Sądecczyzna sto lat temu w fotografii Wojciecha Migacza

(…)Migacz Wojciech, a to moje miano jest Ci dobrze znane,

Z ojca pierwsze wzięte, drugie na chrzcie dane,

Gostwica ma wioska, poczta Podegrodzie,

Dom mój w środku wioski, zaraz przy ogrodzie,

A kraj mój rodzinny, znajdziesz go na mapie,

Zwany Galicya jest on w Europie(…)

Fragment listu Wojciecha Migacza

„do kolegi do Ameryki”,16 sierpnia1904r.

17 grudnia 2019 roku w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu miała miejsce promocja Albumu Wojciecha Migacza „Sądecczyzna sto lat temu w fotografii Wojciecha Migacza autorstwa pani Anny Bomba.

"Kolekcja fotografii i negatywów Wojciecha Migacza jest dokumentem obrazującym różne aspekty życia Lachów Sądeckich jak: zabudowa wsi, całoroczny cykl zajęć rolniczych i różne prace w gospodarstwie (np. orka, siew, żniwa, wykopki, budowa chałupy chłopskiej, wyrąb drzew), spotkania towarzyskie i rodzinne (wycieczki, zabawy strażackie, wesela, chrzciny, pogrzeby), zwyczaje i obrzędy doroczne (np. Boże Narodzenie, Niedziela Palmowa) oraz działalność kulturalna. W zbiorze dominują fotografie rodzinne i zbiorowe. Odzwierciedlają one wieź rodzinną i bogactwo życia sądeckiej wsi. Wojciech Migacz upamiętnił również udział społeczności w różnych uroczystościach kościelnych, narodowych i w miejscowym teatrzyku" - napisała Anna Bomba. Książka jest podzielona na rozdziały, zawiera ponad setkę zdjęć Wojciecha Migacza.

W dniu promocji Album cieszył się tak ogromną popularnością, aż

zabrakło egzemplarzy dla zainteresowanych czytelników.

MUZEUM LACHÓW SĄDECKICH IM. ZOFII I STANISŁAWA CHRZĄSTOWSKICH W PODEGRODZIU mieszczące się w Budynku Biblioteki Gminnej w Podegrodziu zaprasza do obejrzenia wystawy oraz pomocy przy identyfikacji osób znajdujących się na fotografiach.

SZKÓŁKA IKONOPISARSKA - Gminna Biblioteka w Podegrodziu

Kolejny już rok w Bibliotece Gminnej  Podegrodziu odbywają się zajęcia  „Szkółki ikonopisarskiej” w wymiarze 3 godz., raz w tygodniu, głównie we wtorki.  Na warsztatach realizowane treści teoretyczne  i praktyczne w różnych proporcjach, zgodnie z założonym planem.   Uczestnicy zapewnione mają nieodpłatnie część potrzebnych materiałów i narzędzi. Korzystają oni również z zakupionych przez bibliotekę cennych, interesujących i bardzo przydatnych albumów z reprodukcjami ikon.Frekwencja na warsztatach ikonopisarskich jest zawsze bardzo dobra. Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestników. W tym roku zapisano na warsztaty 14 osób w różnym wieku od licealnego do emerytalnego.

Obecnie ikony wykonujemy temperą żółtkową używając naturalnych pigmentów. Ostatnio zajęcia poświęcone  są ikonom  wielkanocnym o większym stopniu trudności z uwagi na format i mnogość szczegółów.

Na zakończenie warsztatów – w czerwcu, pokażemy nasze ikony na wystawie    w budynku Gminnej Biblioteki w Podegrodziu.

Wystawa „Spojrzenia” w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu

W terminie 30.01-29.02.2020 odbywa się wystawa prac wykładowców i studentów II roku Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu pt. „Spojrzenia”. W uroczystym wernisażu, który odbył się w dniu 31.01 uczestniczyło wielu gości i przedstawicieli społeczności lokalnej,  w tym Dyrektor Gminnej Biblioteki w Podgrodziu, pani mgr Alicja Grzesik oraz Zastępca Dyrektora Instytutu Pedagogicznego, pani mgr Bogusława Gaweł.

Wystawa prezentowana jest dzięki uprzejmości Dyrekcji Biblioteki Gminnej w Podegrodziu, przy współpracy z Oddziałem Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Na wystawie zobaczyć można prace studentów z zakresu malarstwa i struktur wizualnych, które powstały pod kierunkiem dr hab. Iwony Bugajskiej-Bigos, prof. PWSZ oraz prace powstałe pod kierunkiem mgr Agaty Rolki z liternictwa i grafiki.

Wystawa „Spojrzenia” zawiera różnorodne kreacje artystyczne, bogate pod kątem formalno-treściowym, pokazujące rozwój artystyczny studentów, coraz odważniejsze rozwiązania ideowe i technologiczne. Na uwagę zasługują także umieszczone na wystawie komentarze studentów, którymi opatrzone są ich tegoroczne cykle malarskie, pokazujące proces myślenia i indywidualny zamiar artystyczny.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy.

autor zdjęć: Zuzanna Zięba

Iwona Bugajska-Bigos

INFORMUJEMY CZYTELNIKÓW

ŻE W OKRESIE FERII ZIMOWYCH

od 27.01.2020 r. do 07.02.2020 r.

FILIE BIBLIOTECZNE W BRZEZNEJ, GOSTWICY

I OLSZANIE BĘDĄ NIECZYNNE.

ZA UTRUDNIENIA PRZEPRASZAMY.