Biblioteka Gminna

w Podegrodziu

Get Adobe Flash player

„Warsztaty Ikonopisarskie” w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu

„Warsztaty Ikonopisarskie” w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu

       We wtorek 9 czerwca w naszej Bibliotece odbyło się spotkanie w ramach „Szkółki Ikonopisarskiej”, na której uczestnicy pogłębiają swoją wiedzę i umiejętności w zakresie tworzenia ikon. Droga powstawania ikony dla każdego Ikonopisarza  jest  indywidualnym szlakiem,  procesem twórczym, lecz również przeżyciem duchowym. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń , jak również do pochwalenia się swoimi osiągnięciami. Mieliśmy okazje podziwiać niezwykłe ikony, które powstały w ostatnim czasie.

„MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK ” w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu – podsumowanie projektu

 

„MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK ”                                                            w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu – podsumowanie projektu

                          

            Biblioteka Gminna w Podegrodziu wraz z filiami w Brzeznej, Gostwicy i Olszanie we wrześniu 2019 roku po raz kolejny przystąpiła do projektu „Mała książka - wielki człowiek”, którego celem jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez skoordynowane, wieloletnie działania na rzecz promocji, edukacji czytelniczej oraz kształtowania nawyku obcowania z książką od najmłodszych lat. Tym razem w naszej Bibliotece wraz z filiami w ramach projektu  zostało wydanych 100 wyprawek czytelniczych dzieciom w wieku 3-6 lat , aż 51 z nich trafiło do naszych nowych czytelników.

           „Mamy świadomość, że jest to inwestycja w  przyszłość dzieci, ich zawodowy sukces oraz dobre relacje rodzinne i społeczne. Czytelnictwo to rozwój człowieka – obywatela, absolutnie kluczowy obszar i misja polskiego państwa, wymagająca szczególnej uwagi i świadomego działania”  tak o projekcie mówił prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

 

 

 

„Para-buch! Książka w ruch!” w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu

„Para-buch! Książka w ruch!” w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu

                Biblioteka  Gminna w Podegrodziu wraz z filiami w Brzeznej, Gostwicy i Olszanie  bierze udział w projekcie „Para-buch! Książka w ruch!”, który ma na celu promocję czytelnictwa książek popularnonaukowych wśród młodszych dzieci (w wieku 3-10 lat) oraz upowszechnianie wolontariatu w bibliotekach.  W ramach tego projektu 4 marca 2020 roku na wspólne czytanie nasza Biblioteka zaprosiła dzieci z Gminnego Przedszkola w Podegrodziu. Dzieci zapoznały się z księgozbiorem biblioteki , również księgozbiorem popularnonaukowym oraz poznały zasady panujące w tego rodzaju instytucjach kultury.  Gościem specjalnym tego spotkania była Pani Teofila Sarna z Muzeum Lachów Sadeckich w Podegrodziu. Pani Tosia opowiedziała o swojej pracy w Muzeum. Był czas na wspólne czytanie , bajkowe zagadki oraz  prace plastyczne. Rozmawialiśmy również o ulubionych książeczkach oraz o tym , jak należy o nie dbać. 

              11 marca odbyło się spotkanie z przedszkolakami. Tym razem naszym gościem był Pan Kamil Basta z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Spotkanie oparte było na bazie książki „Zwierzęta, które zniknęły: atlas stworzeń wymarłych”. Dzieci uwielbiają dinozaury, więc nie mogło zabraknąć ich i tym razem. Rozmawialiśmy o dinozaurach i innych zwierzętach, które zniknęły z naszej planety. Były zagadki, słowne zabawy oraz wyzwania plastyczne. Jednak największą niespodziankę przygotował Pan Kamil zapraszając dzieci do Muzeum Lachów Sądeckich, gdzie na wystawie archeologicznej z naszych terenów mogły zobaczyć z bliska fragmenty kości mamuta włochatego oraz przedmioty którymi posługiwali się nasi przodkowie.

Biblioteka Gminna w Podegrodziu składa serdeczne podziękowania Pani Tosi oraz Panu Kamilowi za owocną współpracę służącą rozwojowi zainteresowań dzieci nauką  i światem, który je otacza.

Sądecczyzna sto lat temu w fotografii Wojciecha Migacza

Sądecczyzna sto lat temu w fotografii Wojciecha Migacza

 

     

(…)Migacz Wojciech, a to moje miano jest Ci dobrze znane,

Z ojca pierwsze wzięte, drugie na chrzcie dane,

 

Gostwica ma wioska, poczta Podegrodzie,

Dom mój w środku wioski, zaraz przy ogrodzie,

 

A kraj mój rodzinny, znajdziesz go na mapie,

Zwany Galicya jest on w Europie(…)

                                                                                        Fragment listu Wojciecha Migacza

                                                                                        „do kolegi do Ameryki”,16 sierpnia1904r.

 

17 grudnia 2019 roku w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu miała miejsce promocja Albumu Wojciecha Migacza „Sądecczyzna sto lat temu w fotografii Wojciecha Migacza autorstwa pani Anny Bomba.

 

"Kolekcja fotografii i negatywów Wojciecha Migacza jest dokumentem obrazującym różne aspekty życia Lachów Sądeckich jak: zabudowa wsi, całoroczny cykl zajęć rolniczych i różne prace w gospodarstwie (np. orka, siew, żniwa, wykopki, budowa chałupy chłopskiej, wyrąb drzew), spotkania towarzyskie i rodzinne (wycieczki, zabawy strażackie, wesela, chrzciny, pogrzeby), zwyczaje i obrzędy doroczne (np. Boże Narodzenie, Niedziela Palmowa) oraz działalność kulturalna. W zbiorze dominują fotografie rodzinne i zbiorowe. Odzwierciedlają one wieź rodzinną i bogactwo życia sądeckiej wsi. Wojciech Migacz upamiętnił również udział społeczności w różnych uroczystościach kościelnych, narodowych i w miejscowym teatrzyku" - napisała Anna Bomba. Książka jest podzielona na rozdziały, zawiera ponad setkę zdjęć Wojciecha Migacza.

 

  W dniu promocji Album cieszył się tak ogromną popularnością, aż

 zabrakło egzemplarzy dla zainteresowanych czytelników.

 

MUZEUM LACHÓW SĄDECKICH IM. ZOFII I STANISŁAWA CHRZĄSTOWSKICH W PODEGRODZIU mieszczące się w Budynku Biblioteki Gminnej w Podegrodziu zaprasza do obejrzenia wystawy oraz pomocy przy identyfikacji osób znajdujących się na fotografiach.
 

SZKÓŁKA IKONOPISARSKA - Gminna Biblioteka w Podegrodziu

  SZKÓŁKA IKONOPISARSKA - Gminna Biblioteka w Podegrodziu

 

                 Kolejny już rok w Bibliotece Gminnej  Podegrodziu odbywają się zajęcia  „Szkółki ikonopisarskiej” w wymiarze 3 godz., raz w tygodniu, głównie we wtorki.  Na warsztatach realizowane treści teoretyczne  i praktyczne w różnych proporcjach, zgodnie z założonym planem.   Uczestnicy zapewnione mają nieodpłatnie część potrzebnych materiałów i narzędzi. Korzystają oni również z zakupionych przez bibliotekę cennych, interesujących i bardzo przydatnych albumów z reprodukcjami ikon.Frekwencja na warsztatach ikonopisarskich jest zawsze bardzo dobra. Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestników. W tym roku zapisano na warsztaty 14 osób w różnym wieku od licealnego do emerytalnego. 

Obecnie ikony wykonujemy temperą żółtkową używając naturalnych pigmentów. Ostatnio zajęcia poświęcone  są ikonom  wielkanocnym o większym stopniu trudności z uwagi na format i mnogość szczegółów.

Na zakończenie warsztatów – w czerwcu, pokażemy nasze ikony na wystawie    w budynku Gminnej Biblioteki w Podegrodziu.                                                                                                         

 

Wystawa „Spojrzenia” w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu

Wystawa „Spojrzenia” w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu

 

W terminie 30.01-29.02.2020 odbywa się wystawa prac wykładowców i studentów II roku Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu pt. „Spojrzenia”. W uroczystym wernisażu, który odbył się w dniu 31.01 uczestniczyło wielu gości i przedstawicieli społeczności lokalnej,  w tym Dyrektor Gminnej Biblioteki w Podgrodziu, pani mgr Alicja Grzesik oraz Zastępca Dyrektora Instytutu Pedagogicznego, pani mgr Bogusława Gaweł.

Wystawa prezentowana jest dzięki uprzejmości Dyrekcji Biblioteki Gminnej w Podegrodziu, przy współpracy z Oddziałem Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Na wystawie zobaczyć można prace studentów z zakresu malarstwa i struktur wizualnych, które powstały pod kierunkiem dr hab. Iwony Bugajskiej-Bigos, prof. PWSZ oraz prace powstałe pod kierunkiem mgr Agaty Rolki z liternictwa i grafiki.

Wystawa „Spojrzenia” zawiera różnorodne kreacje artystyczne, bogate pod kątem formalno-treściowym, pokazujące rozwój artystyczny studentów, coraz odważniejsze rozwiązania ideowe i technologiczne. Na uwagę zasługują także umieszczone na wystawie komentarze studentów, którymi opatrzone są ich tegoroczne cykle malarskie, pokazujące proces myślenia i indywidualny zamiar artystyczny.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy.

autor zdjęć: Zuzanna Zięba

--

Iwona Bugajska-Bigos