Sądecczyzna sto lat temu w fotografii Wojciecha Migacza

(…)Migacz Wojciech, a to moje miano jest Ci dobrze znane,

Z ojca pierwsze wzięte, drugie na chrzcie dane,

Gostwica ma wioska, poczta Podegrodzie,

Dom mój w środku wioski, zaraz przy ogrodzie,

A kraj mój rodzinny, znajdziesz go na mapie,

Zwany Galicya jest on w Europie(…)

Fragment listu Wojciecha Migacza

„do kolegi do Ameryki”,16 sierpnia1904r.

17 grudnia 2019 roku w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu miała miejsce promocja Albumu Wojciecha Migacza „Sądecczyzna sto lat temu w fotografii Wojciecha Migacza autorstwa pani Anny Bomba.

"Kolekcja fotografii i negatywów Wojciecha Migacza jest dokumentem obrazującym różne aspekty życia Lachów Sądeckich jak: zabudowa wsi, całoroczny cykl zajęć rolniczych i różne prace w gospodarstwie (np. orka, siew, żniwa, wykopki, budowa chałupy chłopskiej, wyrąb drzew), spotkania towarzyskie i rodzinne (wycieczki, zabawy strażackie, wesela, chrzciny, pogrzeby), zwyczaje i obrzędy doroczne (np. Boże Narodzenie, Niedziela Palmowa) oraz działalność kulturalna. W zbiorze dominują fotografie rodzinne i zbiorowe. Odzwierciedlają one wieź rodzinną i bogactwo życia sądeckiej wsi. Wojciech Migacz upamiętnił również udział społeczności w różnych uroczystościach kościelnych, narodowych i w miejscowym teatrzyku" - napisała Anna Bomba. Książka jest podzielona na rozdziały, zawiera ponad setkę zdjęć Wojciecha Migacza.

W dniu promocji Album cieszył się tak ogromną popularnością, aż

zabrakło egzemplarzy dla zainteresowanych czytelników.

MUZEUM LACHÓW SĄDECKICH IM. ZOFII I STANISŁAWA CHRZĄSTOWSKICH W PODEGRODZIU mieszczące się w Budynku Biblioteki Gminnej w Podegrodziu zaprasza do obejrzenia wystawy oraz pomocy przy identyfikacji osób znajdujących się na fotografiach.