Biblioteka Gminna

w Podegrodziu

Get Adobe Flash player

„Wykonaj plakat dotyczący jednego z przesłań (cytatów) Ojca Świętego Jana Pawła II - rozstrzygnięcie konkursu

„Wykonaj plakat
dotyczący jednego z przesłań (cytatów)
Ojca Świętego Jana Pawła II
- rozstrzygnięcie konkursu

 

Biblioteka Gminna Filie w Brzeznej, Gostwicy i Olszanie w miesiącu listopadzie 2020 roku zorganizowała konkurs skierowany do uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych.
Konkurs polegał na wykonaniu plakatu ilustrującego wybrane przesłanie (cytat) Ojca Świętego Jana Pawła II. Na konkurs wpłynęło sześć prac. Trzy prace konkursowe zostały wyróżnione: Julii Słaby,  Izabeli Konstanty i Julii Mróz. Powołana  Komisja Konkursowa postanowiła przyznać nagrody dla wszystkich uczestników konkursu w postaci pamiątkowych dyplomów oraz nagród rzeczowych.

Wszystkim autorom prac dziękujemy za trud i zaangażowanie. Gratulujemy wrażliwości
i dojrzałości oraz życzymy kolejnych sukcesów.

Prace nagrodzone w konkursie można doglądnąć na stronie biblioteki.
Zapraszamy.

„BARWY ROKU” - rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

„BARWY ROKU” - rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

     Biblioteka Gminna w Podegrodziu w miesiącach wrzesień – listopad 2020 roku zorganizowała konkurs plastyczny skierowany do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych. Konkurs polegał na wykonaniu pracy plastycznej  przedstawiającej krajobraz wybranej pory roku. Na konkurs wpłynęło 19 wspaniałych prac wykonanych techniką malarską. Powołana  Komisja Konkursowa postanowiła przyznać równorzędne nagrody dla wszystkich uczestników konkursu w postaci pamiątkowych dyplomów oraz nagród rzeczowych.

Wszystkim autorom prac dziękujemy za trud i zaangażowanie. Gratulujemy wrażliwości na piękno natury i życzymy dalszych sukcesów.                                   

Zapraszamy do obejrzenia galerii prac nagrodzonych w konkursie.

 

 

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „MÓJ PRZYJACIEL MIŚ”

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego  „MÓJ PRZYJACIEL MIŚ”

     25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia . Z tej okazji Biblioteka Gminna w Podegrodziu zorganizowała konkurs plastyczny dla grup przedszkolnych oraz klas „0”. Konkurs polegał na wykonaniu plakatu przedstawiającego postać ulubionego misia – bohatera literatury dziecięcej.          Na konkurs wpłynęło 16 niezwykłych prac, wykonanych różnorodnymi technikami  plastycznymi. Bardzo trudno było wybrać te najpiękniejsze, dlatego powołana Komisja Konkursowa postanowiła przyznać równorzędne nagrody      dla wszystkich uczestniczących w konkursie grup przedszkolnych, klas „0”             w postaci pamiątkowych dyplomów oraz nagród książkowych.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu oraz opiekunom, za poświęcony czas oraz włożoną pracę.                                          

Gratulujemy wrażliwości artystycznej i życzymy dalszych sukcesów.

W związku z sytuacją epidemiczną, o sposobie przekazania nagród poinformujemy w późniejszym terminie.

MUZYCZNE PODRÓŻE PO LITERATURZE

MUZYCZNE PODRÓŻE PO LITERATURZE

13 października 2020 r. w Szkole Podstawowej w Rogach odbyło się spotkanie autorskie w ramach projektu Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Partnerstwa dla Książki pt. “Muzyczne Podróże po Literaturze”. W podróż tę uczniów klas IV-VIII zabrali nas nasi wspaniali goście : Anna Czerwińska Rydel - muzyk, pedagog, autorka wielu książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej i biograficznej oraz dr hab. Paweł Rydel - pianista, kierownik Katedry Fortepianu Gdańskiej Akademii Muzycznej. Anna Czerwińska-Rydel w swoich książkach i opowiadaniach pisze o ludziach z pasją, problemach dzieci, rodzinie, samotności, potrzebie bliskości, zrozumienia, miłości, a przede wszystkim o muzyce. Pani Anna opowiedziała o swojej pracy nad książką, przybliżyła postać min. Janusza Korczaka, Fryderyka Chopina a także czytała fragmenty książki. Uczniowie zadawali wiele pytań, więc z pewnością sięgną po te fascynujące opowieści o sile marzeń i ich realizacji; o podejmowaniu trudnych decyzji i ponoszeniu ich konsekwencji. Nasi goście sprawili, że dzięki nim przenieśliśmy się w świat muzyki Chopina. Poznaliśmy miejsca w których dorastał nasz najwybitniejszy kompozytor, jego rodzinę. "Muzyczną Podróż po Literaturze" zakończyliśmy koncertem najbardziej znanych utworów Chopina w wykonaniu pianisty Pawła Rydla.

„Warsztaty Ikonopisarskie” w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu

„Warsztaty Ikonopisarskie” w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu

       We wtorek 9 czerwca w naszej Bibliotece odbyło się spotkanie w ramach „Szkółki Ikonopisarskiej”, na której uczestnicy pogłębiają swoją wiedzę i umiejętności w zakresie tworzenia ikon. Droga powstawania ikony dla każdego Ikonopisarza  jest  indywidualnym szlakiem,  procesem twórczym, lecz również przeżyciem duchowym. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń , jak również do pochwalenia się swoimi osiągnięciami. Mieliśmy okazje podziwiać niezwykłe ikony, które powstały w ostatnim czasie.

„MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK ” w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu – podsumowanie projektu

 

„MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK ”                                                            w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu – podsumowanie projektu

                          

            Biblioteka Gminna w Podegrodziu wraz z filiami w Brzeznej, Gostwicy i Olszanie we wrześniu 2019 roku po raz kolejny przystąpiła do projektu „Mała książka - wielki człowiek”, którego celem jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez skoordynowane, wieloletnie działania na rzecz promocji, edukacji czytelniczej oraz kształtowania nawyku obcowania z książką od najmłodszych lat. Tym razem w naszej Bibliotece wraz z filiami w ramach projektu  zostało wydanych 100 wyprawek czytelniczych dzieciom w wieku 3-6 lat , aż 51 z nich trafiło do naszych nowych czytelników.

           „Mamy świadomość, że jest to inwestycja w  przyszłość dzieci, ich zawodowy sukces oraz dobre relacje rodzinne i społeczne. Czytelnictwo to rozwój człowieka – obywatela, absolutnie kluczowy obszar i misja polskiego państwa, wymagająca szczególnej uwagi i świadomego działania”  tak o projekcie mówił prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

 

 

 

„Para-buch! Książka w ruch!” w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu

„Para-buch! Książka w ruch!” w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu

                Biblioteka  Gminna w Podegrodziu wraz z filiami w Brzeznej, Gostwicy i Olszanie  bierze udział w projekcie „Para-buch! Książka w ruch!”, który ma na celu promocję czytelnictwa książek popularnonaukowych wśród młodszych dzieci (w wieku 3-10 lat) oraz upowszechnianie wolontariatu w bibliotekach.  W ramach tego projektu 4 marca 2020 roku na wspólne czytanie nasza Biblioteka zaprosiła dzieci z Gminnego Przedszkola w Podegrodziu. Dzieci zapoznały się z księgozbiorem biblioteki , również księgozbiorem popularnonaukowym oraz poznały zasady panujące w tego rodzaju instytucjach kultury.  Gościem specjalnym tego spotkania była Pani Teofila Sarna z Muzeum Lachów Sadeckich w Podegrodziu. Pani Tosia opowiedziała o swojej pracy w Muzeum. Był czas na wspólne czytanie , bajkowe zagadki oraz  prace plastyczne. Rozmawialiśmy również o ulubionych książeczkach oraz o tym , jak należy o nie dbać. 

              11 marca odbyło się spotkanie z przedszkolakami. Tym razem naszym gościem był Pan Kamil Basta z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Spotkanie oparte było na bazie książki „Zwierzęta, które zniknęły: atlas stworzeń wymarłych”. Dzieci uwielbiają dinozaury, więc nie mogło zabraknąć ich i tym razem. Rozmawialiśmy o dinozaurach i innych zwierzętach, które zniknęły z naszej planety. Były zagadki, słowne zabawy oraz wyzwania plastyczne. Jednak największą niespodziankę przygotował Pan Kamil zapraszając dzieci do Muzeum Lachów Sądeckich, gdzie na wystawie archeologicznej z naszych terenów mogły zobaczyć z bliska fragmenty kości mamuta włochatego oraz przedmioty którymi posługiwali się nasi przodkowie.

Biblioteka Gminna w Podegrodziu składa serdeczne podziękowania Pani Tosi oraz Panu Kamilowi za owocną współpracę służącą rozwojowi zainteresowań dzieci nauką  i światem, który je otacza.

Sądecczyzna sto lat temu w fotografii Wojciecha Migacza

Sądecczyzna sto lat temu w fotografii Wojciecha Migacza

 

     

(…)Migacz Wojciech, a to moje miano jest Ci dobrze znane,

Z ojca pierwsze wzięte, drugie na chrzcie dane,

 

Gostwica ma wioska, poczta Podegrodzie,

Dom mój w środku wioski, zaraz przy ogrodzie,

 

A kraj mój rodzinny, znajdziesz go na mapie,

Zwany Galicya jest on w Europie(…)

                                                                                        Fragment listu Wojciecha Migacza

                                                                                        „do kolegi do Ameryki”,16 sierpnia1904r.

 

17 grudnia 2019 roku w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu miała miejsce promocja Albumu Wojciecha Migacza „Sądecczyzna sto lat temu w fotografii Wojciecha Migacza autorstwa pani Anny Bomba.

 

"Kolekcja fotografii i negatywów Wojciecha Migacza jest dokumentem obrazującym różne aspekty życia Lachów Sądeckich jak: zabudowa wsi, całoroczny cykl zajęć rolniczych i różne prace w gospodarstwie (np. orka, siew, żniwa, wykopki, budowa chałupy chłopskiej, wyrąb drzew), spotkania towarzyskie i rodzinne (wycieczki, zabawy strażackie, wesela, chrzciny, pogrzeby), zwyczaje i obrzędy doroczne (np. Boże Narodzenie, Niedziela Palmowa) oraz działalność kulturalna. W zbiorze dominują fotografie rodzinne i zbiorowe. Odzwierciedlają one wieź rodzinną i bogactwo życia sądeckiej wsi. Wojciech Migacz upamiętnił również udział społeczności w różnych uroczystościach kościelnych, narodowych i w miejscowym teatrzyku" - napisała Anna Bomba. Książka jest podzielona na rozdziały, zawiera ponad setkę zdjęć Wojciecha Migacza.

 

  W dniu promocji Album cieszył się tak ogromną popularnością, aż

 zabrakło egzemplarzy dla zainteresowanych czytelników.

 

MUZEUM LACHÓW SĄDECKICH IM. ZOFII I STANISŁAWA CHRZĄSTOWSKICH W PODEGRODZIU mieszczące się w Budynku Biblioteki Gminnej w Podegrodziu zaprasza do obejrzenia wystawy oraz pomocy przy identyfikacji osób znajdujących się na fotografiach.
 

SZKÓŁKA IKONOPISARSKA - Gminna Biblioteka w Podegrodziu

  SZKÓŁKA IKONOPISARSKA - Gminna Biblioteka w Podegrodziu

 

                 Kolejny już rok w Bibliotece Gminnej  Podegrodziu odbywają się zajęcia  „Szkółki ikonopisarskiej” w wymiarze 3 godz., raz w tygodniu, głównie we wtorki.  Na warsztatach realizowane treści teoretyczne  i praktyczne w różnych proporcjach, zgodnie z założonym planem.   Uczestnicy zapewnione mają nieodpłatnie część potrzebnych materiałów i narzędzi. Korzystają oni również z zakupionych przez bibliotekę cennych, interesujących i bardzo przydatnych albumów z reprodukcjami ikon.Frekwencja na warsztatach ikonopisarskich jest zawsze bardzo dobra. Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestników. W tym roku zapisano na warsztaty 14 osób w różnym wieku od licealnego do emerytalnego. 

Obecnie ikony wykonujemy temperą żółtkową używając naturalnych pigmentów. Ostatnio zajęcia poświęcone  są ikonom  wielkanocnym o większym stopniu trudności z uwagi na format i mnogość szczegółów.

Na zakończenie warsztatów – w czerwcu, pokażemy nasze ikony na wystawie    w budynku Gminnej Biblioteki w Podegrodziu.                                                                                                         

 

Wystawa „Spojrzenia” w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu

Wystawa „Spojrzenia” w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu

 

W terminie 30.01-29.02.2020 odbywa się wystawa prac wykładowców i studentów II roku Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu pt. „Spojrzenia”. W uroczystym wernisażu, który odbył się w dniu 31.01 uczestniczyło wielu gości i przedstawicieli społeczności lokalnej,  w tym Dyrektor Gminnej Biblioteki w Podgrodziu, pani mgr Alicja Grzesik oraz Zastępca Dyrektora Instytutu Pedagogicznego, pani mgr Bogusława Gaweł.

Wystawa prezentowana jest dzięki uprzejmości Dyrekcji Biblioteki Gminnej w Podegrodziu, przy współpracy z Oddziałem Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Na wystawie zobaczyć można prace studentów z zakresu malarstwa i struktur wizualnych, które powstały pod kierunkiem dr hab. Iwony Bugajskiej-Bigos, prof. PWSZ oraz prace powstałe pod kierunkiem mgr Agaty Rolki z liternictwa i grafiki.

Wystawa „Spojrzenia” zawiera różnorodne kreacje artystyczne, bogate pod kątem formalno-treściowym, pokazujące rozwój artystyczny studentów, coraz odważniejsze rozwiązania ideowe i technologiczne. Na uwagę zasługują także umieszczone na wystawie komentarze studentów, którymi opatrzone są ich tegoroczne cykle malarskie, pokazujące proces myślenia i indywidualny zamiar artystyczny.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy.

autor zdjęć: Zuzanna Zięba

--

Iwona Bugajska-Bigos