Biblioteka Gminna

w Podegrodziu

Get Adobe Flash player

Spotkanie autorskie z Wojciechem Widłakiem -11.06.2019r

 

Najlepszą promocją książki i zachętą do jej czytania jest bezpośredni kontakt z twórcą, czyli autorem. Dlatego też 11 czerwca 2019r. w naszej Bibliotece Gminnej Filia Olszana odbyło się spotkanie autorskie z Wojciechem Widłakiem, na które przybyli uczniowie z kl. I i II szkoły podstawowej w Olszanie. Wojciech Widłak pisze książki dla najmłodszych czytelników. Najbardziej znane to pięknie ilustrowane, przygody o "Panu Kuleczce". Seria ta znajduje się na Złotej Liście Książek polecanych do czytania dzieciom przez Fundację ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej
i ciekawej atmosferze. Autor przeczytał książkę angażując uczestników do odegrania ról bohaterów serii  o Panu Kuleczce. Wykorzystując pacynki, dzieci wcieliły się w rolę kaczki Katastrofy, psa Pypcia i muchy Bzyk- Bzyk, Panem Kuleczką był sam pisarz. Podczas czytania dzieci musiały uważnie słuchać i być czujne, by w odpowiednim momencie zagrać swoje role. Autor przedstawił też w jaki sposób za pomocą liter alfabetu tworzy słowa proste, wykreślając wszystkie te litery, które są trudne dla początkujących czytelników( dwuznaki, litery zmiękczone, litery z ogonkiem), tak właśnie powstają książki do nauki czytania, które jak sam autor zaznacza są bardzo pracochłonne i pisze się je dłużej niż książki zwykłe. Opowiadał również o  tym jak ważne są ilustracje w książkach dla dzieci.  Uczestnicy mogli też zakupić książki otrzymując specjalny autograf autora. Nasz gość w zanadrzu miał jeszcze mnóstwo niespodzianek ale czekały go kolejne spotkania z czytelnikami więc musieliśmy się pożegnać z wielkim żalem.  A na koniec było wspólne zdjęcie oraz ogromne brawa dla naszego gościa z nadzieją na ponowne spotkanie.

 

Spotkanie autorskie zrealizowano w ramach projektu „Maraton Literacki” przez Bibliotekę Powiatową w Starym Sączu, a dofinansowano go ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszy Promocji Kultury w ramach programu Partnerstwo dla Książki.