Biblioteka Gminna

w Podegrodziu

Get Adobe Flash player

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu

       W miesiącach luty – marzec  2020 roku Biblioteka Gminna w Podegrodziu organizowała konkurs plastyczny pt.: „Wykonaj ilustrację do wybranego wiersza Juliana Tuwima”. Konkurs adresowany był do dzieci klas I-III szkół podstawowych. Na konkurs wpłynęło 90 prac  wykonanych w wielu technikach plastycznych,  każda inna, a wszystkie – piękne. Oceny prac 30 kwietnia  dokonała Komisja Konkursowa w składzie: Pani Barbara Ruchała, Pani Teresa Cabała, Pani Teofila Sarna. Zgodnie z zasadami konkursu Komisja brała pod uwagę: samodzielność, ogólne wrażenia artystyczne, wkład pracy, dobór i wykorzystanie materiałów, estetykę wykonania, kolorystykę, oryginalny pomysł. Bardzo trudno było wybrać te najpiękniejsze i najciekawsze.  Po burzliwych naradach, kierując się zasadami regulaminowymi Komisja ogłosiła wyniki.

  Oto laureaci konkursu:

 I miejsce: Emilia Bieryt, Karolina Jodłowska, Adrianna Pasiut;

II miejsce: Magdalena Pasiut, Julia Łatka, Zofia Anna Wojnarowska;
III miejsce: Kinga Ciągło, Tomasz Lizoń, Sabina Bobak;

Wyróżnienia: Michał Bodziony, Gabriela Oleś, Eliza Cabała, Hubert Postrożny, Zuzanna Łatka, Michał Kulak.

Zwycięzcy konkursu otrzymają  dyplomy oraz nagrody rzeczowe , pozostali uczestnicy dyplomy i nagrody pocieszenia.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu oraz opiekunom, za poświęcony czas oraz  włożoną pracę.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

 

NOC BIBLIOTEK 2019

NOC BIBLIOTEK

W BIBLIOTECE GMINNEJ W PODEGRODZIU

dnia 05.10.2019 r.

godz. 18.00 - 22.00

 

Dla dzieci w wieku 9-10 lat
Zapisy w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu
do 03.10.2019 r.
Ilość miejsc ograniczona

 

PLAN NOCY BIBLIOTEK:
1. Wspólne "zabawy z literaturą"
2. Gry planszowe, flirt towarzyski
3. Gry i zabawy ruchowe
4. "Coś dla ciała"  :)
5. Film przygodowy

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK

„MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK” w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu

„Są takie wydarzenia i rytuały w życiu dziecka, które nie tylko pozostają na długo w pamięci, ale mają też istotny wpływ na jego dorosłe życie. Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy  zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.

Ważną rolę w kształtowaniu Małego Czytelnika odgrywa biblioteka: uczy go samodzielności, podejmowania pierwszych własnych wyborów, rozwija myślenie oraz nawyk czytania i pogłębiania wiedzy. Biblioteka to miejsce, gdzie rodzic wspólnie z dzieckiem może spędzić czas w sposób twórczy oraz przeżyć nową, fantastyczną przygodę z wypożyczoną książką. A wszystko to za darmo!”

Biblioteka Gminna w Podegrodziu wraz z filiami w Brzeznej, Gostwicy i Olszanie po raz kolejny przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii „MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK”. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym (3-6 lat), które przyjdzie do biblioteki otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start. W Wyprawce dzieci znajdą książkę dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka , a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki. Udział w projekcie jest bezpłatny. 

Zapraszamy do odwiedzania naszej biblioteki.

Dodatkowe informacje:

1.  infografika

2.  list do rodziców

NOWOŚCI, NOWOŚCI w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu

NOWOŚCI, NOWOŚCI w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu

„ Biblioteki i ich zbiory stanowią dobro narodowe oraz służą zachowaniu dziedzictwa narodowego”.

       Filarem działalności każdej biblioteki są jej zbiory. Biblioteka Gminna w Podegrodziu dysponuje księgozbiorem o charakterze uniwersalnym. Posiada wszechstronny zakres literatury z różnorodnych dziedzin, leksykony, encyklopedie, literaturę piękną dla dorosłych, dzieci i młodzieży, literaturę popularnonaukową, lektury szkolne, czasopisma, materiały regionalne itp.                                                                                               

       W dużej mierze to zbiory biblioteczne stanowią podstawę oceny pracy bibliotek, wyrażonej satysfakcją czytelniczą osób, które je odwiedzają.

       Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Naszym Czytelnikom Biblioteka Gminna w Podegrodziu wzbogaciła swoją ofertę wprowadzając LITERATURĘ OBCOJĘZYCZNĄ oraz AUDIOBOOKI.

       Serdecznie zapraszamy do odwiedzania naszej biblioteki i korzystania z jej zbiorów.

 

 
 

Filie Biblioteczne

FILIE BIBLIOTECZNE BRZEZNA, OLSZANA, GOSTWICA

W DNIACH OD 08.07 DO 19.07.2019 R.

Z POWODU URLOPU PRACOWNIKA BĘDĄ NIECZYNNE.

Program Wieloletni „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” 2019

                                            

        Program Wieloletni „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” na lata 2016-2020 został ustanowiony Uchwałą nr 180/2015 Rady Ministrów z dnia 6 października 2015 r. Celem Programu jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmocnienie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych, jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Program składa się z 3 priorytetów. Operatorem Priorytetu 1 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych jest Biblioteka Narodowa.

 

Kampania społeczna: „Mała książka - wielki człowiek”

 Biblioteka Gminna w Podegrodziu przystąpiła do pilotażowego projektu dla trzylatków realizowanego w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek”. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

 

Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.

 

Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.

 

Organizatorem ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek” jest Instytut Książki. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat Honorowy nad akcją objął Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

 

Mała Książka Wielki Człowiek - List do rodziców >>>