Odwiedziny przedszkolaków z Katolickiego Niepublicznego Przedszkola im. Ojca Pio w Nowym Sączu – 11.06.2018r.

Również w poniedziałek Biblioteka Gminna w Podegrodziu gościła dzieci z Przedszkola im. Ojca Pio w Nowym Sączu.  Po spotkaniu w Muzeum Lachów Sądeckich mali goście odwiedzili również bibliotekę, gdzie zapoznali się bliżej z instytucją biblioteki. Dla niektórych dzieci było to pierwsze spotkanie z biblioteką. Przedszkolaki  poznały bliżej pracę bibliotekarza, oraz dowiedziały się, co poza wypożyczaniem książek można robić w bibliotece. Wysłuchały fragmentów książki „ Basia i biblioteka”, w której zawarte zostały podstawowe zasady i reguły panujące w bibliotece. Dzieci dowiedziały się, jak należy dbać o książeczki i je szanować, aby długo służyły również innym dzieciom. Tradycyjnie przedszkolaki otrzymały słodką niespodziankę.

Spotkanie z Policjantem – 11.06.2018r

W poniedziałek 11 czerwca  na spotkanie z policjantami przybyły dzieci z Gminnego Przedszkola. Przedszkolaki  dowiedziały się jak ważna i odpowiedzialna jest  praca policjanta , jakie są zasady uczestnictwa w ruchu drogowym, oraz o różnych niebezpiecznych sytuacjach z którymi  mogą się spotkać. Niecodzienni goście przypominali o konieczności noszeni elementów odblaskowych.Dzieci miały sposobność wczuć się w rolę policjanta ,  mogły usiąść w środku radiowozu albo na motocyklu policyjnym. Goście pokazali  dzieciom również sygnały świetlno - dźwiękowe oraz służbowe wyposażenie. Spotkanie to było bardzo pouczającą lekcją o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa, która na pewno pozostanie dzieciom na długo w pamięci. Policjanci natomiast, będą kojarzyli się przedszkolakom jako osoby, których nie należy się bać, do których zawsze można zwrócić się o pomoc.

Czytanie dzieciom - „Spacerkiem po historii i legendach o Polsce” – Warszawa

W ramach akcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM w dniach 16,23,29,30 maja oraz 6 czerwca dzieci z Gminnego i Prywatnego Przedszkola w Podegrodziu po raz kolejny gościły w Gminnej Bibliotece. Tym razem wyruszyliśmy pociągiem w podróż… W rytm piosenki ,,Jedzie pociąg z daleka” docieraliśmy do poszczególnych stacji, na których czekały zadania-niespodzianki. Na pierwszej stacji dzieci wysłuchały legendy „Wars i Sawa” oraz przypomniały sobie  o wartościach symboli narodowych. Na kolejnych przystankach wykonały prace plastyczne obrazujące zapamiętane fragmenty opowieści, wzięły udział w zabawie muzyczno-ruchowej, oraz grze „ Kot w worku”. Tradycyjnie dzieci śpiewały poznane piosenki oraz otrzymały słodki poczęstunek.

„Lampa Alladyna” w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu -7.06.2018r.

Na spotkanie z aktorami Studia Teatralnego SZTUKA z Trzebini  przybyły 7 czerwca   zaproszone dzieci  z Gminnego oraz Prywatnego Przedszkola.

Adaptacja jednej z najsłynniejszych opowieści Szeherezady przeniosła dzieci w  egzotyczny świat krajów dalekiego wschodu „Baśni tysiąca i jednej nocy”… Baśniową atmosferę spektaklu w pełni oddały barwne kostiumy, elementy scenografii oraz  orientalna muzyka. Wspaniałą atrakcją okazała się również możliwość czynnego uczestnictwa dzieci w widowisku : robieniu zakupów, pomocy w sprzątaniu bazaru, zatańczenia w strojach nietoperzy, pocierania lampy Alladyna.  Perypetie tytułowego bohatera, któremu udaje się wyjść cało z opresji dzięki sprytowi i chęci niesienia pomocy innym zostały potraktowane z dawką humoru. Baśń dostarczyła dzieciom  niezapomnianej zabawy, lecz również zwróciła uwagę na znaczenie uczciwości, szacunku i odpowiedzialności.

Gminny Konkurs Recytatorski „ Piękna Nasza Polska Cała” w ramach obchodów 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości - 5.06.2018r

Dnia 5.06.2018 roku w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu odbyło się rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Recytatorskiego „ Piękna Nasza Polska Cała”.                                                                                                        Poetyckie współzawodnictwo, w którym wzięło udział 17 uczestników oceniała Komisja Konkursowa w składzie: Małgorzata Kunicka- Hajduga, Zofia Buczek, Marta Sowa, Ewelina Włodarz. Jury brało pod uwagę opanowanie pamięciowe utworu, dobór utworu, dykcję, poprawność wypowiedzi, ogólny wyraz artystyczny, naturalność wypowiedzi. W trakcie obrad  Komisja wyłoniła tegorocznych zwycięzców.                                                                          Pierwsze miejsce przypadło uczestnikowi za wykonanie wiersza Katarzyny Ziętal „Symbole narodowe”. Drugą nagrodę otrzymała uczestniczka za interpretację wiersza „ Modlitwa polskiego dziewczęcia” Władysława Bełzy, zaś trzecią zdobyła uczestniczka za wiersz  „Oblicze Ojczyzny”  Tadeusza Różewicza.

W czasie przerwy dzieci obejrzały film o symbolach narodowych oraz wzięły udział w zabawach muzyczno-ruchowych.

Wszystkie dzieci otrzymały dyplom oraz nagrodę za udział w konkursie. Gratulujemy wszystkim uczestnikom tegorocznych zmagań recytatorskich. Szczególne podziękowania kierujemy na ręce Nauczycieli ze szkół i przedszkoli, którzy przygotowali dzieci do konkursu. Dziękujemy  również  rodzicom oraz osobom towarzyszącym  podczas rozstrzygnięcia konkursu.