Biblioteka Gminna

w Podegrodziu

Get Adobe Flash player

Odwiedziny przedszkolaków z Ochronki pw. Św. Józefa w Olszanie

Odwiedziny przedszkolaków z Ochronki pw. Św. Józefa w  Olszanie

         4 grudnia nasza biblioteka gościła dzieci z Przedszkola Niepublicznego w Olszanie. Dla niektórych  przedszkolaków była to pierwsza wizyta w takiej instytucji, dlatego dzieci dowiedziały się, jakie funkcje spełnia biblioteka i jak można zostać jej czytelnikiem. Rozmawialiśmy o ulubionych książeczkach oraz o tym, w jaki sposób należy o nie dbać. Oczywiście nie mogło zabraknąć również wspólnego czytania książki, piosenki o świętym Mikołaju oraz bajkowych zgadywanek i zabaw. Miłe spotkanie  zakończyło się słodkim pożegnaniem.

Lekcje biblioteczne w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu –Listopad-Grudzień

 

Lekcje biblioteczne w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu –Listopad-Grudzień

          Jedną z podstawowych form dostarczania informacji o funkcjonowaniu, zbiorach i ofercie biblioteki są lekcje biblioteczne skierowane do uczniów szkół podstawowych. Uczą one korzystania ze źródeł informacyjnych, pozyskiwania potrzebnych wiadomości oraz rozbudzają zainteresowania czytelnicze.  Bibliotekę w Podegrodziu odwiedziły kolejne klasy aby uczestniczyć w wybranych formach zajęć:                                                                                                                                - 22 listopada – wizyta klasy I a ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Specjalnymi w Chełmcu , podczas której uczniowie wzięli udział w lekcji regionalnej skierowanej na poznanie księgozbioru dotyczącego kultury duchowej i materialnej Lachów Sądeckich,                                                                                                                        - 26 listopada – odwiedziny klas V ze Szkoły Podstawowej w Kamienicy – tematem zajęć było „Rozwijanie przez pomaganie... ",                                                                   - 2 oraz 3 grudnia do naszej Biblioteki przybyły klasy II b, II c ze Szkoły Podstawowej w Podegrodziu. Wspólnie przenieśliśmy się do „Krainy Bajek i Baśni”. Okazało się, że nasi mili goście doskonale poradzili sobie ze wszystkimi baśniowymi zadaniami.

„Święto Misia” w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu – 25.11.2019 r.

 

„Święto Misia” w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu – 25.11.2019 r.

        Wszystkie misie na całym świecie 25 listopada obchodzą swoje święto, dlatego również w tym dniu do naszej Biblioteki na wielkie misiowe świętowanie zostały zaproszone przedszkolaki z Gminnego oraz Prywatnego Przedszkola w Podegrodziu, dzieci  klasy O ze Szkoły Podstawowej w Podegrodziu  oraz przedszkolaki z Gminnego Przedszkola w Brzeznej. Każdy przybył ze swoim wyjątkowym pluszowym przyjacielem. Dla Naszych Gości w tym dniu przygotowano wiele atrakcji . Wszystkie dzieci wesoło bawiły się, śpiewały i tańczyły ze swoimi pluszakami oraz  wolontariuszami w przebraniu postaci z bajek . Przedszkolaki poznały również historię pluszowego misia oraz wysłuchały opowiadania „Puchatkowy pamiętnik”. Jak co roku było sporo radości i śmiechu, a na zakończenie słodkie „małe Conieco”…

„Czytać, nie czytać…? – rozstrzygnięcie konkursu plastycznego w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu – 6.XII.2019 rok

 

„Czytać, nie czytać…? – rozstrzygnięcie konkursu plastycznego w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu – 6.XII.2019 rok

          Biblioteka Gminna w Podegrodziu  w miesiącach X –XII 2019 roku zorganizowała konkurs plastyczny „ Czytać, nie czytać …? – wykonaj plakat promujący czytanie książek”  adresowany do uczniów klas IV –VIII szkół podstawowych. W konkursie wzięło udział 32 uczniów ze szkół podstawowych z terenu Gminy Podegrodzie. Niezwykle trudne zadanie przypadło Komisji Konkursowej, która 3 grudnia  oceniała piękne i bardzo wartościowe plakaty promujące czytanie książek. Podczas oceniania prac Jury brało pod uwagę takie kryteria jak : samodzielne wykonanie pracy, ogólne wrażenia artystyczne, dobór i wykorzystanie materiałów, wkład pracy, walory artystyczne, estetykę wykonania, kolorystykę, oryginalny pomysł. Po burzliwych naradach Komisja w składzie: pani Barbara Ruchała, pani Wiesława Majda oraz pani Elżbieta Kożuch postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

 

I miejsce – Ewelina Tokarczyk                                                                                    

II miejsce – Wiktoria Zarabska                                                                                         

III miejsce – Nikola Potoniec

 

Wyróżnienia: Gabriela Laciuga, Magdalena Olchawa, Kacper Oleś, Oliwia Pasoń.

Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie  otrzymali  dyplomy oraz nagrody rzeczowe.Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, jak również opiekunom za poświęcony czas i włożoną pracę.

Prace konkursowe można obejrzeć na wystawie w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu.

 

Lekcje regionalne w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu

Lekcje regionalne w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu

           23 października  2019 roku Biblioteka Gminna w Podegrodziu gościła uczniów klas I, II, III ze Szkoły Podstawowej w Świdniku. Podczas  zwiedzania naszej placówki dzieci zapoznały się  z zasadami  korzystania z biblioteki, procesem wypożyczania i zwrotu książek oraz z możliwościami, jakie oferuje nasza instytucja .Region Lachów Sądeckich to teren o niezwykle silnych i trwałych tradycjach ludowych. Przywiązanie do własnego regionu oraz kultywowanie tradycji przejawia się w obrzędowości, sztuce ludowej, pieśniach, tańcach, gwarze. Biblioteka dysponuje niezwykle cennym i bogatym księgozbiorem  regionalnym, z którym uczniowie mieli okazję się zapoznać. Wysłuchali  w gwarze opowieści „ Ło kisoniu kapusty, cyli strasno checa w becce co stoła wedle pieca”, a następnie sami próbowali swoich sił w gwarze. Dzieci poznały również tradycyjne wzory lachowskie, które próbowały przenieść na papier. Miłym akcentem spotkania były piosenki ludowe w wykonaniu dzieci. Mamy nadzieję, że poznanie książek, publikacji ukazujących dziedzictwo naszej kultury lokalnej zachęci  uczniów do dalszego poznawania naszego regionu.

 

„Noc detektywów” w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu-05.10.2019

„Noc detektywów” w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu-05.10.2019

 

          W sobotę 5 października 2019 r. odbyła się V edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”. Biblioteka Gminna  w Podegrodziu po raz drugi włączyła się w to wielkie święto bibliotek i czytania. Tym razem młodzi czytelnicy zostali zaproszeni na „ Noc detektywów” pełną tajemniczych zagadek oraz zaszyfrowanych zadań  do wykonania. Zaproszeni czytelnicy poznali  pierwszą sprawę  Lassego i Mai , książkowych bohaterów prowadzących małe biuro detektywistyczne, odczytywali instrukcje zaszyfrowane alfabetem  Morse'a, tworzyli rysopisy, pobierali odciski palców. Po wyczerpujących zadaniach przyszedł czas na posiłek wzmacniający, a następnie seans filmowy z „Ptysiem i Billem”. Wyjątkowe spotkanie trwało od godz.18.00 do 22.00. Mamy nadzieję, że młodzi czytelnicy powrócą do naszej biblioteki w dzień… .

 

Spotkanie autorskie z Pawłem Wakułą- 19.09.2019

Spotkanie autorskie z Pawłem Wakułą

W ramach projektu „Maraton Literacki” 19 września 2019 roku w Biblioteka Gminna w Podegrodziu zaprosiła uczniów klas III Szkoły Podstawowej w Podegrodziu na spotkanie autorskie z Panem Pawłem Wakułą, absolwentem malarstwa i pedagogiki artystycznej. Autor jest twórcą popularnych opowieści o władcach Polski – „Jagiełło pod prysznicem”, a jego zbiór opowiadań „ Co w trawie piszczy” został wyróżniony w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren.  Podczas spotkania autor opowiadał o kulisach pracy rysownika, o własnych książkach i historiach ich powstawania, jednocześnie rysując bohaterów swoich opowieści. W swoje opowiadania wplata historie o chochlikach, nimfach, rusałkach i innych postaciach występujących w klechdach polskich. Rozmawiając z dziećmi autor nie zdradzał zakończenia żadnej z nich, zachęcając tym samym do ich przeczytania. Poruszone zostały również ważne tematy związane z ochroną przyrody oraz wątki dotyczące historii Polski . Uczniowie skierowali do naszego gościa wiele pytań. Chcieli wiedzieć jak wygląda dzień autora, co lubi robić, jak długo pisze książki oraz o plany na przyszłość. Na zakończenie spotkania dzieci miały możliwość zakupienia książek, które autor wzbogacał „wpisem i wrysem”. Projekt „Maraton Literacki” realizowany jest przez Powiatową i Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną im. W. Bazielicha w Starym Sączu, dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszy Promocji Kultury w ramach programu Partnerstwo dla Książki.

 

„Wzorowy Czytelnik 2018/2019” Biblioteki Gminnej w Podegrodziu

„Wzorowy Czytelnik 2018/2019” Biblioteki Gminnej w Podegrodziu

             W okresie od 1 września 2018 roku do 14 czerwca 2019 roku  w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu oraz Filiach Bibliotecznych w Brzeznej, Olszanie i Gostwicy trwał konkurs „Wzorowy Czytelnik” , skierowany  do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Głównym zamierzeniem konkursu jest rozpowszechnianie czytelnictwa, rozbudzanie zainteresowań czytelniczych,  zachęcanie do korzystania z usług naszej biblioteki. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały nagrody książkowe, które zostały  wręczone podczas uroczystości na zakończenie roku szkolnego i przedszkolnego.

 

SZKÓŁKA IKONOPISARSKA w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu

 

SZKÓŁKA IKONOPISARSKA  w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu

             Od czterech lat w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu odbywają się  zajęcia szkółki ikonopisania , które prowadzi pani mgr Barbara Ruchała. Cieszą się one się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem wśród zapisanych uczestników, których w okresie IX.2018 – VI 2019 było czternaścioro -  w różnym wieku od gimnazjalnego do emerytalnego.  Na warsztatach realizowane były treści teoretyczne  i praktyczne . Uczestnikom zapewniono nieodpłatnie część potrzebnych materiałów  i narzędzi. Korzystali oni również  z  interesujących i bardzo przydatnych albumów ikon znajdujących się w bibliotecznych zbiorach.  W ramach zajęć odbył się wyjazd do Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu na wystawę ikon zorganizowaną po dorocznych, międzynarodowych warsztatach w Nowicy oraz do  Domu Gotyckiego, gdzie znajdują się ikony w bogatych muzealnych zbiorach. Na zakończenie tego etapu zajęć przygotowano mini wystawę najnowszych prac. Fotografie uczestników szkółki ikonopisarskiej autorstwa  pana Jacka Kuli można obejrzeć na wystawie zorganizowanej w holu głównym Biblioteki Gminnej w Podegrodziu.

 

Przystanek Biblioteka – 13.06.2019r.

Przystanek Biblioteka – 13.06.2019r.

W ostatniej przed wakacjami lekcji bibliotecznej wzięli udział uczniowie klas 0,I,II ze Szkoły Podstawowej w Mokrej Wsi. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z naszą biblioteką, jej funkcjonowaniem, księgozbiorem. Rozmawialiśmy  o ulubionych książkach, przypominaliśmy sobie, w jaki sposób należy o nie dbać, aby na długo służyły innym czytelnikom. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób mogą samodzielnie korzystać ze zróżnicowanych zbiorów biblioteki. Oczywiście nie zabrakło  zagadek oraz łamigłówek dotyczących bajek i baśni. Mamy nadzieję, że odwiedziny w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu zachęciły dzieci do czytania, a wakacyjna przerwa od nauki nie będzie przerwą od książek.

 

 

 

Czytanie dzieciom – 15.03.2019

15.03.2019r.  i  05.06.2019r. na Filiach Bibliotecznych w Olszanie i Gostwicy nasi mali czytelnicy poznali przesympatyczną bohaterkę książek Astrid Lindgren- Pippi Pończoszakę. Fragmenty książki przeczytała pani bibliotekarka, a następnie dzieci brały udział w quizie z którym poradziły sobie bezbłędnie. Nasi goście  dowiedzieli się też o Szwecji, kraju, z którego pochodziła autorka książki, np. odszukaliśmy ją na mapie, jaka jest stolica i flaga tego kraju, jaki język. Obejrzeliśmy prezentację dotyczącą twórczości Astrid Lindgren, i miejsca związane z  Pippi - Willę Śmiesznotkę i otaczający ogród.  Był też czas na zabawy w jakie bawią się dzieci w Szwecji, a mianowicie „Doczep śwince ogon” i „Pies i kość”, które wywołały salwy śmiechu u dzieci. Malowaliśmy również ilustracje Pippi, i jej przyjaciół, a towarzyszyła nam piosenka „ Hej Pippi Langstrumpf” w polskim i szwedzkim języku.

Spotkanie autorskie z Wojciechem Widłakiem -11.06.2019r

 

Najlepszą promocją książki i zachętą do jej czytania jest bezpośredni kontakt z twórcą, czyli autorem. Dlatego też 11 czerwca 2019r. w naszej Bibliotece Gminnej Filia Olszana odbyło się spotkanie autorskie z Wojciechem Widłakiem, na które przybyli uczniowie z kl. I i II szkoły podstawowej w Olszanie. Wojciech Widłak pisze książki dla najmłodszych czytelników. Najbardziej znane to pięknie ilustrowane, przygody o "Panu Kuleczce". Seria ta znajduje się na Złotej Liście Książek polecanych do czytania dzieciom przez Fundację ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej
i ciekawej atmosferze. Autor przeczytał książkę angażując uczestników do odegrania ról bohaterów serii  o Panu Kuleczce. Wykorzystując pacynki, dzieci wcieliły się w rolę kaczki Katastrofy, psa Pypcia i muchy Bzyk- Bzyk, Panem Kuleczką był sam pisarz. Podczas czytania dzieci musiały uważnie słuchać i być czujne, by w odpowiednim momencie zagrać swoje role. Autor przedstawił też w jaki sposób za pomocą liter alfabetu tworzy słowa proste, wykreślając wszystkie te litery, które są trudne dla początkujących czytelników( dwuznaki, litery zmiękczone, litery z ogonkiem), tak właśnie powstają książki do nauki czytania, które jak sam autor zaznacza są bardzo pracochłonne i pisze się je dłużej niż książki zwykłe. Opowiadał również o  tym jak ważne są ilustracje w książkach dla dzieci.  Uczestnicy mogli też zakupić książki otrzymując specjalny autograf autora. Nasz gość w zanadrzu miał jeszcze mnóstwo niespodzianek ale czekały go kolejne spotkania z czytelnikami więc musieliśmy się pożegnać z wielkim żalem.  A na koniec było wspólne zdjęcie oraz ogromne brawa dla naszego gościa z nadzieją na ponowne spotkanie.

 

Spotkanie autorskie zrealizowano w ramach projektu „Maraton Literacki” przez Bibliotekę Powiatową w Starym Sączu, a dofinansowano go ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszy Promocji Kultury w ramach programu Partnerstwo dla Książki.

 

Jak nie czytam, jak czytam! w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu- 07.06.2019r

Biblioteka Gminna w Podegrodziu po raz pierwszy przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Jak nie czytam, jak czytam!”. Myślą przewodnią tego projektu jest promocja czytelnictwa, budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, wolnym czasem i relaksem. 7 czerwca na godzinę 10 zaproszone zostały dzieci z Gminnego oraz Prywatnego Przedszkola z Podegrodzia, aby wspólnie przyłączyć się do tej akcji czytelniczej. Każdy przedszkolak pojawił się z ulubioną książeczką, a ponieważ pogoda dopisała, mile spędziliśmy czas na świeżym powietrzu. Każda grupa przedszkolna utworzyła jedną literkę - w efekcie powstał napis CZYTAM. Spotkanie to było również okazją do podsumowania  cotygodniowych spotkań przedszkolaków w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Na zakończenie Czytania Dzieciom zaproszeni zostali  także policjanci, którzy przeprowadzili pogadankę o bezpieczeństwie podczas zbliżających się wakacji, a dzieci miały wyjątkową okazję poznać nowoczesne sprzęty wykorzystywane w pracy policji.

 

 

„Przystanek Biblioteka 2019”

W lekcjach bibliotecznych zorganizowanych przez Bibliotekę Gminną w Podegrodziu 20 maja wzięły udział dzieci kl.0 ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. ks. Jerzego Popiełuszki z Nowego Sącza. Nasi goście zapoznali się z działalnością biblioteki, poznali układ księgozbioru oraz dowiedzieli się, jakie warunki należy spełnić, aby stać się pełnoprawnym czytelnikiem. Dzieci chętnie opowiadały o swoich ulubionych książkach, miały również sposobność samodzielnego wyszukiwania ich w kąciku przeznaczonym dla najmłodszych.Z zainteresowaniem wysłuchały  jednej z przygód żółwika Franklina oraz wykonały piękne prace plastyczne.

27 maja w lekcji bibliotecznej pt. „Rozwijanie przez pomaganie” uczestniczyli uczniowie klas V,VI ze Szkoły Podstawowej w Brzeznej-Litacz. Na wstępie zaznajomili się oni z działalnością biblioteki oraz jej zbiorami. Poznali katalog elektroniczny, za pomocą którego można szybko dokonać wyszukiwania w obrębie księgozbioru.  Po części organizacyjnej związanej z  funkcjonowaniem biblioteki młodzież uczestniczyła w  warsztatach związanych z książką Iwony Chmielewskiej „O tych którzy się rozwijali”.

„ Co słonko widziało… - wiersze Marii Konopnickiej” w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu

Uroczyste rozstrzygnięcie  Gminnego  Konkursu Recytatorskiego „Co słonko widziało… - wiersze Marii Konopnickiej” odbyło się 30 maja 2019 roku  w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu. Konkurs adresowany był do dzieci 5-6 letnich z terenu Gminy Podegrodzie. Niezwykle trudne zadanie przypadło Komisji Konkursowej w składzie: Pani Małgorzata Kunicka -Hajduga, Pani Zofia Buczek, Pani Monika Jackowicz –Nowak, Pani Ewelina Włodarz. Oceniając poetyckie zmagania 22 uczestników Jury brało pod uwagę m.in. opanowanie pamięciowe utworu, dykcję, poprawność wypowiedzi, ogólny wyraz artystyczny, naturalność wypowiedzi. W trakcie obrad  Komisja wyłoniła tegorocznych zwycięzców. Pierwsze miejsce przypadło Karolinie Dyrek za wykonanie wiersza „Sposób na laleczkę”, drugie miejsce zdobył Paweł Duda za wiersz „Stefek Burczymucha”, trzecie miejsce – Wiktoria Sikora za „Muchy Samochwały”. Wyróżnienia otrzymały: Lena Samek za wiersz „Panna Micia na osiołku”, Gabrysia Piszczek za wiersz „Nasze kwiaty” oraz Daria Drabik za wiersz „Tęcza”.    Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy oraz nagrody rzeczowe z rąk zastępcy wójta Gminy Podegrodzie Pana Stanisława Mazura. Słowa podziękowania zostały skierowane na ręce pracowników Biblioteki Gminnej w Podegrodziu oraz rodziców, opiekunów za wysiłek włożony w przygotowanie dzieci do konkursu.

                                                                                                                                                           

„Cała Polska Czyta Dzieciom – Dbam o środowisko”

W dniach 24 kwietnia oraz 7,15,17,22 maja  Biblioteka Gminna w Podegrodziu ponownie gościła dzieci z Gminnego oraz Prywatnego Przedszkola z Podegrodzia. Tym razem poruszaliśmy ważne tematy dotyczące ekologii i ochrony środowiska. Przedszkolaki wysłuchały jednej z przygód Fenka z książki pt. „Sprzątanie świata – dbam o środowisko”, dzięki której poznały akcję „Sprzątanie świata ”oraz dowiedziały się, w jaki sposób codziennie mogą  dbać o środowisko. Rozmawialiśmy o segregowaniu śmieci, oszczędzaniu wody, energii oraz papieru. Była  również chwila na wspólną zabawę.  Okazało się, że ze starymi gazetami można się bawić wyśmienicie - powstały papierowe czapki służące do gry „Malarze” oraz papierowe piłki do zabawy. Spotkania stały się również okazją do poznania czasopism dla dzieci – „Świerszczyk”, „ Promyczek Dobra”, „ Odkrywca”, które są dostępne w naszej bibliotece.

 

Eliminacje do Gminnego Konkursu Recytatorskiego – 17,22 i 23 maja-2019r

17, 22 i 23 maja 2019r. Biblioteka Gminna Filia Olszana, Gostwica i Brzezna  przeprowadziła eliminacje do Gminnego konkursu recytatorskiego pt. „Co słonko widziało…- wiersze Marii Konopnickiej” . Konkurs skierowany był do dzieci 5-6 letnich. Na Filii w Olszanie w eliminacjach wzięło udział pięcioro  dzieci z klasy  0 ze szkoły Podst. , na Filii w Gostwicy  czworo dzieci z klasy 0 i na Filii Brzezna 12 dzieci z Gminnego Przedszkola w Brzeznej. Wszyscy uczestnicy konkursu  wykazali się ogromnym talentem recytatorsko- teatralnym  więc nagrodzeni zostali  dyplomem, książeczką i słodyczami. W Olszanie do finału konkursu  przeszła Ania Zosia W. i Roksanka Ch. , przedstawią wiersze pt. „Żuczek”
i „Oj kłopoty to nie żarty” .W Filii Gostwica do finału dostały się Kinga S. i Julia P., przedstawiają wiersze pt.  „Pranie”
i Jadą, jadą dzieci drogą”. W Filii Brzezna  komisja wybrała Lenkę S. i Tosię T. przedstawią wiersze pt. „Pana Micia na osiołku”  i „Tęcza”. Wszystkim biorącym udział w eliminacjach serdecznie gratulujemy,  a dzieciom które dostały się do  finału  życzymy kolejnych sukcesów na deskach  Biblioteki Gminnej w Podegrodziu.

„ Konfitura uczuć” warsztaty plastyczne - 24.05.2019r

24 maja 2019r. w Bibliotece Gminnej Filia Olszana na warsztatach plastycznych dzieci z klasy 0 ze szkoły Podst. w Olszanie wykonały niespodziankę dla swoich rodziców
„ Konfiturę uczuć” . W ruch poszły nożyczki, wycinaliśmy serduszka, naklejaliśmy życzenia, ozdabialiśmy słoiki, na koniec zamieszaliśmy naszą konfiturę i gotowe. W małym słoiczku dzieci umieściły najpiękniejsze życzenia i podziękowania dla swoich najbliższych.
Ten niezwykle wzruszający prezent dzieci wręczą swoim najdroższym rodzicom w dniu ich święta.

„Zakładka do książki” – rozstrzygnięcie konkursu plastycznego w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu -22.05.2019

Biblioteka Gminna w Podegrodziu  w miesiącach marzec –maj 2019 roku zorganizowała konkurs plastyczny „ Zakładka do książki”  adresowany do dzieci klas I –III szkół podstawowych. W konkursie wzięło udział 66 uczniów ze szkół podstawowych z terenu Gminy Podegrodzie. Prace konkursowe oceniała Komisja Konkursowa:  pani Barbara Ruchała, pani Beata Tokarczyk oraz pani Justyna Lis. Podczas oceniania prac Jury brało pod uwagę takie kryteria jak : samodzielne wykonanie pracy, ogólne wrażenia artystyczne, dobór i wykorzystanie materiałów, wkład pracy,walory artystyczne i funkcjonalność zakładek, estetykę wykonania, kolorystykę, oryginalny pomysł. Po burzliwych naradach Komisja postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

I miejsce - Julia Nowak

II miejsce – Jakub Barnowski

III miejsce – Jakub Talarczyk

Wyróżnienia: Klaudia Waligóra, Gabriela Laciuga, Aleksandra Klag, Filip Jodłowski, Emilia Bieryt, Paweł Plata.

Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie  otrzymały  dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

 Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, jak również opiekunom za poświęcony czas i włożoną pracę.

Wyjątkowe zakładki do książek można obejrzeć na wystawie pokonkursowej w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu.

"Przystanek Biblioteka"-kwietniowe lekcje biblioteczne w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu

      3 kwietnia w lekcji bibliotecznej pt. „Rozwijanie przez pomaganie” uczestniczyli uczniowie klas IV – VI ze Szkoły Podstawowej w Mokrej Wsi. Spotkanie rozpoczęło się od zapoznania się z działalnością podegrodzkiej książnicy. Podstawą do dyskusji na temat, w jaki sposób człowiek może się rozwijać stała się książka Iwony Chmielewskiej „O tych, którzy się rozwijali”.  Człowiek rozwija się – dojrzewa, zdobywa doświadczenia, doskonali swoje umiejętności. Jednak po co to wszystko robi? Po to, aby oddać cząstkę siebie drugiemu człowiekowi, by pomagać innym, a przez to pracować dla dobra całego społeczeństwa. Tym razem również uczniowie utworzyli  sieć z włóczki symbolizującą  relacje międzyludzkie. Każdy człowiek jest ważnym ogniwem społecznym: rolnik – produkuje żywność, lekarz – leczy w chorobie … , bez siebie nawzajem nasza praca traci znaczenie.  W lekcji bibliotecznej pt. „Mądrzy ludzie już przez wieki korzystają z biblioteki” 8 kwietnia wzięli udział uczniowie klas I,II ze Szkoły Podstawowej w Stadłach.   Dzieci zapoznały się  ze zbiorami oraz działalnością BG w Podegrodziu, miały również okazję przyjrzeć się bliżej pracy bibliotekarza. Następnie dowiedziały się, kiedy powstały pierwsze biblioteki na świecie, co potwierdziło ich ważną rolę  w życiu społeczeństwa. Głównym zadaniem było rozwiązanie niecodziennej krzyżówki bibliotecznej.  Świetna zabawa zakończyła się sukcesem – udało się odgadnąć  hasło „W bibliotece jest cały świat”. Wszyscy zgodziliśmy się, co do słuszności tego stwierdzenia. 

 

„Cała Polska Czyta Dzieciom – Rzepka”

           13, 20,27 marca oraz 3,10,26 kwietnia Biblioteka Gminna w Podegrodziu po raz kolejny gościła przedszkolaki z Gminnego oraz Prywatnego Przedszkola z Podegrodzia. Bohaterką tych spotkań była „Rzepka” Juliana Tuwima.  Dzieci poznały historię dziadka, który zasadził rzepkę w ogrodzie , a następnie  próbował sam ją wyrwać. Okazało się, że w pojedynkę  nie potrafi tego dokonać. Udało się dopiero wtedy, gdy z pomocą przyszła babcia, wnuczek i kilku innych pomocników. Doszliśmy z dziećmi do wniosku, że wspólnymi siłami, pomagając sobie nawzajem jesteśmy w stanie „góry przenosić”, a codzienne obowiązki łatwiej wykonywać. Po wspólnym czytaniu przyszedł czas na zadania specjalne. Spore emocje wzbudziły ćwiczenia związane z układaniem bohaterów „Rzepki” w takim porządku, w jakim pomagały dziadkowi. Piękne prace plastyczne, które powstały na tych zajęciach można obejrzeć na wystawie w naszej bibliotece.

 

Święto Książki w Olszanie - 26.04.2019r

23 kwietnia to bardzo ważny dzień dla świata kultury, ponieważ tego dnia oficjalnie na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. 26.04.2019r. Biblioteka Gminna Filia Olszana wraz ze Szkołą Podst. w Olszanie jak co roku włączyła się w to święto. Przeprowadzono V edycję konkursu „Mistrz Pięknego Czytania”, w którym wzięli udział uczniowie klas od I do VIII wytypowani
w eliminacjach klasowych. W jury zasiadała pani dyrektor Szkoły Podst. w Olszanie Urszula Waligóra, bibliotekarka szkolna Bożena Szlęk oraz pani Agnieszka Kwoka z Biblioteki Gminnej w Podegrodziu. Zadaniem uczestników było przeczytanie i oczarowanie komisji, a także odgadnięcie fragmentu i wykazanie się znajomością wylosowanej książki. Zwycięzcy grupa młodsza: III miejsce Natalia P. z klasy 2, II miejsce Gabriela D. z klasy 1 i mistrz pięknego czytania 2019r. Adam R. z klasy 4. Zwycięscy grupa starsza: III miejsce Malwinka Ch. Z klasy 5, II miejsce Agnieszka P. z klasy 8 i mistrz pięknego czytania 2019r. Marysia M. z klasy 8.W konkursie tym wzięło udział 13 uczniów, każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom, zwycięzcy nagrody książkowe oraz statuetki Mistrzów Pięknego Czytania.

Drugą częścią Dnia Książki było przedstawienie reklamy książki. Klasa 0 przedstawiła i zareklamowała wiersze Brzechwy, klasa 1 wystawiła pantomimę „Kot w butach”, klasa 2 przedstawiła scenkę pt. ”Pszczoły”, a klasa 4 zareklamowała Akademię Pana Kleksa- Witajcie w naszej bajce.

Wygrała pantomina „Kot w butach”  uczniów z klasy 1 pod kierownictwem wychowawcy pani Agaty Zarabskiej.  Piękna sceneria, stroje oraz klasyka polskiej muzyki filmowej wywołująca dreszcze to wszystko zachwyciło jury. Wyróżnieni zostali uczniowie pani Ludwiki Niemiec z klasy 0 za reklamę wierszy Brzechwy- układ taneczny wraz z piosenką. Grupa starsza wyróżnienie dla kasy 5 pani Sylwii Paluch za scenkę pt. „Pomyłka z winem” na podst. książki L. M. Montgomery. Natomiast klasa VI pani Ewy Mrówki zareklamowała Pinokia Carlo Collodiego, a klasa pani Niny Zwolińskiej „Dlaczego warto przeczytać „Małego Księcia”. Wszyscy uczniowie z klas 0-8 zaangażowani w występy nagrodzeni zostali pamiątkową zakładką do książki, dyplomem, a klasy które zajęły 1 miejsce i wyróżnione ryzy papieru i pisaki do tablicy. Serdecznie dziękujemy wychowawcom i rodzicom za przygotowanie dzieci, a uczniom za zaangażowanie i rewelacyjną grę aktorską.

 

Światowy Dzień Książki - Warsztaty robienia róż - 25.04.2019r

„Towarzyszy człowiekowi od wielu wieków, jest symbolem mądrości i inteligencji. Wielu nie wyobraża sobie bez niej wypoczynku. Oczywiście, jest tu mowa o Książce, która dziś obchodzi swoje święto”.

Dnia 25 kwietnia w ramach 18. Małopolskich Dni Książki  -Książka i róża zaprosiłyśmy uczniów kl. IV ze Szkoły Podstawowej w Podegrodziu. Wspólnie dowiedzieliśmy się kto i kiedy zainicjował to święto, skąd pochodzi zwyczaj obdarowywania się w tym dniu , książką i różą. Następnie bibliotekarka  przeczytała prośbę skierowaną od książek do dzieci, po czym wspólnie rozwiązaliśmy  krzyżówkę, która przybliżyła nam informacje na temat budowy książki. Niemałe emocje wzbudziły „warsztaty robienia róż”, które poprowadziła pani Bronisława Pasiut, wieloletni czytelnik i przyjaciel Biblioteki Gminnej w Podegrodziu.

Dziękujemy pani Bronisławie za to że zechciała do nas przyjść i podzielić się z nami swoimi umiejętnościami.

 

 

Bajkowy Poranek - czytanie dzieciom

     Bajkowy Poranek - czytanie dzieciom

20, 27 i 29. 03.2019r. na Filiach Biblioteki Gminnej w Olszanie i Gostwicy dzieci z klas 0 wzięły udział w Bajkowych Porankach w ramach Akcji Cała Polska czyta Dzieciom.  Przyszła wiosna więc poznawaliśy oznaki tej pory roku,  przypomnieliśy sobie  jakie ptaki zwiastują nam przyjście wiosny. Poznaliśmy książkę z serii z wiejskiego podwórka pt.”Powrót jaskółki” Pascala Verde d` Auria.  Dowiedzieliśmy się jak wygląda jaskółka, gdzie, jakie i z czego buduje    swoje gniazdo, czym się żywi oraz przysłowia z nią związane. Rozwiązywaliśy krzyżowkę
o tematyce wiosennej, a na koniec dzieci zrobiły śliczne papierowe jaskółki.

 

 

„Cała Polska Czyta Dzieciom – Wielkanocna niespodzianka”-17.04.2019r.

         W kolejnym poranku czytelniczym  17 kwietnia naszą bibliotekę odwiedziły przedszkolaki z Gminnego Przedszkola w Podegrodziu. Tym razem całe spotkanie  związane  było ze  Świętami Wielkanocnymi. Rozmawialiśmy o zwyczajach i tradycjach związanych z tymi świętami. Dzieci wysłuchały opowieści o Zajączku Wielkanocnym i jego rodzinie z książki „Wielkanocna niespodzianka”. Wykonały przepiękne kolorowe pisanki. Nie zabrakło również wiosennej piosenki w wykonaniu przedszkolaków, a na zakończenie „słodkiej wielkanocnej niespodzianki”.

Bajkowy Poranek w Filii Gostwica i Olszana- Czytanie dzieciom

„Kozucha Kłamczucha” Janiny Porazińskiej to książeczka, którą wspólnie z dziećmi z klas 0 poznawaliśmy na Bajkowych Porankach w  Bibliotekach Gminnych Filia Olszana i Gostwica 27.02 i 01.03.2019r.  Dzieci z uwagą wysłuchały bajki, a odpowiedzi kozy powtarzały wspólnie z panią bibliotekarką. Przedszkolaki wymyśliły nowe imię dla grzecznej już kozy, która zrozumiała, że kłamiąc rani wszystkich dookoła. Później dzieci przedstawiły za pomocą kukiełek bajkę o Kozie Kłamczusze, a ich interpretacja wzbudziła ogromne brawa. Zajęcia zakończyliśmy pracą plastyczną wykonując Kozuchę Dobruchę (tak nazwały ją dzieci) z rolek papierowych. W zajęciach literacko- plastyczno-teatralnych brało udział 35 dzieci.

Spotkanie z” Tupciem Chrupciem ‘’ - Czytanie dzieciom -22.03.2019r.

W dniu 22.03.2019r. Bibliotekę odwiedziły dzieci z Prywatnego Przedszkola „Kraina Bajek ‘’ w Podegrodziu. Spotkanie rozpoczęło się układaniem puzzli i odgadnięciem co znajduje się na ułożonym  obrazku . Następnie przedszkolaki poznali bajkę pt.” Tupcio Chrupcio  jest kłamczuszkiem ‘’.Słuchając czytanej przez bibliotekarkę  opowieści dzieci  zastanawiały się czy warto kłamać. Wspólnie ustaliliśmy że jednak nie warto. Kolejnym zadaniem było kolorowanie postaci z bajek . Z każdym zadaniem dzieci poradziły sobie wspaniale. Rozbawione przedszkolaki wesoło śpiewały piosenki o wiośnie a w nagrodę otrzymały słodki upominek.

„Cała Polska Czyta Dzieciom” w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu

 

W dniach 6,8,15,20,27 lutego oraz 6 marca Bibliotekę Gminną w Podegrodziu odwiedziły dzieci z Gminnego oraz Prywatnego Przedszkola w Podegrodziu w ramach akcji  „Cała Polska Czyta Dzieciom".Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy o bibliotece, gdyż dla niektórych z nich była to pierwsza wizyta w takiej instytucji. Przedszkolaki zostały poinformowane jakie warunki należy spełnić, żeby zapisać się do biblioteki, ile książek można wypożyczyć i na jak długo. Dowiedziały się również, jak wiele ciekawych i różnorodnych książek  znajduje się w zbiorach biblioteki. Nasi najmłodsi czytelnicy chętnie opowiadali o swoich ulubionych książeczkach. Wspólnie zastanawialiśmy się, jak należy o nie dbać.  W trakcie zajęć  dzieci rozwiązywały zagadki dotyczące bajek i baśni. Mimo iż wcale nie były najłatwiejsze, nasi mali goście świetnie sobie z nimi poradzili. Przedszkolaki z zainteresowaniem wysłuchały również jednej z przygód sympatycznego żółwika z książki pt. „Franklin i książka z biblioteki”. Oczywiście były również prace plastyczne, zabawy ruchowe a przede wszystkim wspaniałe piosenki w wykonaniu dzieci. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały słodką niespodziankę. Mamy nadzieję, że to spotkanie zachęci najmłodszych czytelników do odwiedzania naszej biblioteki.                                                                                                       

 

Cała Polska Czyta Dzieciom

Cała Polska Czyta Dzieciom

13,15 i 22 lutego 2019r do Bibliotek Publicznych Filia Gostwica i Olszana zaprosiliśmy dzieci z klas 0 ze Szkoły Podst. w Olszanie i Gostwicy oraz Przedszkola Mały Artysta na spotkanie w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”

Nasi mali czytelnicy wysłuchali książki pt. „Zarozumiała łyżeczka” Elżbiety Szeptyńskiej. Opowiada ona o pewnej bardzo zarozumiałej łyżeczce na specjalne okazje, która poznaje swoich krewnych- inne łyżki. W ten sposób dowiaduje się, że nie jest jedyną łyżką na świecie i że każdy członek jej rodziny jest w pewnie sposób wyjątkowy.  Na swojej drodze spotyka wiele życzliwości ze strony swojej rodziny, m.in łyżek cedzakowych, wazowych i warząchwi. Z każdym nowym spotkaniem łyżeczka coraz lepiej rozumie świat, staje się całkowicie inną łyżeczką niż była dotychczas. Opowiadanie uczy nas, że nie jesteśmy „pępkami” świata, każdy zasługuje na przyjaźń i uwagę ze strony innych. Każdego należy doceniać a nie oceniać, a zdobywanie wiedzy nam w tym pomaga. Podczas zajęć dzieci nauczyły się nakrywać do stołu, a na zakończenie zrobiły z plastikowych łyżeczek i plasteliny  bohaterkę opowiadania po metamorfozie: Małą Sympatyczną Łyżeczkę.   

„PRZYSTANEK BIBLIOTEKA 2019” – lekcje biblioteczne w BG w Podegrodziu

Lekcje biblioteczne są jedną  z podstawowych form dostarczania  informacji  o funkcjonowaniu, zbiorach i ofercie biblioteki. Uczą także korzystania ze źródeł , pozyskiwania potrzebnych informacji oraz służą rozbudzaniu zainteresowań czytelniczych.

Biblioteka Gminna w Podegrodziu w 2019 roku wyszła z propozycją lekcji bibliotecznych adresowanych do uczniów szkół podstawowych. Program lekcji dostosowany jest do poszczególnych grup wiekowych, zajęcia realizowane są po wcześniejszym uzgodnieniu terminu w BG w Podegrodziu.

11 lutego klasy I, II  ze Szkoły Podstawowej w Rogach wzięły udział w lekcji bibliotecznej pt. „Mądrzy ludzie już przez wieki korzystają z biblioteki”. Uczniowie na początku zapoznali się z działalnością biblioteki, dowiedzieli się w jaki sposób można zapisać się do biblioteki i jak korzystać z jej zasobów.  Dzieci dowiedziały się kiedy powstały najstarsze biblioteki w Polsce i na świecie . Wspólnie zastanawialiśmy się, czy i dlaczego warto korzystać z bibliotek.  Uczniowie świetnie poradzili sobie również z rozwiązywaniem bibliotecznej mega - krzyżówki.

W lekcji bibliotecznej pt. „ Budowa książki”  14 lutego udział wzięli uczniowie klasy IVa ze Szkoły Podstawowej z  Podegrodzia oraz 22 lutego uczniowie klas IV,V,VI ze Szkoły Podstawowej  z Rogów. Wspólnie prześledziliśmy etapy powstawania książki, od pracowni pisarza, ilustratora, po wydawnictwo, drukarnię, introligatornię i księgarnię. Uczniowie poznali budowę książki, na którą składa się m.in.: obwoluta, kapitałka czy wyklejka. Sprawdzianem nowo zdobytych wiadomości było rozwiązanie krzyżówki. Uczniowie znakomicie poradzili sobie z tym zadaniem.

19 oraz 20 lutego odbyły się zajęcia, w których wzięli udział uczniowie klas Va oraz Vb ze Szkoły Podstawowej z Podegrodzia. Tym razem tematem przewodnim było „Rozwijanie przez pomaganie”. Po zapoznaniu się z działalnością biblioteki wspólnie staraliśmy się odpowiedzieć  na pytanie „ W jaki sposób człowiek może się rozwijać?”.  Odpowiedź stanowiła nawiązanie do zaprezentowanej książki Iwony Chmielewskiej „ O tych, którzy się rozwijali”. Na ilustracjach w książce pojawiły się m.in.:  postacie Ireny Sendlerowej oraz Janusza Korczaka. Pokrótce zostały przybliżone fakty z ich życia. Uczniowie zastanawiali się, kim chcieliby zostać w przyszłości oraz w jaki sposób będą służyć społeczeństwu jako ludzie dorośli. Kłębek włóczki rzucany do każdej osoby utworzył symboliczną sieć powiązań międzyludzkich. Na sygnał wszyscy uczniowie puścili włóczkę – cała sieć rozpadła się… Ćwiczenie to miało pokazać, że jako społeczeństwo jesteśmy od siebie zależni . Jeżeli nie potrafimy ze sobą współpracować i pomagać sobie wzajemnie, nasz wysiłek traci sens.

 

 

Ferie w Bibliotece 2019

W czasie tegorocznych ferii zimowych Biblioteka Gminna w Podegrodziu po raz kolejny przygotowała dla dzieci kilka atrakcji. Zajęcia odbywały się we wtorki i czwartki, a w czasie spotkań odbył się maraton gier planszowych w ramach Klubu Gier Planszowych Granna, na zajęciach plastycznych powstały piękne laurki z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Były  również quizy, zagadki i kalambury.22 stycznia Biblioteka zaprosiła wszystkie dzieci na przedstawienie teatralne pod tytułem „ Kozucha  Kłamczucha”. Aktorzy ze Studia Teatralnego Sztuka  z Trzebini tym razem przybyli do nas z przepiękną opowieścią o Zazulce, dziewczynce o złotym serduszku i o niesfornej Kózce. Piękne stroje i scenografia wzbudziły zachwyt , zaś dzieci przeżywały losy bohaterów  przez cały czas biorąc aktywny udział w przedstawieniu. Dzieci mogły również wystąpić w tańcu góralskim w tradycyjnych strojach. Najważniejszym jednak przesłaniem przedstawienia było, iż kłamstwo może przynieść okropne skutki, a prawda zawsze wyjdzie na jaw.

 W czasie ostatniego spotkania dzieci wzięły udział w „Teatrze Cieni”. Okazało się że z cieniami można się bawić wyśmienicie. Na początku dzieci wyczarowywały ze swoich dłoni kształty różnych zwierząt. Następnie z  tektury tworzyły kształty bohaterów z wiersza Juliana Tuwima „Rzepka”. Spotkanie zakończyło się niecodziennym przedstawieniem   - premierą „Rzepki” w teatrze cieni.

W czasie ferii zimowych młodzież i dzieci chętnie korzystali również z tenisa stołowego i piłkarzyków.

Podkategorie