Czytanie dzieciom – 03.02.2017r

3 lutego 2017r. podczas spotkania w Bibliotece Gminnej Filia Olszana dzieci wysłuchały opowiadania pt. „O wilku, który trafił do Baśniowego Lasu”. Bajka ta bardzo się im spodobała, po przeczytaniu rozmawialiśmy na temat postaci bajkowych występujących w tej książce. Był też czas na zabawę ruchową „Chodzi wilczek koło drogi” oraz na wykonanie pracy plastycznej filcowego wilczka.

Dzień Książki dla Dzieci

Międzynarodowy  Dzień Książki dla Dzieci w Bibliotece Gminnej Filia Olszana.

Święto to przypada 2 kwietnia w dzień urodzin duńskiegobaśniopisarzaHansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz zachęcanie do czytania  najmłodszych.

7 kwietnia 2017r  w Biblioteka Gminna Filia Olszana  zaprosiła dzieci z klasy 0 ze szkoły Podst. w Olszanie do zabawy wierszami Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Dzieci wcieliły się w aktorów i przedstawiały wspólnie wiersz pt. „Rzepka” .. Pani bibliotekarka przeczytała również wierszyki „Lokomotywa „  oraz „Kaczka dziwaczka” po czym nasi goście wzięli udział  w quizie, w którym świetnie sobie poradzili. Po wysiłku umysłowym przyszła pora na wysiłek fizyczny, w ruch poszła chusta animacyjna, bawiliśmy się w kolory, sztorm, w rybki i rekina. Na zakończenie relaksowaliśmy się słuchając i śpiewając piosenkę pt. „Baśnie Pana Andersena”.

Warsztaty dla dzieci i młodzieży „Nauka poprzez zabawę” -17.05.2017r.

Dnia 17.05.2017 roku w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu zorganizowano lekcję biblioteczną z  klasą  zerową  Szkoły Podstawowej w Łukowicy. Dzieci z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Dla większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Dzieci miały możliwość przejść między regałami w wypożyczalni i obejrzeć czytelnię. Dowiedziały się  jakie rodzaje książek mamy w bibliotece, oraz jak stać się jej czytelnikiem. Spotkanie w bibliotece nie mogło obyć się bez głośnego czytania.              Dzieci wysłuchały opowiadania Ewy Stadtmuller pt. ,, Jak skrzat Jagódka zakładał bibliotekę” oraz odpowiadały na zadawane pytania dotyczące tekstu. Następnie razem z dziećmi przenieśliśmy się do ogródka gdzie  wraz z dziadkiem zasadziliśmy „Rzepkę”. Po uważnym wysłuchaniu utworu dzieci otrzymały układankę a ich zadaniem było ułożenie po kolei wszystkich postaci, które pomagały dziadkowi ciągnąć rzepkę. Dzieci świetnie poradziły sobie z tym zadaniem. Kolejną zabawą przygotowaną dla dzieci było układanie puzzli przedstawiających postać z bajki oraz losowanie  z tajemniczego woreczka rysunków i  odgadywanie tytułu bajki bądź wiersza. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki nie tylko z uśmiechem na twarzy lecz także ze słodkim upominkiem oraz naklejką otrzymaną na pamiątkę, ale przede wszystkim z obietnicą, że wróci do nas.

Czytanie dzieciom - 17.03.2017r.

17 marca 2017r. podczas spotkania w Bibliotece Gminnej Filia Olszana dzieci z klasy 0 ze Szkoły Podst. w Olszanie zapoznały się z przepięknymi i tajemniczymi ptakami - sowami  Wysłuchały książki pt. „Nocne życie sów” Pascala Vedera  d`Auria. Obejrzały prezentację
o sowach, z której dowiedziały się  jak wyglądają i żyją sowy. Maluchy wzięły  również udział w zabawie ruchowo- słuchowej „Bezszelestna sowa”, która  uświadomiła im, że sowy naprawdę poruszają się tak, że ich nie słychać. Każde dziecko otrzymało  sylwetkę sowy do pokolorowania oraz słodycze za aktywny udział w zajęciach.

Czytanie dzieciom – dinozaury w bibliotece -17.05.2017r.

W środę 17.05.2017 roku prowadziliśmy kolejne zajęcia Głośnego Czytania. Do biblioteki przyszły na czytanie maluszki z Gminnego Przedszkola w Podegrodziu. Wszystkie dzieci fascynują dinozaury, dlatego postanowiliśmy wykorzystać ich zainteresowania i dzisiejsze spotkanie poświęcić  tej tematyce.  Na początku dzieci rozwiązywały zagadki związane z tematyką spotkania oraz oglądały ilustracje, prezentację multimedialną i słuchały odgłosów  z Parku Jurajskiego. Żeby dowiedzieć się więcej o bohaterach naszego spotkania, przeczytaliśmy opowiadanie „ Narodziny Dinusia”.  Małym miłośnikom dinozaurów najwięcej przeżyć i emocji dostarczyło wspólne wykonanie ,,prehistorycznego gada”. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali słodki upominek.