Program Rozwoju Bibliotek

Biblioteka Gminna w Podegrodziu to instytucja kultury, której celem jest odpowiadanie na społeczno-kulturalne potrzeby lokalnej społeczności. nie zapominając o tradycji, dostosowujemy ofertę do wymogów współczesności. Odwiedzający nas mogą korzystać z pomocy bibliotekarzy, jak również z zasobów bibliotecznych, ze szczególnym uwzględnieniem regionaliów.

Nasza biblioteka to otwarte i przyjazne miejsce, umożliwiające wspieranie inicjatyw odwiedzających nas Mieszkańców. Nasza oferta jest wynikiem połączenia różnorodności gromadzonych zasobów i wszechstronności podejmowanych działań. Nie powielamy usług innych lokalnych instytucji, ale – w ramach współpracy – dopełniamy je i wzmacniamy.

PRB - co to jest i co my tu robimy?

PRB, czyli Program Rozwoju Bibliotek to ogólnopolskie przedsięwzięcie, którego celem jest wzmocnienie potencjału bibliotek publicznych znajdujących się na wsiach i w małych miastach. Za program odpowiada Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, finansowana przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności (wspieraną z kolei przez Fundację Billa i Melindy Gates). Celem programu jest wyposażenie bibliotek w sprzęt informatyczny, organizowanie praktycznych szkoleń dla bibliotekarzy, wzmacnianie środowiska bibliotecznego i promocja bibliotek.

(Więcej o samym Programie: www.biblioteki.org)

Biblioteka Gminna w Podegrodziu bierze udział w drugiej edycji programu jako biblioteka partnerska. Funkcję biblioteki wiodącej pełni biblioteka w Łososinie Dolnej. Wspólnie szkoliliśmy się na warsztatach planowania rozwoju biblioteki, a następnie uczestniczyliśmy w szkoleniach specjalistycznych.