Święty Andrzeju daj znać, co się ze mną będzie dziać” – andrzejkowe zwyczaje w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu 29, 30 listopada 2017 r.

Kiedy wyjdę za mąż? Czy przeznaczony mi mąż będzie biedny czy bogaty, piękny czy garbaty? A jaka będzie przyszła żona? W dawniejszych  czasach na te fundamentalne pytania panny i kawalerowie starali się uzyskać odpowiedzi w wigilię Świętego Andrzeja i Świętej Katarzyny.

Z tradycyjnymi wróżbami matrymonialnymi andrzejkowej nocy mogli się bliżej zapoznać  uczniowie Szkoły Podstawowej z Rogów ( 29 listopada) oraz uczniowie klasy VI a i VI b Szkoły Podstawowej w Podegrodziu (30 listopada). W atmosferze niecodziennej zabawy dzieci wróżyły sobie na podstawie tradycyjnych przepowiedni za pośrednictwem przedmiotów( różaniec, obrączka, zielony listek, z patyków, ze skórki jabłka i butów).

Podczas czwartkowego spotkania w niezwykły sposób wprowadziła nas w atmosferę dawnych zwyczajów andrzejkowych i katarzynkowych  Pani Maria Brylak Załuska - etnograf, skarbnica wiedzy kultury lachowskiej .

Święto Pluszowego Misia – 24.11.2017r

Dnia 24 listopada 2017  roku dzieci z Gminnego Przedszkola w Podegrodziu oraz z Prywatnego Przedszkola ,,Kraina Bajek” po raz kolejny miały sposobność do zabawy z okazji Święta Pluszowego Misia. Tego dnia dzieci przybyły  do biblioteki  w towarzystwie swoich  ulubionych pluszowych przyjaciół. Na początku maluchy przedstawiły swoje maskotki, obejrzały prezentację związaną z historią  powstania pluszowego misia oraz  rozwiązywały zgadywanki o najpopularniejszych misiach. Wysłuchały opowiadania o jednej z niesamowitych przygód Kubusia Puchatka. Nie mogło również zabraknąć wspólnych tańców i zabaw ruchowych z przytulankami. Miłą niespodzianką dla przedszkolaczków były odwiedziny wolontariuszek w przebraniu postaci z bajek. Dzieci na zakończenie odśpiewały misiom sto lat oraz złożyły im serdeczne życzenia. Na pamiątkę otrzymały misiowe kolorowanki.

”Czytanie jest super”- 8.11. 2017r i 15.11.2017r.

W dniach 8 oraz 15 listopada  biblioteka po raz kolejny gościła dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Kraina bajek” z Podegrodzia .

Podczas pierwszego spotkania dzieci wraz z Misiem Brudaskiem przypominały sobie zasady związane ze zdrowym trybem życia. Pomogły w tym również zagadki i wierszyki o warzywach i owocach.  Rozwiązana została krzyżówka, której bohaterami były bajkowe postacie.

Bohaterem kolejnego spotkania był pies Kudłatek i jego niezwykłe przygody. Dzieci po wysłuchaniu bajeczki rysowały  zapamiętane fragmenty opowieści. Również i  tym razem odbyło się wspólne rozwiązywania zagadek i  układanie bajkowych puzzli.

Na zakończenie spotkań dzieci otrzymały tradycyjnie słodki poczęstunek.

Lekcje biblioteczne: 8.11.2017, 15.11.2017, 16.11.2017

Tym razem w lekcji bibliotecznej pod hasłem Przystanek biblioteka” udział wzięli uczniowie klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej w Mokrej Wsi ( 8 listopada) oraz uczniowie klas czwartych ze Szkoły Podstawowej w Podegrodziu ( 15, 16 listopada).

W trakcie spotkania dzieci zapoznały się z  regułami obowiązującymi w bibliotece. Dowiedziały się jak można zapisać się i korzystać z biblioteki. Poznały wielkość  i różnorodność  księgozbioru dla nich i dla dorosłych ,zapoznały się z katalogiem online. Uczniowie mieli możliwość przyjrzeć się również bliżej pracy bibliotekarza.

Wizyta zakończyła się  wspólnym rozwiązywaniem krzyżówek , zagadek, łamigłówek których bohaterami były postacie z bajek oraz lektur szkolnych. Z rozsypanych wyrazów dzieci układały znane przysłowia tłumacząc ich znaczenie.

Czytanie dzieciom – 04.10.2017r. - Jesień

4 października 2017r. w Bibliotece Gminnej Filia Gostwica zrobiło się kolorowo i wesoło,  a to za sprawą zajęć związanych z jesienią.  Mali słuchacze z klasy 0 ze szkoły Podst. zostali zabrani na spacer razem z książką  Małgorzaty Strzałkowskiej „Jesień”. Odwiedziliśmy las, sad, park i pola i w każdym z tych miejsc odnaleźliśmy oznaki jesieni, a potem był czas na zagadki jesienne.  Finałem naszego spotkania była praca plastyczna  przedstawiająca jesienny krajobraz  wykonana techniką odbijania.