historii kopalni pomagają polscy królowie, żupnicy genueńscy, a także duch Cystersa – mnicha z którego zakonem wiąże się powstanie kopalni w Bochni. Wycieczka ta niesamowicie działała na wyobraźnię dzieci, które wsłuchiwały się w opowiadania przewodników. Dzieci mogły podziwiać najpiękniejsze wyrobiska kopalni, piękne komory solne, wykutą w soli kaplicę, rzeźby solne oraz narzędzia. Największą atrakcję wzbudził przejazd podziemną kolejką. Pod koniec zwiedzania dotarliśmy do kompleksu sportowego, w którym dzieci mogły zagrać w piłkę, a także odpocząć.

Po wizycie  w solnych podziemiach odbyła się, tym razem na wolnym powietrzu, kolejna lekcja historii, bez tablicy i zeszytów, ale z żywymi postaciami reprezentującymi średniowieczną kulturę. Dzieci uczestniczyły w codziennym życiu osady, gościły w domostwach rzemieślników. Całodniowa wycieczka przyniosła nie tylko ogrom atrakcji i zabawy, ale także była okazją ,by poszerzyć wiedzę na temat naszego regionu

W ostatni czwartek sierpnia na zakończenie spotkań w bibliotece odbył się bal maskowy, piekliśmy kiełbaski i raczyliśmy się słodyczami.

Oprócz tych zajęć dzieci codziennie korzystały z komputera i Internetu. Dzięki ciekawej formie i dynamice zajęć, nie było mowy o nudzie.