Ferie w Bibliotece od. 31.01.2017r. do 09.02.2017r.

Podczas ferii w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu dwa razy w tygodniu odbywały się zajęcia plastyczne dla dzieci. W pierwszym tygodniu dzieci wykonywały słoneczki i żabki wykorzystując przeróżne materiały. Młodzi uczestnicy zajęć okazali się bardzo kreatywni i stworzyli ładne i oryginalne prace, które można było  podziwiać w Bibliotece. Dzieci obejrzały również film animowany i lepiły bałwana, wykorzystując stare gazety . Natomiast drugim tygodniu mali artyści tworzyli kolorowe dekoracje: między innymi wiosenne drzewka oraz piękne kwiaty przebiśniegi. Podczas zajęć nie zabrakło również zabaw ruchowych takich jak : bitwa na śnieżki, taniec z kapeluszem, safanduła oraz wiele innych ciekawych zabaw. Na każdych zajęciach w czasie krótkiej przerwy na odpoczynek dzieci wspólnie zasiadały do stołu, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek i ciepła herbata. Codziennie w godzinach pracy Biblioteki dzieci i młodzież chętnie korzystała również ze stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu, a w oczekiwaniu na swoją „kolej” grała w dostępne w Bibliotece gry planszowe (,,Chińczyk”, ,,Szachy”, ,,Eurobiznes”, ,,Pingwinki”, ,,Polska”, ,,Dziki zachód”, ,,Piraci” ). Na zakończenie wszyscy uczestnicy Ferii otrzymali drobny upominek .  Ferie zimowe dobiegły już końca ale Biblioteka nadal jest otwarta i czeka na tych, którzy chcą się z nią zaprzyjaźnić.

„Święty Andrzej ci ukaże, co ci życie niesie w darze…” czyli wróżby andrzejkowe w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu

Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów,…wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Podtrzymując andrzejkową tradycję Biblioteka Gminna w Podegrodziu 30 listopada zorganizowała dla klas czwartych Szkoły Podstawowej w Podegrodziu spotkanie andrzejkowe. Przez półtorej godziny biblioteka zamieniła się w magiczne miejsce, w którym dzieci będą mogły zajrzeć w swoją przyszłość robiąc andrzejkowe wróżby. Pani pracująca w Podegrodzkim Muzeum wcieliła się  w rolę wróżki i przypomniała tradycje andrzejkowe, a potem pomagała w przepowiadaniu przyszłości. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały gawęd związanych z tradycjami wróżb andrzejkowych i katarzynkowych. Następnie wspólnie bawiły się we wróżby takie jak: lanie wosku, wróżenie z jabłek, butów, jaki zawód czeka uczestników zabawy w przyszłości? i wiele innych. Było wiele śmiechu, radości i miłej zabawy.

12 i 19.01.2017r - Warsztaty dla dzieci i młodzieży –„Nauka poprzez zabawę”

Celem warsztatów dla dzieci i młodzieży w bibliotece pt. ”Nauka poprzez zabawę” jest przybliżenie wiedzy o bibliotece i wartości książki .

12 i 19 stycznia w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu miały miejsce warsztaty dla uczniów klas IV ze Szk. Podstawowych w Przyszowej  i Kamienicy. Młodzież zapoznała się z historią ,działalnością i pracą w bibliotece  a także uzyskała informację na temat zasad wypożyczania książek oraz katalogach online. Następnie młodzież mogła obejrzeć bibliotekę i samodzielnie znaleźć interesującą książkę . Zwieńczeniem zajęć był teleturniej ze znajomości baśni i wierszy. Klasy zostały podzielone na dwa zespoły. Między uczestnikami  było widać cień rywalizacji. Uczniowie wykazali się dużą znajomością postaci bajkowych więc wszyscy byli zwycięzcami. Kolejnym punktem warsztatów była krótka rozmowa na temat przysłów po czym zadaniem młodzieży było dopasowanie ich. Również z  tym zadaniem świetnie sobie poradzili. Ostatnim punktem spotkania było rozwiązanie krzyżówki związanej ze znajomością przeczytanej lektury ,z którą także nie było żadnego problemu. W nagrodę uczestnicy warsztatów otrzymali pamiątkowe zakładki do książki.

Urodziny Pluszowego Misia 25.11.2016

25 listopada dzieci z klasy 0 ze szkoły Podst. w Olszanie i Gostwica zostały zaproszone do Biblioteki Gminnej Filia w Olszanie  i Gostwicy na Urodziny Pluszowego Misa. Dzieci oglądając prezentacje  multimedialną zapoznały się z legendą powstania pierwszego Pluszowego Misia oraz wysłuchały pięknego opowiadania o „Brzydkim Misiu”. Uczestniczyły w porannej gimnastyce ze swoim Misiem, zabawach muzyczno-ruchowych, oraz nauczyły się piosenki „Ja mam Misia Pluszowego”. Maluszki ochoczo wzięły się też za namalowanie  portretu swoich pluszowych przyjaciół. Rozstrzygnięty został konkurs plastyczny pt. „Urodzinowa kartka dla Pluszowego Misia”. W każdej fili wzięło udział kilkanaścioro dzieci, które za swoje prace otrzymały dyplom oraz książkę. Prace wykonane przez dzieci można oglądać w bibliotece. A jak to na urodzinach bywa nie zabrakło też łakoci, którymi  poczęstowaliśmy naszych miłych gości.