Czytanie dzieciom- 13 i 15 .06.2018r

13 i 15 czerwca 2018r. to kolejne spotkanie na Filiach Biblioteki Gminnej w Gostwicy i Olszanie w ramach akcji „Cała Polska czyta Dzieciom”. Przenieśliśmy się z Gniezna pierwszej legendarnej stolicy  Polski i zawędrowaliśmy do drugiej stolicy, a mianowicie do Krakowa i poznaliśmy legendę o „Smoku wawelskim”. Po przeczytaniu i wspólnej rozmowie  przyszła tradycyjnie pora na zabawę. Zamieniliśmy się w smoki i zatańczyliśmy smoczy taniec, tańczyliśmy do upadłego. A na koniec chwila relaksu i malowanie Wawelskich smoków. Przyjdźcie i zobaczcie istne oryginały. Na Filii w Olszanie w akcje czytania włączyły się wolontariuszki Agnieszka i Kinga z klasy VIII za Szkoły Podst. w Olszanie, za co im serdecznie dziękujemy.

Dzień Pluszowego Misia - 28,29,30 listopada

28, 29 i 30listopada Biblioteka Gminna Filia Gostwica, Brzezna i Olszana zorganizowała  Dzień Pluszowego Misia dla dzieci z przedszkoli i oddziałów zerowych. W tym dniu każdy maluch zabrał do biblioteki swojego  Paluszaka Misiaka.  Bibliotekarka przedstawiła opowiedziała i dzieciom legendę o  powstaniu pluszowego misia za pomocą teatrzyku kamishibai. Obejrzały prezentację „O misiach znanych i nieznanych” , z której dowiedziały się o misiach z książek, bajek,  z  ZOO, o misiach na niebie, o misiach (niedźwiedziach) żyjących na wolności , o misiach żołnierzach i wielu innych. Na filii w Olszanie wolontariuszki zamieniły się w aktorów i przedstawiły dzieciom bajkę „O Złotowłosej i trzech niedźwiadkach”, a w  pozostałych bibliotekach nasi goście wysłuchali bajki czytanej przez bibliotekarkę. Były też misiowe zabawy, tańce i piosenki  i misiowe smakołyki – babeczki.  Jak co roku z okazji Dnia Misia filie biblioteczne ogłosiły  konkurs plastyczny, tym razem pt. „ Ulubiony bohater literacki- miś”. Najczęstszym bohaterem misiowym namalowanym przez naszych konkursowiczów był Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Mis Troskliwy, Miś Baloo, Miś Yogi, Miś Kolargol.  Wykonane prace konkursowe z roku na rok są coraz piękniejsze więc komisja postanowiła nagrodzić dyplomem i książką wszystkie dzieci biorące w nim udział. Dzieła naszych małych artystów można oglądać w bibliotekach.

Czytanie dzieciom- 14.05.2018r.

14  maja 2018r Filia Biblioteki Gminnej w Olszanie oraz 23 maja 2018r. Filia Biblioteki Gminnej w Gostwicy  gościła dzieci z zerówki wraz ze swoimi paniami. Pani bibliotekarka zapoznała dzieci z legendą o powstaniu naszego państwa. Przeczytała im legendę „O Lechu, Czechu i Rusie”.  Dawno, dawno temu trzej bracia – Słowianie wyruszyli w nieznane w poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Długo wędrowali przedzierając się przez bory, lasy, przeprawiając się przez rzeki i brody. Pewnego dnia ukazał im się wspaniały widok, oto potężne, piękne góry wyszły im naprzeciw. Czech spiął konia i pogalopował przed siebie. Zobaczył żyzne doliny, gęste lasy i czyste rzeki, postanowił tam zostać i założyć swój gród. Pozostali bracia ruszyli dalej w swojej wędrówce, aż pewnego dnia ukazał im się przed oczami widok rozległych równin z porośniętą, wysoką trawą. Rus – najstarszy z braci postanowił tu zostać i założyć swój gród. Najmłodszy z braci, Lech, ze swoją drużyną wyruszył dalej ku północy. Któregoś dnia zatrzymali się na wielkiej polanie, aby odpocząć. Tam właśnie zobaczyli potężne drzewo, na którym w górze widniało wielkie gniazdo, a na nim pięknego białego orła. Dla Lecha to był znak, tutaj postanowił zostać
i zbudować gród z herbem orła. Miejsce, które wybrał nazwano Gniezdem, a z czasem przekształcono na Gniezno, które stało się pierwszą stolicą Polski.
Maluchy wysłuchały legendy w skupieniu, a następnie odpowiadały na pytania jej dotyczące oraz naszych  symboli narodowych. Bardzo dobrze omówiły wygląd godła i z wielkim entuzjazmem zabrały się do jego wykonania i ułożenia rozsypanki wyrazowej. Pamiętajmy aby przekazywać legendy
z pokolenia na pokolenie, starsi młodszym, babcie i dziadkowie  wnuczętom – z prośbą, żeby przekazali je następnym pokoleniom, bo tak rodzi się nasza tożsamość i tradycja – najcenniejsze skarby każdego narodu.

Konkurs plastyczny – „Urodzinowa kartka dla Mojej Ojczyzny”

Biblioteka Gminna Filia Olszana zorganizowała dla uczniów Szkoły Podst. w Olszanie konkurs plastyczny pt. „Urodzinowa karta Dla Mojej Ojczyzny”. Zadaniem konkursowiczów było wykonanie kartki, pocztówki, której tematyka związana ma być z Niepodległością Polski, oraz życzenia dla Niej. Celem konkursu było uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę, rozwijanie talentów plastycznych i literackich,  rozwijanie tradycji patriotycznych, przynależności narodowej. Wzięło w nim udział ośmioro uczniów z klas od I-VIII. Jury w składzie pani Maria Szewczyk, Pani Janina Buczek i Pani Bożena Szlęk oceniła prace i przyznała miejsca. Nagrody- książki i dyplom wręczono wszystkim  uczestnikom  9 listopada 2018r. podczas uroczystości  z okazji 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Prace można obejrzeć na wystawie w naszej bibliotece. Zapraszamy.

Czytanie dzieciom – 25.05.2018r

25 maja 2018r. do Biblioteki Gminnej Filia Olszana zawitały maluszki z Przedszkola Mały Artysta wraz z wychowawczyniami. Zajęcia rozpoczęliśmy od przeczytania książki pt „Martynka i Dzień Mamy”. Książeczka opowiadał o dziewczynce, która nie miała pomysłu na prezent na Dzień Mamy ale z pomocą dziadka udało się jej własnoręcznie wyczarować apaszkę z pięknym wzorem. Później rozmawialiśmy na temat zbliżającego się święta, że miło by było obdarować swoich kochanych rodziców jakimś małym upominkiem. Zabraliśmy się do dzieła i nasze ręce również wyczarowały małą niespodziankę dla naszych mamusi  i tatusiów- laurki w kształcie serca z wierszykami.